:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,471
Активни 383
Страници 21,881
За един ден 1,302,066
ТЕНДЕНЦИЯ

В Мексико си слагат чип срещу отвличания

Мексиканците се вдигнаха на бунт срещу безсилието на правителството да се справи с похищенията, които вече са масов бизнес
Мария Исабел Миранда окачи големи билбордове в Мексико сити на убиеца на своя син (вляво), който беше похитен през февруари м.г. и намерен мъртъв малко по-късно. Жената сама проведе разследване и разкри похитителя, на чийто арест присъства лично.
Мексико винаги е била известна като страна на текилата, мариачите и наркокартелите. През последните 10 години обаче тя влезе в новините и с големия брой отвлечени хора. Този разцъфтяващ бизнес бе прекрасно показан и в невероятния игрален филм с Дензъл Уошингтън "Мъж под прицел", който излезе през 2004 г.

Ударното нарастване на броя на отвличанията накара мексиканците да се вдигнат на масов протест. За първи път това се случи през 1997 г., после през 2004 г., а за последен - миналата събота, когато над 100 000 души се събраха на централния площад в Мексико сити. Недоволството активизира властта. Обикновено тя предприема масова чистка в полицейския апарат, след която вълната на отвличанията спадаше, но след известно време се покачваше отново.

Нещата до такава степен са излезли извън контрол, че изправен пред надигащата се вълна от насилие в страната, мексиканският президент Фелипе Калдерон реши да вземе още по-драстични мерки. Той призова Конгреса (долната камара на парламента) да приеме закон, който предвижда похитителите да бъдат



осъждани на доживотен затвор без право на помилване



Сегашните присъди за отвличане варират в зависимост от щата, където е извършено престъплението, но максималният срок е до 40 години затвор. Идеята за по-строги наказания се приветства както от обикновените хора, така и от елита и политиците. Калдерон лансира инициативата, след като в багажника на кола в столицата Мексико сити бе открито тялото на 14-годишния Фернандо Марти, син на едър търговец на спортни стоки. Момчето бе отвлечено преди повече от месец от похитители, облечени в полицейски униформи. То бе брутално убито, въпреки че семейството платило големия откуп от няколко милиона долара. По-късно стана ясно, че в заговора е участвал детектив от полицията, и бяха арестувани няколко други полицаи, които също се оказаха замесени в акцията. Тяхното участие в кървавата драма предизвика големи демонстрации в началото на лятото. Освен това не е тайна, че с отвличания се занимават много от наркокартелите, които печелят десетки милиони от тази си дейност. Бизнесът процъфтява и защото е практикуван от различни банди, в които влизат дребни престъпници и



бедняци от провинцията, които бързо се преквалифицират в похитители



"Не можем да позволим страхът и ужасът, предизвикани от организираната престъпност, да завладеят нацията ни", заяви Калдерон. Неговото семейство също пострада от този бизнес. През януари тази година братовчед на президента бе отвлечен и пребит. Малко след това президентът Калдерон се срещна с провинциални лидери, върховни съдии, кметове и законодатели и подписа споразумение за координиране на борбата с престъпността. Той заяви, че ще одобри и закон за борба срещу прането на пари, който ще позволява да се локализират мобилните телефони на похитители. В същия ден бяха убити седем полицаи в Мексико.

Министърът на обществената сигурност Хенаро Гарсия Луна също призна, че има бум на отвличанията. През 2002 г. са регистрирани 504 случая, а през 2007 г. броят им е скочил на 785. Това обаче са официалните данни. Според неофициалните информации те вече надхвърлят 6000, като повечето от тях са били "експресни" (при тях жертвите са хващани и заставяни да изтеглят пари от банкомати). "Има данни и за участие на полицаи в похищения, завършили с убийство", каза Луна. В момента Мексико надминава Колумбия и Ирак по брой на отвличанията, като



шансът да останеш жив е много по-голям в Колумбия,



отколкото в Мексико, твърдят групи за защита на правата на човека.

Властите в Мексико вече създадоха нов спецотряд, който ще се бори с отвличанията на хора в страната. Над 300 офицери ще работят в пет центъра 24 часа в денонощиeто седем дни в седмицата. "Полицията обяви война на отвличанията и влага безпрецедентни усилия в нея. Не е вярно, че полицията е оставила бандитите да правят каквото си искат и е вдигнала ръце от бизнеса с отвличанията", заяви Луис Карденас от федералната полиция. Федералното правителство вече пише спецзакон срещу отвличането. Кореспондент на BBC в Мексико обаче припомня, че тези усилия са опит на правителството да се справи със силното безпокойство в обществото, че похитители и част от силите на реда в страната са извън всякакъв контрол. Част от новия проект на правителството е и сключването на споразумения с представители на местната власт и бизнеса по региони. На кризисна среща на високо равнище между политици, прокурори и щатски губернатори за изработването на стратегия за справяне с престъпността в страната бе решено да се проведе и поредната голяма чистка на корумпирани полицаи. Мексиканският президент призна, че бандите, занимаващи се с отвличане на хора, могат да действат безнаказано поради защитата, която получават от корумпирани полицейски служители. Той призова за единен фронт срещу престъпността, независимо от политическите пристрастия и миналото. Освен прочистването на полицейския апарат, споразумението от 80 точки предвижда създаването на гражданско наблюдение върху официалните усилия за справяне с проблема, стратегии за противодействие на прането на пари и трафика на наркотици, както и силно участие на активните граждански групи.

Докато чакат правителството да се справи с проблема, мексиканците



се опитват сами да се защитят срещу отвличания



Съвсем естествено бизнесмените са най-пострадали от наглите похитители, които не се спират пред нищо. Затова охранителните фирми в Мексико в момента процъфтяват, а бодигаровете са сред най-високо платените професии. Големият проблем е, че има много малко квалифицирани професионалисти в страната и богаташите са принудени по-често да прибягват до услугите на телохранители от чужбина. Това са предимно пенсионирани полицаи и ветерани от различни войни, както и бивши бойци от от спецчастите.

Много мексиканци вече имплантират под кожата си предаватели, които могат да бъдат открити с помощта на GPS системи в случай на отвличане. Мерките за сигурност в Мексико достигнаха дотам, че федералният главен прокурор на страната и поне 160 негови подчинени вече имат имплантирани чипове в тялото си, които им осигуряват достъп до секретните помещения на ведомството. С известни модификации те скоро ще могат да се използват и за проследяване и намиране на отвлечени хора.

Мексиканците от средната класа също търсят мъничкия чип, разработен от Xega, местна компания за сигурност, чиито продажби скочиха с 13% тази година. С помощта на спринцовка компанията инжектира обвития в кристал чип, който е с размерите и формата на зрънце ориз, в тялото на клиента. Предавател изпраща сигнали през сателит, за да установи точното местоположение на човека. Така, ако той е в опасност, лесно може да бъде открит.

28-годишната Кристина е имплантирала чипа в себе си и в 7 от членовете на семейството си миналата година. Тя не искала да се разкрива фамилията на семейството й от съображения за сигурност. "Не сме заможни, но престъпниците са способни да те отвлекат и за един часовник. Всеки живее в страх", казва тя. Чипът струва 4000 американски долара плюс годишна такса от $2200.

Няма никакво съмнение обаче, че съвсем скоро престъпниците ще преборят и тази мярка за сигурност. А бъдещите жертви на отвличания могат да се надяват само на господ и на късмета си.
СНИМКИ: РОЙТЕРС
Мексикански полицаи евакуират момиченце, след като са открили бърлогата на поредната банда похитители в неспокойния щат Тихуана, където се намира и един от големите наркокартели.
Снимка: EPA/БТА
Стотици мексиканци излязоха на протест срещу безсилието на правителството да се справи с отвличанията.
 Аржентинският треньор по футбол Рубен Омар Романо бе отвлечен преди две години в Мексико и прекара два месеца в плен. Той бе освободен от елитна полицейска част.
8
5093
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
02 Септември 2008 06:31
...отлична практика...
...слагаш на половинката и я слушаш как стене...
...слагаш на кучето и преставаш да го търпиш в къщи...
...колата - да я крадат...
...децата - друг да ги гледа...
02 Септември 2008 06:48
Малей, не им завиждам на глупаците с чипове.
Какво кълцане и примитивни хирургии ще падат на отвлечените да им вадят чиповете мани, мани.....
02 Септември 2008 07:33
И ако тея си мислят, че няма устройства за заглушаване на сигнала от такива чипове... Егати наивниците.
02 Септември 2008 07:44
Да се готви България, богатите пазаруват яхти и бентлита, строят си комплеси от затворен тип, крадат като за последно, средната класа е подложена на двоен натиск, отдолу мангали и разбойници, отгоре от рекет и безумия, полицията работи в колаборация с бандитите, Мексико е на хоризонта...
02 Септември 2008 09:15
Скоро и в България! Наблюдавах как повечето хора съсвсем открито се радваха на отвличането на Бончеви, дори тук във форума можеше да се види. Незнам, колко морално е това отношение, но заключението е, че народа ги мрази. Обикновеният човек ще гледа със задоволство как режат пръсти и изнасилват жените на олигарсити и ще си казва за да оправдае морално своята неприкрита радост: "Толкова са крали, толкова хора са запалили - нека им. Бог вижда!". Спомнете си и как реогира обществеността, когато простреляха Велев, имаше откровенна радост, дори и в телевизиите.
02 Септември 2008 11:12
Бачо Илия,
Прав си. Грозно е. Но това не го прави по-малко реално. След като народът не може да разчита на полиция, съд и правителство - какво му остава, освен злобата?
02 Септември 2008 19:37
Някой като заговори за страшната корупция в България да се сети за тая статия.
02 Септември 2008 21:46
Аз предлагам, да поставим на всеки от нашите политици по един голям чип ЗА отвличане, барем се навие някой да се смили над многострадалния ни народ, и да ги отмъкне някъде. И после ще се съгласяваме да ни ги върнат само срещу много голям откуп. Не дадат колкото искаме - не си ги взимаме обратно...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД