48% от електромерите, които са минали на проверка през българския Институт по метрология, са неизправни и не може да се разчита на показанията им. Това съобщи пред "Сега" председателят на института Катерин Катеринов. Става въпрос за най-разпространените у нас електромери, които са с въртяща се част. При по-новите електронни измервателни уреди процентът на неизправните, които институтът е установил, е само 12%.
Независимите експертизи на електромерите, извършвани в института, се правят по молба на гражданите, съмняващи се в платените сметки за ток. Преди да стигнат до ведомството обаче, клиентите и на трите електроразпределителни дружества в страната трябва да минат през много препятствия и да похарчат куп пари, докато докажат, че електромерът им не отчита правилно. Проверката се прави първо от местното ЕРП и се плаща от клиента. На територията, която обслужва ЧЕЗ, например такава проверка струва 75.44 лв. Обикновено енергото установява, че електромерът е изправен, но ако се окаже, че не е и това бъде вписано в протокол, възстановява таксата за прегледа и трябва да коригира старите сметки. Ако клиентът е недоволен от проверката, може да поиска експертиза от независима лаборатория, каквато за Западна България е тази на Института по метрология.
"Институтът има възможност да изследва само по 2 електромера на ден и от началото на годината сме готови само с 340 експертизи. След излизането на изравнителните сметки се получиха 500 допълнителни заявки, а от началото на годината са се натрупали 1650 електромера, като 577 от тях са от София. Изобщо не можем да осигурим резултатите за един месец, както обещават енергодружествата на клиентите си", каза Катеринов. Очаква се скоро в института да бъде внедрена нова техника, която ще увеличи капацитета на 4 електромера на ден, но и тогава на потребителите ще се налага да чакат с месеци.
В случай на установени повреди електроразпределителните дружества трябва да коригират сметките, да платят за независимата експертиза и да сложат нов електромер. Ако обаче електромерът се окаже изправен, гражданинът е задължен да възстанови разходите по експертизата, която е направил институтът. Тя струва между 24 лв. и 75 лв. в зависимост от вида на електромера.
|
|