Какво си представяте, когато чуете думата "шпионаж"? Палми, посолства? Швейцария? Женева? Разговор на агент с чиновник от банка на Каймановите острови? Смачкан, безличен костюм, уиски два пръста, вестник с дупка, димяща цигара и запалка с дискретен фотоапарат? Джеймс Бонд, Щирлиц, Мата Хари?
Макар това да са сюжети за евтини романи, често животът копира точно тези глупости, които създават мит около тази професия. Литвиненко беше убит чрез радиоактивния полоний. В Москва спецслужбите хванаха английски шпиони да предават информация на агентите си чрез устройство, скрито в обикновен камък. Все истории, които вдъхновяват новинарите. Както се казва - и ние сме дали нещо на света със своя "български чадър". Имали сме и много успехи и почти никакви провали и тихо си разказваме легенди за българския разузнавач. Но това вече е минало.
Тези дни трима наши герои опетниха романтичния образ на българския шпионин. Приятели от с. Покрован, двама от които военнослужещи, бяха арестувани в Гърция, понеже снимали забранени обекти, и бяха обвинени в шпионаж. Случката обаче беше толкова смешна, че никой извън местните медии не се трогна от историята на братовчедите на Джеймс Бонд от Покрован. А тя си струва да бъде коментирана, защото в нея ясно
изпъкват разликите в манталитета на българите и гърците
Както всички знаем, един грък никога няма да пропусне да те "отстреля", ако си му паднал на мушката. А тези тримата дадоха чудесен повод съседите да спечелят някоя и друга точка в своя полза. Факт е, че гърците доста се престараха. Да обвиниш в шпионаж трима туристи, снимали се за спомен, макар и в забранен район, си е, меко казано, тъпо. Между България, Турция и Гърция отдавна няма тайни на подобно ниво. Нямаше по време на Студената война, сега още по-малко. Навремето се знаеха името на командира на всяка рота, мястото на всяка казарма и броят на оръжията. В ерата на космическото разузнаване и на "Гугъл" няма никакъв проблем да намериш снимки на всяка военна база. При това без много труд от дома, през интернет - достатъчно е да се отвори Google Earth и да се види къде се намират съответните гранични застави, инженерни съоръжения, казарми. А и разузнаването отдавна е надживяло нивото да праща туристи да се снимат пред и зад казарми. Затова обвиненията в шпионаж са смешни.
Но гърците не са глупаци и извлякоха дивиденти от тази случка на медийно ниво. Най-малкото показаха, че знаят, що е то държавност. От гледна точка на законите всяка държава има правото да се пази от любопитните комшии, особено когато става дума за национална сигурност. Навсякъде по света е неприемливо край военни обекти да се шматкат туристи.
Казармите не са музеи, не са молове,
където всеки, който му хрумне, може да щрака с камера. Затова на повечето такива обекти се слагат табели, които предупреждават, че снимането е строго забранено. Гърците се възползваха от това и натриха носовете на нахалните комшии. И показаха, че поне се опитват да пазят държавата си.
А комшиите? Да поговорим и за комшиите. На един военнослужещ е пределно ясно какво му е позволено и какво не. Особено за човек, който е бил три години в мисии зад граница както Йордан Чапов - единият от арестуваните. Затова обясненията на българите, че не са знаели какво правят, малко издишат. В случая най-вероятно се е обадила оная част от манталитета на нашенеца, която си остава непоправима във вековете - той не обича да се съобразява с нормите. Ако му кажеш, че нещо е забранено, той ще го направи напук, особено ако е бабаит. Както в онзи виц, който казва, че ако на една пейка пише: "Прясна боя. Не пипай!", всеки втори българин ще пипне.
У нас този номер минава. Сигурен съм, че ако някой спре колата си край военно поделение и започна да се снима на фона на казарма точно пред надписа "Забранено снимането", никой няма да му обърне внимание. Дори ако се появи военна полиция, най-много да го изгони, но едва ли ще има арести или някакви други последствия. Никой българин, който стане свидетел на подобна сцена, няма да вдигне телефона и да се обади на полицията. Пък и да се обади, ония така ще се замотат, че ще е безсмислено да се реагира.
У нас е така, но не и в чужбина. Само преди няколко месеца наши военнослужещи бяха изгонени от контингента ни в Афганистан, защото снимали армейски обекти за спомен. В камерата на пишман шпионите пък са намерили и снимки на военни обекти в Косово, което си е окупационна зона по всички правила на войната. Добре, че не са ги хванали, щото последствията нямаше да бъдат никак смешни. И докато нашите герои разказват премеждията си на чаша ракия, нашите дипломати благодарят на гръцките си колеги и би било хубаво в Генщаба да прослушат своите подчинени кой какво знае по въпроса "що е държавна тайна и може ли да снимаме военни обекти на чужда територия".
|
|