Въпреки многобройните протести и недоволството, малко българи, живеещи в чужбина, са подали молби държавата да им опрости задълженията към здравното осигуряване. 2400 декларации за освобождаване от стари вноски са подадени до средата на юли в цялата страна, съобщиха за "Сега" от Националната агенция по приходите. От тях 450 са подадени в София.
През април тази година парламентът прие поправки в Закона за здравното осигуряване, според които държавата ще опрости здравните вноски на българите в чужбина, които те дължат за периода от 1999 г. до края на 2007 г. Идеята е, че дълго те бяха длъжни да се осигуряват на две места - там, където живеят, и у нас, тъй като са български граждани. В последния момент - при второ четене в пленарна зала, беше приет и текст, според който живеещите в чужбина могат дори да си получат парите от вноските, които са правили и у нас, докато не са пребивавали в България.
"Броят на хората, които искат освобождаване от дълговете, не е толкова голям, колкото очаквахме", коментираха от НАП. Оттам с учудване отбелязаха, че имат случаи и на граждани, които искат освобождаване, без да са пребивавали в чужбина.
Не е ясно обаче при каква част от подадените молби НАП е разрешила опрощаване на дълговете. Данъчните са длъжни да се произнесат в срок от 1 месец, като преди това питат здравната каса и МВР съответно дали лицето действително не е ползвало здравна помощ и дали е пребивавало в чужбина. За целта е изграден специален софтуер, с който работят НАП и НЗОК. Срокът се спазва, но няма обща статистика при колко хора молбите са уважени. НАП също така няма информация колко българи в чужбина дължат здравни вноски, признаха от там. Няма и данни на каква сума възлизат опростените досега задължения.
Има подадени декларации и за възстановяване на платени здравни вноски, но не може да се каже техният брой, защото се отчитат заедно с декларациите за възстановяване на данъци - например ДДС, ДОД и др. Ако НАП установи, че лицето отговаря на условията за възстановяване, в едномесечен срок от подаването на декларацията парите следва да бъдат върнати. Не е ясно обаче дали парите следва да бъдат преведени, ако гражданинът има задължения за друг вид осигуровки или данъци.
нап-ът допуска ли подаване на молба срещу пладнешкото държавно ужилване на български граждани и от чужбина или требе да се лази по колене до входа на на нап
Само питам