:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,783,429
Активни 711
Страници 10,303
За един ден 1,302,066
Разум

Възраждането на суперсилата

Великите сили ревностно пазят териториите, които смятат за свои "сфери на влияние". Може да е срамно, но така е устроен светът
Снимка: Ройтерс
На 15 август държавният секретар Кондолиза Райс посети Тбилиси, за да изрази подкрепата на САЩ за Грузия. Но много анализатори в САЩ смятат, че Америка не може да си позволи да влезе в тежък конфликт с Русия заради регионални конфликти на територията на бившия СССР.
Психодрамата, която се разиграва в Кавказ, не е първо действие на Третата световна война, както биха искали да я представят някои свръхвъзбудени политици и коментатори. По-скоро тя е позакъснял финален акт на студената война. И докато Съветският съюз загуби в епичния конфликт, Русия спечели в този рунд по начин, който кара Вашингтон да гледа много по-сериозно на нея в бъдеще.

Това не се дължи единствено на факта, че Москва разполага с достатъчно голяма армия и с петрол, за да ни принуди да се съобразяваме с ирационалните й страхове, както биха казали някои "реалисти" във външната политика. Конфликтът по-скоро показа колко рационални са руските притеснения за намесата на Америка в традиционно руските сфери на влияние и че Вашингтон трябва да се отнася с нея като към суперсила, каквато продължава да бъде.

С края на студената война руснаците доброволно, макар и неохотно, отстъпиха от санитарния кордон в Източна Европа, но все още гледат на нея като на необходима защитна зона. САЩ не обърнаха внимание на оплакванията на Русия срещу разполагането на американския противоракетен щит в Източна Европа и усилията на Вашингтон да разшири НАТО, като включи и Украйна и Грузия. Руснаците обаче с право изтъкват, че това е равносилно на ситуацията, в която например Москва включва Куба и Венецуела във военен пакт и разполага там оръжия, насочени на север.

Беше неизбежно руснаците - подсилени от петролните и газовите си ресурси, да отвърнат някъде на удара и



лудата глава Михаил Саакашвили им даде добър повод



Във Вашингтон последва реакция на морализаторско възмущение, политици и от двете страни на барикадата се надпреварваха да заявяват солидарността си с малкото момче и да заклеймяват намесата в страни, които искат да бъдат оставени на мира.

Такива демонстрации обаче пренебрегват старата истина за геополитиката: великите сили живеят по други правила, различни от тези за останалите. Те изискват уважение - и подчинение, от слабите си съседи. Понякога са прекалено директни, какъвто бе случаят с държавния секретар на САЩ Ричард Олни, който през 1895 г. , далеч преди доктрината Монро, заявява: "днес САЩ на практика е суверен на този континент и нашите решения са закон за субектите, които са под наше влияние".

От Москва не може да се очаква да не проявява загриженост за политическата ориентация на бившата съветска република по критичната й южна граница. Великите сили ревностно пазят териториите, към които се отнасят като към свои "сфери на влияние". Това може да е срамно, но така е устроен светът, винаги е било така. И нито една страна не е била така настойчива в изискването интересите й да бъдат зачитани от съседите, както са САЩ. Латиноамериканците могат да го потвърдят.

Линиите на руското отстъпление след студената война бяха достигнати и изравняването на силите стигна твърде далеч, за да продължи да се поддържа. Днешните лидери в Москва са решени да бранят всичко, смятано от тях за жизнен интерес. Задачата на американските лидери е да не се правят, че тези интереси не съществуват или че може да бъдат пренебрегвани.



По-скоро трябва да се изработи някакъв modus vivendi,



който се основава не на пожелания или мечти за слава, а на фактите и разположението на силите.

Първата важна стъпка, която трябва да предприемат лидерите на Западния съюз, е да намалят бомбастичната риторика и да възстановят диалога с Русия. Странстващият държавен секретар Кондолиза Райс трябваше да отиде в Москва, а не в Тбилиси. Лекомислените приказки за изхвърляне на Русия от Г-8 ще се обърнат срещу интересите на Запада. Смисълът на тези организации не е награда за подчинено поведение, те по-скоро са форум за решаване на общи проблеми.

На второ място Западът трябва да спре да говори фриволно за присъединяване на Украйна или Грузия в НАТО, поне докато не е готов да покани и Русия за член. По същество НАТО все още е военен пакт от студената война, който търси нова идентичност, но още не я е намерил. Приемането на тези две бивши съветски републики ще се интерпретира от Москва като антируска провокация и с право. Дори това да не провокира нова студена война, ще създаде сериозни напрежения вътре в НАТО.

На трето място трябва да се съберем с партньорите от НАТО и да изработим общ подход към проблема на етническия сепаратизъм. Подходихме зле към него на Балканите, като съдействахме за насилственото разпадане на Югославия по етнически признак, после въпреки гръмогласната съпротива на Русия признахме сръбската провинция Косово като отделна държава. Разкъсването на държави по етнически признак не е проблем, ограничен на Балканите. Силни сепаратистки движения съществуват в няколко европейски страни като Великобритания, Италия и Испания и скоро може да разпокъсат Белгия. Нима искаме да участваме в нещо подобно?

В момент, когато САЩ са затънали в две скъпи и изглеждащи безкрайни войни в Близкия изток и Централна Азия, няма да е много благоразумно да се хвърлим и в битка с Русия заради нейна бивша провинция с бунтовнически и териториални амбиции.

Може би ще е мъдро да си припомним предупреждението на Джон Куинси Адамс от 1821 г., че когато отиват "в чужбина в търсене на чудовища, които да унищожат" в подкрепа на териториалните амбиции на други, САЩ "прекрасно знаят, че заставането им под други знамена... ще ги въвлече... във всички войни - на интересите и интригите, на алчността, завистта и амбицията...Така не след дълго САЩ няма да бъдат господар на своя собствен дух."



-----

*Авторът е преподавател по международни отношения в Университета на Южна Калифорния
125
5052
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
125
 Видими 
26 Август 2008 02:38
В-к СЕГА, добре сте превели тази статия на Роналд Стийл !
Много верно и без изхвърляне го е написал автора!
26 Август 2008 03:14
Великите сили ревностно пазят териториите, които смятат за свои "сфери на влияние". Може да е срамно, но така е устроен светът

Изкуфялият професор си служи с терминология и факти от миналият век!
Русия не е велика сила, и няма "сфера на влияние".
Русия е слабосилен хулиган който иска да мине пред простоватият си народ за "велик".
Русия няма нито военен нито икономически потенциал да се сравнява с САЩ и Европа.
Русия може само да се самозатрие.
Разпадането на Русия е неизбежно.
26 Август 2008 03:19
Да, някои форумни дръвници/новопръкнали се "анти... " ! Това е в общи линии истината, а не само малоумнически проповеди ! Иначе - скоро може да я няма и цялата планета Земя !
26 Август 2008 03:39
"нито една страна не е била така настойчива в изискването интересите й да бъдат зачитани от съседите, както са САЩ"
Освен това САЩ имат твърде своеобразна интерпретация на понятието "съсед"
26 Август 2008 03:41
Професорът хабер си няма за какво става въпрос, че целта на Русия е ни повече, ни по-малко, да измести Щатите от Европа и да понесе байряка. Той си мисли, че на Русия й трябват само съседните държави за сфери на влияние и повече нищо. Това ще я устрои и ще й даде сигурност и спокойствие за да могат руснаците да творят и градят. Изобщо изпуска факта, че цялата енергийна руска политика е насоена към поставяне на колене на Европа и обслужва руските имперски цели.
Както и да е, в Америка всякакви ги има. Излизат статии в целия политически спектър. Нормално е в този вестник да попадат точно от тази част на спектъра.
26 Август 2008 04:53
Gozambo е чел тезисите на другаря Буш и докладите на другаря Чейни и сега снася наученото по партийна линия. Където не е внимавал допълва от Фокс Нюз, любимата на целийот прогресивен и правилен свят телевизионен канал.
26 Август 2008 05:26
Всяка държава експонира влияние извън собствените си граници пропорционално на своята актуална геополитическа тежест. Русия не прави изключение. Ако сега се оглежда из близката чужбина - то е защото такива са днешните и възможности. Ако имаше потенциала на САЩ - щеше да се разпостре до Перу без съмнение. Няма лошо. Лошото е да се гледа на нещата през идеологическа оптика замъгляваща реалните стремежи и амбиции и представящи ги чрез понятия за "добра" , " справедлива " , " принципиальна " и т.н. политика. Стръв за наивни рибоци. Преследването на интересите на управляващите върхушки Е основата на основите на всяка национална плитика. Каквото и да ви ментосват.
26 Август 2008 06:05
И не забравяйте, че за каквото и да се говори - иде реч за money...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
26 Август 2008 07:41
Бе кого демократ убие стотина цивилни афганци е некак си по-различно от това същото да стори некой авторитарист , или тоталитарист
26 Август 2008 07:52
Gozambo & VOCI ! Па и лъжете повече от господарите си където се намирате.
Фактите показват друго. Русия преди 20г. разпусна Варшавския договор и спря въоръжаването си. Разчиташе само на ядрените в случай, че някой реши да я напада. Отби цукалчетата си(бившите соц. страни) и повярва на западните лисугери, че ще бъдат приятели и партньори. Удариха го на Демокрация(свободия) и Бизнес. Демокрацията не успя, но Бизнеса добре го развъртяха, надминаха и западняците.
Уви Запада имаше свойте користни цели и планове в източна Европа. Знаем какво стана в Югославия, нашите дават всичко и без бой, серсемите Поляци и Чехи станаха мишени на ядрените ракети от Изток.
Колкото и да демагогствате това са фактите.
26 Август 2008 08:20
Изкуфялият професор си служи с терминология и факти от миналият век!
Русия не е велика сила, и няма "сфера на влияние".
Русия е слабосилен хулиган който иска да мине пред простоватият си народ за "велик".
Русия няма нито военен нито икономически потенциал да се сравнява с САЩ и Европа.
Русия може само да се самозатрие.
Разпадането на Русия е неизбежно.

СРА А?
26 Август 2008 08:35
Ей, Маузер!
За момент щях да те пратя на доктор!
26 Август 2008 08:37
Умно написано, умно, ама трябва и някой да го прочете!
26 Август 2008 08:44
Една много точна оценка на положението и много умерена позиция!
И както винаги не може да се мине без форумния идиот нефел!
26 Август 2008 09:21
Выступление Жириновского в Госдуме:
Евросоюз – это новый политколхоз.
Скандальное видео!
Натиснете тук
26 Август 2008 09:23
Ричард Олни, който през 1895 г. , далеч преди доктрината Монро...

Далеч преди друг път... има-няма 70 години по-късно..
26 Август 2008 09:28
Редакцията за препечатката.
Говори добре за бъдещето на САЩ, щом в техния печат се появяват такива анализи. Светът ще има голяма полза от мощни демократични САЩ, освободени от ционистката власт над тяхната политика. Процесът на освобождаването и демократизирането вече е започнал.
26 Август 2008 09:33
Съветският съюз се разпадна. Факт неоспорим. В момента Путин прави нов Съветски съюз на територията на Руската федерация. Русия е федерация. Нека не го забравяме. Напълно логично е при следващия крах на руската политика отново да станем свидетели на разпадане. Този път на Руската федерация.
Тук някои хора не могат да разберат, е авторитарният режим плюс имперски подход водят неизбежно до противопоставяне с Цивилизования свят. Противопоставяне на живот и смърт. Русия или трябва да победи, или да се разпадне. Няма компромисен вариант. Готова ли е Русия да победи? Само с пускане на газове едва ли. След две години започва да намалява производството им на нефт с над 8 процента годишно.
Дори и да се възприеме умереният подход според статията, то това ще е само за печелене на време. Противопоставянето на авторитарния руски режим и имперската политика ще е същото, каквото и срещу комунистическия режим- до унищожаване.
26 Август 2008 09:36
Хубава статия
26 Август 2008 09:37
Ами тогава спокойно бе, Гозамбо.
Всичко е решено, Русия сама се разпада.
Какво те вълнува?
26 Август 2008 09:49
Натиснете тук
26 Август 2008 10:12
Още един руски дуду!
На това отгоре професор...
Че и американец!
Лошо...
God Bless America
26 Август 2008 10:18
Gozambo
[Златен]
от USA

Общо мнения: 2150
Съветският съюз се разпадна. Факт неоспорим. В момента Путин прави нов Съветски съюз на територията на Руската федерация. Русия е федерация. Нека не го забравяме. Напълно логично е при следващия крах на руската политика отново да станем свидетели на разпадане. Този път на Руската федерация.
'
Хонзи, да очакваме ли с избирането на Обама, да стартира процес на разпад на САЩ (да не забравяме, че и те са федерация)? Тексас дали ще се отцепи?
26 Август 2008 10:25
Добра статия. Сакашвили е луда глава, а кои са в бандата на национилистите около него скоро ще узнаем.
Отново се оказа, че големите глобални проблеми са два: религиозният екстремизъм и злокачественият национализъм, кога заедно кога поотделно. Клинтън вярваше че Русия и Щатите могат заедно да ги преборят, но не би. Какви сини каски могат да омиротворят (пази боже) конфликти в Китай където вече има религиозни и сепаратистки напрежения, или Индия-Пакистан+2-3 прилежащи страни? Авторът е изброил скромно няколко страни с националистични сътресения, но уви няма регион където те не съществуват. Глобализация срещу национализация, едва ли има лесни решения и лечения
26 Август 2008 10:51
Едва ли има нещо по-удобно за Америка от това Русия да се държи като и да настоява да бъде третирана като "велика сила". Няма проблем, щом го искат, ще си го получат.
А руснаците ще си повдигнат самочуствието и ще приемат с разбиране едно намаляване на доходите си - зер! великата сила изисква сериозни инвестиции в оръжия. Друго си е да си велита сила, да имаш "възпиращи ядрени средства", зона на жизнени интереси и право на вето в ООН. Това са по-важни неща от спокойния и свободен живот на отделния човек, но за руснаците това не е важно, те обичат да говорят за себе си от първо лице множествено число. Мы това, мы онова...
Ще се върнат отново в зомбираното състояние от времето на Брежнев и ще си изключат кабелните телевизии, защото Останкино ще е напълно достатъчно. Ще спрат да пътуват до Лондон и Монте Карло и ще разпродадат имотите си в Маями и Кранево, отвратени от двуличието и агресивното отношение на Запада и предателството на братушките.
26 Август 2008 10:55
Марко Ив. Тотев и на тебе какОв ти е проблема не понял?
26 Август 2008 11:12
Дали когато Мецата почне да мята гюбеци, едни малки жълти отговорни чучхе-товарищи няма да пишат актив на неин гръб?
Натиснете тук
26 Август 2008 11:18
Като няма проблем , що толкоз вдигат пушилка интересно.
Чудя се за друго : предполага се отдавна , че тия (САЩ) са напът да сдадат трона от кхъм "лидерското място". Възможно ли е да са отчаяни до степен та да я подкарат през просото ? На онзи тип в Грузия, вече трябваше да са му свили перките, но нъцки, даже и го подстрекават: определено пак е на фаза и вобще няма да ме изненада ако се пробва за реванш.


Редактирано от - register_error на 26/8/2008 г/ 11:36:20

26 Август 2008 11:20
Не понял, да не понял! Любить и ненавидить на много важнее!
(извинете моя френски)
26 Август 2008 11:21
Да добавя: не е нужно да имаш някакъв проблем, за пишеш във Форума. Макар че помага.
26 Август 2008 11:22
Тая фантазия за "лудата глава" ше ме скъса от смех.
Конспиративната теория казва така: "лудата глава" Сакашвили, въпреки предупрежденията на Щатите и ЕС, попаднал в "капана" на руснаците.
Еми дори и на западните коментатори им е писнало от лъжите:
Натиснете тук
"Нямаше руски капан. През последните години Москва публично и многократно даде абсолютно ясно да се разбере, че ако Грузия атакува Южна Осетия, Русия ще воюва. Очевидният капан беше поставен от президента Сакашвили за Запада..."
За руския "капан" - ясно. Но все пак идеята за капана не е изоставена. В такъв случай, предвид характера на негодника, документиран от телевизията, предлагам следната капанна хипотеза:
Червеят Сакашвили никога не би изпълзял преди съгласието и одобрението на градинаря. Цел на упражнението - да се провери дали наистина Русия ще се намеси военно. Цена на упражнението - ниска, нема да умират американци. Не руски, а американски капан, в който Русия не се хвана. И цената на тоя курвенски проект изглежда ще е много по-висока от планираната.
26 Август 2008 11:26
Аааа, сега понял?
"Марко Тотев е български общественик.
Бил е началник на канцеларията на руския губернатор в Търново, съдия пак там, инспектор към Министерство на правосъдието, окръжен управител на град Бургас.

Въпреки забележителния му живот, в българския език името му е станало нарицателно за лош късмет и несполука."
Проблема е в "нарицателно за лош късмет и несполука".
Или нещо " руския губернатор" не те е сайдисвал много, много....
понял!
26 Август 2008 11:40
Мето Хубава статия Опс!

