Октоберфест е последното голямо предизвикателство за журналиста. Въпреки че е прочут в цял свят, баварският бирен фестивал си остава най-странната и мистериозна германска институция.
Как успява опасната Бавария да привлече над 6 млн. души, които да седят заедно около маси и дружно да повръщат? Това е най-голямата оргия в Европа и единствената без секс въпреки подозрително големия брой бебета, които се раждат в Мюнхен през юни.
За австралийци и американци това е гвоздеят в програмата на пътуванията им в стара Европа. Дори сега блогосферата е пълна с почти научни анализи и сравнения между различните видове баварска бира.
"Взе да ми писва от Hofbrau-Zelt", пише един американец, който пристига тази есен в Мюнхен от страната на Будвайзър. "Напред към шатра Хиподрума. Ще ми се да се отдам на Spatenbrau", отвръща му друг в блога.
Честно казано, не разбирам как след втората Ma? - голяма халба бира за 8,50 евро, може да се направи разлика между бирите. Бил съм само веднъж досега на Октоберфест и си спомням единствено мъжките групи японски туристи, победени от великото, макар и западащо изкуство на германското пивоварство.
Тази година обаче обещава да бъде различно: ще отида в шатрата на Кефер. Това е мястото, където се изсипва
каймакът на германското общество -
Борис Бекер и актриси като Вероника Ферес и Уши Глас си разменят любезности с бюрокрацията. Всеки може да се снима със звездите и да си осигури място в Б-групата на германското светско общество. Там обикновено някоя звезда, издокарана в традиционна тиролска рокля, захвърля обувките си и скача да танцува върху масата - нещо напълно безсмислено и съответно странно неустоимо.
Нямам търпение.
Този път обаче ще трябва да бъда подходящо облечен. В шатрата на Хофброй може да се появиш цивилен, но при Кеферс униформата е задължителна. Аз наивно смятах, че мога да си купя кожен панталон от "Франкония" - местния ловен магазин, защото оттам дребните аристократи пазаруват кожени изделия. Но се оказа, че истинските кожени панталони за Октоберфест трябва да се купят от Ангермайер в Мюнхен.
Това, за което никой не предупреждава относно тези странни панталони, е, че щом ги навлечеш, е почти невъзможно да ги свалиш, ако ти се наложи спешно да ползваш тоалетната. В това отношение шотландският килт би бил далеч по-подходящо облекло.
Допускам, че съм поканен, защото
англичаните са известни почитатели
на топла, досущ като супа, тъмна бира и затова не са в състояние да се държат здраво на краката си, когато пият истински баварски бири. Така че, ако случайно разговорът увисне, винаги ще можеш да осмееш тъпия чужденец. Това е реалистична преценка.
Научно сравнение на английските и германските навици на пиене сочи, че англичаните пият много бързо в първоначалната фаза, отчасти заради обезводняване, отчасти защото те подценяват силата на алкохола, но и заради това, че искат да се освободят от хроничната британска стеснителност. Когато е подпийнал, англичанинът добива самочувствие, че е духовит и майстор в прелъстяването. За жалост фазата между отпадането на задръжките и изпадането в кома трае доста кратко.
В контраст на всичко това германецът пие с равномерно темпо. Баварецът не се нуждае от бира, за да развърже езика си, тъй като със или без алкохол той винаги е неразбираем. В крайна сметка обаче и германците, и англичаните, почерпили се с бира, стигат до една крайна цел - или заспиват с отворена уста, или ги настаняват в килия в полицейския участък.
"Бирата е много повече от питие за закуска", гласи една баварска мъдрост. Истината е, че все по-малко хора пият бира. Октоберфест е нещо като последен, но напълно обречен опит да се покаже, че бирата все още управлява света. Може би трябва да открият още една шатра, която да предлага това, което младите днес искат: болезнено сладки напитки на основата на водката.
Достопочтеният Октоберфест ще се състои поне още няколко години, но популярността му намалява. Чужденците - без австралийците, разбира се, започват да се питат защо толкова много германци се нуждаят от алкохолната забрава, за да се почувстват щастливи. Ще видя дали ще успея да намеря отговора на този въпрос.
Ако след това си спомням нещо, ще ви разкажа.
Баварският премиер Гюнтер Бекщайн (вдясно) и баварският държавен министър по европейските въпроси Маркус Сьодер вдигат тост при откриването на берлинския Октоберфест на 17 септември т.г. |