:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,782,730
Активни 452
Страници 9,604
За един ден 1,302,066
Анализ

Кастата на еврократите ни излиза доста скъпо

В експеримента със създаването на специална администрация по усвояването на еврофондовете, която да получава двойни заплати и тройни стимули в сравнение с редовите чиновници, е заложена бомба, която ще гръмне съвсем скоро
Снимка Велислав Николов
Дали ще се наложи на министъра на държавната администрация Николай Василев да обяснява пред шефа на Сметната палата Валери Димитров защо има чиновници с двойни и тройни заплати, които идват от българския държавен бюджет, а не от ЕС?
Държавата създаде каста от близо 3200 чиновници, които получават двойни заплати, тройни стимули, постоянни командировки и обучения в чужбина, а фактически са напълно неотговорни. Тази бомба е на път да взриви не само цялата администрация, но и системата на държавно управление. Става дума за служителите в различните министерства, които би следвало да отговарят за усвояването на еврофондовете. Този процес върви повече от година и независимо от очевидните сериозни проблеми с усвояването на парите по присъединителните и структурни фондове, се ускорява.

Министърът на държавната администрация Николай Василев



наля вода в тази евромелница,



като обяви, че чиновниците, които работят с еврофондове, ще получават бонуси при добра усвояемост на средствата от ЕС, които ще изразяват с по още една заплата. Това ще рече, че те може да вземат и по 3 заплати месечно, т.е. с две повече от своите колеги от т.нар. обикновена администрация. Допълнителен акцент в т. нар. бонусна система ще е осигуряването и на бързо кариерно развитие на млади експерти. Освен това 4 % от всички държавни служители ще работят единствено с еврофондовете. Това означава, че по щат с това ще се занимават 3169 души, като 322 места все още били незаети.

Самият Василев направи и доста смущаващо сравнение. В неговото министерство най-нископлатеният младши експерт в евродирекцията получавал 860 лв. Средната работна заплата в това звено била 1152 лв., а директорът взимал повече от зам.-министър - 1842 лева.

Това обаче е само малка част от истината. Подобни евродирекции има почти във всички министерства и така отговорността е доста размита.

Освен това има чиновници, които получават повече не само от зам.-министри, но и от депутати, министри, премиер, конституционни съдии, президент, магистрати. А още от миналата година се раздават и нещо като премии в размер на няколко заплати по няколко пъти годишно. За въпросните дирекции в отделните министерства са оборудвани специални помещения, които са по-здраво укрепени от банкови трезори, снабдени са с камери, блиндирани врати, специални карти и други подобни.

И да си представим ситуацията



Хора, които получават двойно и тройно,



скрити зад врати, в които останалите им колеги не могат да влязат, защото трябва да се съобразяват с абсолютно неясни специални режими.

Всичко тези екстри се дават, защото трябвало да има добре подготвени хора по усвояването на еврофондовете, които иначе биха работили в частния бизнес, а не в администрацията.

На практика обаче това са чиновници, чието единствено предимство е, че знаят на добро ниво някои от езиците, които са работни в Евросъюза. Такива обаче има достатъчно и в т.нар обикновена администрация. Никой



не може да докаже, че в евродирекциите са по-добре подготвени



Може и някога да станат такива, но на този етап те постоянно са на някакви обучения - в страната и в чужбина. А през това време огромна част от работата се върши от "обикновената администрация", при това - по българското законодателство, което е водещо - по проекти, процедури, фактически почти всичко. А и е достатъчно да се назначат примерно 50 преводачи и цялата работа може да се върши без никакви проблеми от останалата администрация. Затова абсолютно нищо не предполага двойни, тройни заплати за еврокастата.

Въпросът е какво наложи тази сбъркана система на двойните стандарти.

Обикновено обяснението е, че така искала Еврокомисията, че това били нейните правила - тези хора да получават повече пари, да са разпръснати в отделните ведомства. Дори и да приемем, че това е така, едва ли някъде е казано, че трябва да се създадат структури, които да са безотговорни.

Само да видим какво се получи след острите доклади на Еврокомисията? Атаката се раздели на две. Опозицията обвини съответните министри и правителството като цяло, за което има основание, доколкото те назначават администрацията, те й задават целите, те трябва да изискват от нея.

От своя страна управляващите сложиха акцента върху администрацията и нейната вина, като Доган посочи с пръст 320 висши чиновници, пряко отговорни за лошите доклади. Ако приемем изводите на управляващите, става ясно, че те се сблъскват със собственото си творение - кастата, която са създали, става неуправляема от собствените им покровители.

Би трябвало вече да е масово известно, че ведомствата работят и усвояват в пъти повече пари от бюджета, отколкото от еврофондовете. Било като обществени поръчки, аварийни разходи и какво ли не. Тяхната работа изобщо не е по-малко. И когато се оказва, че трябва половината от деня им да минава в работа за евродирекциите едва ли им е приятно. При положение че



пак те го отнасят накрая



В модела, създаден от управляващата коалиция, цъкат много бомби. Например концепцията зам.-министър, пък било то на финансите да координира, контролира цялата дейност по еврофондовете и на практика да дава указания на министрите.

Да не говорим и за проблема с оголването на обикновената администрация, от която много хора естествено бягат, за да опитат да се включат в еврократите с двойна и тройна заплата. И настава хаос ...

От друга страна, всички настръхнаха, когато се заговори за отделно министерство или ведомство, което да върши всичко, свързано с еврофондовете и европроектите. Включително и премиерът. Обяви това за еретична идея.

Но много неща от нашата практика наистина не съществуват в Евросъюза, защото решенията трябва да са според конкретната ситуация. Много пъти е ставало ясно, че се искат резултати, а не точно определени процедури или пък закони.

Очевидно е, че



избраната сега структура е проблемна и порочна



Защото на практика има някакви хора, които се занимават с еврофондовете и европроектите, но нещата изобщо не вървят.

В доклада на Еврокомисията това бе отчетливо отбелязано. Препоръчано бе да има "надеждни структурни коригиращи действия и основна реформа". Изрично бе указано, че България трябва да "укрепи административния капацитет за управлението на средства от ЕС", "да засили контрола върху законността и редовността на разходите", "да гарантира, че финансирането от ЕС е защитено".

Всичко това обаче няма да даде резултат само



чрез създаване на българска еврокрация



Да не говорим, че така се подклажда конфликт в самата администрация. Освен това е нужно да се помисли и за фактическата неотговорност на избраните да работят по европроекти. Не е ясно тях кой ги проверява. Те са гледани като "писани яйца" за разлика от останалите, за които има инспекторати, дисциплинарни производства и какво ли още не.

Повече от задължително е да се помисли и за някаква структура или дори отделно ведомство, което да се занимава с всичко, свързано с еврофондовете и европроектите. Поне по няколко причини. Първо, за да има координация. След това, за да е налице ефективен контрол. И не на последно място да има отговорност. А не сега тя да се прехвърля от вицепремиер и зам.финансов министър на отделни министри, те пък да им връщат топката обратно.

Очевидно резултатите са плачевни. Усвояването е под всякаква критика. Проектите закъсняват с месеци и години. Отгоре на всичко действат и престъпни схеми при усвояването. А на практика виновни или поне административно отговорни просто няма.

Дали изобщо ни трябва тази еврокрация? И кой ще поеме отговорността при провала на тази схема? Защото щетите ще са не само милиарди евро, неусвоени по еврофондовете, не само раждането на една безотговорна чиновническа каста, но и подкопаване на устоите на държавното управление.
31
3725
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
31
 Видими 
26 Август 2008 03:43
Или в СЕГА са черногледци или тези европиленца са за изритване от топлото гнездо.

26 Август 2008 08:26
Двойните стандарти никога не са давали положителни резултати! Не могат да бъдат успешни "еврозвената" в Министерствата без активната работа на местната администрация, която в случая не се "чете в литургията"...
26 Август 2008 08:44
Тя цялата система на управление на еврофондовете, измислена в ЕК, не фела, щото се получава че чиновници управляват пари (това най-добре го правят банките) и "правят" проекти (това най-добре го правят проектантите). Чиновниците не могат нито едното нито другото!!!
После що се краде, ами щото се създават предпоставки да се краде чрез глупавата организация!!
Нещо като магистрала Струма, чиновниците твърдяха че е едва ли не жизнено важна за Олимпиадата в Атина 2004. Олимпиадата мина, мина и тази в Пекин, магистралата я няма е и за какво беше целият шум и масата похарчени пари!
26 Август 2008 09:31
Още една добра статия
26 Август 2008 09:43
Мнпго полезна статия, но кой ще я прочете?
26 Август 2008 09:43
Някакви хора, взимат едни пари за някаква работа и никой не ги контролира. Нищо ново! Да сте чували, че еди кой си, взима едни пари , но му се търси строга отговорност за свършената работа ??
26 Август 2008 12:42
"Самият Василев направи и доста смущаващо сравнение. В неговото министерство най-нископлатеният младши експерт в евродирекцията получавал 860 лв. Средната работна заплата в това звено била 1152 лв., а директорът взимал повече от зам.-министър - 1842 лева.
Това обаче е само малка част от истината."
Според мен обаче:
1. "Това е само малка част от лъжата".
2. Същото може да се каже и за статията. Общо взето е тюрлю-гювеч.

1. Месечните доходи на един заместник министър средно са с порядък по-големи (за несведущите слага се още една нула от дясно). И схемата е законна. Директор на дирекция (нормативно) не може да вземе и един лев отгоре (има едно изключение, ако преподава). Това е регламентирано в Закона за държавния служител. Зам. министри, Министри и т.н. не са държавни служители. Те не са чиновници.
2. След като е такъв професионалист, може ли автора на статията да обясни проблемите с навлизането на информационните технологии в държавната администрация, в съда, в митниците, в здравната каса и т.н. Същия проблем е и с владеенето на Европейски езици. Защо (само като пример) един Шведски зам. министър може да се изкаже на английски и на немски, а един (средностатистичен) Български зам. министър трябва да си води директора на дирекция в Брюксел или Страсбург (в добрия случай, може и да е младши експерт), щото и българския не му е чак толкова добър. Да спрем дотук и да не говорим за съдържанието на изказването.
26 Август 2008 13:18
Честно казано не ми пука кой колко пари взимал. Не обичам да гледам в чуждите канчета. Повече ме вълнува липсата на отговорност. В частния бизнес като работиш здраво и качествето - взимаш и повече пари. Като се издъниш - знае се къде и как си се издънил и си носиш последствията. Тук обаче разни технократи-еврократи-бюрократи и всякакви ...крати си правят една хубава мъгла от хранителна супа, в която нищо не се вижда. Издънка след издънка и все няма виновни. На всичко отгоре някакъв много ... интересен закон за държавния служител, който направо бетонира некадърността и безхаберието. И оня фъстък Василев ми се прави на големия организатор. Егати и "държавната администрация" дето я дундурка. Цялата работа ми прилича на гушене на патки - зорлен и пъхат храна в гушките, ама лошото е че няма администраторски черен дроб за износ. Демек - ялова работа.
26 Август 2008 13:47
Добър анализ, но малко закъснял. И е по-интересно от социална, не толкова от икономическа гледна точка. Как именно се създава някаква каста - така, както се самообявиха за "политически елит". А парите са другото, допълнителното. На тия хорица власт им трябва, богатството е следствие и допълнение, не основна цел.
Ето нещо по темата от един сайт:
---------------------------------------
Социстории

Напоследък нещата у нас се развиват по законите на соца. И историите стават все по соцтертип. Познат виц. Профсъюзно събрание. "Другари, който е работил усърдно - ще получи 50% премия, който се е мотал - само 40%". А сега вицепремиерът Плугчиева обяви - за чиновниците, работещи по европроекти, ще има специални премии. Като стимул. Дори ако чиновниците са свършили 20% от изисканата работа, те ще получават пари. Но по-малко, разбира се. Въпросните допълнителни плащания не могат да надвишават шесткратния (!!!) размер на основната заплата. Като, естествено (естествено ли?), в службите, заети с европроекти, според предишна наредба се запазват двойните заплати. Което означава, че чиновниците ще получават месечно тройна заплата. Доста странно като форма, понеже заплатата се дава именно за положен труд. И е определена. Всяка надбавка - особено при държавни служители - трябва да е обществено обоснована и икономически логична. А в случая имаме раздаване на пари само заради мястото. Което си е жив соц. И отново всички са равни, само някои са по-равни. Преди, а и сега, за това ПО-равенство, отново има бонуси.
-----------------------------------------
Доста учени смятат, че основната причина за падането на Западната Римска империя е издигането до властта на случайни хорица. Това, което наблюдаваме поне от 20 години насам.
26 Август 2008 14:18
Само за протокола:
Всяка администрация се състои от две категории.
Първата са богопомазаните началници и техните гъзолизци.
Втората са кираджийските магарета.
Явно статията говори само за първите.
При което страдат вторите.
Така че, когато се говори по същество, трябва да се анализират поотделно двете категории.
Те много рядко имат нещо общо помежду си.
Едните са лапачи, получаващи в пъти повече от другите.
Чак не ми се пише по темата.

26 Август 2008 14:25
Системата е супер. Така по лошо платените ще дебнат и ще клеветят добре платените. Това да се назначават преводачи е тъпо, самите чиновници трябва да знаят отлично езиците, за да не се превеждат глупости като името на Жискар Дестен и по страшни, а и контактите с чужденци на специалисти е тъпо да се правят с участието на преводач. В днешно време превод трябва да се прави само на официални форуми и то само на президента, председателя на народното събрание и премиера. Доколкото знам поне английски знаят и тримата и в частни срещи си говорят без преводачи. Добре знаещи езици специалисти има премного, стига подбора да не е по шуробаджанашкия принцип.
Статията е много тенценциозна, клюкарска и ми се натрапва мнението, че е писана от майката или бащата(да не го дискриминирам последния). Ами да се бяхте постарали да го изучите детето. Или толкова са Ви силите?!
26 Август 2008 14:37
Ако наистина бонусите се раздават според резултатите, както се твърди, и ако освен бонуси има и уволнения за несвършена работа, бих определил статията като лузърско мрънкяне. Явно още има соцдудуци, които се възмущават, че заплата може да се дава за резултати, а не за търкане на стол, длъжност или любимата думичка ценз и че някой може да взима 2-3-5-10 пъти повече от другия.
Нооооо (както би казала една форумна приятелка) - много се съмнявам, че в нашенската държавна администрация ще стигнат дотам да дават пари според резултатите и да уволняват за несвършена работа. Че те ако почнат така, току виж след известно време почнали да ни обслужват ефективно и любезно....

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
26 Август 2008 15:02
Уважаеми Манрико,
разбирам, че като пазарен спец не обръщате внимание на подобни мушици като мен, но си позволявам да затвърдя съмненията Ви с цитат от един сайт /препостнах част от статията по-горе/:
"А сега вицепремиерът Плугчиева обяви - за чиновниците, работещи по европроекти, ще има специални премии. Като стимул. Дори ако чиновниците са свършили 20% от изисканата работа, те ще получават пари. Но по-малко, разбира се."
Приятен пазарен ден!
26 Август 2008 15:23
По едно време на такива им се викаше мишоци, ама човек требе да върви с модата и вече и аз ше им викам мушици.
26 Август 2008 16:09
Поедно време на такива им се викаше страхливи подлеци, ама сега са само вероломни.
26 Август 2008 16:14
Tази статия звучи доста убедително, но повечето неща са абсолютно преувеличение и са написани с цел измиване ръцете на властта. Няма заплата на младши експерт като споменатата в статията, а ако има тя е на хора, които са връзкарчетата и са под крилото на министрите. Повече от хората, които работят по еврофондовете, взимат двойна заплата от порядъка на 640 лв. Това е смешна сума дори в сравнение със заплатат на продавачките. Не мисля, че някой може да завиди за така наречената двойна заплата. Познавам доста от тези чиновници, които си вършат упорито работата, а от страни приличат на карикатури или мазохисти, защото вършат високо квалифицирана рабата и в замяна получават пари за хляб. Но в България важно е някой да бъде виновен и понеже те са дребни "мишки", защо да не обвиним тях за целия провал?
Основата на проблема е липсата на добре организирана система за усвояване на евро парите, които са отделени за заплати. Тя трябваше да бъде готова доста отдавна и то не от чиновниците с големите заплати, които не знаят как да изхарчат (все пак 600 лв. си е цяло богатство), а от хората над тях, тези които направиха България райско кътче. Сега може само да се надяваме, че ще се измисли решение преди Европейския съюз да ни отнеме всички права или чиновниците да напуснат и да си намерят работа, с която няма да умрат от глад.
26 Август 2008 16:21
Уважаема Мариана,
двойна заплата от 640 лева означава заплата от 320 лева???
Бихте ли надникнала в "Държавен вестник" - не помня броя, нейде в началото на вгуст беше, и погледнала постановлението за формиране на заплатите? А после в закона за държавния чиновник - как се формира заплатата му? И, разбира се, какви данъци и осигуровки плаща върху й?
Благодаря за което.
26 Август 2008 16:31

Генек,

Благодаря за вниманието, но не бих казала нещо в което не съм сигурна. Не съм се интересувала с точност каква е заплата по документи, но чистата сума е не повече от 640 лв. Аз не бих могла да оцелея с тези пари и да бъда патриот...... Напротив ...........Цялата ни система е за боклука
26 Август 2008 16:49
Уважаема мариана,
средната учителска заплата е под 640 лева БРУТО. Но въпреки това някои пазарни фундаменталисти искат учителите да бъдат професионалисти, патриоти и оптимисти.
26 Август 2008 16:55
Тоа па ше ми се отваря. Прочел една статия, дето хич нема да и коментирам качествата, и повервал, че текат реки от пари. За младшо експерт (каквито са най-много) заплатите са тъкмо такива - брутно около 350, демек 700 с постановлението. Чисто взимат около 600. Началник отдел, който ръководи 10-15 парчета, е към 1200 брутно, директор с трийсетина джедая под него - къде 1500. Че то шофьорите с далаверите с горивото и ремонтите взимат повече. А студенчетата, дето са с жълто по устата, масово се отварят, че искат поне 1000. С трици маймуни се не ловат, ако иска тая глупава страна да кяри кинти от Еуропа, заплатите в тия звена трябва да са високи, а тва, че на останалите не им е кеф, е друга бира. Идеите за централизация на звената нема да коментирам, щото са дотолкова несъстоятелни, та чак е смешно.
26 Август 2008 16:56
Ако сте къдърен защо да вършите нещо за малко пари? Вие ще го направите ли? Не знам защо говорите от позицията на властта? но обикновените хора искат да живеят нормално, а крадците по високите етажи не го позволяват. Така че аз не мога да подкрепа вашето мнение. Учителите трябва да взимат повече. Хората по министерствата още повече, защото те са тези които се борят да оправат някак си тая шибана система. Ама май всичко е задънена улица......
26 Август 2008 17:00
(снимка: натиснете тук)
26 Август 2008 17:04
Много хубави думи написали хората тука.
Особено Марианка.
Само че, ми се струват доста идеалистични и наивни.
Май сте младо момиче или поне не сте семейна, така ми се струва.
Като понавъртите малко стаж, тогава мнението ви ще добие по утвърден, стабилен и поизпечен от годините вид.
Иначе поздравления за добрият стил на изразяване.
България има нужда от такива хора.

26 Август 2008 17:04
Както беше казал един пич, само като видя харинката потърката, и посягам към кобура
26 Август 2008 17:05
А какво общо имат учителите? Вярно е, че и тяхната работа е важна и мизерно платена, но пък и те не носят отговорност за разпределението на милиони евро. Как може да се очаква, че "чиновник", който взима 600 - 700 лева на месец, ще има мотивацията да работи за "благото на народа"?! Истината е, че такъв тип специалисти масово напускат министерствата. За справка - агенция "ИСПА" в едно от министерствата, отговорни за разпределянето на европейски средства наскоро се раздели с 10 свои експерти, именно поради ниското заплащане и безкрайно отговорната работа. Същото текучество се наблядава и в дирекциите, които се занимават със структурните фондове на ЕС - масово напускат кадърни хора и отиват на работа в частни консултантски фирми за в пъти по - голямо заплащане.
26 Август 2008 17:06
Кемпес благодаря, че взе отношение ама все пак няма ли да кажеш твойто мнение на опитен човек.
26 Август 2008 18:34
Веролом,
не е
Прочел една статия, дето хич нема да и коментирам качествата, и повервал, че текат реки от пари.
.
Говоря за ПМС-тата за заплатите в различните министерства.
Симпсон,
текучеството става по системата "одобрявам проект - вземат ме в спечелилата фирма". Повече пари им обещават не за свършена работа, а като предпазна мярка. Да не крадат.
И затова мисля, че справедливо питам - като е заплата, защот не е за свършена работа? А е /цитирам Плугчиева/ заради участие в проелтите. Това е неин израз- дори да свършат 20% от работата, ще има премии, но по-малки. И с учщите си го чух, и го има по медиите.
Което означава, че се раздават пари на калпак, заради участие, а не заради труд. Ей това е.
И не сваляй нетото толкова - знаеш хазната колко задължения на държавните служители покрива.
26 Август 2008 18:39
И - като най-лесно, ровнах в архива на "Сега":
Натиснете тук
26 Август 2008 21:34
Не ни трябват нашенски еврократи. Трябват ни надзорници от ЕС, които да контролират нашите корумпирани и некомпетентни бюрократи.
26 Август 2008 21:54
като човек, който познава и частния, и държавния сектор - в казаното от колегите форумци има известни истини, но има и доста глупости. уважаемата мариана к вероятно няма идея, че 640 лева взема един обикновен държавен експерт с 20-тина години стаж. а въпросните дирекции са напълнени, и продълават да се пълнят, с конкурси които набират хора нямащи нищо общо нито с проекти, нито с естеството на работата в дадената администрация. тези хора трябва да се обучават тепърва. трябва да е ясно, че: първо, държавата плаща пари от бюджета за обучението им, второ, те са неефективни, докато научат занаята (нужно е доста време), трето, между тях и останалата администрация има напрежение заради голямата разлика във възнагражденията, четвърто (може би най-важното), голяма част от дейностите по проектите така и така се вършат от специализираните дирекции (които са на обикновени заплати). от друга страна - липсата на административен капацитет до голяма степен се обуславя от значителната разлика във възнагражденията в държавния и в частния сектор - няма експерт, който да е напуснал администрацията и да не е отишъл на поне два пъти по-висока заплата. това е изгодно на честния частник, затова при всеки опит да се повишат възнагражденията на държавните служители, тутакси в "независимата българска преса" излизат поредица от статии, дискредитиращи последните, представящи ги в карикатурна светлина и т.н. истина е, че и сменящите се управляващи (до един) нямат ясна визия за изграждане на административен капацитет, гледат да наредят тук и там свои хора и т.н. но май стана дълго...
26 Август 2008 22:43
Дневния ред на "Политическия елит" с извинение за нецензурния израз е съвсем друг. Не искат да изграждат държава и това си е.
Такова понятие като чиновник в Закона за държавния служител няма. Съществува понятието държавна администрация и държавен служител.
Държавния служител поне по теория се назначава с конкурс. Тези които не се назначават с конкурс са част от политическия кабинет. Те в никакъв случай не са чиновници, а са част от политическата система. Проблемът е, че тази политическа система (включая всички познатите цветове) целенасочено и умишлено прави всичко възможно държавната администрация да няма капацитет.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД