Индексът "Дау Джоунс", който отразява котировките на 30 американски компании, загуби 777.68 пункта в понеделник, след като стана ясно, че национализирането на "лошите активи" на американските банки няма да мине през Конгреса току-така. Акциите се сринаха, 499 от 500-те фирми в друг индекс - "Стандард енд Пуурс 500", изгубиха от пазарната си стойност, някои доста сериозно.
Единствената компания, която вечерта в понеделник струваше по-скъпо отколкото сутринта, беше "Кембъл", производител на червено-бели консерви със супа, познати до втръсване на всяка американска домакиня. Пилешка, телешка, доматена, с топчета или без, с фиде, ориз и много други видове. Вкусна, макар и понякога пресолена. Не чух обаче шеги на тема как населението в САЩ ще започне да се запасява с консерви. Може би, защото за разлика от България, този вид хумор не е съвсем разбираем тук.
За сметка на това слушах един религиозен коментатор с многомилионна радиоаудитория съвсем насериозно
да разисква скрития смисъл на числото 777,
което, освен че звучало подозрително съзвучно с апокалиптичното 666, също така е печеливша комбинация на ротативките в "развратния" Лас Вегас (за любителите на нумерологията - името на Иисус често се изразява като 888). Нищо че по правилата на закръглянето загубата от понеделник бе 778 пункта. Кой обръща внимание на математически формалности, когато евангелистите в стила на кандидат-вицепрезидентката Сара Пейлин мрат да намират признаци, че настъпват Последните времена, и праведниците скоро ще се пренесат в друг свят. (Извинявам се, че не пиша по-подробно за губернаторката на Аляска, както бях обещал миналата седмица, но финансовата криза ми се видя по-сериозна тема.)
Математиката на Уолстрийт също отдавна не е наред. Топ 5 на финансовите компании в САЩ - "Голдман Сакс", "Морган Стенли", "Мерил Линч", "Леман Брадърс" и "Беар Стърнс", са платили сумарно на изпълнителните си директори и президенти 3.1 млрд. долара между 2003 и 2007 г. Тези елитни финансови мениджъри в същото време купуваха като невидели съмнителните активи, които вече потопиха три от гореизброените инвестиционни банки, сринаха пазара в САЩ и заплашват света с всепомитаща икономическа криза. За този период въпросните компании са отчели 93 млрд. долара приходи и само през 2007 г. са раздали на служителите си 66 млрд. долара в заплати и 39 млрд. в бонуси. Сега разбираме, че финансовите колоси предимно са месили глина и са я лепили по нозете си.
Определено живея в различно измерение спрямо хората, които правят стотици милиони на година, независимо от плачевния краен резултат. Но това не изчерпва възможните паралелни светове. Не знам колко от вас са запознати с феномена "Втори живот" (Second Life, http://secondlife.com/). Това е виртуална действителност, в която всеки може да се регистрира и участва със собствен герой (аватар). Идеята е, че влизаш във взаимоотношения с други хора, променяш обстановката около себе си, получаваш одобрението или неодобрението им (под формата на приятелства, контакти и поръчки) и т.н. Може би най-интересният компонент на "Втори живот" е
наличието на свободен пазар,
на който участниците обменят територия, ресурси и услуги срещу заплащане. Всеки може де продава всичко, стига да си намери клиенти.
С две думи, играта е идеална за онези, на които не им харесва как вървят нещата в обичайния ни свят и затова искат без риск да се превъплътят в някой друг. Доскоро мислех, че подобно занимание е само за хора с проблеми в общуването. Играта обаче влиза в допир със земната ни реалност, защото във "Втори живот" финансовите транзакции се извършват с доларите "Линден", които после можеш да обърнеш в истински пари, и обратното. Някои компании, като например "Епъл", имат своя територия (остров) във "Втори живот", където позволяват на виртуалните играчи да купят съвсем истински компютър, който ще бъде доставен в съвсем истински дом в някое реално съществуващо предградие. Фантазията може да бъде опасна понякога - федералните власти арестуваха играчи, обменяли детска порнография.
Подобно размиване на границата между физическата и виртуалната реалност не остана скрито от наблюдателните очи в "нашия" свят. Британската разузнавателна служба Ми-6 започна преди няколко седмици кампания за набиране на кадри, която е базирана изцяло в мрежата за социални контакти "Фейсбук" (http://www.facebook.com/). По същото време (според проучване на агенция "Ройтерс") една пета от мениджърите по човешките ресурси в американските компании признават, че редовно търсят информация относно кандидатите за работа в сайтове като "Фейсбук", "Май спейс" (http://www.myspace.com/) и "Втори живот". Не един и двама колежани са се опарили от новогодишните си пиянски снимки, заради които не са били потърсени за интервю от фирмите. Ето още един пример
как привидно съвсем успоредни реалности се пресичат
и дават накъсо.
Гледам вече почти месец как Белият дом, двете партии в Конгреса, банкерите, умните глави по телевизията и обикновените хора около мен реагират на финансовата криза според моментната си изгода и в рамките на ограниченията си, заради което не могат да намерят нужните допирни точки. Едните се страхуват, че ще загубят президентския пост, другите се опитват да го спечелят, трети са загрижени единствено за настроенията в избирателния си район, четвърта група си къта бонусите, пета гледа да се прави на интересна по телевизията, а населението къде си тегли авоарите, къде нехае, къде започва да изпитва първите признаци на паника. Тия реалности плуват уж независимо една от друга като топчета в супата на "Кембъл" и сигурно затова котировката на консервите остава висока.
Сещам се за една показателна случка от репортерските ми години, която илюстрира добре колко сме залостени понякога в собствената си реалност и как не разбираме тази на другите. Преди време трябваше да пиша материал за едно училище в софийски квартал. Гледах как възрастна преподавателка се опитва да научи на четмо и писмо няколкото циганчета, оставени в специален клас. Тя написа на дъската "ч-а-й" и попита: "Как се чете това?"
Последваха две-три неуспешни догадки от страна на второкласниците. Учителката видимо се изнерви (сигурен съм, че вътре в себе си беше убедена в генетичната тъпота на ромите) и каза троснато: "Ами това е, дето го пиете всяка сутрин". Учениците се позамислиха, преди едно мургаво момиченце да се провикне радостно: "Вода!"
Не вярвам онази преподавателка да ги е научила как се пише "супа".
________________________________________________________________________
Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
За този период въпросните компании са отчели 93 млрд. долара приходи и само през 2007 г. са раздали на служителите си 66 млрд. долара в заплати и 39 млрд. в бонуси.
Е, ако се вярва на горният цитат, въпросните компании са фалирали само от разходите за заплати, дори и да са нямали никакви разходи -- 93 млрд. приходи срещу 66 млрд. +39 млрд. = 105 млрд. за заплати и премии
Вярно е, че за журналистика се кандидатства с български. Учете все пак и математиката