:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,209
Активни 670
Страници 10,083
За един ден 1,302,066
Приоритети

Кой къде го стяга обувката?

Потребители в цял свят страдат от поскъпването на храните, но навиците за харчене и пазаруване се променят различно
Снимки: РОЙТЕРС
Изтощени от пазаруване британци си почиват пред магазин в центъра на Лондон в средата на юни, преди началото на летните отпуски и очакваното поскъпване заради нарастващите цени на горивата.
Старомодните руснаци обичат кефир, който се прави от ферментирало мляко. Във Виетнам има един вид студено кафе, което наричат "суа да" и се приготвя със сладко кондензирано мляко. Консумацията и на двете напитки запада след скока в цените на млечните продукти.

Почти навсякъде по света хората усещат притеснения заради поскъпването на храните и на горивата. Но нивата на оптимизъм и песимизъм и начинът, по който хората реагират, и сътресенията се отразяват на настроението им, варира по странен начин, твърдят от компанията за маркетингова информация "Нилсен". Страните, в които хората се оплакват най-много, са с население - смес от бедни и богати.

Някои заключения на "Нилсен" потвърждават стереотипите. Ако имат свободни пари, потребителите в Азиатскотихоокеанския регион са по-склонни да спестяват, вместо да харчат. 57 на сто от тях внасят излишните пари в банката. За руснаците, които само допреди 15 г. нямаха голям избор при пазаруване, облеклото е приоритет - над две трети от анкетираните признават, че гардеробът се облагодетелства пръв, ако има свободни пари. В страните от Северна Европа ваканцията е необходимост, докато бразилците предпочитат да си стоят у дома.

Навсякъде по света хората биха искали да спестят пари от храна, но навиците им за пазаруване са доста различни. В Латинска Америка, където продукти като мляко на прах, готварско олио и ориз поскъпнаха с около 40 на сто, хората започнаха да пазаруват по-често в по-малки количества. В Европа и Америка отговорът на пазарната ситуация е точно обратният - хората, които пазаруват в супермаркетите заради ниските цени и промоциите, го правят по-рядко, отколкото преди и в повечето случаи причината е поскъпналият бензин, който трябва да заредят, за да отидат и да се върнат от хипермаркета.

Поне в богатите страни на покачването на цените трябва да се гледа спокойно и от историческа перспектива. Преди 50 г. близо 30 на сто от дохода на домакинствата отиваше за храна, днес този дял е наполовина. Потребителите от по-старите поколения с изумление ще научат, че британците изхвърлят една трета от храната, която купуват. И американците не им отстъпват много. В богатите страни напоследък има тенденция да се доизяждат останалите продукти, но това е по-скоро мода в средната класа, не е ясно дали всички ще я прегърнат трайно.

В Европа днес потребителите купуват храна по начина, по който пазаруват дрехи - основните продукти се купуват евтино, но се харчи разточително за глезотии. Изисканите скъпи шоколади са еквивалентът на дизайнерска дамска чанта. Всъщност, потребителят, който обича да си прави сметката, започва да си купува повече глезотии за вкъщи, а спестява от ходенето на ресторант.

За мнозина харченето на пари за удоволствие е невъзможно. Близо една пета от анкетираните във Великобритания, Германия и Франция казват, че нямат пари да покриват основните си месечни разходи. Четвърт от американците са в същото положение. Но някои навици са имунизирани срещу промяна. Осем от всеки десет американци все още редовно ходят на кино - вероятно филмите на ужасите правят истинския живот по-поносим.
 Белгийският премиер Ив Летерм пие мляко по време на протест в Брюксел на млекопроизводители срещу повишаването на цените на горивата и ниските изкупни цени на млякото.
1
2692
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
1
 Видими 
26 Август 2008 16:10
Вероятно реалният живот прави филмите на ужаса по-разбираеми.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД