:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,740,161
Активни 545
Страници 25,064
За един ден 1,302,066

48% от масовите електромери не отчитат правилно

Апаратурата на Института по метрология позволява проверка на едва два уреда дневно
48% от електромерите, които са минали на проверка през българския Институт по метрология, са неизправни и не може да се разчита на показанията им. Това съобщи пред "Сега" председателят на института Катерин Катеринов. Става въпрос за най-разпространените у нас електромери, които са с въртяща се част. При по-новите електронни измервателни уреди процентът на неизправните, които институтът е установил, е само 12%.

Независимите експертизи на електромерите, извършвани в института, се правят по молба на гражданите, съмняващи се в платените сметки за ток. Преди да стигнат до ведомството обаче, клиентите и на трите електроразпределителни дружества в страната трябва да минат през много препятствия и да похарчат куп пари, докато докажат, че електромерът им не отчита правилно. Проверката се прави първо от местното ЕРП и се плаща от клиента. На територията, която обслужва ЧЕЗ, например такава проверка струва 75.44 лв. Обикновено енергото установява, че електромерът е изправен, но ако се окаже, че не е и това бъде вписано в протокол, възстановява таксата за прегледа и трябва да коригира старите сметки. Ако клиентът е недоволен от проверката, може да поиска експертиза от независима лаборатория, каквато за Западна България е тази на Института по метрология.

"Институтът има възможност да изследва само по 2 електромера на ден и от началото на годината сме готови само с 340 експертизи. След излизането на изравнителните сметки се получиха 500 допълнителни заявки, а от началото на годината са се натрупали 1650 електромера, като 577 от тях са от София. Изобщо не можем да осигурим резултатите за един месец, както обещават енергодружествата на клиентите си", каза Катеринов. Очаква се скоро в института да бъде внедрена нова техника, която ще увеличи капацитета на 4 електромера на ден, но и тогава на потребителите ще се налага да чакат с месеци.

В случай на установени повреди електроразпределителните дружества трябва да коригират сметките, да платят за независимата експертиза и да сложат нов електромер. Ако обаче електромерът се окаже изправен, гражданинът е задължен да възстанови разходите по експертизата, която е направил институтът. Тя струва между 24 лв. и 75 лв. в зависимост от вида на електромера.
9
6091
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
08 Септември 2008 02:43
Трябва да се забрани на собствениците на електромери сами да си ги проверяват!Все едно сам да си разпиша годишния преглед на колата.А това, дето цял институт проверява 2 ел.мера на ден е за Гинес.Ако е вярно, трябва да ги изхвърлят с ритници от "работните" им места.
08 Септември 2008 07:25
В Гинес или в 19-ти век?! Новата техника ще я купят, когато купят хеликоптери за гасене на пожари! Да живеят мотиките и лопатите-високотехнологични средства за ограничаване на пожари в планините! И една лопата в главата на Емел Еб.м!!
08 Септември 2008 08:30

При по-новите електронни измервателни уреди процентът на неизправните, които институтът е установил, е само 12%.


Само??? Как може за 12% негодна стока да се каже "само"?! Всяка производствена линия би била спряна и при далеч по-малък процент брак!!! Да не говорим пък за 48%. Направо съм потресена!

08 Септември 2008 09:27
Напълно съм съгласна с колегите! Какво значи "само" 12 % са неизправните? А ако им сбъркат заплатата на произвелите ги фирми "само" с 12% надолу? А ако със същия процент се намали печалбата на ЕРП-тата? А ако само с 12%
какъв вой ще настане до Бога! По-страшен от държавния монопол е частният такъв, подпомаган активно от държавата срещу нейните собствени граждани!
Срамота!
08 Септември 2008 10:01
Е значи тия от лабораторята работят само по 2 часа.
И никой не каза от тия 48% колко отчитат по малко. Сигурно всички и затова и не ги разделят. Само че преди преебатизацията смениха милиони пак с тия. Похарчиха се един куп пари за стари електромери.
08 Септември 2008 11:26
Не е зле да се помисли след като се прочете един текст.
48% от електромерите, които са минали на проверка през българския Институт по метрология, са неизправни и не може да се разчита на показанията им.
Това значи, че за тези електромери са предявени претенции, че не мерят точно. След това са проверени в лабораторията на съответното ЕРП, но резултатите от тази проверка са оспорени и така електромера е стигнал до лабораторията на Института по метрология. Така че тук се говори за уреди, които са обявени за неизправни от някого. Информацията щеше да е полезна, ако беше казано дали съвпадат резултатите от лабораториите на ЕРП с тези от независимата лаборатория, но Николай Марченко може би не се е сетил да зададе този въпрос. И заглавието е подвеждащо. Тези 48% и 12% не се отнасят за всички електромери, а само за тези, които са достигнали до Института по метрология.

Редактирано от - Бай Вълчан на 08/9/2008 г/ 11:32:27

08 Септември 2008 14:34
Всички, които по идея съществуват, за да обслужват гражданите - Топлофикация, Електроразпределение, Водоснабдяване и т.н. - всъщност безочливо ги лъжат и ограбват. С одобрението на държавната администрация, разбира се, на която те се отплащат подобаващо. И така вместо тези разбойници да бъдат наказани, те наказват своите клиенти, наказват гражданите, които стоят като хипнотизирани и плащат ли, плащат. Връщайте им го бе хора, ние сме по-силната страна! Наказвайте ги по вички начини, за които се сетите!
08 Септември 2008 20:27
Kaто стана дума за електромери, се сетих че преди повече от двадесет години в "За рубежом" имаше една статия за японска фирма, произвеждаща електромотори. Та тая фирма беше недоволна, че на 1000 (хиляда) електромотора имат средно по три електромотора брак. Бяха се амбицирали (а те го могат) да сведат брака до един на хиляда. Та както казваше Алеко, "Нали си въздесъщ, Господи!"
08 Септември 2008 20:38
и коя беше фирмата? бас давам че е фалирала одавна
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД