:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,949
Активни 753
Страници 22,852
За един ден 1,302,066
Криза

Медсестрите намаляват бързо и сигурно

Ако България не предприеме мерки, окончателно ще се превърне в поточна линия за кадри за чужбина
снимка: Борислав Николов
Средната възраст на сестрите у нас е над 45 години.
През миналата година Асоциацията на професионалистите по здравни грижи прави проучване сред кандидат-студентите за сестри и акушерки във Факултета по обществено здраве на Медицинския университет в София. Оказва се, че 100% от тях влизат да учат единствено за да получат дипломи и да заминат за чужбина. Тази година има малко по-добри новини - в Плевенския факултет по здравни грижи, например, местата за сестри са заети 100%, дори има няколко неприети кандидатки, а приетите твърдят, че ще останат да работят в България.

-----------

"Вероятно това се дължи и на лекото раздвижване в мисленето на хората. Те осъзнават, че не сме само технически помощници на лекарите, въпреки че десетки години бяхме наричани така, бяхме подчинени, за самостоятелност на професията не се говореше, съществуваха абсолютно йерархични правила", казва Милка Василева, зам.-председател на асоциацията на професионалистите по здравни грижи. В последните години нещата са още по-зле. "Хаосът в здравеопазването е вече толкова голям, че никой не си изпълнява задълженията, отношението към сестрите с всеки изминал ден става по-лошо - и от пациентите, и от лекарите. Сестрите са малко и колкото и да искат да си изпълняват задълженията, не могат. Не може една сестра да работи за 3 или 4 сестри, да получава пари за половин и от нея да се изискват качествени здравни грижи. Това рефлектира при пациента - той вижда изморени и сърдити сестри, на лекарите също не им харесва и си го изкарват на сестрите", обяснява ситуацията тя.



У нас в момента има 29 300 сестри, а трябва да са около 60 000.



Преди 18 г. те са били 53 000. 1200 сестри са напуснали България само от началото на годината, сочат данните на асоциацията. Не всички от тях работят като такива - стават болногледачки, домашни помощнички, работят в хотели. Няма точни данни кой къде работи. Но се знае, че само в Англия има българска колония от около 4000 сестри. Заплатите са между 800 и 1000 лири, което е малко за Англия. Затова английските сестри напускат и работят в САЩ, Австралия и Нова Зеландия.

От България си заминават млади жени, знаещи езици, във фертилна възраст. Средната възраст на сестрите у нас е над 45 години, което значи, че след 10 години, ако не се вземат мерки, положението ще стане неуправляемо.

За да се спре негативната тенденция обаче, не се прави много. "Трябва да започне огромна кампания за промяна на отношението към сестрите, като хора и като професия, за да се промени и мотивацията", обяснява Василева. Добре е, че започнаха известни стъпки по отношение на регламентиране на заплащането - преди месеци беше подписан колективен трудов договор в здравеопазването, според който минималната заплата на сестра е 440 лв. Но според Василева има много да се работи и по този въпрос и заплатите по договора далеч не са постигнати на доста места.

Друга мярка е, че т. г. е увеличен приемът в медицинските факултети за сестри и акушерки, улеснен е и входът към тях - вече е с тест, а не както преди - с изпити по биология и химия. Държавната такса обаче все още е висока, а обучението е 4 години, което също е проблем. В целия ЕС за сестра се учи 3 г., но у нас законодателството не го позволява. Въпреки това тази година всички обявени места са заети, за разлика от миналата. Но това не е кой знае какъв повод за радост - специалността се търси, защото обучението е добро, а сестрите, започнали да учат след 2007 г., получават автоматично признаване на дипломата в ЕС, т.е. след това не им се налага да държат приравнителни изпити.



"Ние обучаваме кадри за богатата Западна Европа,



увеличаването на приема не решава проблема, защото след завършването си тези сестри нямат стимул да останат у нас. Имаше предложение големите болници, които имат възможност, да предложат стипендии на студенти, за да останат да работят в тях, но се оказа, че просто няма желаещи", казва Милка Василева.

Заплащането не е универсално и има разлики в различните нива на системата. Едно обаче е сигурно - заплатите у нас са по-ниски дори от тези в Албания и Македония.

Където се работи най-много и работата е най-тежка - в сърдечносъдовите отделения, ортопедията, реанимациите, се взимат и най-добри пари - около 800 лв. Но там най-бързо настъпва т.нар. burn out синдром - от прекалената умора мотивацията спада и също има недостиг на сестри. Да не говорим, че сервитьор в не кой знае колко скъпарски ресторант си докарва поне 1500 лв. "Излиза, че обществото не уважава и не цени нашия труд и затова получаваме ниско заплащане, а в същото време претенциите към нас са изключително високи", коментира Василева.

Сестрите във всички болници в България работят тройно, често на няколко места, за да си допълват доходите. "Този етап ще отшуми скоро, защото те една по една отпадат, просто не издържат", казва Василева. Недостиг има дори в частните болници, сестри напускат и болници като "Токуда".

Проблемът е, че повечето болници са търговски дружества и сами определят заплатите. Затова има места, където това се прави разумно и няма напрежение, но има и такива, в които нещата са много зле. Все още обаче болниците, които са се опарили от липса на сестри и са вдигнали заплатите, са единици. Другите просто още не са на ръба, а в по-малките населени места разчитат, че сестрите няма какво друго да работят и ще се примиряват още дълго време. А там и страхът е по-голям, и сестрите не смеят да си поискат дължимото.

Пресен пример са акушерките в Окръжната болница във Варна -



заради ниските заплати те масово подадоха оставки



и едва след това възнагражденията им бяха увеличени, при това на 440 лв. И голяма част от жените се върнаха в болницата. Така стана и със сестрите в градините в София - едва като подадоха оставки, общината се сети, че има проблем и нещата може да се подобрят - до 380 лв. заплата. Срещу тези пари всички имат големи претенции към сестрите - и родителите, и общината.

"А управляващите не правят нищо. Ние си протестираме, преговаряме, правим си срещи, получаваме обещания и нищо", казва зам.-шефът на Асоциацията на професионалистите по здравни грижи. Предишният министър Радослав Гайдарски много обичаше да обяснява как заплатите на сестрите по негово време са скочили със 70% и по света няма такова нещо. Но все пак те скочиха до 230 лв. По света и такова нещо няма.

Въпросът е



защо изобщо някой още работи тази професия



"Остават жени над 45 г., които си обичат професията, трудно им е да направят промяна, имат уредено семейно положение", обяснява Василева. Защо някой ще работи обаче в "Бърза помощ" за максимум 450 лв., при това трудно постижими? Това са тежки 12-часови дежурства с всичко, което може да ти се случи на улицата. "Това е зараза, има хора, които си обичат професията и вярват, че нещо може да се промени, и стоят. И се злоупотребява с безкрайното им търпение", казва Василева.

В доболничната помощ е още по-кошмарно. "В ДКЦ-тата експлоатират сестринския труд - една сестра работи в няколко кабинета и за качество и дума не може да става. Те се използват основно като технически лица и понеже парите от НЗОК са недостатъчни, заплатите са много ниски - около 280 лв. Обикновено работят по 4 часа, за да могат да си допълват и от друго място доходите", казва Милка Василева. Тя работи при личен лекар и казва, че при джипитата положението е още по-драматично. Там осигуровките и заплащането са минимални - 220 лв. Самите джипита също все повече предпочитат да наемат секретарки вместо сестри, тъй като основната им работа е попълване на документация. "Ако един личен лекар иска да има пълноценна практика, не може без сестра. Не може пациентът да споделя конфиденциална информация пред немедицинско лице, да не говорим за редица манипулации, които се правят от сестрите. Здравната каса обаче не контролира качеството", обяснява сестрата.



Какъв е изходът?



"Самите ние още не сме осъзнали силата си как можем полека-лека да променим нещата. Трябва да има промяна на образованието, отношението, наредбите, заплащането - все неща, които влияят на мотивацията", казва Василева. Ясно е, че за една година и с една мярка нищо няма да се поправи, нужен е дългосрочен план с десетки мерки. Такъв е изготвен от асоциацията и е пратен на институциите. "Ако всичко се прави както трябва, за около 10 години може да има някакъв ефект", смята Василева.

Според нея увеличението на приема в университетите е добро начало, ще се търси начин да се повишава заплащането, да се промени регламентът на разпределение на заплатите в самите болници.

Ако това не се случи, катастрофата ще настъпи. И не е ясно какво ще се случи. На теория е възможно да се внасят сестри отвън, на практика обаче до момента няма нито една подадена молба - проблем са ниското заплащане и езикът.

Протестите също не винаги решават нещата. "Не сме се отказали, в стачна готовност сме от 2 години. Но винаги се правят някакви палиативни стъпки и ние се надяваме, че без да стигаме до крайни действия, ще решим някои проблеми. Стачката е много сериозен акт, не бива енергията на хората да бъде употребена напразно и нашите усилия да бъдат използвани за политически цели, затова сме внимателни. Продължаваме да търсим диалог, имаме готовност за всичко - за протести, за стачка, но най-вече за преговори. Защото досега сме правили всякакви протести, но малките успехи, които сме постигнали, са чрез преговори, а не с протести", казва Василева. Явно другото, което ще е нужно на сестрите, е още запаси от търпение.
Снимка: Пресфото - БТА
Засега сестрите са се убедили, че с протести се постига по-малко, отколкото с преговори. Което не пречи да са в постоянна стачна готовност.
18
2680
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
01 Октомври 2008 23:50
минималната заплата на сестра е 440 лв.

Работя най-тежката възможна работа в цялата медицина в университетска болница, а заплатата ми е 510 лв. Сестрите ни в отделението вземат 420 лв. Няма под 35 години, а 7 от тях напуснаха през последната една година. Дойдоха 3, 2 от които се отказаха вече, а третата е почти негодна за тази работа. Трагедията е пълна. Съвсем скоро очаквайте същото и с лекарите... [/b]
01 Октомври 2008 23:52
Единствения начин нещата да се подобрят е да се започнат да се затварят болници, който нямат определен минимум на сестри съобразно леглата.
Опасявам се че това обаче ще доведе до нов парадокс при който сестрите ще вземат повече пари от колкото лекарите.
02 Октомври 2008 00:51
Ми то като се сетя, и аз до последно казвах че ще работя за благото на родината, шефа и секретарката му (но не в този ред ) След което си хванах багажа, и щастливо напуснах.
02 Октомври 2008 02:42
"Ние обучаваме кадри за богатата Западна Европа" ЕВРИКА!!!!
Това е самата истина и тя не е от вчера. Всички наши политически чучела я знаят, но се правят на разсеяни. Основната цел на тези , които дърпат конците на нашите марионетки е да се опразни България, да се доведе до тотален колапс, защото тя все още дава признаци на съществуване. Не търсете престъпниците другаде, те са у нас, нашите родни продажници, които не работят по нивите, а в министерските кресла, в медиите, че и по нагоре.

02 Октомври 2008 05:30
Драги KZB,
Нямам нищо общо с медицината, нямам представа как е по Европата и не искам да влизам в дискусии за кадърността на нашия медицински персонал. Искам да споделя моите впечатления тъй като имах връзка с едно момиче, което учеше медицина в един от най-елитните университети в Канада. Та у Канадата и у УСА-та за медицина приемат може би цвета на нацията - як подбор и учене през годините на следването, средният успех в медицинските факултети надминава 5.20 по нашата система, там изпитите не се вземат с тройки. Учебниците са страшно скъпи, та един лекар в щатите завършва с главозамайващ борч, на който седмичната му лихва е по-голяма от твоята заплата. Медицинските сестри май завършват бакалореат, а това което ние разбираме под мед. сестра е нещо като помощник. Та, пожелавам успех на всички кандидати за тези места зад океана( успели има - тук май имаше един форумец, който е хирург в щатите)!
02 Октомври 2008 06:36
Милке, първо си изберете за шеф на асоциацията една мед.сестра-на мястото на докторката пенсионерка Маркова, която ви ограбва , като ви задължава да й ходите на курсовете, да й купувате списанията...Знаете ли къде отива членския ви внос?А първоначалната сума, която ви събра преди няколко год.-по 16 лв. от всички /задължително членство/. И като покажете малко собствено мислене и себеуважение, тогава и ние ще си променим отношението към вас! Защото в момента сте едно стадо о`вци/съжалявам, но е така/.
02 Октомври 2008 06:40
Споко , тавагхишчи !
Четете Фичо : Нашото любим Премиер се срещнало с български студенти от Харвард и с изключение на 1 ( един ) сите дали комсомолско обещание с дипломите да си дойдат у България. Барем половината - веднага по болниците като санитари да видят откъде иде хляба . Кой покаже качества - може да го произведат сестра. За пари нема сега да приказваме , оти не е патриотично.
02 Октомври 2008 08:29

Много пъти сме писали за тези заплати.Майка ми беше медицински специалист.Спасила е за 40 години толкова човешки живота, колкото за 20 г.съсипаха нашите политици.Пенсионра се със 70 лева, които станаха 120 с индексациите.Съседката ни не е работила и 5г.има социална пенсия 100 лева.Не ми се говори за справедливост в наща скапана държава.
02 Октомври 2008 08:33
Защо така, бе? Нали уж им дигнаа заплатити с 100%? И пак недоволстват?
А сега сериозно: каквото заплащането на труда, такива и работниците. Не може да даваш на някого заплата колкото едвам да оцелее и да търсиш от него професионализъм. Това го имаше по комунистическо, сега вече не върви. Пазарна икономика му думат: като не ти изнася нещо - отиваш на друго място. А нашенците от странство ще се върнат, ама друг път. Особено пък тези, дето са си намерили работа като специалисти.
02 Октомври 2008 08:57
Съпругата ми е мед сестра - работи в що годе "елитна" национална боница.
С две думи положението е порнография.
02 Октомври 2008 09:27
а аз работя в национална референтна лаборатория при национален консултант по ...логия и заплатата ми е 280 лв. нивото е страхотно, но как да си гледам детето с тези пари?!
02 Октомври 2008 10:54
проблема не е само български, навсъкъде в Европа има недостик не само на среден мед персонал-мед.сестри, и болногледачки и т.н.но и за лекари, за това не е чудно че и мед-сестрите както и лекарите от бг след взимане на ниякакв сетрификат в бг се отправят в чужбина , а тука примерно биха могли да си докарват по ?2000-4000-5000/месец и биха работили и живели при много по добри условия отколкото в България .нека да учат и по екзотични езици/с англййски само не върви/ и да идват да печелият пари и живеят достойно, в Европа ги очакват с отворени обятия, сега имат големият си санс и не трябва го пропуснат....а в България може винаги да се върнат ...ако има засто разбира се
02 Октомври 2008 10:59
Сестрите имат доктори за началници. Докторите имат за началник Кехайов. Докато имат свиня за началник, ще живеят в кочина...Проблемът в БГ е, че има много свине-началници
02 Октомври 2008 14:24
Решението е простичко, поне половината от европейските заплати.Ако някой мисли, че може с нещо друго да задържи сестричките в България , не е в час!!!!
02 Октомври 2008 14:46
Трудът на медицинските сестри е висококвалифициран и трябва да се заплаща достойно. Крайно време е да се проумее, че не е задължително да завършиш тъй нареченото "висше" за да претендираш, че си квалифициран. Има отрасли и дейности при които от един специалист, дори и със средно професионално образование се изискват много повече знания и умения за да си върши работата професионално, отколкото от вишист в други сфери.
02 Октомври 2008 19:35
много си прав/а aazz .говорим за заплатите на медицинските сестри, но същото се отнася за лаборантките и акушерките.там също са нужни сериозни мед познания.
WC къде точно ни очакват с отворени обятия? и за какво? предполагам предимно за гледане на болни и възрастни. защо всички ценни знания, умения и опит да отидат напразно, вместо да се прилагат за доброто на хората и за напредъка на науката?! жалко е че заминават професионалисти, но съм убедена (вече) че не заслужават да бъдат унижавани в собствената си държава. дано всеки намери своето си място, на което се чуства удовлетворен, било тук или в чужбина.
02 Октомври 2008 20:36
"WC къде точно ни очакват с отворени обятия? и за какво? предполагам предимно за гледане на болни и възрастни. защо всички ценни знания, умения и опит да отидат напразно, вместо да се прилагат за доброто на хората и за напредъка на науката?!"....

===

eee m@mi тоцно за болните и възрастните става въпрос а ако според теб това не е за "доброто на хората" ....как да то кажа m@mi, седиси тама където си за 280лв. от такива като теб няма нужда в болницните или където и да е било в здравеопазването, ако евентуално дойдес тук 100% сте си намерис работа за повеце пари от колкото в Бг ...но с тези за расъждения .."гледане на болни и възрастни".. по далече от шубера на някоя турска пизерия не вярвам да се реазираш, както и да е и за теб има работа тук за > от ¥ 300 и си добре дошла
03 Октомври 2008 15:54
не са нужни много мозъчни гънки, за да се направи разлика между специалист по здравни грижи и болногледач. едно е да обгрижваш някого, съвсем друго да поставиш диференциална диагноза и да я подкрепиш с изследвания или да изродиш бебе, примерно. и двете са в графа "за доброто на хората".
по кадърните и амбициозни медици работят различни неща, докато учат език и легализират дипломи.останалите преценяват за себе си.
това за пицарията е грубо. труда на мед специалисти е висококвалифициран и достоен за уважение, защото от него зависят човешки животи.истината е че в България трябва да се промени изцяло здравната система.
не, не ми казвай, че повечето имигранти си правят операции, изследвания и пломби през отпуската в Бг, знам го.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД