Всеки служител в администрацията на президента, органите на законодателната, изпълнителната и съдебната власт и местната администрация, ще трябва да подава декларации за липса на конфликт на интереси. Това предвиждат поправки в Закона за конфликт на интереси, изготвени от работна група в парламента. Проектът, внесен от правителството, беше гласуван на първо четене в НС преди лятната ваканция, но още тогава депутатите не го харесаха и се заканиха да го променят до второ четене.
В проекта на работната група е разширен кръгът на хората, които заемат публични длъжности. Както беше в първоначалния вариант, законът ще се отнася за президента и вицепрезидента, съдиите от Конституционния съд, депутатите, премиера, министрите и заместниците им, главния прокурор, членовете на Висшия съдебен съвет, шефовете на БНБ, НОИ, НЗОК, омбудсмана, областните и зам.-областните управители, членовете на политически кабинети, съдиите, прокурорите, следователите, кметовете и председателите на общински съвети. Освен тях обаче в кръга на задължените да подават декларации за конфликт на интереси вече ще влизат и общинските съветници, инспекторите към ВСС, представителите на държавата в бордовете на търговски дружества с държавно или общинско участие, както и чиновниците в централната и местната власт.
Лицата на публична длъжност ще са длъжни да подават 2 декларации. Едната е, че не заемат длъжност или не извършват дейност, несъвместима с публичната им длъжност според конституцията или закон. Втората е за наличие на частни интереси, в която да бъдат посочени обстоятелствата, които биха довели до конфликт на интереси. В декларацията трябва да се запишат и задължения над 5000 лв., както и договори с лица, заинтересовани от решенията на лицето, заемащо публична длъжност. Декларациите ще се подават пред органа по избор или назначаване. Проверката им ще бъде възложена на комисия на НС, на общинските съвети или на ВСС. Сигнали за конфликт на интереси могат да се подават по администравен ред или пред съда.
Ако бъде установен конфликт на интереси, договорите, сключени от съответното лице, стават недействителни. Може да се търси и дисциплинарна отговорност. Заплатите на хората на държавна работа за периода, в който е бил укрит конфликтът на интереси, се конфискуват в полза на държавата. Тези, които са на изборна длъжност, трябва да платят в трикратен размер на възнаграждението.
http://www.ataka.bg/images/documents/plaka t_.pdf