Новите правителства идват на власт с гърмежи на шампанско и всевъзможни бомбастични обещания. По време на мандата обаче често се случва част от играчите да бъдат сменени, а на тяхно място да влязат нови министри. Задачата пред новодошлите обикновено е да оправят бакиите на предшествениците си. Или поне такава е логиката.
През май премиерът Сергей Станишев смени няколко играчи. Един от тях беше тогавашният военен министър Веселин Близнаков, който беше заменен от подчинения му дотогава изпълнителен директор на ИА "Социални дейности на МО" Николай Цонев.
Назначаването на Цонев за министър беше изненада, тъй като по това време от ЕК вече бяха вдигнали мерника на България заради убийствената корупция и конфликт на интереси по високите етажи на властта. Именно Цонев беше едно от лицата на конфликта на интереси - докато беше шеф на социалната агенция, една от фирмите му, в която той държеше 33%, снабдяваше армията с хляб.
По време на рокадите в кабинета покрай Министерството на отбраната (МО) вече се беше размирисало на далавери и корупция - най-вече около замените и продажбата на военните имоти. Депутатите от комисията по корупция в Народното събрание бяха викали министър Близнаков да дава обяснения - той призна, че не е виновен.
С появата си в МО Цонев хвърли бомба
Обяви, че е открил куп нарушения, направени от предшествениците му при замените и продажбите на военните имоти. Цонев гръмко заяви, че той вече ще е лицето, което ще бъде олицетворение на прозрачността и честността в това министерство. И това си беше.
Заменките в министерството бяха преобразувани в отстъпване на правото за строеж. Частни фирми ще строят жилища върху военни имоти и ще предоставят част от апартаментите на войската. Супер. Но оценките на терените и броя на жилищата ще бъдат изготвяни и определяни от комисия, която ще бъде назначавана лично от Цонев. Тепърва ще се види колко прозрачно и изгодно ще работи тази комисия.
След тази бомба Цонев побърза да изпука още 100-тина "патрона".
Голяма част от тях бяха свързани със социалната политика в министерството. Така например той обеща в Кодекса за социално осигуряване да бъде записано, че военните ще придобиват право на пенсия при уволнение независимо от възрастта им при 20 години осигурителен стаж, а не както е сега - при 25 години. Цивилните служители в МО пък трябваше да придобиват право на пенсия при уволнение независимо от възрастта им при 20 години осигурителен стаж.
Като член на царската партия НДСВ и
Цонев обеща нещо грандиозно
- пенсионираните военнослужещи по ЗОВС да получават пенсия в размер на 75 на сто от брутното месечно възнаграждение към датата на освобождаването им. На това нещо дори и социалният министър Емилия Масларова не издържа и скочи срещу него с мотивите, че всички пенсионери в страната са равни. Бомбастичността на това обещание идва от факта, че средната офицерска заплата е около 1000 лв. Това означава, че пенсията на тези хора трябва да е около 750 лв. При средната работна заплата за страната от 515 лв. това, разбира се, звучи абсурдно.
Цонев обеща и ежегодно пенсията да се актуализира с процент, равен на процента на увеличение на заплатите на военнослужещите.
Военният министър май няма да успее да прокара и в новия закон за отбраната да бъде записано, че базата за определяне размера на основното месечно възнаграждение за най-ниската длъжност се утвърждава ежегодно със закона за държавния бюджет. В проектозакона се залага, че базата, която от 1 юли е 358 лв., ще се определя според средномесечната заплата на заетите в бюджетната сфера, съгласно данните на НСИ, като върху нея ще се определят допълнителни коефициенти: за офицери - не по-малко от 2.1; за сержанти - не по-малко от 1.6 и за войници - не по-малко от 1.4.
Засега Цонев може да се похвали с факта, че откри старо, но боядисано и ремонтирано общежитие, с помещение на партера, което играе ролята на детска градина - за децата на военнослужещите.
Цонев вдигна и заплатите на редниците със стотина лева, като обясни, че в бюджета на ведомството имало свободни пари. Веднага след това започна да реве от излишъка да му бъдат отпуснати поне 60 млн. лева, тъй като трябвало да плаща обезщетения на съкратените военнослужещи.
Неадекватната пиар кампания на министъра стигна дотам, че една от основните новини през последните седмици, появила се в печата, беше свързана с това, че Цонев бил повален от грип и приет за лечение във ВМА. Министърът искал дори да му носят в болничната стая документи за подписване, включително и проектозакона за отбраната, но лекарите му забранили. И това само няколко дни преди самият Цонев да признае, че не е чел този проектозакон.
Дано да не са свършили всички патрони на военния министър, тъй като му предстоят още битки.
Отличен протрет.
За което спомага, разбира се, самият "герой" - благодатна фигура като основа не само на анализи, но най-вече на памфлети и фейлетони.