Редактирано от - hamel на 26/8/2008 г/ 11:42:25

26 Август 2008 11:51
..трезва статия..
Назидателния американски тон само ожесточава противопоставянето!
Моралът далеч не е на тяхна страна и това е всеизвестен факт!
Съветският блок не загуби толкова идеологически, колкото се срина икономически!
Следва да се отчита, че икономическия модел на днешна Русия е много по-сходен с американския такъв отколкото с отминалия съветски.
26 Август 2008 12:06
За статията. Много трезв и обективен поглед върху ситуацията и взаимоотношенията м/у Запада и Русия.
26 Август 2008 12:17
Kotka, Марко наскоро обясни проблема си с Русия - личен бил, но не сподели подробности от интимно естество. Пропуснал си този ден май. Мелких чувств на свете не бывает, казваше един руски класик.
Русия е още далеч от свърхсила, тя само се бори за оцеляване и е на ниво регионална сила. В момента това й стига, Марко е прав, че другото ще й струва твърде скъпо.
В момента USrael се пържи на няколко огъня. Де да беше само Русия, щяха да се справят. Обаче Китай напира, ислямския свят гледа мрачно, Турция маневрира неприятно за Вашингтон, в Пакистан нещата за него вървят все по-зле, Израел е принуден да пуска затворници-терористи и да се гърчи след като Хизбула му натри носа, Сирия купува модерни руски оръжия, Латинска Америка ври и кипи антиамерикански, Европа се опитва упорито да се емнаципира. Пък и вътре в империята налягането на парата застрашително се покачва.
Загубят ли янките и НАТО-вците тиловото си осигуряване в Пакистан и Русия, трябва бързо с позор да се изнасят от Афганистан. А го губят всеки ден по малко и то благодарение на глупостите на Белия дом. Мнозина дори във Вашингтон и Лондон забравят, че в Китай управляват комунисти, че Китай има да си връща за много обиди и щети, нанесени му от двете империи и само чака "битката на двата тигъра, която маймуната наблюдава от височината на дървото". Никак не е маловажно на коя страна ще застане Русия, но малоумниците насила я принуждават да работи срещу тях.
26 Август 2008 12:26
Не, тоя е от някой друг форум. Те там така си попържат - за предпочитане с главни букви.
26 Август 2008 12:28
8 без 20
26 Август 2008 12:33
8 без 20
И от мен
Когато някой няма акъл в главата - нищо не може да му помогне.
Вярно, за политически имидж е много по-хубаво да си имаш страшен враг, отколкото добър съюзник.
Ама в поликата освен имидж трябва и реализъм.
26 Август 2008 12:44
Не е хубаво да се чете "по диагонал", допускат се много и елементарни грешки.
Цитирам проф. Р.Стийл(щом е даскал от "Юнивърсито" на баш-Калифорния, значи е проф.):
И докато Съветският съюз загуби...Русия спечели...по начин, който кара Вашингтон да гледа много по-сериозно на нея!

.
Аз не ви ли споменах, че този е комунист?
Sorry...
26 Август 2008 12:50
.
26 Август 2008 12:54
А бе, на кои викате дуду?
На тиа, дека бият еничарите...
26 Август 2008 13:11
Абе защо FL oще не е вкаран във психиатрията?
26 Август 2008 13:19
Не знам защо 8 без 20 смята, че имам проблем с Русия. Може би си мисли, че да споделяш мнението си и да оргументираш позицията си е сигурен белег, че имаш проблеми...
Вярно, споменах, че в отношението ми към Русия има личен мотив, но това не означава, че имам проблем. Даже напротив. Както казва Пипи Дългото Чорапче, "Вярно, че имам лунички, но аз не страдам от тях, даже си ги харесвам!"
За съжаление, вместо аргументи някои хора са единствено способни да попитат дрезгаво "Къв' ти е проблема, бе?"
26 Август 2008 13:21
"At a time when this nation is bogged down in two costly and seemingly endless wars in the Middle East and Central Asia, it would not seem prudent to pick a fight with Russia over a rebellious, territorially ambitious former province."

В статията си "A Superpower Is Reborn" от August 24, 2008 /Възраждането на една от най-мощните велики държави/, авторът обективно и професионално анализира драмата в Кавказ.
Не е разумно САЩ и Русия да стават врагове и то заради локален конфликт на държава бивш член на ОНД!
Русия и САЩ могат да бъдат партньори срещу световния тероризъм!

Редактирано от - потребител,07 на 26/8/2008 г/ 13:30:37

26 Август 2008 13:27
.
26 Август 2008 13:31
Ами например, Аляска ше си остане американска!
Малко ли е?
26 Август 2008 13:35
.
26 Август 2008 13:39
.
26 Август 2008 13:56
Не се лъжеш.
Подбудени от държавния секретар Уилям Сюард, американският сенат одобрява закупуването на Аляска. На 9 април 1867 САЩ купува Аляска от Русия за $7, 2 млн долара (1.67 млрд. по днешни цени), а флагът на САЩ е издигнат на 18 октомври същата година. Днес 18 октомври се празнува в щата като Денят на Аляска.

Обаче - виж и това. Поздрав за всички антидудуци!
Натиснете тук
А за статията - интелигентна, реалистична, откровено антипропагандистка.
И много честна - особено в признанието, че правилата са различни за силни и слаби. Не, че не го знаем - ама все се опитват да ни набият в канчетата колко демократична е демокрацията.
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД