Предизборен плакат на Костадин Хаджииванов от местните избори през 2004 г. През октомври в Петрич ще има частични избори, на които Хадижииванов отново е кандидат за общински съветник. |
Това обаче изобщо не се оказа всичко. Защото от своя страна
гръцки съд пък изнесе показно на българските си колеги
за това как трябва да се действа при европейска заповед за арест и съдебна поръчка в рамките на Евросъюза. И всъщност защо има ЕС.
Само за няколко дни гръцките магистрати решиха, че ще предадат веднага на Германия Хаджииванов. Без протяжни процедури, търсене на вратички, умуване върху адвокатски номера и всички останали екстри, които със сигурност щяхме да наблюдаваме у нас. Не подействаха нито твърденията на адвокати, че имало грешка в превода на европейската заповед и че той всъщност не бил търсен като заподозрян или обвиняем за контрабанда на цигари, а само и просто като свидетел в такъв процес. Нито обясненията, че по принцип било станало някакво недоразумение, нито че в залата нямало представител на българските дипломатически власти.
Нещо повече. Самият Хаджииванов и неговите адвокати се отказаха да обжалват решението за екстрадиция в Германия. Просто защото виждаха, че няма никакъв смисъл.
Точно по време на тази процедура пък стана ясно как при сходна ситуация, при искане за съдебна поръчка - пак свързана с Хаджииванов,
са действали български магистрати през октомври 2007 г.
Оказва се, че по онова време е имало искане на Германия за разрешение за претърсване и изземване в дома на Хаджииванов. Искането пристигнало във Върховната касационна прокуратура. Оттам го пратили в прокуратурата в Петрич. Местните държавни обвинители поискали от районния съд да разреши обиск, претърсване и изземване в офисите и дома на Хаджииванов. Съдът в Петрич обаче отказал с мотив, че това не е в неговите правомощия и компетенции и че трябва да решава окръжен съд. Така германското искане било пратено в Благоевград. Тамошната окръжна прокуратура внесла искането в Благоевградския окръжен съд, но и оттам отказали да разрешат извършването на следствените действия. Според обясненията на магистратите сега, отказът е бил, защото искането било конкретно и се искало обиск, претърсване и изземване от дома на Хаджииванов в кв. Драгалевци в София, а пък прокуратурата искала разрешение за претърсване в Петрич. Затова и съдиите отказали.
Съдебните процедури са формални и се подчиняват на строги правила. Но
чак пък толкова формални едва ли
Затова не трябва да е изненада обстоятелството, че България просто беше заобиколена. И ако продължава да работи така, наистина цялата държава ще бъде сложена в ъгъла - и за назидание, и за наказание, и за съжаление.
Онзи ден правосъдният министър Миглена Тачева обяви, че България се е отчела по тази октомврийска съдебна поръчка от Германия на 18 февруари 2008 г. И е предала 1 кашон веществени доказателства, 1 брой CD и 4 тома документи от Националната следствена служба по случая Костадин Хаджииванов. По нейно мнение "българските власти са предали достатъчно количество материали". Сигурно следващото твърдение ще е, че точно въз основа на тези документи са станали и разкритията за Хаджииванов.
Достатъчно е да погледнем само какво проточване на процедурите настава, когато в българските съдилища се появят европейски заповеди за арест. И то за предаване на разни кокошкари - сутеньори, пласьори на фалшива валута, трафиканти. Можем да си представим какво ще стане, ако пристигне искане за някой бос.
Така или иначе по тези искания за решения и предаване се ползва много често целият възможен срок - 60 дни от арестуването на съответното лице. Защо? Никой не знае. Истина е, че има по-сложни и неясни случаи, че понякога има проблем с документите, но се видя какво стана в Гърция. Решението беше взето за по-малко от седмица.
Защото това е и в основата, във философията на европейската заповед за арест и европейските съдебни поръчки. Всичко да става бързо и без процедурни трикове. Тази заповед се роди в големи мъки, след много спорове, включително и на най-високи правителствени нива. Но нея я има. И тя просто трябва да се изпълнява.
Според правосъдния министър международното сътрудничество по линия на европейската заповед за арест вървяло много добре. Така за 2007 г.
само от Франция са били получени 51 такива заповеди
По тях са предадени 45 лица, 4 заповеди са в ход и само за 2 имаме отлагане, твърди българският правосъден министър. Общо за всички европейски държави за 2007 г. са дошли 166 заповеди. По тях са предадени 112 души, по 11 има отказ, 2 са оттеглени, 2 са отложени заради проблеми и процедури.
Но е достатъчно да се погледнат само няколко конкретни примери, за да се види колко бавно се действа в България по тези заповеди и съдебните поръчки. Истина е, че това не е само у нас. И ние можем да се оплачем от много забавени или неизпълнени съдебни поръчки. Но това е друг филм.
Просто като има европейска заповед за арест, тя трябва да се изпълнява веднага. Иначе се обезсмисля.
Да не говорим, че лицето се предава в съответната друга европейска страна, която би трябвало да има същите стандарти на правосъдие и защита на човешки права. Ако се окаже, че то не е виновно, ще бъде оправдано.
Нещо повече. Съответният задържан ще може спокойно да се изчисти пред поне няколко европейски страни, ако са нарушени правата му,
ще може да се защити и после да съди съответния прокурор и дори държава
Това може да направи и Хаджииванов, ако се окаже, че няма доказателства или е станала грешка.
Но не може една процедура, каквато е задържането по европейска заповед за арест и последваща екстрадиция, да се превръща в правосъдие по същество. Защото издава неясни и дори съмнителни интереси.
В крайна сметка, дано българското правосъдие и вътрешни работи добре осъзнаят случая "Коце Маца", да са внимавали в картинката и да са си научили урока.
Защото те наистина могат да повлекат цялата държава към дъното и да откъснат нашия вагон от евровлака, който и без това хванахме в последния момент.