Германските социалдемократи запретнаха ръкави и решиха да спрат сгромолясването на своята партия и отново да я изведат на повърхността на политическата сцена. След година на междуособици, скандали и постоянни дрязги с партньорите си християндемократи от т.нар. "голяма коалиция" Германската социалдемократическа партия (ГСДП) се намира в отчайващо състояние. Най-слабото звено бе лидерът им Курт Бек, който е премиер на федералната провинция Райнланд-Пфалц. Само 20% от избирателите биха искали да го видят като канцлер на Германия, сочеше проучване. Той изпреварваше само с 5% своите основни конкуренти в левия сектор - новата Лява партия бе създадена само преди една година от бивши комунисти и отцепници от ГСДП, но вече е сериозна политическа сила във ФРГ. Най-забавното е, че самият Бек също е смятан за прекалено ляв, което той потвърди с намеците, че би се съюзил с Лявата партия, и така едва не взриви "голямата коалиция". Миналата седмица Бек подаде оставка от председателското място на партията си.
Християндемократическият съюз (ХДС) категорично отхвърля каквото и да е сътрудничество с новите леви заради крайните им идеи и популизма.
На 7 септември ГСДП изненада всички, като съобщи, че нейният кандидат за канцлерското място на парламентарните избори догодина ще е сегашният външен министър Франк-Валтер Щайнмайер. За лидер на партията пък бе предложен Франц Мюнтеферинг, който преди три години се оттегли от ръководството на ГСДП и сега се завръща триумфално, за да възроди социалдемократите. И двамата политици са съратници на бившия популярен канцлер Герхард Шрьодер, който веднага подкрепи избора на партията си и дори заяви, че ще помага на Щайнмайер по време на предизборната борба. Шрьодер ще дава рамо при писането на речите и отново ще пусне в действие своя чар, независимо от факта, че германците са му бесни, задето прие бързо да работи за руския газов гигант "Газпром" и защитава с всички средства проекта "Северен поток". Той не напразно бе наричан "медийния канцлер", тъй като знае как да привлича журналистите на своя страна. Някои дори предрекоха завръщането му в политиката.
Щайнмайер, от друга страна, е опитен технократ,
който през периода 1998 до 2005 г. бе шеф на кабинета на Герхард Шрьодер по време на коалицията със зелените. 52-годишният юрист е роден в Липе, Северен Рейн-Вестфалия, където е и родното място на Шрьодер. За Щайнмаейр се говори, че е справедлив, ефективен и е добър приятел. През май 2004 г. канцлерът каза, че има пълно доверие само на трима души. Това са жена му Дорис, секретарката му Зигфрид Камприц и Франк. Последният е работохолик, който организира нещата с желязна ръка. Щайнмайер има безспорни организаторски качества и умее да запазва самообладание при всякакви обстоятелства. Именно той е инициатор на гласуването на данъчната реформа и споразумението за затварянето на АЕЦ през 2000 г. след тежки преговори с енергийните компании.
Той има добри връзки в Близкия изток и направи много за освобождаването на редица чуждестранни заложници в Ирак и други страни в региона. Франк-Валтер Щайнмайер също така помогна много за освобождаването на шестте български медици в Либия и не надигна глас, когато миналата година цялата слава обра френският президент Никола Саркози.
Неговата ахилесова пета е, че е участвал в създаването на непопулярния пакет от икономически реформи, който съкрати социалните помощи за германците и повиши налозите. Мерки, които между другото продължи и сегашната канцлерка от ХДС Ангела Меркел и благодарение на които безработните от почти 5 милиона се съкратиха на 3 млн. и тази тенденция продължава. Тези непопулярни решения предизвикаха голямото отцепване на голям брой социалдемократи в посока на Лявата партия, тъй като много членове решиха, че ГСДП е предала своята същност - борбата за социална справедливост.
Лидер на новите леви е друг бивш съратник на Шрьодер -
харизматичният Оскар Лафонтен
Неговата партия вече има представителства в 10 от 16-те федерални провинции на Германия. Като цяло електоралната нагласа във ФРГ е следната: ХДС имат подкрепата на 37% от избирателите, откакто стана ясно за разместванията в ГСДП, тя прибави пет пункта и за нея биха гласували 26 %. Лявата партия има подкрепата на 14%, 11% са за либералите от ФДП и 8% за зелените.
Щайнмайер обаче ще играе ролята на временен лидер, тъй като основната му цел ще бъде канцлерството. Затова социалдемократите решиха да върнат ветерана в политиката 69-годишния Франц Мюнтеферинг, който вече оглавяваше ГСДП през сложния период 2004-2005 г. и после се оттегли заради липса на подкрепа. През ноември м. г. Мюнтеферинг напусна всички политически длъжности, които заемаше, и запази само депутатския си мандат в Бундестага. Бившият вицеканцлер и министър на труда Мюнтеферинг обясни, че напуска, за да се грижи за болната си от рак съпруга. Тя почина преди шест седмици и Франц Мюнтеферинг, който без съмнение е един от най-обичаните политици в ГСДП, се завърна обратно.
Силната страна на Щайнмайер е умението да работи добре в екип,
при това на всякаква позиция. Експертите обаче смятат, че той не е достатъчно решителен да ръководи партията и няма да издържи на напористия канцлер Меркел, която наскоро бе избрана за най-влиятелната жена в света от сп. "Форбс". Проблемът е, че външният министър няма голям опит с публичната политика, той е роден дипломат и говори с дълги общи фрази, което е голям минус при открито политическо противостояние.
Разкритията за дейността на двама германски шпиони в Багдад точно преди началото на американската военна инвазия в Ирак през 2003 г. също може да подкопаят шансовете на социалдемократа да измести Меркел от канцлерския пост. Агентите Райнер Манер и Фолкер Хайнстер, които предавали информация за местоположението на целите, бомбардирани от САЩ, ще дават показания пред парламентарна комисия на 16 септември, според сп. "Щерн". Показанията им вероятно ще поставят в твърде неудобно положение сегашния външен министър Щайнмайер, тъй като Шрьодер, който спечели на косъм изборите през 2002 г., беше обещал, че Германия няма да участва във войната срещу Ирак. Сега изглежда, че бившият канцлер и господин Щайнмайер вероятно са имали тайно споразумение със САЩ да предоставят разузнавателни данни за целите на американската авиация, чиито бомбардировки разчистиха пътя за сухопътната инвазия на САЩ в Ирак.
Според редица аналитици християндемократите под ръководството на Меркел ще строят своята предизборна кампания около нейната популярна личност. Тя ще може да изтъкне и редицата икономически успехи на нейното правителство, част от което е и Щайнмайер. Конгресът на ХДС ще се състои през декември т.г., на него се очаква да бъде обявено
намаляване на данъците за средната класа,
които бяха увеличени по времето на Шрьодер.
Германският дипломат №1 и неговият екип ще наблегнат на нова стратегия за промишлеността и секторите на икономиката, на които трябва да се окаже държавна финансова подкрепа. Франк-Валтер Щайнмайер смята също така да защитава правото на гражданите на качествено образование. По този начин той ще се опита да върне обратно напусналите членове на ГСДП и да повтори политическото чудо от парламентарния вот през 2005 г., когато Герхард Шрьодер успя да намали разликата от 20% с ХДС на 8% и да осигури оставането на социалдемократите във властта, макар и в коалиция с консерваторите. ГСДП ще се опита да спечели обратно позициите си в бившата ГДР, където в момента доминира Лявата партия.
При евентуален провал на новото реформистко ръководство на ГСДП догодина почти сигурно е, че юздите ще поеме крайнолявото крило в партията, водена от Андреа Налес, която преди три години смени Мюнтеферинг на шефския пост. Тя не крие, че би искала коалиция с Лявата партия. При една сериозна загуба на ГСДП за изборите за Бундестага това почти сигурно ще стане факт.
Последните проучвания показват, че 60% от избирателите биха участвали в изборите, докато през 2005 г. техният брой е бил 80%. Това също така значи, че партиите ще се бият за всеки глас до последно, и догодина Германия може да осъмне с ново коалиционно правителство с неочаквани участници в него.
|
|