:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,223
Активни 504
Страници 7,097
За един ден 1,302,066
Интервю

Не пипайте излишъка! Идват трудни години

"Не е изключено догодина у нас да започне спад и да се стигне до рецесия", смята анализаторът Любомир Христов
Снимка: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Любомир Христов
Любомир Христов е финансист, познавач както на българския, така и на световните финансови пазари. В началото на 90-те години беше член на управителния съвет на БНБ, а по-късно представител на България в Световната банка и съветник на двама поредни нейни изпълнителни директори. Работил е и в големи американски компании. Върна се в България през 2006 г. и доскоро беше директор на Централния депозитар.


- Г-н Христов, какво се случва със световната икономика в момента? Едно от мненията е, че тя, образно казано, се лекува и че настоящата криза е естествен процес. Какво е вашето виждане?
- В момента световната икономика е във фаза на забавяне на растежа, но вниманието е насочено основно върху световните финансови пазари, особено американския. Той е в безпрецедентна криза. В момента се съчетават едновременно циклична и структурна криза. Цикличният елемент е спадане цените на финансовите активи, което се наблюдава и преодолява периодично - предишния път през 2000-2002 г. Структурният елемент е по-важният. След преодоляването на тази криза световният капиталов пазар ще има друга структура в сравнение с тази, която познаваме. Ще видим нещо съвършено ново.
Редица анализатори сравняват сегашната криза по дълбочина с Великата депресия. Поне след Втората световна война такъв прецедент не е имало. Нещата са много сериозни. За момента все още не е ясно доколко точно ще се отрази финансовата криза върху реалната икономика - производството на стоки, услуги, търговията, пазара на труда. Със сигурност ще има забавяне и вероятно рецесия в развитите страни. Въпросът е колко дълбока и продължителна ще е тя. Действията на властите в САЩ - министерството на финансите и централната банка (Федералният резерв), обаче изглеждат адекватни на ситуацията. Те започнаха със спасяване на отделни важни институции като големите ипотечни кредитори Freddie Mac и Fannie Mae, както и American International Group (AIG), но прераснаха в по-всеобхватни мерки, обявени в края на миналата седмица. Сред тях са гарантиране на депозитите във взаимни фондове и, най-важно, планът за мегаагенция, която да поеме всички несъбираеми кредити. Целите на всички тези мерки е да се скъса връзката между Уолстрийт и Мейнстрийт, както се изразяват американците. Под Мейнстрийт се разбират реалната икономика, работещите хора.
-Какво имате предвид, като казвате, че след кризата световният финансов пазар ще има съвършено нова структура?
-Първо, моделът на инвестиционното банкиране, създаден в САЩ през 30-те години и господстващ досега, е мъртъв. Самостоятелни останаха 2 от 5-те големи инвестиционни банки в Ню Йорк - Морган Стенли и Голдман Сакс, но доверието в инвестиционното банкиране като модел е разклатено. Не бива да се изненадваме, ако и те в близко бъдеще потърсят заслон от някоя от големите търговски банки, както направи тези дни "Мерил Линч". Моделът на универсалното банкиране, който се прилага в Европа и у нас, ще бъде господстващ.
Второ, новите екзотични финансови инструменти, които са производни на други активи, често на най-обикновените ипотечни кредити, едва ли ще се съживят някога, т. е. следва период на по-простички инструменти. Ще има други финансови иновации, но няма да бъдат досегашните.
Третият елемент на преструктурирането ще е, че рейтинговите агенции вече няма да играят ключовата роля, която имаха досега. Излязоха наяве големи закъснения в актуализирането на рейтингите, които присъждат. Например рейтингът на най-големия застраховател в света AIG дълго време остана висок и стабилен. Само за два дни - от петък следобед до понеделник сутрин, рейтингът на AIG бе намален с 3 степени. Така в понеделник ФЕД дава заем на AIG в размер на 85 млрд. долара вместо 20 млрд. долара, които биха били достатъчни два дни по-рано - в петък. Рейтинговите агенции определено загубиха доверие.
За да обобщим, това, което се случва в момента, е едновременно безпрецедентно и до болка познато. Това е една нормална финансова криза, която се развива по механизма на всички финансови кризи, които са документирани от XVII век насам. Общото е, че има някаква иновация, нов финансов инструмент, регулациите изостават, поражда се една еуфория за високи печалби, което покачва цените до стойности, които нямат никаква основа. Балонът обаче не може да издържи вечно, започва да пада цената на обезпеченията, активите на банките се стопяват и кризата залива системата като лавина. Както се е оправял от другите кризи, така светът ще намери изход и от тази. Въпросът е кой ще може да изчака и колко години ще трае. Ние сме все още в средата на кризата, далеч сме от дъното.
-Правят се най-различни интерпретации за отражението на кризата у нас. Стигна се дори до съвети към хората да не прибягват към тегленето на заем точно сега. Според вас подобен съвет разумен ли е?
-Ако някой дава на хората кредити и тези хора имат увереност, че могат редовно да си плащат вноските, няма проблем. Въпросът не е дали хората да взимат кредити, а кой на кого дава кредити и при какъв риск.
Първо, България в момента е много по-тясно свързана с европейската и глобалната икономика, отколкото в края на 90-те години например. Една мярка на тази свързаност е дефицитът по текущата сметка, който е 20-25% от БВП. Този дефицит се уравновесява от притока на капитали отвън. Но за приток на капитали в такива размери оттук нататък трябва да забравим. Тези капитали ще намалеят и цената им ще се увеличи. Това се вижда от вдигането на лихвите по кредитите. Следователно харчовете и потреблението ще спаднат.
Има и други канали на влияние отвън. Говорим за потенциална рецесия в Америка, макар че тя е почти сигурна. Но статистиката в Америка отчете 3.3% растеж през второто тримесечие на тази година, докато в Европа статистиката отчете спад. А нашият пазар е Европа. Това означава, че търсенето на стоките и услугите, които изнасяме, ще намалее. Когато намалява износът, работните места намаляват, заплатите също. Влиянието на кризата върху българската икономика ще е със сигурност към забавяне на растежа, но не могат да бъдат изключени спад или рецесия у нас през следващата година. Това е нещо, което през последните 8-9 години не сме изпитвали.
-Искате да кажете, че ни чакат трудни години? Някои икономисти също твърдят, че в резултат на възходящото движение нагоре през последните години България е на или близо до върха на икономическия цикъл, което означава, че през следващите години следва да очакваме застой или дори движение надолу - намаляване на икономическия ръст, на инвестициите, на инфлацията, увеличаване на безработицата.
-За да се ориентираме каква година ще бъде 2009 г., можем да погледнем какво се случва в Балтийските републики. Те преживяха по-голям бум от нас - 8-10% растеж. Но в момента Естония и Латвия са в рецесия, а в Литва растежът се забави сериозно. Не е изключено и ние да тръгнем по тези стъпки.
-Какво означава практически рецесията?
-Тя означава липса на търсене - вътрешно и външно, производство, което няма къде да се реализира. Питайте хотелиерите по морето какво означава рецесията - не идват туристи, а разходите за поддържане на хотелите си съществуват. При това положение следва фалит на дребни фирми, увеличаване на безработицата. А тези хора и фирми са заемополучателите на кредити! Освен това следват и задържане и спадане на заплатите. Страшното на рецесията е, че тя се самоусилва. Болезнена е.
-Вероятно допълнителни проблеми ще създаде и спадът в строителния сектор, който сега има голям принос в БВП.
-Имате ли отговор на въпроса от какво се подхранват цените на имотите през последните 2-3 години? Цените на недвижимостите в България по никакъв начин не са свързани с равнището на местните доходи и с равнището на наема. В голяма степен цените се подхранваха от приток на капитали от чужбина - английски, ирландски и др. А те в момента се изтеглят, защото положението в Англия и Ирландия е много тежко. Има един мит, че цените на имотите у нас никога не са падали и никога няма да паднат. Уверявам ви, че в Америка през 2002-2003 г. се говореше по същия начин, но вижте сега какво става. Това все пак е пазар и цената се движи така, че да уравновеси търсенето и предлагането. А когато цените на имотите, които са ипотекирани при банките, започнат да падат, обезпечението на банките пада. Ако процентът на несъбираемите кредити се увеличи, сами можете да си представите какво се случва.
-Правителството може ли сега да предприеме мерки, за да минимизира мащаба на негативните процеси, ако се появят?
-Правителствата у нас, последните две със сигурност, пропуснаха много време да направят икономиката по-гъвкава, така че в моменти на криза да е по-издръжлива и да е по-лесно след това да се започне нова активност. Те не успяха да направят пазара на труда достатъчно гъвкав - лесно да се уволняват и назначават работници, да се намалят достатъчно осигуровките, които оскъпяват работната ръка. Второто, което правителството веднага би могло да направи, е да спре всякакви разговори за харчене на излишъка в момента. Този излишък ще ни трябва догодина и през 2010 г., за да омекоти удара на рецесията и да запази работни места. Моето опасение е, че тази година за последен път в рамките на следващите няколко години правителството ще харчи излишък.
В сравнение с развитите страни за нас рисковете са по-големи, защото валутният курс е фиксиран и БНБ не притежава инструментите, които имат ФЕД и ЕЦБ. Те могат да намалят лихвите, БНБ не може.
-Не може и да се намеси на пазара, като изсипе милиони, както тях.
-Не може, но това едва ли ще се наложи. Благоприятен факт за нас е, че европейските банки-майки на българските трезори, нямат големи експозиции към фалиралите американски финансови институции. Това не значи, че по никакъв начин българските банки няма да бъдат засегнати. Но освен ако вътре в страната обезпеченията не пострадат сериозно, аз не очаквам да има необходимост от интервенция на БНБ.
25
5510
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
25
 Видими 
22 Септември 2008 23:12
Бели пари за черни дни... Може и да е прав но все пак трябва да се инвестират някак си...
22 Септември 2008 23:21
Не пипайте излишъка! Идват трудни години

Не пипайте и борда, че тогава кво мазало ще стане.
22 Септември 2008 23:27
Борда сам ще си падне.

__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
22 Септември 2008 23:54
Боже боце....или ако трябва да го кажа по най-прост начин, трябва да се направи ТОЧНО обратното
1.Да се пипне излишъка, при това ЦЕЛИЯТ.
2.Нормална финансова криза? ЕЕЕЕйй, оня, ти къде живееш ве? Алфа Кентавър ли?
3.Нямало достатъчно регулации??? Божебоже, тоз чиляк не знам дали има диплома, ама пак да си хвърли СПОРЕД ВСИЧКИ, проблемите дойдоха не заради недостатъчни регулации, а заради ПРЕМАХВАНЕТО им, и заради ОТКАЗЪТ на държавата да държи под контрол имотното изнасилване на беднягите.
Боже боже, станах набожен
23 Септември 2008 02:32
Пий една бира и ще ти мине.
Човекът е прав. Задава се прибалтийският вариант.
България върви две-три години след ония.
23 Септември 2008 06:06
Нищо не е изключено на този свят драги. Бутилката е пълна наполовина...
23 Септември 2008 06:30
Интервюто и интервюирания
23 Септември 2008 09:30
Вчера писаха излишъка да бъде даден за резерв на здравната каса???
И най-интересното беше, че така резерва на здравната каса щял да стане няколко стотин милиона!!!
Преди няколко години този резерв беше 1 милярд и нещо!
Някой да е чул този резерв да е използван за здравни нужди??
КЪДЕ Е ОНЯ РЕЗРВ?
Всички пари заделени от правителствата ни потъват - всеки знае къде.
Затова - Никакъв излишък - съд за некадърниците "сгрешили" ЗАКОНА за бюджета и допуснали излишък.
Единственото място на излишъка е там от където е взет - в тези, които произвеждат, а не в тези, които преразпределят!
23 Септември 2008 10:17
Всяка година плащаме по 1, 2 милиарда долара за "онзи заем". Както казваше Венци Димитров, накрая ще сме платили общо над 94 милиарда лихви и главница.
23 Септември 2008 11:19
прав е човекът, че колкото по-малко се пипа излишъка толкова по-добре, обаче не е прав че догодина и подогодина и която и да било година няма да имаме излишък. да има или не зависи повече от политиците отк. от реалността, винаги може да се направят така "плановете" че да има преизпълнение още през първо тримесечие. а криза има с причини първо и второ и трето човешката алчност в комбинация с розови илюзии за бъдещето, заравяне главата в пясъка и принципа "след мен и потоп" следван неотстъпно от висши менъджъри и политици едните помпащи а другите трупащи фалшив рейтинг на база още по-фалшиф ръст на икономиките.
23 Септември 2008 11:22
Баси кацата с мед!
Всичкото тарикат се наредило на опашка с лъжица в ръка, и раздава акъл.
Ама така го раздава, че и за него да има...
23 Септември 2008 12:28
"Не пипайте излишъка! Идват трудни години"
Не за всеки, драги.
Не за всеки.
За народа става въпрос. Но пък него кой ли го бръсне за слива.
Излишна статия.

23 Септември 2008 12:47
Икономистите многократно са доказали, че хич не ги бива в прогнозите. Виж - да намерят обяснение отпосле - царе са! Даже няколко обяснения. Често взаимно изключващи се. Иначе е много сбъркана идеята, че "излишъка" принадлежи на правителството и то разумно ще го похарчи на ползу роду. Това просто са излишно надвзетите данъци от мен и от вас. И ако престанат с крадливата си политика - ела гледай как щяло да падне потреблението...Таратанци...
23 Септември 2008 13:08
Ако тва дето беше последните 20 години в българия не е било криза, тогава не мога да разбера на кво му викате "криза"
Когато тука хората се радваха на двайсе долара заплата, германците стачкуваха щото 2000 им били малко. И телевизията с целия си акъл го показа. Сега такива грешки не правят. Малка разлика, ама важна.
Всичко е по-друго.
Криза в българия не може да има щото за 95 процента от населението полошо не може да стане.
криза може да има само за 5% от населението, ама то не е съвсем население щото не живее в българия а извън - при кризата си
23 Септември 2008 13:55
Споко иде коледа... излишъкааа ааа излишъкааа
23 Септември 2008 14:20
.
Сещам се за оня вик от разказа на Хайтов: "Хорааа! Не пипайте гората, че зло ще ви стигне!!"

Излишъкът, окраден от нашите джобове, трябва да бъде инвестиран в инфраструктурата и образованието, а не прахосан за коледни добавки и предизборни подкупи.

Но властоимеющите вестникарски форуми не четат и от акъл не вземат. Толкова по-зле за тях.

......................................... .....................

http://archiman.livejournal.com/
23 Септември 2008 15:53
Отлична статия. Повече такива статии трябва да се побликуват з да се отрезви ме. Защото в поседната половин година само за харча от излишъка се говоро. Никой не мисли за бъдещето, че може ид да ни хване финансовата кризта. Впрочем ако се гледа борсата ввече ни засегна кризата. заначи наред са десните пратии да управляват- щом има криза идва дясното. само дясното може да управлява криза и да изализа от нея. левеите особенно бъкгарските -пращата пенсионерите на море. Обаче зимата, боже, боже много мъка има по света но в България още пове1е.
23 Септември 2008 16:08
Търсенето на български стоки ще намалее? Зависи за какви стоки става въпрос. Българските хранителни стоки никога няма да престанат да бъдат търсени, стига да са качествено произведени. В света има покачване търсенето на такива стоки. Е, търсенето например на рибни консерви със захар /да, със захар/ и с развалено доматено пюре няма да се търсят. Но, къде е икономиста, който да даде такъв съвет?
23 Септември 2008 16:44
Наркотрафика и местния наркопазар , са пренебрежим феномен в българското финансово заиграване ... Като някак , към Мейнстрийт още биваме ... Но чини се , карфичката на родната КОНТРАБАНДА и сив сектор , все ще боцне ФИНАНСОВОТО ни балонче ... Нямам коментар , накъде ходят мириканските кухи пари , че и Бай Сорос , дето за ден проспа голямата далавера ... Мили Господи , финанси и кредит в условията на сива икономика и кухи пари ... За "хотелите" , г-н Христов , не мисля ... Вероятно , щото са от Уолстрийт ... Баф , на световната пералня взе да й прелива водата ...

23 Септември 2008 16:53
Любомир Христов май е трудничък за разбиране, но имаме всички основания да му вярваме - човека се е доказал където и както трябва. Това за излишъка е като допълнение и съвсем не е основното в статията. Има един много интересен момент още в началото на статията - отношението към действията на Федералния резерв в тази статия и същото нещо в съседната статия.
23 Септември 2008 17:26
XYZ,
разбира се , че е труден за разбиране. При хотелите липсата на туристи е заради качеството на услугата, която липства и което всеки знае защо. Точно този пример за рецесия е неподходящ. Защо петрол и газ няма да престанат да се търсят? Ами защото не всички ги имат. Е, нашата природа и климатични особености не всички имат. Това ни дава преимущества в някои отношения. Възползваме ли се? Очевидно не.
23 Септември 2008 18:53
Абе хора! Финансовата криза е главно свързана с кредитирането.Рецесията ще попречи да си върнете взетите кредити за жилища, за фабрики и предприятия, за почивка в Азорските острови , за купуването на лизинг на нов джип за лов или...
Или бедната страна България няма да може да обслужва кредитите , които нашите злополучни депутати теглиха през тези 20 години от името на народа и за тяхно благо. И тогава какво -- Биг брадърите няма да си получат кредита. Лелееее, какъв провал за България.
Без майтап-- , че е сериозно--сериозно е. Може да се развихри отново вихрушката на съкращенията и безработицата, но кой знае?...
23 Септември 2008 19:10
Я и аз да кажа нещо след три дни във фризера.
Някои имат толкова много бели пари, та с нетърпение очакват черните дни. Дори ги подкарват.
23 Септември 2008 19:32
Така е Генек, сладко е да имаш пари, но още по- сладко е да имаш, когато другите нямат. Homo sum, nihil humani a me alienum puto.
23 Септември 2008 19:34
"Целите на всички тези мерки е да се скъса връзката между Уолстрийт и Мейнстрийт"
Ми то тогава Валлстреет си е отишъл...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД