:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,738,229
Активни 764
Страници 23,132
За един ден 1,302,066
Истинската история

Средновековните символи на българската независимост

Лъвът и двуглавият орел са в яростен двубой като най-често използвани знаци на българските владетели до XIV в.
Калоянов пръстен-печат; злато; църквата "Св. 40 мъченици", Велико Търново; ХIII в.; Районен исторически музей (разкопки на В. Вълов)
Когато се прави преглед на символите на средновековните ни владетели, главното е да бъдат отделени онези изображения, които видимо изпълняват такава роля. Защото е очевидно, че предмет с утилитарна функция, например скулптурен завършек на покривна водосточна тръба с форма на глава на лъвица (Велики Преслав), не може да има и функцията на държавен символ. Може и да е показателна употребата именно на такива архитектурни детайли, но не и да бъдат безкритично възприемани като символи. Тази първа и много важна задача обикновено не е затруднителна, но е абсолютно задължителна.
Може би си струва да се предположи, че най-ранен засега владетелски символ вероятно са изобразените върху оловния печат на "кесаря Тервел" - от двете страни на изображението на владетеля, шестолъчни звезди. Същият символ бе открит и на десния хълбок на коня в Мадарския скален релеф. Това повторение едва ли ще да е случайно. Може и да е прибързано да се обявява шестолъчната звезда за владетелски символ, макар такова предположение да изглежда логично, понеже местоположението на символа във всички случаи трябва да е показателно, но такава хипотеза наистина има място.
Припознаването на лъва като поне владетелски символ през IХ и Х в. има със сигурност сложна и дълга предистория, която днес все още не познаваме. Някои паметници от VIII в. може би подсказват етапите в тази предистория. Неизвестно къде и кога е открит отдавна един оловен печат с надпис "Богородице, помагай на Баян, патриция и стратега". На лицевата страна на печата е изобразен кацнал орел с разперени крила. Старо е предположението, че печатът е на брата на хан Токту (766-767) Баян, за когото имаме специално сведение в летописа на патриарх Никифор. Този Баян е толкова популярен в Цариград, че новият български владетел е представен само като "брата на Баян". Ако допускането е вярно, а то все повече изглежда такова, то като владетелски или родов символ може би през втората половина на VIII в. ще трябва да се включи задължително и орелът.
Сигурното използването на животни като личен символ на българските владетели ще трябва да се отнесе според наличните данни към 822 г., по време на Омуртаговото управление. През същата тази година е построен аулът до днешното с. Хан Крум (Шуменско), където владетелят "постави в този аул четири колони и върху колоните постави два лъва". Впрочем единият от тези два лъва днес открива експозицията на Националния исторически музей, но и много внимателен оглед не дава отговор на донякъде загадъчния текст от Чаталарската колона. Изглежда, композицията е била сравнително сложна. Изграждането на особено архитектурно съоръжение от четири колони и два лъва, а и в добавка описването му в каменен надпис със сигурност преследва важна архитектурна, но преди всичко идеологическа цел.

Голяма скулптура на лъв от три части е открита в Плиска

Макар за нея да съществуват подозрения, че може би е изработена значително по-рано, то употребата й през IХ и Х в. за украса на града не подлежи на съмнение. Широката употреба на лъвски изображения и в новата столица Велики Преслав показва, че тези изображения - както двуизмерни, така и триизмерни, изпълняват важна строго определена идеологическа задача, а не са само любим украсен елемент с единствено естетическа функция. Напоследък се увеличават лъвските изображения и извън столичния район. Наскоро открита скулптурна глава на лъв например до ХI в. е била част от украсата на мост в подстъпите към Пернишката крепост.
Значителният вече брой лъвски изображения от IХ -Х в. усърдно ни водят в една посока - масовото им използване е специална идеологическа акция. Колкото и да е неочаквано, ще трябва да предположим засега само като хипотеза до натрупване на допълнителен изворов материал, че се прави опит лъвът да бъде превърнат в държавен символ много преди двуглавият орел да стане символ на Византия в началото на ХIV в. и много преди в края на ХVIII в. да се появят държавните гербове на запад.
Сред многобройния погребален инвентар в гроб №3 в базиликата "Св. Ахил" в Преспанското езеро са открити и части от дрехата на погребания, които след реставрация показаха украса от златотъкани папагали. Тъй като церемониалната дреха на средновековните владетели е част от владетелските инсигнии, то на папагалите от дрехата на цар Самуил не може да се гледа само като украса. Още повече че и писмените исторически извори описват папагала като символ не само на този владетел, но и на Самуиловия владетелски род изобщо.
Колкото и да са примамливи, при разглеждането на владетелските символи от Първото царство ще трябва да се пропуснат ред широко известни паметници като съкровището от Надь сент Миклош или старозагорските плочи, поради това че произходът и употребата им не са никак сигурни, а и не могат да се свържат с определен владетел.
С променлив успех продължава двубоят между лъва и орела и по време на Второто българско царство. Каквито и хипотези да се развиват около Калояновия пръстен-печат, изображението на лъв там не може да се определи като случайно. Изглежда, че мидата е владетелският символ на цар Мицо Асен (1256-1257). В тази форма е изработен двусъставният му печат, открит близо до Каспичан.
Четиринайстият век преминава почти изцяло с господството на двуглавия орел като най-употребяван владетелски символ, започвайки с цар Георги Тертер II (1321-1322). Много особено е мястото на капитела с монограми на цар Михаил Шишман (1323-1330) от преустройството на тронната зала в Двореца на българските царе на Царевец, което този колкото талантлив, толкова и трагичен български владетел все пак успява да извърши. На лицевата страна на капитела има изображение на двуглав орел, а на останалите две страни съответно грифон с монограм на царя и птици с преплетени шии пак с монограм. Изглежда, че

грифонът е личен Шишманов герб

още от времето, когато той е деспот във Видин. Птиците с преплетени шии са българският средновековен символ на съгласието. Изображението на двуглавия орел е указание за "разчитането" на символиката на капитела като илюстрация на титлата "цар на българи и гърци".
Въпреки че най-често двуглавите орли от ХIV в. приличат по-скоро на недохранени бройлери, изображението върху надгробието на цар Иван Александър (1331-1371) е изключително точно, вярно оразмерено и почти реалистично. Изобщо двуглавите орли изобилстват в изображенията на Иван Александър, включително и по монетите му. Без никакво съмнение точно това е времето, в което със сигурност се отбелязва появата на родов владетелски символ, който носи ясно изразени елементи на родов герб. Вероятно като Иван-Александров наследник по право цар Иван Срацимир използва върху монетите си именно двуглавия орел.
През ХIII и особено през ХIV в. се срещат значително количество изображения на лъвове, включително и в хералдични пози, но те са само християнски символи. Върху билоновите монети на цар Иван Шишман лъвът се завръща триумфално като владетелски символ, за да се превърне в най-важната част от държавния герб на съвременна България.
Въпреки широко разпространеното мнение изглежда все пак, че българските средновековни владетелските символи имат ролята именно на лични гербове въпреки опростения си графичен изглед.

Днес

Съвременният български герб бе приет на 31 юли 1997 г. напук с чисто политически мотиви и по изцяло реваншистки подбуди. Изминалите повече от 11 години показаха неефективността на този акт. Днес гербът, разбира се, стои на фасадите на всички кметства, а често нескопосаните му варианти местна направа красят кметските кабинети. Толкова.
Наложен ни бе вариант, който е шарен, лигав и непонятен, въпреки че "успяхме по някакъв начин да интерпретираме съвременно традицията (sic)" (Г. Чапкънов). Всъщност изображението повтаря държавния герб до 1946 г., само дето е по-малко къдрав. Префърцунените лъвове, измисленият щит, смешната корона, абсурдните дъбови листа в днешния ни герб нямат нищо българско освен кирилския надпис. Няма нито един елемент, който да свързва държавния ни герб с българската средновековна или възрожденска традиция, като по този начин го привърже към безспорно величава епоха. Въпреки че към 1997 г. бяха известни не по-малко от четири години за интерпретиране на изображения на корони на средновековните ни владетели - поне десет сигурни изображения на лъвове и още толкова на щитове, използвани от средновековните ни воини, в съвременния герб бяха вкарани елементи от гербовете на родовете Батенберг и Сакс-Кобург-Гота, чиято роля в българската история съвсем не е безспорна. Така съвременният ни герб е по-скоро държавен антисимвол. И, разбира се, тук не става дума за харесване и нехаресване, а за националното ни достойнство, за което овластените показаха за кой ли път, че не им пука.
Снимки: архив
Ремъчен край с изображение на лъв; медна сплав; ХIV в.; Национален исторически музей
И-НЕТ СНИМКИ
Матрица за изработка на коланни украси с лицево изображение на лъв; олово; с. Надарево, Търговищко; Х в.; Национален исторически музей
17
13127
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
25 Септември 2008 01:16
E и!
25 Септември 2008 02:05
..по-важно е първо да има Държава и държавност, а после и символите и ще са изпълнени със съдържание..
Щото за днешното положение, както и ще да е нарисуван лъва не ни отива..
Може би, само е ако е издокаран като овца..
25 Септември 2008 11:29
Да се върнем към днешния герб.
Той не е традиционен. Повтаря герба от 1933г, просъществувал до 1946. Даже Тошовия "некролог" е по- традиционен.
Той не говори нищо за Държавата. В Република България лъвът /нацията/ е ПОД царска корона. Как го разбирате?
Девизът "Съединението прави силата" не е български а белгийски. В Белгия той има смисъл - Белгия е съединение на две нации - фламандска и валонска. А у нас?
И когато "десните" повтарят че комунистите върнали Симеон, аз питам: кой с зъби и нокти отстояваше царските символи в герба? Комунсти ли бяха монархистите, които оспорваха референдума от 1946?
25 Септември 2008 11:48
две розови фламинго с преплетени шии най- ни отиват

25 Септември 2008 12:55
От началото на 20 век герба е чудесен. Сегаштата карикатура е дело на комунистите безродници
25 Септември 2008 14:00
Гяволе,
Прочети какво написах по-горе! Или може би "комунистите-безродници" са СДСарите?
25 Септември 2008 14:06
Хех - куче... ако вярваш на авторите от 18-век нататък ( от линка). Така си е по-нови автори , по- добре ще да назнайват миналото - логика . На същия линк свидетелствата от времето +100 , 200г след падането под турско в 90% показват друго.. три кучета едно над друго сигур ...

Редактирано от - register_error на 25/9/2008 г/ 14:07:57

25 Септември 2008 14:31
Значи, пръстена печат сме направили, там на олука сме сложили нещо, ама не сме "открили" книгопечатането...??! Ето още един символ, че не сме прагматични, затуй и царствата си губим...Нейсе
25 Септември 2008 14:41
Мене па ме кефеше лъва от герба на бай Тошо!
По атлетичен някак ми беше от лъвовете на сегашния герб, по-стегнат и енергичен, някак!
25 Септември 2008 14:44
Май го бях споделил вече някъде:
В нашия герб най ще похожда един хипопотам, като най-точно символизиращ нашенското - хем е затънал до гуша в блатото, хем ей такава уста е зинал.
25 Септември 2008 15:11
..мне, аз си настоявам за офсътъ Най-отива на електората!
Може и триглава ламя с цел да увековвечи нашата любима Коалиция!
25 Септември 2008 15:17
Айде сега.

Франция няма официален герб (неофициално е ликторски сноп с брадва - символ и на италианския фашизъм), Италия има герб с петолъчка и зъбчато колело, Англия има герб с надпис на френски, Америка има фантасмагоричен масонски герб, Турция няма официален герб, Гърция - също.

Сегашния герб много прилича на тоя от 1881 г., без драпериите, с добавка на дъбовите листа и жълъдите. Гербовете на Сърбия и Румъния също са подражание на царските им от края на 19 в. Сръбския е запазил пердето, румънския е по-стилизиран, взет е средния (не големия) вариант, но и тан има 4 сложни картинки на щита.


Редактирано от - Чичо Фичо на 25/9/2008 г/ 15:21:34

25 Септември 2008 15:24
Брей Франция нямала герб...кво ще правим сия, абе ще сложим едни фичови мъди на знамето на Франция и работата оправена...Пфу-у-у.
25 Септември 2008 15:47
тва че тез държавици си нямат, само доказва че отново "сме класи над другите" ! а ето ви нова трактовка на 3те лъва - преди един щот сме били един народ - сега 3 щот тва са трите основни етноса в БГ
25 Септември 2008 17:20
Илюстрация на поговорката "Идат кат аслани"...
26 Септември 2008 00:00
Типично по нашенски плюваме на всичко нашенско . Жал ми е само за лъво - сиромашкийо , червенотиквеничковците преди 1989 искаха с петолъчка да го заменят а сега па с двуглав орел .
22 Февруари 2014 14:27
Първият най-древенн символ от който дори българите получили народностното си име е Вълкът(каква ирония, ако предците са знаели какви в какви овце ще се превърнат потомците им...). когато слезли в по-южните ширинии срещнали барса(тигъра) и лъва, те ги нарекли Улуг Мак(Голям вълк) и също ги направили свои тотеми и покровители. Герба на Второто българско царство е три лъва с корона с кръст отгоре. Англичаните почти напълно са го копирали сякаш...Никакви чужди символи няма в българската херелдика нашите велики предци са първоизточника. Двуглавата птица също е древентенгриански символ, също христианизиран- Чак-чак покровителка на семейното огнище и първообраза.
Сегашния герб копира този на Царство България, но е претоварен с кръстове и това пак навява някакви погребални асациации,подобно на републиканския некролог.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД