:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,743,102
Активни 822
Страници 28,005
За един ден 1,302,066

Скандалните военни сделки разследвани още 2 месеца

Прокуратурата бави вече месец решението цивилни или военни да са обвинителите
Най-рано след два месеца ще има резултати от проверката на сделките с военните имоти, която се прави от Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ).

През май военният министър Николай Цонев изнесе факти за неизгодни замени и продажби на военни имоти, извършени от неговите предшественици на поста. Тогава Цонев обяви, че има дори липсващи документи. Военният министър обяви, че е предал всички резултати от вътрешноведомствената проверка на агенцията.

"При нас са образувани две проверки - едната е срещу ИА "Държавна собственост на МО", а другата е срещу "Воинтех", обясниха пред "Сега" от АДФИ. Физически е по-възможно проверката за замените, извършени от агенция ДСМО, да приключи малко по-рано от 2 месеца, но има две седмици за обжалване, поясниха от финансовата инспекция. Проверяващите обаче все още не са се срещали с бившия изпълнителен директор на ДСМО Цако Панталеев и на шефа на "Воинтех". Агенцията, която отговаряше за военните имоти от 1 август беше закрита, а Цако Панталеев напусна минути, след като стана ясно, че сменят бившия военен министър Веселин Близнаков.

Вече цял месец Върховната касационна прокуратура не може да реши дали военни или цивилни обвинители трябва да наблюдават дело за престъпления по служба при замени и продажби на армейските имоти.

Казусът възникна, след като в края на юли Софийската военна прокуратура прати на градската материали за деяния на бивши военни министри, зам.-министър, началник на кабинет и оценители. Те бяха отделени от делото срещу служители на изпълнителна агенция "Държавна собственост" и дирекция "Военна инфраструктура" на МО, по които работят прокурорите под пагон. Цивилните им колеги обаче смятат, че делото не трябва да се разделя. Кой какво да работи, трябва да реши ВКП.

Материалите на военните прокурори, пратени в Софийската градска прокуратура се отнасят до бившите военни министри Веселин Близнаков и Николай Свинаров, заместника на Близнаков Радослав Бозаджиев и началника на политическия кабинет на Свинаров Симеон Трифонов.

Прокурорите под пагон установиха, че със собствения си подпис Близнаков умишлено е позволил 96 сделки с имоти на МО в нарушение на Закона за държавната собственост (ЗДС). В това е замесен и Бозаджиев. По времето на Свинаров замените са правени въз основа на докладни на шефа на кабинета му Симеон Трифонов, който е посочвал и заменителите. Върху докладните подпис и "да" е слагал Свинаров. Трифонов свидетелствал, че докладните са подготвяни по устно нареждане на министъра.

Очаква се през есента прокуратурата да поиска и свалянето на депутатския имунитет на Веселин Близнаков и Николай Свинаров.
2
1875
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
2
 Видими 
07 Септември 2008 21:36
А после още 2, и още 2, и още 2...Докато мине давността.
08 Септември 2008 09:31
Гарван гарвану око не вади! Надайте се нещо да се промени...ама друг път!
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД