:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,560
Активни 574
Страници 22,463
За един ден 1,302,066
Анализ

Уолстрийт сменя кожата си

САЩ вече имат план за стабилизиране на американската финансова система, но никой не се наема да каже дали той ще реши проблемите, или само ще ги задълбочи
Снимки: Ройтерс
Министърът на финансите Хенри Полсън и шефът на Федералния резерв Бен Бернанке се опитват да стабилизират американската финансова система в най-кратки срокове. Но дали ще успеят?
Невероятният фалит на инвестиционната банка Lehman Brothers, спешната продажба на проблемната Merrill Lynch, фактическата национализация на най-голямата в САЩ застрахователна компания AIGroup - всичко това само за няколко дни. Толкова мащабна криза в Америка не е имало от времето на Великата депресия. За да предотвратят разрастването на паниката, водещите централни банки бяха принудени координирано да налеят на финансовите пазари почти 250 млрд. долара. Финансовите регулатори безпрецедентно се намесиха в работата на пазарите, за да спрат спада на борсата. Във Великобритания краткосрочната търговия бе забранена до януари 2009 г., а в САЩ комисията по ценни книжа поиска от хедж фондовете да разкрият своята стратегия, в която се залага на понижаването на цените на акциите, а след това направо забрани сделките с краткосрочните книжа на 799 финансови компании.

Американските власти обсъждат и идеята за ликвидация на проблемните дългове на финансовите институти на САЩ. Министърът на финансите Хенри Полсън и шефът на Федералния резерв Бен Бернанке преговарят с конгресмените по плана си за извеждане на лошите активи на банките и ипотечните компании в отделна структура. Макар че краят на кризата все още не се вижда, днес може ясно да се каже, че на финансовите пазари ще се засилва ролята на държавата и частните непублични фондове. Американският инвестиционен отрасъл, който бе един от главните мотори на световната икономика през последните 30 години, вече никога няма да бъде същият.



Смъртта на динозаврите



През 2008 г. светът стана свидетел на стремителното изчезване на независимите американски инвестиционни банки. През пролетта падна Bear Stearns - с помощта на Федералния резерв и американското финансово министерство той бе продаден на универсалния банков гигант J. P. Morgan Chase. Преди седмица фалит обяви Lehman Brothers, инвестиционна банка със 158-годишна история, натрупала 613 млрд. долара дълг. Най-интересните активи на банката - инвестиционните подразделения в САЩ и Канада, включително щабквартирата в Манхатън, бяха купени от британската Barclays само за 2 млрд. долара. Практически едновременно бе обявена продажбата на третата по големина инвестиционна банка - Merrill Lynch, купена от Bank of America.

Днес пазарите са пълни със слухове за съдбата на останалите две американски инвестиционни банки - Morgan Stanley и Goldman Sachs. Goldman Sachs - стълбът на американските инвестиционни банки, засега отрича слуховете за възможна продажба, настоявайки, че финансовото й състояние й позволява да функционира в досегашния режим. Инвеститорите обаче не й вярват особено. Котировката на акциите на двете банки през последните седмици паднаха с 49%. Едва след съобщението, че САЩ обмислят нова агенция, която да налее капитал в компаниите от финансовия сектор, акциите започнаха да поскъпват.

Може да се създаде впечатление, че гибелта на традиционните инвестиционни банки е била предизвикана от днешната криза, но това не е съвсем вярно. "Съдбата на инвестиционните банки бе предопределена още през 1975 г., когато след икономическата криза, предизвикана от петролния шок през 1973 г., американските регулатори закриха комисията за търговия с ценни книжа. Това предизвика понижение на печалбата от брокерската работа на инвестиционните банки. Те бяха принудени да повишат степента на риска, който поемаха, тъй като техният традиционен бизнес носеше все по-малки печалби", казва Саймън Тейлър, професор по финанси в Кембриджския университет.

"Основният проблем бе, че инвестиционните банки бяха принудени да поемат все повече и повече рискове, за да съхранят тази норма на печалба, към която те са привикнали. За това допринасяше и моделът на заплащане на сътрудниците, основан на бонуси за риск. Колко опасна може да бъде тази практика показа историята със Societe Generale в началото на годината, когато един единствен трейдър нанесе сериозни загуби на своята банка. След това с подобен проблем се сблъскаха и гигантите в отрасъла, които нямаха достатъчен капитал, за да се справят с падането на пазара на имоти като цяло", коментира Питър Джей от Bank of England.

Инвестиционните банки заложиха на управлението на собствен и заемен капитал. Salomon Brothers бе първата, която създаде отдел по търговия с ценни книжа за собствена сметка. Тя започна да прави собствени залози за движението на пазарите така, както правеше за клиентите си, купувайки и продавайки ценни книжа по тяхна заявка. Постепенно тези две направления станаха главният източник на печалба.

Инвестиционните банки рязко разшириха и търговията със сложните финансови инструменти, един от които станаха обезпечените дългови облигации - печално известните ипотечни облигации. Помогна им много меката кредитна политика през последните 10 години. Когато в условията на рецесия през 2001 г. Федералният резерв на САЩ взе решение рязко да понижи процентните ставки, това предизвика бум на пазара на имоти и свързаните с ипотеката ценни книжа.



Капан за акционерите



Ситуацията се усложни и от факта, че в края на ХХ век всички инвестиционни банки решиха да изменят своята форма на собственост - отказаха се от модела на партньорство и станаха акционерни дружества. Това им даде възможност да привличат капитал от фондовия пазар, но и повиши необходимостта от получаване на краткосрочни резултати - те са принудени всяко тримесечие да рапортуват за печалбите си. Това работеше в условията на икономическа експанзия и затова последните две десетилетия станаха за инвестиционните банки период на бурен растеж - те ударно откриваха офиси по цял свят и наемаха десетки хиляди души от Ню Йорк и Лондон до Дубай, Сингапур и Москва.

Но се оказа, че инвестиционните банки не могат да се защитят от себе си. Само една сериозна грешка - залозите на ипотечния пазар на САЩ - бе достатъчна, за да се разрази кризата. Американските власти се оказаха неподготвени да се притекат на помощ на все нови и нови закъсали банки. И без това спасението на Bear Stearns им излезе 29 млрд. долара, Fannie Mae и Freddie Mac - 200-300 млрд. долара. Липсата на помощ доведе до драматичния край на Lehman Brothers и Merrill Lynch, чиито сумарни активи бяха на стойност 1.5 трилиона долара.

Проблемите на AIG, притежаваща активи за 1 трилион долара, в много отношения са удивителни. Тази компания работи в застрахователния бизнес, който е много по-надежден в сравнение с инвестиционните банки на Уолстрийт. Но подразделението на AIG по финансовите продукти, на което се пада само малка част от доходите, пусна достатъчно количество деривати, за да създаде опасния ефект на доминото. Според RBC Capital Markets колапсът на AIG би довел до 180 млрд. долара загуби на световните финансови институти, като най-силно биха пострадали европейските банки, държащи около 70% от дериватите на AIG. Проблемите на AIG показаха къде отидоха финансовите рискове, от които банките на Уолстрийт се отказваха през последните години - те се оказаха в ръцете на най-консервативните и дори скучни финансови институти. Сега аналитиците чакат да стане ясно кой освен AIG е поел тези рискове.

Впрочем



спасението на AIG не успокои пазарите



Всички показатели - нивото на процентните ставки на междубанковите заеми, бягството на инвеститорите към държавните ценни книжа на САЩ и златото, демонстрират размера на паниката. "На пазарите се забелязва тотална липса на доверие в действието на пазарните механизми. Парите са много, но участниците си нямат доверие един на друг, затова централните банки са принудени да спасяват ситуацията. Възможно е това да не е последният път, когато ще се наложат подобни действия", коментира главният икономист на Goldman Sachs Джим О'Нил.

Американските власти добре знаят, че дългосрочната стабилност на финансовата система не е възстановена. "Федералният резерв и министерството на финансите разбраха, че е нужно да се оправят не единични проблемни ситуации, а причините за кризата. Всички тези обезценили се ипотечни книжа за десетки милиарди долари твърде силно притискат финансовата система. Ако те не бъдат ликвидирани, проблемите на банките и другите финансови институции ще продължат", прогнозира икономистът на Capital Economics Пол Ейшуорт. Вариантите, които се разглеждат във Вашингтон, предвиждат да се създаде фонд от 800 млрд. долара за придобиване на "лошите активи" и още един фонд от 400 млрд. долара в рамките на Федералната корпорация за застраховане на вложенията, за да се защитят инвеститорите. Планът все още не е окончателен, но няма съмнение, че нещо трябва да се направи с лошите активи: само Citigroup, J. P. Morgan Chase, Bank of Amеrica, Goldman Sachs, Merrill Lynch и Lehman Brothers имат в балансите си над 500 млрд. долара неликвидни активи.

"Инициативата за извеждане на лошите активи може да бъде приветствана, тъй като тя ще доведе до оздравяване на финансовите институти на САЩ. Но тук възниква много по-сложен проблем - доколко американското правителство, което вече е обременено с мащабен дълг, може да поеме нови задължения", казва Нариман Беравеш, главен икономист на изследователския център Global Insight. Неслучайно това предложение предизвика критика от много американски конгресмени. Така например сенатор Ричард Шелби заяви, че защитата на пазарите от риск не трябва да става за сметка на американските данъкоплатци. Защото разработената във Вашингтон програма за спасение на практика означава, че бонусите са получавани от мениджърите на инвестиционните банки, а загубите ще се плащат от обикновените граждани. Все пак няма спор, че финансовата система на Америка е под силен натиск и трябват бързи мерки за нейното спасяване. При това трябва да се действа бързо в близките седмици.
 Всички виждаха, че инвестиционните банки насърчават своите брокери да рискуват с ценните книжа, но никой не взе мерки за овладяване на ситуацията.
62
3476
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
62
 Видими 
25 Септември 2008 01:03
Дали мярката ше реши проблемите или ше е само временна зависи от потребителското търсене. Сега е сезона в който всичко ще се решава. Едно е сигурно - потребителите свиват кесиите и ако това се потвърди до нова година, жална ни майка...
25 Септември 2008 01:22
Майка ви е жална още след като ви е родила та до сега.
Ето един слух от американския конгрес който четох по блогове
Treasury Secretary Henry Paulson and
Federal Reserve Chairman Ben Bernake departed Capitol Hill today
allegedly quite perturbed at the “obstinate” attitude of Congress over
their $700 Billion financial bail-out request!

Both men answered scores of questions in front of the Senate Banking
Committee and both reportedly felt as though Congress refused to
acknowledge the urgency of the situation.

I am told the real fireworks took place after the public hearings behind
closed doors in the Senate. According to one senate staffer who claims to
have witnessed the exchange, Senator Chris Dodd allegedly ripped-into
Henry Paulson asking who the hell he thought he was dealing with by
demanding Congress just fork-over hundreds of billions of dollars in
under a week?

Paulson allegedly replied, “do whatever you want but as for the Treasury,
we will not be intervening any further in the markets. When the markets
crash, the banks crash and the economy goes under - and they will - the
voters will blame you and dump all of you this November!”

Senator Dodd allegedly got so furious at this reply that his face turned
beet red and he started roaring curses at Paulson with phrases along the
lines of “you fucking Wall Street douchebags. . . .” The senate staffer
said Dodd and Paulson almost came to blows!!


25 Септември 2008 01:29
Иначе новината от фронта на риалтърдите съшо е впечатляваща днес

Prices of U.S. existing homes suffered a record drop in August and the rate of sales tumbled, offering little sign of improvement in the source of the financial crisis in the United States.
The pace of existing home sales decreased 2.2 percent to an annual pace of 4.91 million units while the median national home price declined a record 9.5 percent to $203, 100, the National Association of Realtors said on Wednesday.


Натиснете тук




25 Септември 2008 01:33
Воцка , дай оная мъчната за втората производна, че един чиърлидър не остана вече да ни весели. Поне да си поплачем като хората и това лекува.
Буа-ха-ха!
25 Септември 2008 01:34
Ти за мен не се кахъри. Плащай рентата и преизчислявай печалбите от нереализираните си транзакции, и се радвай.
25 Септември 2008 01:47
Гарамеле и ти за моята печалба да нямаш грижа. Утре запращам $30 бона от BofA към Булбанк на доверително управление в левове естествено.
25 Септември 2008 02:08
Притчата за смяната на кожата и нрава всички го знаем. Решението За пасмината и мошениците са само революция и тотална смяна на номенклатурата там.
25 Септември 2008 02:42
Bearman,
Следния въпрос. Какво става с цените в долари ако САЩ излее 700 милиарда? И как ще се отрази това на цените на имотите.?
Ако питате мен, някой се опитва да натика долара в кучи г...з. И‌ това не ще да са дудуците.
25 Септември 2008 02:54
K верният въпрос е какво ще стане ако има обединение на Канада, Уса и Мексико .
25 Септември 2008 05:10
Ще стане като SoA след ENRON. И сега ще приемат някой "Акт" след дъжд качулка. Ама нали трябваше някой да се налапа яко (ологархията)докато няма регулация, а някои (обикн. хора) да загубят яко. На ви сега неолиберализъм. Това си е поредният обир по америакнски. Иначе бизнес науката на УСА е най-добрата, наистина го мисля. Ама кой да учи...
25 Септември 2008 05:39
Спасението от кризата е всеки да си изтегли парите в брои.След това времено да ги бетонира в стълбището от задната страна на дома докато не са му изгорели спедтяванията.Под формата на ремонт в пласмасова търба залепва двата края да не влиза вода и влага и да чака за по сигурни дни.Хората имат много пари и това е причината как да им ги откраднат легално мошениците.
25 Септември 2008 06:17
мечочовеко, що пък към булбанк точно на довер управление ?

Утре запращам $30 бона от BofA към Булбанк на доверително управление в левове естествено.
25 Септември 2008 06:24
Тц, тц ще почне да умира далаверата с евтините къщи.
25 Септември 2008 07:49
.......Спасението от кризата е всеки да си изтегли парите в брои........ и да ги обърне в нещо като швейцарски франкове може би?

Редактирано от - ЗИТО на 25/9/2008 г/ 12:03:55

25 Септември 2008 08:34
швейцарските франкове също нямат златно покритие от няколко години ..
25 Септември 2008 08:34
Зито, ако всеки почне да си ги иска в брой, тогава ще разберем какво значи военно положение...
Ти представяш ли си колко самолетоносача трябват, за да предотвратят масовото продаване на всички доларови активи и отказа да се приема зелена шума срещу реални благини?! Саддам опита да продава в други валути, обесиха го и демократизираха Ирак.
Обаче никой не обича да го прецакват, като купувачът печата безконтролно шума във валутата, в която плаща. Арабите вече ясно недоволстват срещу долара и правят собствена валута, китайците изкупуват всичко по света докато още се приема зелената валута и поддържат неизгоден за щатите курс на юана, руснаците периодично напомнят че рано или късно ще продават само срещу рубли.
Рано или късно всичко се плаща. С лихвите.

Редактирано от - Han на 25/9/2008 г/ 08:36:17

25 Септември 2008 08:37
Да не забравяме Карл Маркс! Сигурно тайно се подсмихва от небето, че само американските и руските шпиони го изучават изцяло.
25 Септември 2008 08:37
К,
Нямаше да влизам в този форум повече , но реших да се пререгистрирам. И моето мнение -отговор на въпроса ти е Нищо.
Пример: Аз съм купил къща в Х за 500 000 долара . Теглил съм кредит за нея със срок на погасяване 30 годити при постоянна лихва 6, 5 %. Плащал съм редовно 3 години , но нямам повече средства , въпреки , че лихвата ми е намалена на 5 , 5 %.
В момента къщата струва около 350 000 . И си казвам - защо ще плащам толкова пари , тя сега струва с 30 % по -малко, и развалям договора. Банката взема къщата . Тя струва 350 000. и ако успее да я продаде , повтарям , ако успее, ще вземе не повече от 300 000.
И сега Те е дала 500 000 , а взема 300 000. За 3 години аз реално не съм платил нищо от главницата. Банката губи 200 000. Колкото и да налива държавата , това това са много пари.
Чака ни същото и нас. Много пъти съм писал в този Форум по проблема с недвиимите имоти , защото косвено се занимавам с това. В последните 2 години проектирането и строителството рязко намаляха. Защо?
Миналата година във фирмата на дъщеря ми в САЩ уволниха 8 архитекти и оставиха само 1. Защо?
Затова не оставяйте пари в банка. Купете нещо необходимо.
25 Септември 2008 09:22
какво ще си купите , ако спечелите 1 милион долара?
- Ще си купя 682827 евро.
25 Септември 2008 09:38
Накрая на годината /ако живееш в България / ще можеш да си купиш с 10% по-малко стока. 5% лихва и 15 % инфлация, els
25 Септември 2008 10:08
Българският превод на финансовия жаргон е значително по-добър от преди няколко години. Вече никой не нарича облигацията "бон". Но все още се срещат работи като тая:
"... краткосрочната търговия бе забранена до януари 2009 г".
Да ме прощават осведомените, но беше забранена не краткосрочната търговия, а т.н. продажби на късо (short selling). Това е спекулативна сделка, която трейдърът прави, когато очаква цената на дадена акция (или друг инструмент) да падне. Без изобщо да притежава акциите, той ги продава на някого, с което застава на "къса" позиция. За да достави акциите, той ги взема назаем от друг брокър. Разбира се, взетото назаем требва да се върне и в даден момент трейдърът купува същите акции от пазара и ги връща на брокъра, затваряйки късата позиция. Ако в този момент цената им е по-ниска, каквото е било предположението му, трейдърът прави печалба равна на разликата между продажната и покупната цена.
Съмнявам се това у нас да се нарича "краткосрочна търговия", но знае ли човек
25 Септември 2008 10:15
Този мошеник американския финансов министър да каже защо тези които бяха оставени да фалират са все конкуренти на неговата банка а спасените не са и конкуренти.Тези крадливи мошеници ще ни учат на морал.Буш защо си затваря очите.Значи един път през борсата прибрали парите на глупавия народ после източване на държавния бюджет за спасение вместо фалит и затвор с присъда срещу националната сигурност.А какви заплати и премии си раздаваха десетки милиарди бонуси за Коледа а сега кой да има плати сметката.Ебати американския модел да си го държат.
25 Септември 2008 10:47
Интересно какво стана с всемогъщия саморегулиращ се пазар и изчезващата роля на държавата. Ако не беше американската военна мощ, от която почти всички се страхуват, то след такова колосално печатане на долари, те би трябвало да паднат до 10-20 евроцента. Но, страх лазе пази...
25 Септември 2008 11:02
Не Уолстрийт сменя кожата си, а светът сменя капитализма и глобализацията на Уолстрийт. Уолстрийт вече е ненужен и вреден. Никой не го е бутнал. Уолстрийт имаше безразделна власт в последните 30 години. Американската държава му слугуваше. И много други държави. Уолстрийт направи глобална финансова мрежа и под негово ръководство се развъртя цялото световно производтво и търговия. Уолстрийт принуди корпорациите да изнесат производствата в развиващите се страни. Уолстрийт направи световните търговски правила и познатия ни световен ред. На глобалната финансова мрежа на Уолстрийт трябваше да съответства и световна търговска мрежа. Производствата така бяха омесени между отделните държави, че се получиха глобални производствени и тръговски мрежи. И разбира се, всички обслужвани от Уолстрийт.
Светът вече се обръща в друга посока. Обратно връщане на производствата. Възстановяване на националните производства и оттам ненужност на глобалната финансова мрежа.
Не е нужно американската държава да възкръсва мъртвеца.
25 Септември 2008 11:51
Долара е най-голямата измама в света за всички времена. Сега помпат балона още. Като гръмне много говна ще хвърчат. Кой обаче ще иска орехчетата на Орешарски & Столетница & со. за външния дълг?
25 Септември 2008 11:53
HiFly, точно така си е..
Па ше го издухат бедните..
И все пак:
Истинските активи на американската икономика са 50иляди зелени карти дето напират даизградят новия си живот там.Колкото и да плюят някои 'другари' тамошното общество /понякога с осонование/, то има с пъти по-голяма икономическа свобода от от родните местенца на имигрантите..
Масрафа с напечатаните млрд зелени хартийки ще се разхвърля на останалите балъци по цял свят...
25 Септември 2008 12:09
Абе, тия некадърници (Морган, Лойд) имат наглостта да дават оценки и рейтинги!? По-измислена професия от тяхната няма- финансов съветник, брокер и т.н. шмекери. Както им викахме навремето- шменти капели
Да е честито на братския американски народ- ще хрантутят бившите спекуланти, натрупали лични милиарди чрез финансови далавери, довели до сегашната криза. Защо не кажат какви заплати са получавали шефовете и директорските бордове на фалиралите банки и кредитни институции? Дали те ще върнат милиардите получени за некадърното си управление или само гражданите ще се бръкнат в джоба? И в крайна сметка това не е ли КОМУНИЗЪМ-да национализираш?Какво стабна с основния капиталистически принцип- само най-добрите оцеляват? В САЩ май обръщат резбата, ама късно
25 Септември 2008 12:11
Ценз един пример и от мен
Аз купих апартамент 2003г за 300 000
Към 2005 стана 500 000 и изтеглих екуити 150 000
към 2007 началото стана 780 000 и пак дръпнах екуити 150 000
Сега дължа 500 000 , а започнах с 300 000.Обаче с 300 000 от заема(екуити) си купих друг апартамент, за който не дължа нищо.
Ако искат да ми вземат първия банките.Дреме ми та ми пука.Е аз продължавам да го плащам , защото съм си направил сметката като съм теглил заемите.
Както ти описваш нещата в примера си си купил нещо , което не може да си позволиш.
По едно време беше като мода да се купува , защото цените скачаха ежеседмично.Естествено беше , че след полета ще има приземяване.Както писах преди не може всички да печелят.
25 Септември 2008 12:11
Засега Конгреса на САЩ не приема предложението на Буш да наливат пари. При това положение може е да настъпи криза. Прогнозата в постинга на колегата по горе , че ще вземат парите на гражданите може и да не се сбъдне.
25 Септември 2008 14:02
b ivanov
Защо не кажат какви заплати са получавали шефовете и директорските бордове на фалиралите банки и кредитни институции?

Отговор:
„Големите пет на Wall Street“, както ги наричат, а именно финансовите брокерски компании Goldman Sachs Group, Morgan Stanley, Merrill Lynch & Co., Lehman Brothers Holdings и Bear Stearns ще възнаградят тази година своите над 173 хил. служители с рекордните 36 млрд. долара, или средно по 203 хил. долара на човек, съобщи агенция Bloomberg.

Главният изпълнителен директор на щатската инвестиционна банка Morgan Stanley Джон Мак е получил бонус на стойност 40 млн. долара, въпреки колосалната сума обаче възнаграждението на Мак е по-ниско от това на друг инвестиционен банкер – Лойд Бланкфейн, който оглавява Goldman Sachs Group. получил бонуси превишаващи 50 млн. долара.
25 Септември 2008 14:27
Играта яко понамирисва . Мен лично ми е бая любопитно как хамериканците преглъщат факта че другарят Хенри Полсън 8, 9 години е шефче баш на инвестиционното банкиране на Голдмън .
Веднага след това се заиграва с бушови и сега прекарва през конгреса тия прослувути 700, 800 млрд. Насочени по случайност за спасение баш на същата институция .
В сравнение с тоя образ нашто тарикатче Милен и мерил линч са чисти като сълза пионерчета.
25 Септември 2008 15:40
Зад тия билиони прозират допълнителна далавера и златни парашути за когото трябва. Затуй се дървят сенаторите. Абсурд е да не е било ясно накъде отиват нещата. Федералния резерв е частна структура. Да не забравяме сценария на предишните кризи, сега са включили и клоунада на разрошения храст, тръшкане на врати, поредното беззъбо разследване на ФБР... Оня китаец от ЕНРОН да не би да му взеха някой долар? Силата на долара не е само в зелените карти и самолетоносачите. Американски инвестиции има доста по света. Но най-вече е в балъците дето го държат по джобовете.
25 Септември 2008 16:12
К, во стана ся, не чИтете, Маркс, а требеше да го изучавате, щото "алчността" няма да оправи работата...нито извинението...Средния пъст обаче е пак във нашия гъз, ама никой не смее да го каже, просто Резервния фонд е вазелин...Хич не е за Ха Ха.
25 Септември 2008 16:32
и още:
Парадоксално или не, най-печеливши се оказват мениджърите на пропадналите компании. Вече е нарицателно името на Ричард Фълд, сочен често като един от най-успешните мениджъри в света, който по време на слабото си управление начело на Lehman Brothers стана почти пълен доларов милиардер. Така че притесненията на вложителите в банката едва ли са и негови - който е спечелил, е честно спечелил; който е загубил, да не е губил. Печеливши (от загубите!) излизат едрите собственици и "елитните" мениджъри. Най-губещи се оказват най-невинните в тези операции - обикновените данъкоплатци, които ще "стабилизират" финансовата система на САЩ. Министърът на финансите Хенри Полсън вече връчи за екстрено разглеждане от Конгреса на action план, който ще струва на бюджета от 500 до 800 млрд. долара (това не е чак толкова много, като се има предвид, че държавният дълг е около 9500 млрд. долара).
25 Септември 2008 16:42
ЦЕНЗ,
С една подробност- хората все някъде трябва да живеят. Аз не гововоря за къщи с по 8 стаи и 5 кенефа или тези купени от "предприемачи". В гъсто населените места цените рано или късно пак ще скочат или като минимум ще се стабилизират.
Да не говорим, че за тези години си платил по груби сметки 90-100 хиляди на банката+ минимум 10% downpayment още 50 хил. Така, че загубите им не са толкова големи (разбира се в книгите те ще пишат твоето число). А ако си платил 20% те баш сега са 0. Освен това ако спреш да плащаш трябва да минеш през банкрут, така че те могат да си приберат още пари от теб.
25 Септември 2008 17:47
Четох, четох пък ми писна .... рекох, ще напиша нещо.
От 18 години живея в L.A. Март месец тази година се прибрах в БГ за известно време. След първите 2-3 месеца еуфория, искам да кажа на своите сънародници (Българо-Американци) следното.
ПОЛОЖЕНИЕТО тук е много страшно!!!
Ако не те гони носталгия по:
- новата бутилка на Загорка(Ариана, Шуменско, Каменица) с винтова капачка и "по-удобен захват"...
- Новият заем на Райфайзен(Емпорики, ОББ, Пощенска) Банка с 0% лихва за първите 3 месеца....
- Новия модел на Хонда Сивик (с две врати) за 49 000 лева....
- улици с дупки и пакирали по тротоарите коли...
- мръсотия, студ и скъпотия...
- заплахата да бъдеш пребит ако не си направил път на дебеловртия собственик на Бентли-то (Мазерати, Порше, Мерцедес-кубче) на светофара...
- тълпите по Слънчев Бряг, чалгата и 150-левова стая със счупена слушалка на душа...
- отчайващата телевизионна програма излъчваща само новини за убииства и кражби, реклами за по-добър но недостжим за 98 % от народа живот, и наглите лъжи на правителството...
****
ооооохх, мога да продължавам до безкрай.... (И имайте в предвид, че аз работя за 3000 лв на месец по специалноста си (компютърен програмист).
Наскоро, някой от форума (Ста, мисля) беше казал, че за него тази криза не е от голямо значение. Персонално не го е засегнала. Както и повечето от обикновенните американци. Тези които са правили спекули или са поемали рискове в сектора на недвижимите имоти може и да са се опарили. Но те сигурно са имали "свободни" пари, така че няма да ги мисля.
А българите в България да не се притесняват че може да се срути пазара, като следствие от световната криза. Пазар може да се срути ако има такъв. В България няма. Тук парите се правят от далавери, от кражби и от престъпления. Робите могат да загубят само веригите си.
25 Септември 2008 17:51
Абе не видях някой да споменава Главнио Архитект на Пирамидата - Великиот финансов Маг Алън Грийнспън.
Те тоя забърка океана с лайна и му кльопна отгоре маята ( човешката лакомия )
Всички виждаха, че инвестиционните банки насърчават своите брокери да рискуват с ценните книжа, но никой не взе мерки за овладяване на ситуацията. .
Грийнспън беше този , който трябваше (и би могъл , ако иска ) да вземе нужните мерки. Но не го направи. Което го издигна на космически висоти в очите на финансовите играчи. Изпратиха го с невиждани овации като триумфатор. И защо не ?
Както правилно се забеляза - основните играчи ( топ менеджърите ) напълниха гушмаците. За това заслужава тез гяволи да му целуват к.ро дорде са живи.
Сега остава ФЕД да напечата шума с която да покрие огромните опустошения причинени от тайфуна.
А за мравчиците от Ванкувър до Шанхай остава честта да си скъсат задниците от бачкане та да подплатят планините зелена шума барем с нещичко реално потребно.
Честито.
25 Септември 2008 17:52
Уолстрийт сменя кожата си

Туй заглавие ми напомни за един хубав стар виц.
Чака един старец на опашка в аптеката, а пред него две-три момчета купуват презервативи. Не се стърпял човекът и ги попитал какво е туй "презерватив". Обяснили му, че е за оная работа.
Брех, рекъл си старецът и решил да си купи.
Аптекарката му дала един пакет презервативи, Отворит той, огледал, пък рекъл:
- Моме, я те това, кожАта си го имам. Ти другото, коравото вътре не го ли продаваш?
25 Септември 2008 17:53
Начи това девто го постнах горе беше за existing homes от вчеар, а днес излезе репорт -красота за new homes.
New home sales tumbled in August to the slowest pace in 17 years, while the average sales price fell by the largest amount on record, demonstrating the depth of the problem that Washington is trying to solve.

ADVERTISEMENT

The Commerce Department said Thursday that new homes sales fell by 11.5 percent in August to a seasonally adjusted annual sales rate of 460, 000 units, the slowest sales pace since January 1991.

It was a much bigger sales decline than the small 1 percent drop that economists had been expecting. The average price of a new home sold in August dropped by a record amount of 11.8 percent to $263, 900, compared to the July average of $299, 100. The median price was also down, falling 5.5 percent to $221, 900.



Де ги чиърлидърите да обяснят как от всяка криза Америка излиза все по-яка и по-яка.
25 Септември 2008 17:54
Мурано , абе доста сме тука като теб. Ама има и един-двама с които ще береш ядове.
Нема да им споменавам имената щото ще прозвучи като реклама , ама они че рипнат и ще ги познаеш.
Айде да си жив и здрав и по-често да се срещаме у форумо.
25 Септември 2008 18:03
Воцка, остави тая дървена философия на едро ами кажи кво стана със втората производна. Ти верно ли си верваш че обикновените хора като теб дето пиеха Kool Aid - а на риълтърдите до преди 2 години " цените на имотите в САЩ винаги вървят на горе" и "винаги е по добре да си собственик" (‌ а не като мечо жалък рентър) сте напълно невинни? От къде се взе тая доза алчност да преобърне света тогава? Някакви задружни усилия ми се видят тука на бая хора?
25 Септември 2008 18:15
А, Воцо, архитекто и мамата му са споменавани тука, под други теми.
Обаче нема се плашиш толкова. Не е чудо за три дни, но не е и тайфун. Ето, дедо Буфи оня ден купи дял от ГС за 5 млрд. Щом дедо купува, начи не е толкова лошо
25 Септември 2008 18:29
Наскоро, някой от форума (Ста, мисля) беше казал, че за него тази криза не е от голямо значение. Персонално не го е засегнала. Както и повечето от обикновенните американци


Съмнявам се , че ще остане некой незасегнат. Освен ди обере центаузенд.


Ей го Рубини говори днес за 18 месечна U-формена рецесия, което неминуемо ще докара безработица, каквато от десетилетия не е имало.
Борбъта сега е ( с този закъснял план именно), да се избегне една десетгодишна стагфлация, японски тип от 90-те години.
Останалата е ясна веке...

Редактирано от - steppenwolf на 25/9/2008 г/ 18:29:46

25 Септември 2008 18:42
Даже и ювелирния финансов магьосник по връткане и трансформации на дългове всякакви Милен Велчев с нищо не може да помогне на брадърите и на Мерил Линч..
25 Септември 2008 18:57
степен вълк поне малко да беше в час че да знам от къде да почна. Японската стагфлациа беше предизвикана защото не позволиха невидимата ръка да си свърши работа и да изпофалират фалшивите банки, но останалата читава част от икономиката да тръгне напред. Крепяха ги, инжектираха ги, масажираха ги и така 15 години зомби икономика. Тоя сценарии идва при нас точно със Бейлаута не без него!
25 Септември 2008 19:01
степен, незасегнатите са само финтьорите с големите премии, които вече са ги вложили в яхти, самолети и бунгала на Мустик. На тех дори не им пука, че са останали без работа. Всички останали го дуфат - лоши пенции, инфлация и пр.
Но това си е в реда на нещата. Никой не е отменил цикъла. Просто хората требва да си избият от главата заблудите и да свикнат с факта, че пазарът се движи главно от две неща - лакомия и шубе. В момента царува шубето.
Освен ако не искат социалистическо централно планиране
25 Септември 2008 19:58
Аз така като чета, гледам че ти си единственият, който е в час в тоя форум.
Независимо по коя тема или дискусионен въпрос.

Аз споменавам между другото чие мнение цитирам. Понеже знам кой е и какъв е. Но не съм чел досега нещо от некой си беърмен. Като се запозная с неговите трудове, мога да взема отношeние.

Има ги и такива, не мое без тех....


в ред:. ааа, сега мернах и глупостта за "невидимата ръка". е , това определено те квалифицира като свръхкомпетент по темата.

между другото в този форум има архив. когато аз преди 4 години нарекох т.нар "невидима ръка" пълна тъпотия, бая беърменчета наскочиха, ма сега не ги виждам веке да се мярват тъдява.......

Редактирано от - steppenwolf на 25/9/2008 г/ 20:06:52

25 Септември 2008 20:12
Това предизвика понижение на печалбата от брокерската работа на инвестиционните банки. Те бяха принудени да повишат степента на риска, който поемаха, тъй като техният традиционен бизнес носеше все по-малки печалби"

Що така това обясние ми заприлича на обясненията на родните цигани, че те били крадяли (повишили степента на риска), защото нямали какво да ядат (традиционният бизнес бил с малка печалба). Имаше едни, къде "Волта" ги "ударил", други "пропаднали" у шахти, от които краднали решетките, та всите тия се жалваха, че Държавата не им била помагала в тяхното нещастие (не им плащала лечението, не им купувала инвалидни колички, а някои спрягяхя нек'ъв санаториум в Монте Карло).
Чудя се, икономиката ли е цигания или циганите са икономисти?
25 Септември 2008 20:30
За мене ли говориш? Не е верно. Статистически не е възможно да си в час "независимо по коя тема, или дискусионен въпрос". Нема начин да не съм писал глупости.
Но това, в което съм сигурен, че гледищата ми не са се изменили с времето. Същите са, каквито бяха когато се включих във форума. Само събитията показват дали са (били) верни, или не.
25 Септември 2008 20:36
Не бе, отговарям на този преди теб! Нали го споменавам и по ник.

Ей, ма много сензибилни сте станале в тоя форум, бе..

... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД