:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,664
Активни 724
Страници 22,567
За един ден 1,302,066
Консулт

Кредитът във франкове и йени крие рискове

Заем в непопулярни у нас валути е неразумно да се тегли без мнението на външен на банката консултант
Снимка: ЮЛИЯН САВЧЕВ
Ако заемът е в евро, а заплатата на гражданина - в левове, единствените разходи са по самата трансакция. Ако кредитът е в друга валута обаче, има риск курсът да се промени неблагоприятно и заемът да поскъпне.
Според анализи, публикувани в пресата, кредитите в швейцарски франкове и йени ще стават все по-популярни сред българските потребители. Като причина за това се изтъкват разликите в лихвените проценти. При заемите във франкове например те се движат между 4.8% и 6%, докато при заемите в евро са между 6.6% и 8.5%. Изчисленията показват, че при кредит на стойност 50 000 евро за 20 години между месечните вноски има голяма разлика. При 6-процентната лихва за швейцарски франкове и 7.2% за евро, в първия случай вноската се оказва с почти 10% по-малка. При същия по размер кредит, но с 30-годишен срок за изплащане разликата вече надминава 13%.

Привлекателността обаче е само на пръв поглед. Преди да започнат да търсят оферти за кредити във валута, различна от евро и български лев, потребителите би трябвало да си зададат няколко съществени въпроса.



В каква валута са приходите им?



Ако кредитът ще се изплаща от българин, тук в България, при положение че повечето от нас получават заплатите си в левове, валутните разлики могат да окажат съществено влияние върху общите разходи по обслужване на задълженията по кредита. Разлика между еврото и лева почти няма, защото курсът е фиксиран. Но в условия на финансова криза както японската йена, така и швейцарският франк имат репутацията на убежище за инвеститорите, но не и за онези, които трябва да се разплащат в тези валути. Защото въпреки че франковете и йените поддържат стабилни разменни нива спрямо другите валути, тенденцията е да поскъпват. За последната година йената се е покачила с 5.47% спрямо еврото, а при швейцарския франк това повишение е 4.13%.

Това означава, че на всеки сто лева, които един български потребител е плащал миналата година за обслужване на кредита си, ако е предпочел двете валути, сега трябва да плаща съответно 105.47 лв. и 104.13 лв. Не трябва да се забравя и че в тази сметка не влизат разходите по обмяна на валутата.

Допълнителен риск идва оттам, че е практически невъзможно да се прецени точно какво ще е бъдещото развитие на валутните курсове, особено когато става дума за дълги периоди от време, каквито са сроковете по много кредити. В по-краткосрочен план може да се



предвидят някои общи тенденции,



базирайки се на поведението на пазарите в подобни ситуации в миналото и на общите макро-икономически зависимости. Ето някои от тях. Традиция е при всяка криза, застрашаваща щатския долар, активно да се включва не толкова Федералният резерв, колкото Японската банка. В подобни случаи, както беше например след паниката, породена от бомбените атентати от 11 септември, тя масово интервенира, за да задържи и дори обърне поевтиняването на зелените пари. Защото икономиката на Страната на изгряващото слънце е силно зависима от експорта, а основен неин външен пазар е именно САЩ. Всяко поскъпване на йената спрямо долара прави японската продукция по-скъпа за американските потребители, а оттам и по-неконкурентоспособна. Историята обаче сочи, че колкото и да са масирани тези акции на Японската и други азиатски банки, те рядко оказват убедителна помощ за долара.

Трябва да се има предвид и това, че при сегашната криза един основен фактор е по-различен, и анализаторите все още са разколебани по въпроса какво ще е неговото влияние върху бъдещия курс на йената. За пръв път от 25 години насам, през август Япония отчете търговски дефицит. Според някои в дългосрочен план това ще натежи на японската валута в посока надолу и ще накърни репутацията й на сигурно убежище на инвестициите. Други обаче не са съгласни с тази теза и изтъкват, че структурата на общия баланс по текущата сметка на Япония се променя, като вече от няколко години излишъкът при инвестиционните потоци далеч надвишава търговския баланс. Затова и цикличните промени при вноса и износа на стоки няма да окажат съществено влияние на валутния курс.

Що се отнася до швейцарския франк, котировките му спрямо останалите основни валути може да се покачат, докато играчите на пазара използват стабилната му репутация, за да защитят инвестициите си в условия на финансова криза.



Има и традиция



Въпреки че при кредитите в нетрадиционни чужди валути определянето на най-изгодната оферта е сложна задача, този подход, който все още е новост за България, е широко разпространен в много други държави в Източна Европа.

Към края на миналата година около 80% от всички нови ипотечни заеми и кредити за малкия бизнес в Унгария бяха отпускани именно в швейцарски франкове. Освен за рисковете, свързани с евентуален спад на курса на форинта, тогава анализаторите предупредиха и за една по-обща опасност - така икономиката попада под все по-голямото влияние на държава, която дори не е член на ЕС. Макар че и сега повечето унгарски потребители вярват, че преди очакваното присъединяване към Еврозоната курсът на форинта ще се запази стабилен.

Подобно на Унгария, тенденция да се теглят кредити в чужди валути се регистрира и в Хърватия, Румъния, Полша, и Балтийските държави. В различните страни обаче популярността на франковете, еврото, доларите и йените, както и комбинациите между тях, варира. На практика е трудно човек да направи избор, без да знае условията на банката по конкретния кредит и да ги консултира с външен на банката експерт. От това не следва непременно, че тегленето на кредит в непопулярни в България валути е неразумен ход. Напротив, в зависимост от конкретните условия, предлагани от обслужващата банка, и от естеството на приходите на даден потребител, подобно решение може да се окаже най-разумното.
Снимка: Ройтерс
Лихвите по кредитите в швейцарски франкове са значително по-ниски, но съществува риск валутата да поскъпне и да повиши месечната вноска на кредитополучателя.
 Японската централна банка се стреми йената да не поскъпва спрямо долара, което би било удар срещу износа от Страната на изгряващото слънце към щатския пазар.
8
4005
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
03 Октомври 2008 07:01

Чудя се защо не е споменато, че франка може и да поевтинее и така да направи кредита още по-евтин. А обратното е споменато два или три пъти.

03 Октомври 2008 09:41
Абе права беше едно време баба ми като казваше, че само в иената и швейцарския франк е истината, ама кой да слуша
03 Октомври 2008 09:45
Идеята е, че при финансова криза народа купува франкове - а в момента само криза да търсиш...
*
Статията така и не дава смислен съвет обаче - то излезе, че не трябва да се тегли кредит във валута, ако не получаваш заплата във франкове или йени. То народа търси "тънканата," а не някой да му обяснява какво не може.
03 Октомври 2008 11:20
Преди време един банкер ми каза, че е нормално спестяванията си да държа във валутата, в която ще са ми разходите, кредити да тегля във валутата, в която са ми приходите (или във вързана с нея валута, т.е. може евро вместо левове). Всичко друго е възможно, но има елемент на спекулация. А за да не загуби човек от спекулации, трябват и знания, и късмет.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
03 Октомври 2008 11:54
Сметките в статията са непълни, защото теглейки кредит във франкове, ние го връщаме във франкове. Преводът минава чрез чужда банка кореспондент, с вальор 2-3 дни, както и такси за двете банки.
Какво става, ако франка поевтинее? Това означава, че ще има по-силно търсене на евро или лева. Причините за такова търсене обикновено са свързани с повишена конкуретност, липса на финансова криза и ниски лихвени нива по кредитите. Както беше преди 2-3 години. В подобна ситуация слабият франк ще носи малки лихви, но дали няма лихвите по евровите кредити също да са такива? Т.е. може ли някой да гарантира, че няма да сме на загуба от лихвата по франковете?
Единствено правилният начин за избягване на загубите при всяко задължение е хеджирането, за което Манрико споменава. В каквато валута са вземанията в такава да са и задълженията. Така рисковете от загуби (и от печалби) в кредитирането се свеждат до нула.
03 Октомври 2008 13:26
Кредитът във франкове и йени крие рискове

О, неразумний юроде , защо не си подписал статийката
Кредита си е рисков винаги, та ако ще и в бащина валута да го изтеглиш.
Когато се взима кредит, се чете договора под лупа. Дали банката има възможност за вдигане на лихвата по свое усмотрение -тогава нищо не те спасява. Второто е следенето на финансовите пазари, индекси, тенденции за спад или възход на дадена валута. Обаче това е по силите на големите играчи
Преди няколко години USD = 1.85, JPY = 1.83 /зa 100/ . Теглиш кредит при тези курсове и сега връщаш при: USD = 1.38, JPY = 1.33 /за 100/.
Който може да смята , който не, да си работи с BGN. Йената например не е за предпочитане, или долара За франка е същото
Аз имам 40 К взети в USD при 1.81 и преди месец ускорено връщах при 1.23, дори със заем в BGN
Всичко е рисково, но който уцели
03 Октомври 2008 14:39
гыгыгы заемът в йени бил рискован ... тва го кажете на японците
03 Октомври 2008 18:27
Аз, таквозинка, от финансии дип и не разбирам де, ама транСакция не се ли пишеше транЗакция. Не, че е чак толкова важно, но само по себе си говори за компетентността на писача.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД