:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,736,726
Активни 784
Страници 21,629
За един ден 1,302,066
Интервю

Цените винаги се гонят, сега услугите ще настигат храните

Никакви слухове не могат да фалират стабилна банка, твърди икономистът проф. Гарабед Минасян
Проф. д-р Гарабед Минасян
ВИЗИТКА

Проф. Гарабед Минасян е доктор на икономическите науки. Има два мандата като член на Управителния съвет на БНБ (1997-2006 г.). През 1997-2000 г. е икономически съветник на президента. Сега работи в Икономическия институт на БАН. Бил е директор на института през 1992-1995 г.



- Проф. Минасян, Евростат наскоро публикува данни, които показват, че през миналата година цените в България са били малко под 40% от средното ниво за ЕС, брутният ни вътрешен продукт също е бил 40% от средния за ЕС. Щом цените са на такова равнище спрямо ЕС, на каквото е икономиката ни, това означава ли, че България се развива нормално, хармонично?

- Ще ви отговоря с един казус, който често давам на моите студенти. Да приемем условно, че миналата година икономиката ни е произвела стоки и услуги за 10 млрд. лева. Тези 10 млрд. лева брутен вътрешен продукт (БВП) се равняват на близо 5 млрд. евро. Ако тази година икономиката произведе същия обем стоки и услуги, но цените им се повишат с 20%, ще излезе, че без да е увеличил реално физическия си обем, БВП е достигнал 12 млрд. лева, или 6 млрд. евро. Тоест икономиката не произвежда повече, обаче има номинален ръст на стойността. Всъщност инфлацията помпа еврооценката на БВП. И така, аз питам моите студенти - при положение че цените в България са 40% от тези в ЕС и БВП също е 40%, какво можем да направим, за да стопим това голямо изоставане, да настигнем по-бързо другите от ЕС. Едната възможност е по линия на инфлацията - горният пример показва как растежът на цените се отразява на ръста на БВП.

Можем да направим и друго - да променим фиксирания курс. Сега еврото е 2 лева, но ако курсът стане 1:1, който довчера е взимал 1000 лева заплата, равна на 500 евро, изведнъж след корекцията ще се окаже, че вече взима 1000 евро. И ако един хляб е струвал левче преди, сега вече е 1 евро. Така изведнъж ще се окаже, че сме стопили част от разликите.

- И какво коментирате със студентите - защо не се прави това?

- По принцип това може да се направи. Такъв ход е напълно в компетенциите на макроикономическото управление. Големият въпрос е какви ще са последствията. Защото икономиката не търпи такива маневри, резките движения са опасни. Представете си как това би се отразило на вноса и на износа. Ако досега си внасял един автомобил от Германия за 20 000 евро, за него си плащал 40 000 лева. Ако курсът лев - евро обаче стане 1 към 1, автомобилът ще струва 20 000 лева. Значи вносът става изключително изгоден. Това важи и за всичко останало. И парите ще започнат да изтичат от България за внос. А българските стоки и услуги ще станат неконкурентни, фирмите, които разчитат на износ, ще бъдат силно затруднени, икономиката няма да издържи.

- Излиза, че ако курсът стане лев за евро, българските стоки изведнъж ще поскъпнат двойно в евро изражение - ако едно палто "Made in Bulgaria" довчера е струвало 200 лв., или 100 евро, при новия фиксиран курс вече ще струва 200 евро, сиренето, което сме изнасяли по 8 лева, ще струва не 4 евро, а 8 и т.н.?

- Ето защо не бива да се правят резки промени, ето защо е важно да има добро макроикономическо управление, което да знае къде да се намесва и къде не бива да се бърка. Бизнесът трябва да има време да се адаптира. С инфлацията нещата стават постепенно, производството лека-полека се адаптира.

- Наскоро уважаван немски политик - граф Филип фон Валдердорф, заяви, че пише шестица на българския бизнес и двойка на управляващите? Съгласен ли сте с тези оценки?

- Аз пиша двойки и шестици само на студентите. За мен големият проблем е, че ние като народ не разбираме колко вредно може да бъде лошото макроикономическо управление за всеки от нас, защото то ни бърка директно в джоба. Ето, заради лошото управление всички тези очаквани пари от европейските фондове, които можеха да подобрят живота на всеки българин, няма да дойдат - поне не тази година.

- Не ви ли тревожи, че думата "криза", отнесена към България, все по-често се среща в медиите - и наши, и чужди? Цените на апартаментите и хотелите по морето и планината се сривали, англичаните бягали, инвеститорите разпродавали имоти, ипотечните кредити били прекалено много...

- Това, което се случва, изобщо не е изненадващо и неочаквано. Преди месеци поставих въпроса във. в "Сега" прегрява ли българската икономика. Да, прегрява. Ясно бе, че щом инвестициите се насочват предимно към строителство и имоти, след време ще настъпи спад, отлив. Ясно бе, че щом светът изпитва финансови проблеми, това ще се отрази и у нас.

- Да, но кризата у нас сякаш е повече в коментарите, а реално недвижимите имоти продължават да поскъпват, макар и с по-слаби темпове, сделките са по-малко, но все пак ги има, има забавяне в ипотечните кредити, но няма стагнация...

- Кризата се усеща много ясно на фондовата борса. Виждате накъде вървят цените на акциите, как често показателите за борсовата търговия излизат на червено - тоест акциите падат. А щом има такива настроения на борсата, значи ги има навсякъде.

Така е и с цените. Не може цените на храните да растат, а на другите стоки и услуги да си стоят същите или да падат. За втората половина на годината се правеха прогнози, че влиянието на поскъпването при храните ще отшуми и ще има дефлация през летните месеци. Сами виждате, че тези очаквания не се оправдават, юлската инфлация бе висока - 1.5%. И нямаше как да се случи друго. Когато храните са поскъпнали с 24% за година, те не могат да си стоят там на върха сами, и цените на останалите стоки тръгват да се катерят. Винаги е така - не може храната да е скъпа, а обслужването да е евтино. Това е темата с така наречените относителни цени. Няма как цените на храните да пораснат с повече от 20%, а цените в ресторанта и при фризьора да си стоят същите.

- И каква е вашата прогноза за следващите месеци?

- Със сигурност цените на храните няма да паднат. То е нещо като мандалото - хлопне ли, няма връщане назад. Все пак цените в България си остават ниски на фона на другите от ЕС. Освен това винаги в края на лятото има поскъпване - започва голямото пазаруване за бурканите. А и цените в онези сектори, които са изостанали с поскъпването, ще тръгнат нагоре. Ето - след като доста месеци храните държаха рекордите, през юли се оказа, че най-много са се повишили услугите.

- Изглежда няма никакви шансове да се сбъднат прогнозите на правителството за 4.5% инфлация декември спрямо декември и около 6.5% средногодишна инфлация?

- Аз очаквам средногодишната инфлация да е към 12%, а декември спрямо декември - около 10%.

- Наскоро голяма банка в САЩ тръгна към фалит, след като известен сенатор обяви, че тя има проблеми. В рамките на десетина дни вложителите изтеглиха около 6 млрд. долара и банката изпадна в нокдаун. Възможно ли е в България да се случи подобно нещо?

- Всяка банка може да пострада от такива изявления. Но искам да подчертая, че ако една банка е здрава, тя не може да фалира, каквито и атаки да вървят срещу нея.

- Дори ако много хора се поддадат на паника и започнат масово да си теглят парите?

- Дори и в този случай. Защото, ако банката е стабилна и добре управлявана, тя ще получи финансова инжекция, ще получи подкрепа от Централната банка и ще преодолее трудностите. Разбира се, Централната банка ще даде подкрепата си, ако е сигурна, че банката е здрава, че мениджмънтът й е на ниво. И обратно, ако наистина има проблем, рано или късно той ще лъсне. Нали помните какво се случи през 1997 г. - едно изказване на Сорос даде старта на криза в страните от Югоизточна Азия. Само че кризата не бе предизвикана от думите на Сорос, тя си беше назряла.

- Питам ви, защото наскоро плъзнаха упорити слухове, които внушаваха, че българска банка има затруднения.. Не ви ли се струва, че някой се опита да направи тест - доколко са стабилни банките и банковата система, как ще реагира БНБ, каква е нагласата на вложителите - имат ли доверие хората в банките, вярват ли, че кризата от средата на 90-те никога няма да се повтори?

- Не зная дали става дума за тестове и целенасочени атака или за нещо като фалшивите сигнали за бомба в съда или на гарата. Но знам, че в този случай всички реагираха нормално. БНБ реагира навреме. Имайте предвид, че Централната банка най-добре знае какво се случва във всяка от търговските банки, имат ли проблеми или не, как се развиват.

- Всъщност, след като интернет разпространи слуховете, някои се поддадоха на паника и побързаха да си изтеглят парите, но като цяло хората реагираха съвсем спокойно. Явно българите вече имат доверие на БНБ и на банките?

- Доверието се увеличава и това е факт. Доверието в банковата система е преди всичко доверие в БНБ, защото здравината на тази система зависи от това дали Централната банка си върши добре работата. Тя има надзорни функции и има всички права да контролира банките и да регулира дейността им.
71
2975
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
71
 Видими 
25 Август 2008 07:43
А цената на труда защо не участва в тия гонки?
И по-добре, че иначе тоя трудолюбив арменец ще пукне от глад. Особено, ако шеф му е Манрико.
Много ми хареса логиката как цените да станат двойни. И колко ще се спечели от това. Но защо не се вдигнат четворно? 1 лев= 2 евро? И тогава...Ще се наложи да раздават шпайкове, че ще се пързаляме по мед и масло.
25 Август 2008 09:34
А цената на труда защо не участва в тия гонки?

Защо цената на твоя труд не участва, не знам. На повечето хора участва.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 09:35
Това с цените нема как да стане щото требе и вал. резерви да се пипнат. Ама там нещата не стават с примери за пред студенти...
25 Август 2008 09:59
Ако тази година икономиката произведе същия обем стоки и услуги, но цените им се повишат с 20%,

Това са имоти. Имота е особен вид стока където цената й никога не пада, но и всяка година скача с дваесе %
25 Август 2008 10:52
Манрико, пак представяш желано-тероретичното за реално. Слез малко от въртящата се люлка и виж пазарът какъв панаир е.
Ценообразуване по "аз толкова искам" - "аз толкова давам" засега май има най-чисто при магистралките. Е, и при теб - нали все се хвалиш.
25 Август 2008 11:09
Абе тия в редакцията не разбраха ли, че мнението на Гарабед без контратезата на Киркор нищо не струва?!?

Майтап, майтап - интелигентни и балансирани тези!

25 Август 2008 11:25
А цената на труда защо не участва в тия гонки?

Та нали за това е статията. Цените на услугите включват и труда, т.е. участва.
25 Август 2008 12:09
Така е -
Цените на услугите включват и труда, т.е. участва.

Обаче - на УСЛУГИТЕ! А труда на фермера? Как се определя като има монополни цени на изпувачите? Труда на полицая? Труда на лекаря? Труда на чиновника? Труда на министъра? Труда на компютърджията?
В повечето случаи има единна таблица за заплатите. Липса обосновка на труда.
Пример? Компютърджията завърта две болтчета, зарежда програмата, проверява - и "Дай толкова!". Та това труд ли е?
А се оказва, че тук се плаща не труда като физическо понятие, а определени знания. Помня анекдот за Едисон ли беше, за кой ли. Трябвало да провери защо някаква турбина в някакъв завод не работела свястно. Седнал, изчислявал, казал какво да отрежат там. Те попитали колко струва. Рекъл им /примерно/ - "1 000 долара". Обаче счетоводителят поискал разбивка. И Едисон написал - "За изчисления с тебешир - 1 долар. За това, че знам какво да изчисля - 999 долара".
Та - как се определя цената на труда на полицай, примерно? Мотае се по улицата, зяпа, пък изведнъж хване някого. Или - не хваща, ама присъствието му успокоява.
Изобщо - това, дето пазарните талибани /не казвам имена / смятат елементарно "Аз искам толкова", "Не, токова давам" - и хоп, споразумение, наистина е за упражнения. Теоретични.
Иначе е много по-сложно. Виж примера с днешните обяви за "европейски цени" на постригването /мен тази тема отдавна не ме вълнува !/.
25 Август 2008 12:57
Мдааа, пак ще трябва да повтаряме "Пазарна икономика 101" или казано по нашенски "АБ на пазарната икономика".
1. Като говорим за "пазарна икономика", разбираме "свободна пазарна икономика", т.е. свободен пазар - с много участници, които се договарят повече или по-малко свободно.
2. Цената се определя от търсенето и предлагането, а не от представи, самочувствие, калкулации на себестойността или жалостиви мрънкания. За компютърджията сам си си отговорил с примера за Едисон - завива две болтчета само, но ако малко хора знаят как да завият точно тези болтчета, цената е висока. Ако всички го знаят, компютърджиите ходят гладни.
3. За държавните (и общински) служители пазарът не е свободен, защото има и неикономически фактори, а единият участник е монополист. Обаче има алтернативи, така че пак се получава пазар. Пример - шофьорите от градския транспорт имат добра пазарна алтернатива, значи за да ги задържат, трябва да им вдигнат заплатите. Друга група пък мрънкат, че им били малки заплатите, но не напускат, даже се натискат - значи техните заплати няма защо да се увеличават.
4. Колкото и да не е свободен и неистински пазарът на труда у нас, той е част от световния пазар, в частност на пазара в ЕС, а там вече сме почти свободно допуснати. Който не му харесва тук, може да се изнесе, стига да има кой да му предложи нещо добро другаде. За него по-добре, за колегите му също по-добре - намалява предлагането, цената се вдига.
5. Ако заплатата ти е малка, потърси по-голяма другаде. Ако никой не ти предлага нищо по-добро, се замисли защо никой няма нужда от теб!

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 13:17
Много хубаво ни съветва тука един другар.
Значи, ако си учил 10 години за доктор, ако след това си специалицирал и трупал опит още 15 години, и не ти оценяват труда достойно тук в страната, тоя другар те съветва да станеш примерно митничар.
Не става така, байно.
Ако твоята професия е п*тка и парцали и можеш да я смениш ако не ти харесва, то има хора които са вложили половината си живот в професията и не е възможно ей така да се преквалифицила.
Рийш.
На теория винаги е като на маса, лесно и постижимо.

25 Август 2008 13:26
Значи, ако си учил 10 години за доктор, ако след това си специалицирал и трупал опит още 15 години, и не ти оценяват труда достойно тук в страната, тоя другар те съветва да станеш примерно митничар.

Значи има няколко възможности:
1. Въпреки всичкото учене не си станал добър доктор и не те търсят - ще ставаш митничар, хамалин или санитар.
2. Ако си добър доктор и специалността ти позволява частна практика или работа в частна клиника тук - отиваш там.
3. Ако си добър доктор, но специалността ти позволява да се реализираш само в голяма клиника, а пък тук не те оценяват (макар че казват, че кардиохирурзите например хич не били зле платени), няма как, единственият ти шанс е в чужбина. Угодия всекиму няма.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 13:32
Е, кемпес,
благодаря!
Ти отговори на другаря-господин Манрико, налапал се с теория като пате с горещи ла*на. И при това - обърни внимание - колко удобно за себе си я обяснява. Ако има някакъв пазар - то е само за и около Манрико. Останалите - ами няма пазар. Примерът с труда на полицая небрежно подминава, както и с лекари, учители и т.н. Ами ако те послушат /което някои правим/ хора от тия браншове и си намерят по-добре платена работа - значи напуснатото място ще заемат други. Неминуемо по-лоши като работници /иначе и те ще напуснат!/. И става африкански пазар - с трици маймуни да ловиш.
За мен не се безпокой - една от тия професии упражнявам като хоби /нещо интересно, за което не ти плащат/, а истинската заплата иде от другаде. Но се питам - ако напусна хобито /а вече ми натежава!/ - кой ще ме замести? Незаменими няма, ще кажеш. Правилно - твоят таварищ Сталин го е казал.
Изобщо, Манрико, не всичко е пари, приятелю. И пазар не е да се продаваш, както ти ни агитираш. Иначе - най-добрите ти пазарни бизнес колежки са магистралките. Имат стока, продават я и пак имат.
25 Август 2008 13:41
Изобщо, Манрико, не всичко е пари, приятелю.
Точно така! Обаче заплатата обикновено е в пари. Така че когато говорим за заплати, ще си говорим за пари. А парите се подчиняват на пазарните закони.
А и не знам защо, но обикновено в този форум все тези, които непрекъснато повтарят, че не всичко е пари, обикновено първи започват разговора за парите.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 13:52
Прав си! Те започват за пари, "пазарните адепти" за морал...Кой каквото си няма - все за това говори.
А твоята "пазарна" икономика се изчерпва с две илюстрации. Заврял си нож в гърлото на нуждаещия се и викаш: "Толкова искам, ако не щеш - нож ще ядеш!".
И - Показваш спасителния пояс на давещия се и обясняваш: "Ами като имаш нужда - ще плащаш!".
25 Август 2008 13:58
..г-н Кемпес.Убеден съм, че това което пишете е истина. Факт обаче е, дето никой няма право/основание да се сърди на другите щото е вложил 15 години в некво образование, а обществото не му е оценило усилията.И понеже наистина е тъпо да ставаш бакшиш след като си учил за дофтор, то тогава най-практичното действие е да смениш обществото/държавата/местообитанието вмест да се преквалифицираш.
Неприятно е че държавата БГ и обществото и са мащеха за твърде много хора дето така и не се научиха да крадат!!
25 Август 2008 14:09
Просвета -
Но се съмнявам дали ще го види и разбере пазарно-икономическата мащеха или пак ще си пее в паничката.
25 Август 2008 14:14
"И така, аз питам моите студенти - при положение че цените в България са 40% от тези в ЕС и БВП също е 40%, какво можем да направим, за да стопим това голямо изоставане, да настигнем по-бързо другите от ЕС."
Това сигурно е журналистическа интерпретация, защото ако е истина, всички които не са студенти на този професор са щастливци.
Ако българският БВП по номинал е 40% от този в ЕС и цените са 40% от аналогичните то значи имаме средния жизнен стандарт на ЕС и изобщо не е необходимо да се прави нещо за наваксване на изоставане (то и изоставане няма при такова положение). Тъжното е че "40% от БВП" са по паритетни пари които вече включват "40% от цените". Все пак е интересно кой би трябвало да търси изява на ново поприще от което разбира нещо - професори или медийни деятели.
25 Август 2008 14:15
..ще го разбере, Генек, амъ май требат около 40 год. .. и то ако бехме евреи и около нас е пустиня!
25 Август 2008 14:19
Заврял си нож в гърлото на нуждаещия се и викаш: "Толкова искам, ако не щеш - нож ще ядеш!".
Те така тръгват градските легенди Вярно, че в момента у нас има дефицит за компютърджии, както е вярно и че по време на дот-ком кризата останахме без проекти, а някои и без работа - ама тогава никой не ни съжаляваше и съчувстваше. Обаче не сме стигнали чак дотам да се налагаме като с нож на чорбаджиите. И пак поради една пазарна причина. Чорбаджията смята и вика - "като си сметна и моя overhead и тукашните условия, от вас мога да изкарам не повече от 40-50% добавена стойност спрямо Западна Европа. Значи за повече от 30-40% от заплатите хич не си и отваряйте устата, че затварям дюкяна тук и си се прибирам у дома или отивам в Украйна за 20% от добавената стойност и 15% от заплатите." Пазар, какво да го правиш....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 14:20
А Манрико пак го нападнали и оперушинили. Хайде не бъди такъв лош човек Манрико, вдигни най-накрая заплатите на хората та да престанат да недоволстват. Издаваш един декрет за вдигане на заплати и готово.
25 Август 2008 14:35
Издаваш един декрет за вдигане на заплати и готово.

Аз, Манрико, по форумна милост корифей и пророк на пазарната икономика, декретирам:
1. Всеки да си определя сам заплатата.
2. Като си я определи, да пита съгласен ли е някой да му я даде.
3. Ако намери съгласен, да си я взима и харчи със здраве.
4. Ако не намери, да помрънка малко, пък да се върне на т.1


_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 14:47
...Ако заплатата ти е малка, потърси по-голяма другаде...

"А какво да кажем ние с гайдите?" - актуален въпрос(питане), подаден от сеирджиите на мюзикъла "Чорбаджии изедници"
(авторски колектив А.Лилов, А.Луканов(r.i.p.);
режисьор-постановчик 666/ДС;
в гл.роли: - Ж.Виденов&, Н.Добрев(r.i.p.), Сл.Трифонов&Иван Костов;
в ролята на "Миротвореца" - адвокат П.Стоянов;
муз.оформление - Кл.Маринова&партийна агитка търсят "...любов народна".

25 Август 2008 15:05
Аз мислех, че Манрико е едноличен собственик на труда си - така убедено венцехвали частника и ругае наемния работник, пък то:
Обаче не сме стигнали чак дотам да се налагаме като с нож на чорбаджиите. И пак поради една пазарна причина. Чорбаджията смята и вика

Значи - той е наемник, дето гледа в ръката на чорбаджията и си вика: "Амалей, аз да добарам парата..."
Сега ми е ясно защо икономиката му е все по-теоретична. Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвръто е да направиш...Манрико явно засега е още на "искането".
25 Август 2008 16:06
Търсене, предлагане...... Тия неща ги е имало още когато получовеците са ходили по дърветата. И при бай-тошово време ги имаше. Пазарната икономика е нещо много повече от S и D.......
25 Август 2008 16:30
Пазарната икономика е нещо много повече от S и D.......
Разбира се - но човек първо това трябва да разбере. А като се вижда колко хора още не могат да го осъзнаят....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 16:56
Манрико, Манрико, вземи схвани най-сетне, че крайният либерализъм в бедно общество като българското води единствено до свирепо разтваряне на ножицата между бедни и богати и съсипва отрасли като образование и здравеопазване...
Бюджетните заплати не растат. Факт. Какво следва от това? Малкото останало кадърно сред учителите или в държавната дминистрация ще се махне оттам. Какво правим после? Само ще завиваме гайки ли? Ми до 10 години няма да има на кого да му завиваме гайките.
25 Август 2008 17:10
С риск да мина в лоното на крайните Манрикофили-дудуци, ще посоча един пример за бързо и несимволично увеличаване на бюджетните заплати, без реформи.


Унгария на Дюрчани.

Всички знаем(спомняте ли си), докъде се стигна?


А реформите както знаем са болезнени и никой не ги иска.

А компютърджийските заплати се увеличиха по обективни причини. Китайските, индийските и виетнамските поскъпнаха главоломно и съотношението цена/качество на българските остава изгодно.
Пък и те имат едно основно предимство - конвертируема професия.
Затова могат да се състезават световния пазар на труда, не само на българския.
25 Август 2008 17:11
Да схвана, но ще ми обясниш ли къде виждаш краен либерализъм, особено в образованието и здравеопазването? Пък и в икономиката като цяло? Единствените що-годе либерализирани сектори от образованието и здравеопазването са зъболечението и частните (езикови) школи и учители - и точно там и резултатите са по-добри от държавния сектор, и доходите на работещите са прилични.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 17:18
Пък и те имат едно основно предимство - конвертируема професия.
Ако имаме предимство, то е временната конюнктура и то е временно предимство. Иначе не виждам защо да сме по-конвертируеми от повечето други професии. Регулираните професии - лекари, адвокати, архитекти - наистина са по-трудно конвертируеми, но откакто сме в ЕС, и пред тях препятствията са по-малко. Конвертируем или не обикновено е човекът - ако можеш да правиш добре нещо, което е търсено от хората, работлив и организиран си, знаеш що-годе поне един чужд език, си конвертируем. Ако не - не си.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 17:18
Виждам го в твоите представи за икономиката, Манрико На твоето принципно му се вика пазарен фундаментализъм. Логика, по която развиването на наука, примерно, трябва да отмре в страна като България, щото няма пазарно търсене.
25 Август 2008 17:18
И на моят труд цената не участва
25 Август 2008 17:19
А за частните езикови школи ми позволи да знам това-онова. Изобщо не са прилични доходите там.
25 Август 2008 17:29
Конвертируем или не обикновено е човекът - ако можеш да правиш добре нещо, което е търсено от хората, работлив и организиран си, знаеш що-годе поне един чужд език, си конвертируем. Ако не - не си.




Професии като филолози, философи, историци, социолози, политолози, юристи(до голяма степен), социални антрополози и т.н. са конвертируеми само в обществото и културата в която са се изградили(обучили).
Когато в това общество са му в повече, то ги отритва(налага им обратни стимули като ниски заплати, нисък социален статус). Тези отритнати нямат шанс в друга култура.
Затова трябва да си пречупят егото на богопомазани и да станат конвертируеми по друг начин. Например като фризьори.
25 Август 2008 17:41
Манрико,
за пазарна икономика приказвай, защото е забавно. Но за други неща, които не познаваш - недей.
и точно там и резултатите са по-добри от държавния сектор, и доходите на работещите са прилични.

Резултатите от частните школа не са по-добри. Впрочем, една позната ми каза как са направени матурите нейде около София, около някаква баня...
А лично аз познавам човек, който си изтегли дъщерята от частно варненско школо и я записа в държавно. Ужасил се колко е неграмотна, а какъв успех има.
Впрочем, нали знаеш мутри и министри, депутати и обикновени бандити как вземат дипломи с висок успех от "свободни" ВУЗ-ове?
И нещо за теб - усложнено. Добре, държавата няма да финансира образование и здравеопазване. Намаляват ти данъците /ти все за тия данъци ревеш/. И всичко става частно. Половината учители и лекари изгърмяват - търсене и предлагане.
КОЛКО БЪЛГАРИ ЩЕ МОГАТ ДА СИ ПОЗВОЛЯТ ОБРАЗОВАНИЕ И ЗДРАВЕ ЗА ДЕЦАТА?
Но - пазар! Либерализация. Всеобща. Иначе - обикновената демагогия на пазарните профани. Тия сектори либерализирани /чети - с високи цени/, ония контролирани, а третите - по възрожденски.
25 Август 2008 17:42
ако можеш да правиш добре нещо, което е търсено от хората, работлив и организиран си, знаеш що-годе поне един чужд език, си конвертируем.

Част от длъжностната характеристика на най-старата професия.
25 Август 2008 17:45
И за да допълним генека, децата, които при крайната либерализация ще останат без образование и здравеопазване, ще имат едно основно средство за препитание: да разбиват апартаментите на манриковците и да задигат оттам каквото намерят
Мила либерална картинка! Laissez-faire!
Ако на Лунатика не са му нужни всичките изброени професии, на мен пък са ми нужни...
25 Август 2008 17:49
Ако на Лунатика не са му нужни всичките изброени професии, на мен пък са ми нужни...
Ми добре, значи ти плащай за тях, той да не плаща и това е

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 17:56
Ако на Лунатика не са му нужни всичките изброени професии, на мен пък са ми нужни...



Тогава си готов да плащаш от джоба си на тълпите ненужни представители на посочените професии(а и на други по-модерни ), произведени на конвейр от нашите славни "университети"?



25 Август 2008 18:29
Лунатик,
а защо ли ми се трува, че в това
Затова трябва да си пречупят егото на богопомазани и да станат конвертируеми по друг начин. Например като фризьори.

съвсем отсъства манриковата икономика. Но пък има много горчива ирония?
Впрочем, извинявай - ама кой трябва да те признае? Фризьорките? И пак слизаме по спиралата надолу. Най-важните неща - пари, забава, чалга, апни си, пийни си - това шъ ти остане! Кулцтура? Това, което търси. А от всичко, направено от хартия, най-търсена е тоалетната хартия.
И парите.
Като човек на пазара -
продава си и душата.
25 Август 2008 18:43
Тя постепенно става както в оная азиатска страна, където искат да прокарат закон, забраняващ на бедните да ходят по асфалта - не са плащали данъци за него.
25 Август 2008 18:56
генек,

Разбира се, че уважавам фризьорките и търся тяхното уважение.
А ти тях за по-долна категория хора ли ги смяташ?

И кои са тези , които ни управляват последните 20 години?
Фризьорки? Шофьори?


Или нереализирани адвокати, лекари, филолози, историци , философи(в т.ч. и дървени) и прочие.
Колко ни вдигнаха нивото а?

С какво право некадърниците с всякъкъв "ценз" изискват уважение, голям дял от общите ни пари и социален статус, след като не са свършили и грам полезна работа?

Уважение - Да, пари - да, социален престж - да. АМА след резултатна работа.
25 Август 2008 19:18
Сам Васисуалий никогда и нигде не служил. Служба помешала бы ему думать о значении русской интеллигенции, к каковой социальной прослойке он причислял и себя. Таким образом, продолжительные думы Лоханкина сводились к приятной и близкой теме: «Васисуалий Лоханкин и его значение», «Лоханкин и трагедия русского либерализма», «Лоханкин и его роль в русской революции». Обо всем этом было легко и радостно думать, разгуливая по комнате в фетровых сапожках, купленных на Варварины деньги и, поглядывая на любимый шкаф, где мерцали церковным золотом корешки брокгаузовского энциклопедического словаря. Подолгу стаивал Васисуалий перед шкафом, переводя взоры с корешка на корешок. По ранжиру вытянулись там дивные образцы переплетного искусства: Большая медицинская энциклопедия, «Жизнь животных», пудовый том «Мужчины и женщины», а также «Земля и люди» Элизе Реклю.

«Рядом с этой сокровищницей мысли, - неторопливо думал Васисуалий, делаешься чище, как-то духовно растешь».

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 19:30
Манрико,
Хайде само да ти задам един въпрос.
Толкова ли си железен в принципите си?
Готов ли си да дръпнеш дявола за опашката и да речеш:
Ако нещо ми се случи - да речем лек инсулт или някаква друга щуротия, която ме прави неконкурентноспособен - заслужавам да пукна като куче или да ровя по кофите за боклук.

Редактирано от - Сократ-май на 25/8/2008 г/ 19:31:45

25 Август 2008 19:36
Ама колко добре звучи: "Сам М. никогда и нигде не учил економики, но..."/нямам е-оборотное/.
Лунатик,
и чистачът на кенефи трябва да е професионалист и да бъде уважаван за това. И като човек - ако заслужава това. Но да уважавам някого, защото вземал повече пари от мен /или само се хвали с това!/ - не виждам защо.
А що се отнася до диференциацията в обществото, тя върви в различни посоки, според правещите я. Умни и глупави, учени и невежи, нормални и педали, властимащи и електорат, богати и бедни...
Пък за фризьорки - да не говорим. Имаше две депутатки, едната и сега е. Беше даже вожд на партия-мандатоносител. От моя град. Завършили СПТУ по текстил и шивачество /ние му викахме - секстил и шибачество /. С тройки. Град малък, всичко се знае. Едната после стана фризьорка, другата се омъжи неведнъж, взе си певец и изведнъж стана политичка. Та и приятелката си издърпа в НС. Е, нивото на шивачко-фризьорки не могат да надхвърлят. Колкото и да се кълнат някои, че всяка шивачка може да управлява държавата. Ние нали затова сме на туй дередже - виж кои са на власт: никога не работил евреин /за неговото образование и ползата съм напълно съгласен с Манрико!/, необразован глуповатичък мелез германо-италианец, циганин-тарикат. И всякакви там - партайгеносета /МВР министъра, който само е плямпал какви ги върши. Имам предвид и предния/, сервитьори /не е само Данчо Ментата/, ветеринарни фелдшери, трактористи /най-вече в ДПС/.
А, според доста учени, основната причина за гибелта на Римската империя е поемането на управлението от невежи, случайни, самовлюбени хорица.
Образованието не прави човека - то му дава най-вече възможност да се ДОизгради.
Впрочем, учените казват, че 80% от знанията си човек получавал първите три години - как се ходи, яде, пие, пази от тук или онуй. Останалото образование е разликата между човека и другите животни.
25 Август 2008 19:37
Сократе, ако ми се случи нещо, искам за мен да се погрижат според осигуровките и застраховките ми - здравна, за нетрудоспособност и пенсионна. Толкова за мен. Казвал съм много пъти, че нямам нищо против държавата да харчи, и то много, от данъците ми за сираци, болни и инвалиди. Но не и за мързеливци и некадърници, дори и да се самонаричат "интелектуалци".

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
25 Август 2008 19:41
Айде да оставим емоциите на темите в "Чужбина" и да поговорим в числа.

Бюджет Република България - 2008 година. - 6, 4 милиарда лева.

МО - 1 млд.
МВР - 1 млд.
Мед и Масларова - 1 млд.
Образование - 750 милиона
Здравеопазване - 500 милиона(отделно от НЗОК)

Всичко друго 2 милиарда(включително вноската в ЕС и инфраструктура).

Здравеопазване, социално подпомагане и образование 2, 25 млд. - 35%


Кажете не сме ли социална държава?

искате повече за образование и здравеопазване?
това става по два начина.

1.Взимаш от другите (както по бай тошово време) докато се усетят, после инфлацията е изяла повишението. Вече не е много лесно, защото бюджета е публичен.

2. Увеличава се бюджета
- или увеличаваш данъците
- или увеличаваш хората и доходите им, върху които се плащат данъци.


Какво предлагате вие?

25 Август 2008 19:43
Брей, човек, много си ги намразил тия интелектуалци. Какво толкова са ти направили? Да беше преди 20 години, разбирам - творчески съюзи, премии, почивни станции, апартаменти. Ама сега какво ти бъркат в очите?
Ако не им се работи - гладуват. Не са тръгнали като мангали да ти пребъркват портфейла.
25 Август 2008 19:43
Грешка - другарят Ленин е казал, че всяка ГОТВАЧКА може да управлява държавата.
Сократ, благодаря за идеята!
Манрико, а не усещаш ли, че твоите талибански фундаменталистки възгледи за панацеята "пазар" са просто връщане на цивилизацията в предхомосапиенсовата ситуация? Който е силен и може, хитър и знае, нагъл и пръв стига до плода - той яде. Останалите - или да се задоволяват с ларви, или да мрат! Конкуренция! А, ама някакъв примат гледал как се носи дърво по водата и в мозъчето му се промъква протоидеята за носене върху това дърво...Да мре от глад! Сега, в тая епоха, при тия примати - нужда от транспорт няма. И така, който е силен и бърз се наяжда. Другите - вълиц...Пардон, саблезъби тигри ги яли!
25 Август 2008 19:48
Ако не им се работи - гладуват. Не са тръгнали като мангали да ти пребъркват портфейла.



Де да беше така.
Няма ден, в който по телевизия , вестници или радио да не се чуе, как българската култура умирала и/или се калчевизирала защото държавата не давала пари. А едно време ....
25 Август 2008 19:51
Е, имаше един такъв хубав разказ "Кха-пан". За първобитния ловец, дето окуцял и през зимата вождът го пратил на лов - ако не утрепе му-мут, да не се връща. Пък човека го погнали вълци, затънал в яма под снега и едва се отървал да не го изядат. А после, додето се измъквал от ямата, изпъшкал кха-пан и се сетил как да хване му-мут.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД