:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,777,849
Активни 347
Страници 4,723
За един ден 1,302,066
Обратни разписки

Един пробит франк

Баба ми, лека й пръст, пазеше един франк от двайсетте години на миналия век, донесен от дядо ми - селянин от Видинско, след гурбета му по френската земя. Всъщност този франк бил единственият армаган, който той спастрил от пътешествието си. В края на двайсетте в по-първите страни на света почнала Голямата депресия, ударила с лакът и нас. По-авантюристичните тръгнали я към Америка, я към Западна Европа, белким там напечелят и се върнат на бял кон по сиромашките родни краища...

На дядо ми и акраните му не провървяло. Един умрял, другите с огромен труд много рядко намирали епизодична работа за по ден-два... Франция също пъшкала от икономическа криза и безработица. Наложило им се да се върнат - не на бял кон, а като огняри в голям параход от Марсилия. Понеже нямали пари за билет, така с труд си платили транспорта обратно.

Две митологеми, увенчани с романтика и горест, и днес доминират емигрантската тема.



И двете са глупави



Първата е - само там, в добрия и цивилизован свят, посока залязващото слънце е мястото за умните и инициативните българи. Там се печели истински, хората са усмихнати и любезни, улиците са винаги чисти, а влаковете идват навреме. Моят приятел, писателят Алек Попов, находчиво (и, разбира се, иронично) дефинира двата преобладаващи нашенски типа по отношение на географската им мобилност в свой роман. Единият тип е НГЗБ - "Неуспял Гъз, Забит в България", другият - УБЗГ - "Успешен Българин Зад Граница".

Вторият мит е патриотичният - той е създаден главно през годините на социализма, когато на емиграцията в западна посока се гледаше като на национално предателство, включително от закона. Той е силен и сега. Срещал съм кадърни млади хора, които се съкрушават от факта, че напускат България, и се съкрушават от патриотични съображения - оставяли родината самичка. Чувал съм и немалко мнения тук за емигрантите, които са неласкави - от типа на: "плъхове на кораба", "миячи на чинии", "безродници" и други.

И тези, и онези са силно деформирани в патоса си. Икономическата емиграция е напълно естествен за света процес, различаващ се само по посока на векторите и епохата. Същите страхове - от обезлюдяване, които сега тресат нас, са съществували в Англия, Франция, Италия, Испания, Португалия и безброй още страни от Средните векове та до ден днешен. Носталгията и манталитетните особености, може би малко по-силни у българина поради сравнително изолационистичната политика през десетилетията на принадлежност към Източния политически блок, са прекрасно илюстрирани в книгата за певицата ни Валя Балканска*, когато тя разказва за САЩ: "Лос Анджелис е фантастичен град. Улиците му греят с ослепителен блясък... Не мисля, че бих живяла тук. Те са от друго тесто... Популярната естрадна певица Кичка Бодурова ме покани на гости. Тогава живееше и работеше в Лос Анджелис. Имаше разкошна къща с плувен басейн, няколко автомобила, пълен хладилник, но сърцето й беше нахапано, празно. Тъгуваше за България. Сега вече знаех защо емигрантите плачеха на моите песни. Не защото са влюбени във фолклора. Те плачеха за България. На десетия ден от пребиваването си в Америка аз се задушавах от мъка по родния край. Идеше ми да счупя прозореца на този многоетажен кафез и да прелетя океана. Носталгията е като рак - няма лекуване."

Познавам доста емигранти. Някои от тях са добри граждани на приемните страни, успешно се интегрират и развиват, а носталгията е лечима - с добри доходи, често пътуване до родината, с поддържане на езика и традициите. На други не им е потръгнало силно - бутат я криво-ляво. Трети пропадат стремително, при това интересното е (Мишо Неделчев ми обърна внимание на този факт), че в емиграция маргинализирането е по-дълбоко, отколкото в България.

Не са малко и тези, които се връщат - както от средите на успешните, така и от неуспешните.

Разбираема ми е и другата позиция - неин изразител е млад мъж от България, работещ като шофьор в общинска администрация. "Брат ми ме вика в Англия, вика, глупак си, че стоиш тука за няма и четиристотин лева заплата. Ела при мен, ще взимаш няколко хиляди лири... Ама не ми се ходи, бе. (И ме поглежда с търсещ подкрепа поглед.)... Тука си ида на село, излезем с пушките, ударим две-три свинета (така наричаше глиганите на местен диалект "едно свине, две свинета", бел. на авт.)... Или врътна някое яре на чеверме, да знаеш как става!...Там не може така, ходил съм - работиш, прибираш се - не ща."

Мисля, че е време да допуснем в съзнанията си много по-спокойно отношение към човешкото движение навън и навътре, но в идеен, а не в държавен план. В държавен план властта следва да стимулира младостта, образованието и оставането, както и привличането в страната на кадърните, работливите и образованите. Което засега тя прави зле.

В човешки план обаче личната реализация



е повече екзистенциален, отколкото социологически феномен



Домът на новия българин е не България, не ЕС, а светът. България е вече нещо по-различно от географска, етническа и административна единица - тя е духовен архипелаг, генетична паяжина връз планетата, изплетена от език, памет и носталгия...

Моят дядо впрочем след връщането си от Франция запретнал ръкави и станал добър стопанин тук и сега независимо от условията. С това подсигурил и трите си деца с висше образование (те очевидно го искали).

Пробитият франк оттогава е символ на позитивността, а за мен - и на дълбокото ми убеждение, което вече споделях, че центърът на света е винаги в нас.

----

*"Глас от вечността", автор Светозар Казанджиев.
95
4553
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
95
 Видими 
22 Септември 2008 23:26
Бойко!
22 Септември 2008 23:28
Бях и емигрантка. Авторът е прав - човешки опит и нищо повече. Някои успяват , други пропадат, като в БеГето...
22 Септември 2008 23:40
Изненадан съм, че авторът, неволно, а по-вероятно съзнателно, приспива съзнанието ни за престъпното поведение на днешните властници-мафиоти, заради чието поведение нормалните българи ( тези, за които думите чест и достойнство все още не са изгубили смисъла си). ПРОБЛЕМЪТ С ЕМИГРАЦИЯТА НЕ Е ЧИСТО ИКОНОМИЧЕСКИ. НАЦИЯТА Е В ДУХОВНА КРИЗА. Само след 10-15 години тук ще има само турци, цигани и пенсионери. И мутри от най-ниска проба, защото по-богатите също ще са се изнесли.
Жалко за г-н Ламбовски. Пълно разочарование.
22 Септември 2008 23:51
Ламбовски си е казал истината. Такава, каквато е.
Consul, май не си забелязал, че статията не е за "проблема с емиграцията", а е за "проблемите на емиграцията". За такива като тебе, които искат да решат "проблема с емограциата" е само от полза. Като вденете за какво става въпрос, ще намерите по-вярно решение. А ти се сърдиш на вестоносеца. И то съвестен, разказал фактите без да украсява и изкривява.
22 Септември 2008 23:56
Говоря от опит, улиците са наистина чисти, и влакчетата и бусовете наистина идват навреме
23 Септември 2008 00:02
Като се сетя, у софийско изминавах 4км за 1:30.
Тука за същото време изминавам 25км
А с кола пада на 30мин даже.....еееех родина сине, родина, както се беше изразил татко глист
23 Септември 2008 00:19
За статията - за какво всъщност става дума?
*
За носталгията - успех и щастие са две различни неща. Носталгията маи се дължи на смесица от несигурност и липса на публика пред която носталгиращите да се правят на велики. Към носталгия се предразположени хора с определено ниво на интелигентност, които са живели добре и в България. Други пък използуват носталгията, като повод за да не рискуват. Предпочитат да си гният в блатото.
*
Каква носталгия може да изпита някои кандидат на науките, които едва е свързвал двата края, които е съзнавал липсата на перспективата и които е наблюдавал безнаказаното разграбване на "общонародната" собственост?
*
Никога не съм бил почитател на "таланта" на Кичка Бодурова. Ако въобще си спомням за нея, то е по-скоро заради съвпадението между качествата и и първото и име. Любопитно, не съм чувал за нея нито в БГ, нито в САЩ. Дали пък носталгията и не се дължи на загадъчния произход на плувния и басеин?
23 Септември 2008 00:30

Хубаво беше интервюто на завърналия се за постоянно в България Владимир Левчев за в. "Сега"


В Америка станах по-голям патриот


Натиснете тук

Дали е Кичка Бодурова или е Левчев, какво значение има?

Редактирано от - Сибила на 23/9/2008 г/ 00:31:56

23 Септември 2008 00:36
От цялата статия разбрах само едно, че е бил платен агент на ДС и че иска всички досиета да бъдат изгорени Мда, наистина голям патриот
23 Септември 2008 01:03
Едиственото, което разбрах със сигурност от тази доста объркана статия е, че Ламбовски е приятел с автора на "Черната Кутия", книгата от която са цитатите. Голямо е постижението Ламбовско, че е приятел с един от най-четените български писатели в момента. А, че Алек си е велик - велик си е.
23 Септември 2008 02:32
Нещо наистина започна да ми нагарча тази тематика.
Очаквам очерк за новите българи - виетнамците.
23 Септември 2008 02:45
България е вече нещо по-различно от географска, етническа и административна единица - тя е духовен архипелаг, генетична паяжина връз планетата, изплетена от език, памет и носталгия...
Въх , туй попадение си е на Ламбовски .

В чужбина си спомняш хубавите неща от България ( има много такива ). Сблъсъкът с реалното положение при гостуването в Родината ти избива носталгията за определен период. После пак от начало.
23 Септември 2008 03:33
Какво ли значи името Алек? От Алеко или от Олег?
Не съм чел писателя А. Попов, но от чутото втора ръка преполагам, че е далече от Алеко.
Ламбовски и той е бая далече - от самочувствието, с което Щастливеца описва Ню Йорк и Чикаго.
Екзистенциалните трепети на социалистическите труженици, попаднали в глобалното село, са важно нещо, но не дотам забавно за четене.

Извода за архипелага България обаче безспорно е правилен - архипелаг от интернет, евтини телефони, автобусни и самолетни билети. И от паспорти на граждани на ЕС.
23 Септември 2008 05:56
И ние имахме франкове. Казвха им волските езици.
*
Дядо ми, лека му пръст, казваше че където и да отидеш трябва да работиш, дупито ти да не зарасте.
*
А пък аз да не кажа, какво исках да счупя по време на жанвиденовата гладна зима - с дисертация, малко бебе в къщи и десетина долара заплата. И когато си рекох (както и много други сигурно) - ето, най-после изгонихме комунистите, се появи ИВанката Костов и каза, че приоритет на България е аграрният туризъм. Отказвах повече да си правят икономически експерименти с мене.
*
За другите не знам, ама аз не се махнах само от ниския жизнен стандарт. Аз се махнах от просташкото развитие на държавата, където мутри и лумпени демократи ми казваха, че мястото ми е да рина торта на кравите и да оправям леглата на чужденците. На мен, потомък на стари майстори занаятчии, известни по цяла България, потомък на индустриалци (избити по гулаците), първенец по математика, няколко пъти републикански шампион по моя спорт. Да ме наставляват желюжелевските тъпи банаджии?! Чалгаджиите да определят бъдещето на детето ми?! Няма как да стане.
*
Трябва да си много елемнтарен, за да дойдеш в САЩ и да не оцениш възможностите, които ти дава живота тук. Въпреки кусурите си, Америка е все още най-доброто място за развитие.
*
За тези, които не разбират Натиснете тук
23 Септември 2008 06:21
Емигрантството е "хазарт"!
Горко на НЕуспелите емигранти!
Блазе на успелите емигранти!
Горко и на Нацията, която "ражда" емигранти/ особено, ако те са КАЧЕСТВЕНИ представители на тази Нация- защото в нея НЕкачествените й представители ще стават все повече и повече и тази Нация- и държавата й!- ще стават НЕобратимо все по-НЕкачествени!/!
Горко на оставащите във все по-НЕкачествената държава на все по-НЕкачествената Нация!
Блазе на Нацията, която привлича качествените имигранти!
КАЗАХ!


23 Септември 2008 06:25
"Мисия Лондон" на Алек Попов е най-готиният роман на съвременната ни белетристика. Не го пропускайте за нищо на света.
23 Септември 2008 08:03
Другари, плачете на грешен гроб!!!
Или както се казва, искате с чужда пита помен да направите!!!
Айде, молим!!!
Ами Гърция!!!
Ама нали видяхте какво стана с Коце Мацето!!
Емиграцията в България последните 60 години има една единствена причина и всички много добре знаят коя е!!!!
23 Септември 2008 08:07
Пак ще стане една..."марока про коварный зарубеж"...проблема ще бъде "класов", екзистенциален, расоФ, генетичен, дядавия и мамин- папин опит, глобалното село, реализацията, целите, идеите, виновния каманизъм и прочие, но света в никакъв случай не е паяжина и аз не се чувствувам в никакъв случай паяк, а вие гаспада ...?! Инък "опита за летене/ анализ/"по проблема на или за емигрантите на Бойко Ламбовски е интересен...За автора
23 Септември 2008 08:10
Много е дълго за обяснение, но според мене по-интелигентните българи тръгнаха по чужбина не толкова гонени от бедността (бедността се преживява за няколко години), а от безперспективността. Какво развитие може да се очаква от държава, доминирана от мутри и корумпирани и некомпетентни политици? И точно когато си стъпиш малко на краката с много труд, дойде на власт някой некадърник, изгорят парите в банката и трябва да започваш отначало.
Да, сега вече има повече перспективи за младите в България. Но преди 10-15 години ситуацията беше друга, а това е много време от един човешки живот и пропуснеш ли си шанса да направиш нещо, после може да се окаже късно. Загубваш се като специалист, а след време кой би наел човек, работил нещо съвсем друго, с остарели знания и без опит в новите технологии? Познавам много инженери по диплома, които дори и при днешния глад за специалисти не биха могли да заемат техническа длъжност точно по тази причина. Може би това е идея за висшите училища да организират някакъв вид обучение и преподготовка за такива кадри. Все пак това е един потенциал, който поне засега не се използва достатъчно.
Не всички заминали остават в чужбина, някои се връщат, на други децата им си идват ако намерят прилична реализация. После, днешният свят е динамичен, налага се хората да са гъвкави и мобилни и тези, които имат това качество печелят. Отговорността за успехите и неуспехите си я носиш сам.
23 Септември 2008 08:34
Круела,
Не ще и дума, че който способен човек е емигрирал - добре е сторил.
А покрай твоите думи се сетих как преди няколко години показваха по Дискавъри филм за руските ракетни конструктори. Американците бяха узнали за един изключителен ракетен двигател, разработван преди 40 години за руската лунна програма. Закупиха го, естествено, ползват го и сега. Но потресаваща беше гледката на някогашните конструктори, събрани за да работят отново - вече срещу американско заплащане. Това бяха хора, смачкани от живота.
Ако зависеше от мен, бих направил филм за тях - хора, струващи теглото си в злато и изхвърлени за десетилетия на боклука. И наистина най-много бих се интересувал от въпроса дали някой от тях е успял да се възстанови като специалист.
23 Септември 2008 09:28
Сократ-май, и аз съм го гледал този филм. Руските специалисти изглеждаха, както казват руснаците "как в жопе побивали" (сори за руския ми).

Редактирано от - A Bulgarian in the USA на 23/9/2008 г/ 09:30:55

23 Септември 2008 09:36
Малка забележчица Когато споменаваме починалите ни близки - православни християни - е редно да кажем: Бог да го (я) прости, а не лека му (и) пръст...

_____________________________________ _________________________________________


Лъжата, която прилича на истина, не е по- добра от истината, която прилича на лъжа - <Кабус Наме>
23 Септември 2008 10:08
И като стана дума - имам чувството, че руснаците не са много приспособими в чужда страна, или във всеки случай значително отстъпват на българите по тази линия.
Не знам дали съм прав.
23 Септември 2008 10:16
През 1990 г. прочетох "Задочни репортажи за България" на Георги Марков - беше куул някакси да четеш нещо доскоро заключено зад девет катинара от цензурата... Тогава не успях да разбера последното изречение от книгата - там Георги Марков обяснява личните си мотиви да избяга от Бг (през 1969 г.), при положение, че далеч не е страдал от недоимък или "липса на перспектива за реализация" (бил е на часове от получаването на Димитровска награда за сценария на "На всеки километър", та той нарича основната причина за бягството си ЧУВСТВОТО ЗА НЕПОНОСИМОСТ към самия себе си...

Честно казано, едва напоследък започнах да разбирам каквто точно е имал предвид - някакси нелепо звучи в днешна България пълна с молове, SUV-та и риалити-шоута по телевизията да седнеш да се оплакваш от недоимък ИЛИ липса на (икономическа) перспектива... по-скоро чувството за непоносимост идва от отвратителната структура на обществото и човешките взаимоотношения в него, чиято прекрасна еманация са арогантната нетолерантност по пътищата, циничното нежелание на държавата да въведе ред, дълбоката профанизация на обществените ценности...
23 Септември 2008 10:33
Бойко си е Бойко!
Всеки приема различно нещата и "тук" и "оттатък" - според амбициите си, възможностите си, емоционалното си наследство ( както казваше Дубравка Угрешич), което е оставил в Родината, философията си и т.н.
А иначе и там влаковете закъсняват, даже френското "те-же-ве"...
23 Септември 2008 10:35
"Там се печели истински, хората са усмихнати и любезни, улиците са винаги чисти, а влаковете идват навреме."
........
Истина е!
"Те плачеха за България... Носталгията е като рак - няма лекуване."
....
И това е верно!
23 Септември 2008 10:51
В подкрепа на Крюелия:


Един мой познат, припомняйки си първите години след "революцията", често въздиша - "Каквото и да подхванеш тогава - вървеше!". При което аз винаги го поправям - "Каквато и търговийка (далаверка) да подхванеш тогава - вървеше!". Техническата интелигенция - инженери, биолози, химици, физици и т.н. - беше изправена пред избор. Да подхване търговийка, или да отиде там, където има условия за развитието й. Въпрос на оцеляване, нищо повече.
23 Септември 2008 10:54
Прочетете Алек Попов и тогава слагайте нишани, писателите са затова - да се четат.
***
Кичка Бодурова е свежо доказателство, че не е нуждо да си блондинка...някои неща са по рождение.
("Ти мамо гледай да ме родиш тъпа, а аз мога и сама да се изруся).
Преди години в едно интервю (след като обсъдиха нашироко проблематиката Америка-България, емиграция, носталгия), попитаха Кичка "Е, сега като си тръгвате обратно за Америка, какво ще вземете от България?", на което Кичка простодушно отвърна "Обувки, вземам си две торби с обувки, щото са по-евтини"
23 Септември 2008 11:00
"Е, сега като си тръгвате обратно за..., какво ще вземете от България?"
...Здравец!

Редактирано от - потребител,07 на 23/9/2008 г/ 11:14:45

23 Септември 2008 11:46
Сократе-май, руските ракетни инженери в споменатия от теб филм изглеждаха смачкани на пръв само поглед. Но се съмнявам че това е така що се отнася до личностите им. Трябва много "мая" да имаш в себе си за да продължиш напред, както са направили те при онези обстоятелства. Да дадеш най-добрите години от живота си за да сътвориш едно от най-големите до момента технологични постижения на човешката цивилизация (космическа ракета) и Хрушчовата измет да я нареже и да направи от нея свинарници за най-близкия колхоз (това се случило с въпросната ракетата Н-1) не е изпитание през което може да мине всеки.
23 Септември 2008 11:54
Катана,
Не споря, но ако задълбаем, пак ще трябва да си играем на дудуци и антидудуци, а това е вече много стара и скучна игра.
Във всеки случай много ще се радвам, ако сега изплува от небитието и "Бор-4".
23 Септември 2008 11:58
Кичка Бодурова беше омъжена за някакъв бизнесмен от гръцки произход, та затова се радва на такъв охолен живот. Не си го е заработила сама. Защото ако беше, щеше да се чувства по друг начин. После, човек като се чуди какво да прави по цял ден ще му е тъпо, няма как! Носталгията е много по-силна при липсата на добра или дори още по-зле при липсата на каквато и да е работа.
23 Септември 2008 12:04
Caravaggio,
Доста от търговците от първите години се разориха, защото станаха много маймуни на клона. Едните ги попритиснаха борците, пък се и появиха вериги супермаркети, молове, специализирани магазини за дома и др. То само с търговийка не може.
Една такава търговка, позабогатяла през първите години след промените ми се изтърси ненадейно да си търси работа, та ми разказа някаква такава история.
23 Септември 2008 12:47
емиграцията (която си заслужава де) е 3 типа: 1.мързи ме да уча, но все пак по-добре да режа краставици (слагам дограма, продавам в мазегинче) в канада отколкото тука, щото ще имам достоен стандарт. 2.емигрирам(условно), но като средно и високо мениджърско ниво на добра позиция в някоя корпорация, след като тук съм постигнал нещо в тази фирма и просто вървя по йерархията 3.наистина съм мега-талант, човек-глас, професор по биохимия и т.н. и тук ми е тясно. само че тези от категория 3 са части от процента. Смешното (за мен, за някои - трагично) е че и последния селски ръб от категория1 се изживява като категория 3 и обяснява как си купил жилище и кола на третия месец (само дето не са негови а на банката) демек бил преуспял че и пари пращал!!! я сега си помислете тия виетнамчета от русе какво разправят на роднините си и как изглеждат в очите им...
23 Септември 2008 13:21
Аз станах емигрант заради липсата на перспектива.
Накратко - 1991 бях на 19 години, имах роднини във Франция, мислех, че само да ида при тях, и франковете сами ще ми се бутат в джобовете. Отидох, нищо не стана, роднините ми казаха, че е добре да помагам за оправянето на България, повярвах им и се върнах. 10 години "оправях страната", следвах, после работех по специалността си. Не само, че не оправих България, ами и затъвах все повече, не само финансово. 2001 се отвори възможност в чужбина за работа с перспектива, по специалността. И‌ от тогава съм тук.
Носталгия - имаше малко в началото. После мина.
23 Септември 2008 13:24
Десет минути новини от родината, дуета Кънчеф Вучков и рекламен слоган на три в едно , са лек за всякаква носталгия. Патриотично-патетична, роднинско-патриархална, хранително-вкусово-ракиева и прочие.
Моментален илач и държи дълго.
И никакъв стрес от работа, финсови крахове и земни проблеми не могат да му излезат насреща
23 Септември 2008 13:37
bloody mary, [/b]
23 Септември 2008 13:40
Блъди, където и да си, тези неща ги има, умножени по десет. Поръсени с различна пудра.
23 Септември 2008 14:06
Те т, ва е маймуните са много, а клоните малко...та тръгнаха да търсят клони по чужбина...за "доброволна скъпо платена експлоатация...Малий економисти, социолози, дал господ в този форум...Нейсе...
23 Септември 2008 14:13
Форумът днес е особено интересен; няма злобни заяждания, дудуци и антидудуци, само съжаление . Съжаление по кончината на едно ОБЩЕСТВО, не държава. Държавата си я има, ама хората са вече други. даже един колега твърди че в последните години се променили лицата на хората.
Аз лично се оправям финансово много добре в родината и въпреки това не изклювам възможността за емиграция. Щото не всичко е пари и домашна гроздова.
Щото ежедневно ме залива с такава злоба и агресия от всички нива, не само ОНИЯ с мерцедесите. И най-вече щото ако искам да продължавам да живея и работя и аз трябва да съм паднал до това животинско ниво.
Не съм оптимист, нещата няма да се оправят, не и с новото чалгамутренско възпитано поколение. Не че са виновни децата.
Колкото и да не съм мислил че ще го кажа един ден, но ако има някаква надеждица за България то тя е именно в тия 1-2 млн емигранти може би незаразени от българското съвремие.
23 Септември 2008 14:39
...скъпо платена експлоатация

За първи път чувам такъв термин.
Щом е скъпо платена не е експлоатация, а fair share.
23 Септември 2008 14:56
Щом е скъпо платена не е експлоатация, а fair share.

Мдаа, Круелка не е чела Маркс. За наказание да напишеш 100 пъти "Един призрак броди из Европа". Сега обяснявам - един наемен топ-мениджър с 1-2 милиона годишна заплата е експлоатиран наемен работник. Ако продаваш от един казан варена царевица на улицата, ти си собственик и средна класа. А ако наемеш едно цигане да продава вместо теб, вече си капиталист-експлоататор и гледаш отвисоко оня мениджър. Той пък стяга революция заедно с цигането, за да ти еспроприира казана за царевицата.
Айде сега кажи "мерси" и бягай да си пишеш домашното, да четеш Маркс и да гледаш през прозореца броди ли призракът

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
23 Септември 2008 15:02
Не съм оптимист, нещата няма да се оправят, не и с новото чалгамутренско възпитано поколение...


Мунчу,

Според мен "архитектите на прехода", онези сиви кардиналчета, които размътиха водата, за да могат по-добре да изловят рибата в собствената си мрежа недооцениха именно този "страничен ефект" - профанизацията не на едно, а НА ЦЕЛИ ДВЕ БЪЛГАРСКИ ПОКОЛЕНИЯ (нали не сте забтавили, че тази година набор '89 имаше абитуриентски бал )

Сигурно са си мислели: "няма страшно - у нас е и хляба и ножа, ние създадохме мутрите, политиците, бизнесмените; ние забъркахме тая каша, но във ВСЕКИ ЕДИН МОМЕНТ, КОГАТО ПОИСКАМЕ, пак ние можем да възстановим реда..."

Да, ама не, защото с МИЛИОНИ говеда, които нито се водят, нито се карат, които през живота им не им се е налагола да СПАЗВАТ КАКВИТО И ДА Е правила, които считат за връх на житейския успех носенето на масивни ланци в автомобил-кабрио, движещ се в насрещното с 200 км/ч... РЕД ВЕЧЕ НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ НАЛОЖЕН... дори силово.

Или както беше в диалктиката: количествените натрупвания на чалга-мутренска профанизация са довели ДО НЕОБРАТИМИ КАЧЕСТВЕНИ ПРОМЕНИ и обществени деформации, които не могат да бъдат коригирани с простото "въвеждане ред"...
23 Септември 2008 15:13
Манрико, ти къде продаваш царевица...та да си купя на едро...че и на Круелка да препродам, а ония дет излизаха от Мерил Линч с кашончетата сигур носеха в тях кюлчета със злато и на теб само го показваха, а Манричко...Ха ха.
23 Септември 2008 15:15
Манрико,
23 Септември 2008 15:21
Мунчу е най-близо до истината за емигрантите от високо ниво. За другите, които плачат за ракийката и т.н. - няма смисъл да се губи време да се говори.
Много важно е как тръгваш. Ако тръгваш с поглед назад - почти сигурно е че си изгубен. Няма да се чустваш добре ни тук, ни там. Но ако тръгнеш с поглед напред, като знаеш че НИКОГА няма да се върнеш в миризливата дупка, тогава е много по-лесно. Аз съм много доволен, че тръгнах така - с поглед напред, така тръгна и дъщеря ми. Затова нямаме никакви проблеми с носталгията. Ние сме хора на света, излезли от терора на мутрите, чалгата, идиотите, дребните душици в БГ и т.н. Та да върнеш някого с такова мислене в БГ можеш само с вериги.
А носталгията: както ми казват хората, които я изпитват, тя е копнеж по дадена страна но ВЪВ ВРЕМЕТО когато ти си живял там. Сега и да се върнете, всичко ще ви бъде чуждо.
23 Септември 2008 15:24
Добра работа, Бойко!
23 Септември 2008 15:26
И един съвет към хората, които искат да емигрират с поглед напред - забравете че сте българи. Вземете всичко хубаво, което носите в себе си от БГ, но го приложете на новото място в ТЕХНИТЕ условия. Тогава ще успеете. Потопете се в средата и изчезнете в нея - пълна адаптация и самоопределяне като американец, европеец и т.н. Само тогава ще сте добре.
Повтарям - говоря за емигранти от висока класа. Другите, гурбетчиите - не заслужават внимание.
23 Септември 2008 15:28


За Мунчу и Мики,
23 Септември 2008 15:34
бабамияга ма отряза - за една глава лук ма няма, мене гурбетчията. Слави само хакъна емигрантите, с докторат, мускули на Роки и бачкатор като текезесар същи.

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД