:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,563
Активни 686
Страници 7,437
За един ден 1,302,066

Крехки гиганти

В САЩ имало проект да се национализира частният дълг. Ние това отдавна го направихме...
Снимка: РОЙТЕРС
Ситуацията се промени, след като Федералната резервна система абдикира от ролята на арбитър и регулатор, за да стане централен играч и главен плащач.
В Ню Йорк продължава световното финансово дерби "вчера срещу утре". Засега резултатът е 4:1, а голмайстор в четири от петте исторически попадения беше реферът. Не се шегувам: Федералната резервна система (FRS, Фед) абдикира от ролята на арбитър и регулатор, за да стане централен играч и главен плащач за придобиването на несъстоятелната Беър Стърнс от Джей Пи Морган Чейз, в национализацията на ипотечните корпорации Фени Мей (FNMA) и Фреди Мак (FHLMC) и при одържавяването на застрахователя Ей Ай Джи. Решаваща дума централните американски банкери имаха и за фалита на Леман Брадърс, макар да действаха обратно на стореното при другите три фактически фалита. В казуса Леман Фед отказа да развърже кесия, но пак централната банка взе решение кой да живее (засега) и кой да мре на мига. В първите три случая Фед плати провала на "модела Уолстрийт" с парите на утрешната генерация, в четвъртия - с вчерашните спестявания. Само в придобиването на Мерил Линч от Банк оф Америка не прозира явна намеса на кредитора от последна инстанция.



Правила? Регулации?



Говорят ли ви нещо думите "морален риск"? (Moral hazard не звучи ли като игра на зарове?) А "кредитен рейтинг", "Базел II", "независим одит"? Само за половин година от март досега тези слова от символ верую на модерните финанси станаха на посмешище. Аз, човек по професия скептичен и от детинство неверующ в никакви държавни регулации и международни бюрокрации, досега сконтирах на 50% лакардиите на всички регулатори, одитори, анализатори и рейтингатори. От 13 септември 2008 (1) личният ми сконтов фактор за бърбориите на господата се качи на 87%. Ще ме питате как пък изчислих 87%? Ето една възможна сметка: от януари до март акциите на Леман паднаха към 7%, от март до 9 септември - със 73%, само на 10 септември - с нови 7%. Ето друга сметка: през март, преди да забие нос в земята, Беър Стърнс се котираше малко над 77 долара за акция. През май Джей Пи Морган с 29 млрд. долара заем от Ню Йоркския Фед купи всички акции на конкурента си точно по 10 долара парчето. Къде бляха одиторите, анализаторите и регулаторите, докато тези банки са загубвали 87% от стойността си? Леман обяви фалит, а "трите големи" още даваха на супербанката кредитен рейтинг супертоп (АА). Колко е кредитният рейтинг на кредитния рейтинг? Енрон фалира с рейтинг ААА. Сега се говори, че ще



откриват Агенция за национализация



в САЩ. Тя щяла да изкупува с парите на данъкоплатците загиващи гиганти, които отговарят на сакралната формула "твърде големи да фалират". С нея се обясняват всякакви по размер финансови инжекции за покриване на отдавна изядени от някого големи пари. Сметката показва, че само за последните дни централните банкери са напомпали 180 млрд. долара в кредитната система. Инфлацията е чудесен начин за измиване на стари загуби.

Казват, че имало проект да се национализира целият частен дълг и да се замени с държавни облигации на САЩ. Кога ще ни стигнат американците! Ние това отдавна, отдавна го свършихме и забравихме. Национализирахме частния дълг и фалирахме националните банки. Казва се ЗУНК. Предлагам да го преведем на английски и да го пратим за техническа помощ заедно с епохалния български опит как облигациите от национализацията на дълга (87% сконто) после се ползват за приватизация на активите (още 87% сконто). Предлагам веднага да прекръстим нашата Агенция за приватизация на Агенция за национализация, за да не изпуснем заслуженото си място на първи в света. Защото и ние



имаме гиганти за национализиране



Кремиковци обяви фалит преди месеци. БДЖ е отдавна готово. Вече иде Булгаргаз и води на верижка за фалити дузина топлофикации. Само трябва температурата да падне, че като врътнат кранчето на топлото, да се претовари мрежата, та да спре и токът, пък като ни затракат зъбите от клинч, с радост да срещнем очакваното решение хазната да плати всички гигантски провали. Има и други гиганти, които чакат своето време да гребнат от общия казан. Сещам се за водари и електричари например. Излиза, че и по света, и по Шоплука колкото нещо е по-гигант, толкова по-кекаво (и по-лакомо) излиза накрая. Засега държавата е национализирала само дълговете им и току облива хранениците гиганти със златен дъжд от общия джоб. Време е да одържави и акциите, за да покрие без следа миналите загуби, защото колеги на г-н Гад Зееви вече чакат на гишето "Балкан" за покупка на гиганти по лев парчето. Приватизация - национализация - приватизация прим.

- - -

(1) В петък, 13 октомври 1307 г., Филип IV, крал на Франция, хвърлил на кладата великия тамплиер Жак дьо Моле, а в събота, 13 септември 2008 г., Тимъти Ф. Гейтнър, президент на Федералната резервна банка на Ню Йорк, след кратко съвещание задраскал от Улицата великите брокери Лемън Брадърс.
184
5776
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
184
 Видими 
22 Септември 2008 23:11
Национализирахме частния дълг и фалирахме националните банки.
И една царевица от помощи продавахме, а хамериканците тоя занаят още не са го изпедепцали, значи има още да учат

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
22 Септември 2008 23:17
Хамериканците все ще намерят начин да обявят някой бик за млекодаен и да го продадат някому...
22 Септември 2008 23:29
Яяа-а!
Най-после забелязахме световната финансова криза!
И къде ся ще инвестираме излишъка?

__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
22 Септември 2008 23:30
Цъ, светът поумня, обаче колкото повече се прави на утрепан и финансира САЩ толкова повече ще загуби в бъдеще.Спираш пьенето- мaxмурлук, ама по-добре отколкото отново бира сутрин, и вечер на твърдо пак
22 Септември 2008 23:38
И кой ша спре да надува хамериканската икономика? Бай сергейчо ли? Или първака? КОЙ???‌ Некой да си спомня кой смени дълга от долари в евро? И този некой може за домашно да сметне колко щеше да е СЕГА дългът на БГ, ако беше променен в най-изгодният момент
22 Септември 2008 23:42
А‌ по отношение на трипъл-А, казват че ония ми ти рейтингови компании имат спусната ОТГОРЕ завера да НЕ се опитват да оценяват кредитният рейтинг на богоизбраните, сиреч УСА Макар че имаше един такъв опит, (ша го прошушна тихо, рейтинга на целото УСА в момента е трипъл-Z )
22 Септември 2008 23:46
Е, ше го копаме ли капитализмо? А другари?
22 Септември 2008 23:51
Абе не знам кой к'во ша копа, ма юесей са на път да закачат табела "foreclose".

__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
22 Септември 2008 23:52
Америка умом не понят. В Америки нужно верит. Както казват другарите бившите ония другите. В Америка всичко е отместено е една степен на по-оптимистично, начи като ти кажат тия акции "hold" търти да продаваш, ако ти кажат "buy" начи всъщност "hold" , "sell" няма не е имало и няма да има.
22 Септември 2008 23:53
Българският частен външен дълг се е увеличил с 10 млрд. евро за една година Справка сайта на БНБ.Защо никой не пише по въпроса
Малко е трудно за ориентация в тъпите им таблици, но ръстът на ЧАСТНИЯ ВЪНШЕН ДЪЛг Е ПОРАСТНАЛ С 10 МЛРД. ЕВРО ЗА гОДИНА!!!
23 Септември 2008 00:01
Нема да са пуашите!
Ей ся ша доде Чича ви Фича и ще начертае разписанието на "новия" "New Deal".
В Главните роли:
Новия Рузвелт - Хюсеин;
Д.М.Кейнс - Хонзи;
Джон Голбрайт - Чичо Фич!

__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
23 Септември 2008 00:20
Гарамеле, па не си у час! Капитализма го закопа КОРПОРАТИВИЗМА. Сега копаме корпоративизма.
ха-ха-ха!
23 Септември 2008 00:39
Копай, Мухи, копай. Ти си от земекопачите.
Яз ше си пием сливовицата под лозницата, ти копай. Накрая от злоба сам ше се закопаш.
23 Септември 2008 00:40
Поздрав за цялата флигорнщина:

Сильнейшее с 2001 года падение обменного курса доллара произошло на мировых рынках
По итогам торговой сессии на мировых рынках американский доллар потерял 2, 34% своей стоимости относительно евро. По сообщению агентства Bloomberg, цена за один евро составила $1, 4823.

Такое сильное падение обменного курса американской валюты в последний раз было зафиксировано осенью 2001 года. Поведение инвесторов по отношению к доллару связано с нестабильным состоянием экономики США.
23 Септември 2008 00:42
И ОЩЕ ЕДИН

Цена на нефть повысилась в ходе торгов на Нью-Йоркской товарной бирже на 25 долларов, установив абсолютный рекорд роста в течение одного торгового дня. По итогам регулярной сессии октябрьские фьючерсы на нефть марки WTI подорожали до 120, 92 доллара за баррель (+16, 37 доллара).
Незадолго до окончания сессии нефтяные котировки вплотную приблизились к отметке 130 долларов за баррель.

23 Септември 2008 00:56
Гарамеле така както се наслаждаваш на лозницата да не се пренесеш обратно в Каспичан при брачедите ударен от вълна икономически дАрвинизъм? Или хоумонърски дЪрвенизъм, you know, третиран със Joshua tree ? щ
Муа-ха-ха!
23 Септември 2008 01:04
гарамеле, сека система сама се закопава, в случая тази с почти безплатни китайски лопати.Между другото Поднебесната засега гледа и чака кога да се произнесе
23 Септември 2008 01:10


И понеже проклятието на великия тамплиер се сбъднало и всички виновни за смъртта му измрели до една година след него, от тогава петък, 13, се нарича фатален ден.
23 Септември 2008 01:10
Само завършен идиот може да се радва на нещо, което го удря директно по джоба и по интереса. Няма значение дали от идеологически причини, на принципа 'вуте да е зле' или пък от комплекс веднъж и той да излезе прав в предвижданията си. Поначало злорадата черна прогноза заради самата прогноза е признак на малоумие, понеже прогнозиращият винаги губи каквото и да стане. Черна прогноза с цел да се определи поведение което да намали негативите е друго, но такова нещо не се забелязва.
*
Беармен, наведи се. За теб не се отнася. Вярно е че злорадстваш, но целта на прогнозата ти са разни операции с недвижими имоти. Като цяло - очакваш да имаш полза като ги правиш и ти служат да вземаш решение. Имаш рационална причина.
Натиснете тук
23 Септември 2008 01:33
Браво г-н Хърсев!


Когато фалира Енрон, Артур Андерсен си замина, защото явно ако един оплете конците, това е грешка, а когато всички оплетат конците това вече е политика.


Никой от другите големи одитори обаче не си взе поука от АА. Жалко че не сте коментирал и лакомията на KPMG, PWC, EY и прочее "величия" в одита, да не говорим за по-дребните играчи от национален мащаб, които за да не изпуснат голям клиент, си затварят очите пред всевъзможни безобразия. Освен това практиката им на работа поне в България е под всяка критика - недоучили студентчета с огромни амбиции (защото стаж в голям одитор отваря всички врати към корпоративния бизнес) попълват като коне с капаци едни формулярчта и екселски файлчета без никакво разбиране. Присъствал съм и на уникална случка - одиторите на една тукашна фирма със специфична дейност, първо ходиха една седмица на обучение при главния счетоводител, за да разберат какво трябва да проверяват. Скръб, скръб, скръб.
23 Септември 2008 01:59

Писах го и под другото материалче, но да постна и тук:
Вече не знам колко време слушаме за огромни загуби. Простата логика обаче казва, че загубата за едни е печалба за други. Та значи, чудя се, кои са другите, спечелилите??? И какво толкова лошо в края на краищата е станало - не е ли това най-обикновена смяна на играчите? С други думи - парите не са се изпарили, те са си там, на пазара. Само че в други ръце. Т.е. къде е драмата тук? Освен за загубилите заплатите си във фалиралите банки, разбира се (които някак си не са за жалене предвид последните им заплати).

23 Септември 2008 02:25
Станчо , каза ли нещо?

Де ги чиърлидърите да ни повеселят че брррр нлого страшно става пак. Ойля $130, на чичо Сам Дау Джонса дропна 3.3 % и дорала 1.46 евро. Другари май ще се окаже тройно критичен ден.
23 Септември 2008 02:37
Объркал, съм се, Биармен. Извинявай.
Отнася се.
23 Септември 2008 03:17
Резултата е, че Обама вече води с 4-6 пункта на СиЕнЕН, а по някои специфични въпроси за икономиката с три към две. И това няма да се промени много.

А гибелта на Америка и световното господство на КНР не предстоят поне в нашия лайфтайм. Последното изобщо не предстои.

23 Септември 2008 05:38
Абе, Обамата води, ама не ми се вярва Америка да избере черен президент и то социалиаст на всичкото отгоре.
23 Септември 2008 05:48
СИРЕНА,
Така е!
Защото, почти като по Закона на Ломоносов, "Нищо на "Уолстрийт" НЕ се губи- само преминава от един джоб в друг!"!Сиреч, Преразпределение- при което, Бедните стават още по-бедни, а богатите стават още по-богати! Така, де- Демокра/Д/ция е!
23 Септември 2008 05:50
Провал на Уолстрийт, провал на този модел капитализъм, провал на идеологията за свободен пазар и дерегулация на пазара, провал на корпоративния модел, провал на глобализацията, движена от мултинационалните компании.
Сорос дали ще продължи да държи храненици в България?
Докато от еврейските банки на Уолстрийт крещяха, че искат свободен пазар, дерегулация и държавата да не им се меси, и изведнъж паднаха на колене и започнаха да се молят на държавата да ги национализира. А това е добре, защото в бъдещето не се виждат подобни мултинационални гиганти, монополи, корпорации с претенции за политическа власт.
23 Септември 2008 06:18
Сирена,
не във всички случаи загубата на едни е печалба за други. Понякога загубата на едни е загуба за всички. Друг път загубата на едни е печалба за всички.
В случая Моше-тата се награбиха и помислиха, че са измамили всички останали, но след време ще разберат, че сами са се прекарали. Подозирам, че този път държавата няма просто да им постегне банките и пак да им ги подари, и отново те да дават тон в световния бизнес. Други времена идват. Човечеството се изправи пред нерешими глобални проблеми. Нерешими в рамките на този капитализъм.
23 Септември 2008 06:18
Гозамбо не е провал на дерегулацията, провал е че правителството се намесва. Да ги оставят да фалират и това е. Е, ще има негативни последствия, но това са основни икономически принципи, едни фалират други се развиват, живота продължава.
23 Септември 2008 06:19
Кризата наистина е 100% в резултат на лоша политика след 2000 г. - но на политика на дерегулация, водена от републиканско правителство.

А не криза на "модела", "еврейските банки" и др. митове от клуба по интереси.

Само преди две седмици Маккейн говореше, че икономиката е в основата си стабилна и Сара Пейлин беше в центъра на новините. Маккейн цял живот е бил за дерегулация, как правителството е проблема, не решението.

Глобализацията, в това число и секуритизацията на финансите, са обективни процеси, определени от развитието на техниката и също субективни, от стремежа на хората към богатство. Не само "еврейските" и "арийските" банки, но и мнозинството американци участваха ентусиазирано в имотната пирамида - и сега 13 милиона домакинства имат повече дългове, отколкото струват имотите им, които не могат да изплащат. Държавата трябва да туря спирачки на стремежите на хората, когато почнат да застрашават общото благо. Скептиците приказваха това още в 2002-2003 г.

Истина е също, че реалните доходи на повечето небогати американци в 90-те и 2000-те години не растяха и дяла им в общественото богатство намаляваше. Затова престижното потребление и даже всекидневното все повече се финансираше от стойността на имотите.
23 Септември 2008 06:32
Чичо Фичо, дерегулацията я подписва Клинтън в края на мандата си.
23 Септември 2008 06:36
Държавата трябва да туря спирачки на стремежите на хората, когато почнат да застрашават общото благо.

Пролетарии от всички страни - обединявайте се!


__________________________________________ _____________________
Profits privatized, losses socialized
23 Септември 2008 06:40
Според мен са вероятни два основни сценария:
1. САЩ се въвличат в локална война с Иран, Сирия или някоя държава от този регион. Това служи за официално извинение и съответно за „оправдание” да се пусне печатницата за пари, като разбира се никои не контролира този процес. Като нищо страната може да снабдява и „противника” си с оръжие. Това само по себе си ще генерира още по-голяма инфлация но и увеличава държавните разходи и колкото и странно да звучи на хартия икономиката на страната може и да расте. Разбира се този сценарии зависи от следващата администрация на Белия Дом.
2. Възможност за престуктуриране на икономиката на САЩ. Да не забравяме, че финансовия сектор далеч не е цялата страна. САЩ винаги е била един от пионерите в технологичните иновации и в наукоемките производства. (27% от световното производство се пада на тази страна). Освен това въпреки огромните инфлационни сътресения, които очакват страната не мисля, че доверието в долара ще си отиде току така за няколко месеца. Все пак съществува и т.нар. мрежов ефект що се отнася за долара - феномен, свързан с международните валути, при които стока или услуга става по-ценна когато я използват повече хора. Цитат: доларът е избраната основна валута на междубанковите пазари, защото е " близко до 90% от междубанковите транзакции извън Европа." На второ място, долара е основната валута използвана при фактуриране на основни суровини, като нефт, пшеница и мед. Основната роля на долар при обмена улеснени и ролята му като основна фактурна валута, защото основните суровини се търгуват на централизирани борси, където е по-ефективно да се използва широко използвана валута, позната на всички участници – роля естествено пасваща на долара.
За САЩ, проблемът с курса на националната валута не стои така остро. Американския производител получава постъпленията си в долари, както от износа за чужбина, така и от доставките на вътрешния пазар.
Забележете, че пасивноста на Фед по отношение отслабването на долара доказва, че девалвацията и нейните последици не представляват за САЩ проблема, с които са принудени да се справят другите страни, да не говорим че стимулира износа към ЕС, Япония, Китай и т.н.

Лошото за Америка са ниските нива на спестявания, разпада на кредитната система, която познаваме.

Ако трябва да сме крайно песимистични, може да твърдим, че изнасянето на инфлация от страна на САЩ ще доведе до повсевместно увличаване на лихвените проценти, което от своя страна ще доведе до съкращаване на реалните инвестиции в световен план и съответно до една нова ера на изолационизъм и протекционизъм, която на фона на ограничените енергиини и природни ресурси не може да доведе до нищо добро за в бъдеще.
23 Септември 2008 06:48
Може ли някой простичко да ми обясни какво става в действителност?
Да разбирам ли, че някои са се нагушили с кредити за недвижими имоти, коли, яхти, кредит по кредитните си карти и т.н. и сега американското правителство ще спасява тези крехки гиганти, отпуснали кредитите, плащайки през следващите 2 години или кой знае колко дълго от джоба на всички американски граждани? Та досега не беше ли същото. Задълженията на американското правителство и без това бяха необозримо за простият човек число. Какво се променя? Или нищо ново просто се изпуска парата защото локомотива спира понеже не може да тегли товара повече? И ако американското влакче е закъсало то как така останалите ще се движат? Или американците опирайки се на грубата сила ще ни покажат среден пръст и няма да платят на останалия свят излапаното?

23 Септември 2008 06:58
Две истории за америка... едната е за един един бошнак, когото познавах, беглец от войните в югославия, мюсюлманин, женен за християнка. На хора със смесени бракове от Югославия америка даваше специална привилегия - да учат за мастърс в учебно заведение безплатно, без приемен избор и в дисциплина по техен избор. Бошнакът, хитър балканец, избра Дюк Юнивърсити. На плейсмът интервюто в Дюк го попитали: "къде искаш да учиш?""Където е най-трудно.""Най-трудно е в департамента по физика.""Значи искам в департамента по физика.""Учил ли си някога физика?""Никога." "Момче, физиката е много трудна, избери друг департамент. Никой не ходи да учи в департамента по физика, дори физиците.""Именно" - казал бошнакът.
Американецът решил, че си има работа с луд, но го записал в мастър'с програмата по физика. Бошнакът се дипломира с А+ и почна в IBM на административна длъжност със солидна заплата. Веднъж го попитах на един купон: "Бунак, защо избра физиката, след като можеше да се набуташ в бизнес скула? Сега да беше на тройна заплата." "Да не съм луд, каза ми бошнака. Чий да го диря в бизнес скула им, па там е пълно с физици и математици. С мойто средно югославско образование щях да съм като бяла врана, един изпит нямаше да взема.""А в департамента по физика е друго, там физици няма - много е трудно, а пласмент на джоб маркета никакъв, и физиците ходят в бизнес скула."
23 Септември 2008 07:13
Не се лютете, просто в САЩ усъвършенствуват системата за регулиране на безниса! Федералният Резерв е създаден през 1913 от тогавашният Рузвелт именно с такава цел. После е поправян от ФДР 1932-38, от Айк 195 и не знам коя си и после още много пъти!
Напълно независима банковата система на САЩ, в смисъл близък до този на г.н Хърсев е била 181х - 1865 когато Линколн създава Сикрет Сървиз да следи и контролира печатането на пари от дотогава независимите банк, казват че били 1600 и всяка си печатала банкноти, както й харесва! Да ама, не настъпил безпорядък през войната и въвели Сикрет Сървиз!
Затова са богати, щото мислят преди да действуват ане действуват по презумция!
И ние ще се научим, ама по натам!
23 Септември 2008 07:17
А иначе , нямат какво да ядат, държавите им са на феодално ниво, хората им умират от глад, болести и какви ли не глупости ама имат американски ценни книжа!!!
Хак им е може да се окажат само книжа!!!
Заеби!!!
Както казваше един "колега"-инструменти!!!
23 Септември 2008 07:23
Другата история е за Хю Евърет. През късните 1950, 27 годинишен, като докторант по физика формулира и разработва като докторски тезис теорията Натиснете тук за квантовите състояния водещи до паралелни светове -many-worlds interpretation (MWI) of quantum physic. В продължение на десет години безуспешно се опитва да заинтересува големите имена в американската физика от откритието / теорията си, както и да си намери работа като физик. Най накрая го откриват военните и работи известно време в пентагона После създава собствена консултантска фирма за финансови и бизнес услуги и за една година става милионер, а по-късно - мулти милионер и става най-добрия финансов аналитик в америка. 20 години, след като обезсърчен от липсата на реализация и беднотията е напуснал света на физиката, някакъв физик, Bryce DeWitt, открива студентската работа на Евърет от 50-те и я публикува. Публикацията предизвиква шокова вълна във физиката от 70-те и превръща финансовия консултант мултимилионер в знаменитост. Валят покани от различни институти Еверет да се върне към академичната си кариера. Еверент им показва среден пръст и основава поредната си финансова фирма и продължава с бизнес-консултинга. 5-6 години по късно умира.
23 Септември 2008 07:31
Та се сетих за Хю Евърет, като слушах бошняшкото диване. Ебавам ти и държавата, в която диванета като оня бошняк са и физици, а гений на физиката като Хю Евърет е бил принуден да работи като финансов консултант, за да вземат от живота това, което им се полага по право. Но всичко се връща.
23 Септември 2008 07:41
XA-XA-XA..................tell me about it... Натиснете тук
23 Септември 2008 07:42
Цялата система е сбъркана, и не от вчера, а още от 70-те, когато е започнала да се разтваря ножицата. Техническа америка, америка на иноваторите, на брилянтните инженери и сините якички си отива, замествана малко по малко от финансово-зъболекарска америка. Импресионистите стават зъболекари. Ако през 60-те кенеди постави 9 години технологично време на америка да стигне до луната, през 2007 Буш постави 20. Само дето и 20 няма да стигнат - най много още някое финансово сливане и някой нов, потресающ финансов инструмент. Или някоя гениална пломба. Пфу.
23 Септември 2008 07:56
Редник,
Засягаш болна за мен тема - Луната.
На Луната повече няма да стъпи човешки крак, докато не стане някакво невъобразимо сътресение в днешното човешко общество. За Марс да не говорим - Марс е мръсна дума в (задкулисната) американска политика. Обясняват отдръпването от космоса с икономически причини, но това е чиста лъжа.
23 Септември 2008 08:32
Я, ама то имало финансова криза, че и национализация, че и държавата се намесила в икономиката, де го Ив Кост. и Ал. Бож. да ги опровергае...Направиха ни на ЛЕмонадени джоновци... Пустите му американци "чели" Левски, ама на обратно...Ако спИчеля пИчеля за себе си, ако загубя губят тъпите данъкоплатци...ОК
23 Септември 2008 08:39
Май от истерия някои вече не знаят къде са?
Истерията за едни е породена от незнание, за други от невъзможност да направят каквото и да било!!
Тази криза е стихия!!
Стихията на богатите осъзнали че делят с бедни!!!
След кризата номера вече няма да минава!!
23 Септември 2008 09:02
Сократе, редник, малка корекция. Кенеди беше отредил 9 г снимачно време за стъпването на Луната.
Човек до Луната и обратно с технологиите на фон Браун от 45-та, уголемени количествено до 69-та?! Що гълтате всяка пропаганда?
Нека пратят сега един, ма нямало пари, я колко милиарда лесно изля ФЕД, ще даде и малко за поизтупване на престижа. Ама няма технологииииии... даже сега е под въпрос, трябват руски ракетни двигатели, само със файненшъл сървисиз и интелектуал пропърти не става...
23 Септември 2008 09:28
Сирена
Простата логика обаче казва, че загубата за едни е печалба за други.


Естествено, нищо не се губи само си сменя собственика. Единият намазал беше споменат по-горе – Джей Пи Морган изкупили акциите на банка Беарн по 10 долара за всеки 100 долара. Това ще рече, че цените на имотите в САЩ паднаха 10 пъти. Даже първоначалната цена на JPM беше 2 за 100, но Фед.резверв им бутна нещо и те постъпиха малко по-човешки, а и тая печалба е суперска.
Манрико скромно е пропуснал днеска да възпее всепобеждаващия гений на менажерите и юпитата. Правилно! Трудещите се юпенца и менажери се оказаха яки спекуланти и гешефтари. А гордостта на капитализЪма САЩ ударно строят социализЪма и с 800 милиарда на данъкоплатците са готови да покрият далаверите и да направят най-мащабната национализация на света.


Редактирано от - Gan(ю)гоТрий на 23/9/2008 г/ 10:22:20

23 Септември 2008 10:20
"Простата логика" показа само едно - след "брилянтното" управление на семейство Буш, САЩ се върнаха 20г. назад.
Жалко за което...
23 Септември 2008 10:39

Т.е., доколкото разбирам, е настъпило нещо като децентрализация на капитала. Капиталът, който досега е бил концентриран в 5-6 огромни инвестиционни банки, сега е в ръцете на 13 милиона американци, построили си жилища с него. Или айде да не са в ръцете на собствениците на жилищата, а в ръцете на строителите и дребните спекуланти на тоя пазар. И ако се оставят нещата на естественото им развитие (без регулации и национализации), то строителите и спекулантите би трябвало да станат реалните собственици на тези жилища, защото парите, които всички са загубили явно са отишли в техните ръце. А дори и да не станат, то въпрос на време е тези пари да се концентрират отново (чрез взаимни фондове, борси и пр.) и нещата да си вървят. Само дето собствениците ще са други. И къде е трагедията тогава??? Или с други думи казано, излиза, че малките играчи бутнаха големите банки. А те са свикнали да е обратното. И затова настава този вой.

23 Септември 2008 10:42
Ето още една история за фундаменталното значение на физиката в нашия живот:
A college physics professor was explaining a particularly complicated concept to his class when a pre-med student interrupted him.

"Why do we have to learn this stuff for a medical degree?"
the young man blurted out.

"To save lives," the professor replied before continuing the lecture.

In a few minutes, the student spoke up again. "So how does physics save lives?"

The professor stared at the student for a long time.

"Physics saves lives," he said, "because it keeps the idiots out of medical school."

23 Септември 2008 10:43
Сирена,
Ако е така, както казваш, то картината е апокалиптична.
Окрупняването на капитали далеч не става со кротце и со благо. (В съвсем чист вид го виждаме в Русия от близкото минало.)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД