:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,757
Активни 673
Страници 7,631
За един ден 1,302,066
Другата Америка

Индиански социализъм срещу белия капитализъм

Президентът на Боливия Моралес иска земя и по-високи доходи за бедните, "контетата" от равнината си стискат богатствата
СНИМКА: РОЙТЕРС
Боливийци, които подкрепят президента Ево Моралес, се пазят от обстрела на противниците на президента при сблъсъците в Санта Крус.
Боливия е на път да се оттласне от гражданската война, надвиснала над нея миналия месец заради кръвопролитния сблъсък между различни слоеве от населението. Левият президент Ево Моралес и богатите провинции вече преговарят дали и как да преразпределят богатствата и земята на страната. Моралес, първият боливийски президент от индиански произход, настоява това преразпределение да е в полза на далеч по-голямата, но и мизерстваща индианска част от населението. Петте богати провинции обаче не желаят да се разделят с доходите от богатствата.

Деветмилионна Боливия е дълбоко разделена - по етнически, социален, икономически, етнически и дори географски признак. На практика има две Боливии. Едната е индианска, а другата - бяла. Цели 72% от населението й е коренно и в този смисъл Боливия е



най-индианската държава в Латинска Америка



"Бялата Боливия" включва само 15% от населението - те са потомци на испанските колонизатори и на имигрантите от Европа.

Именно те обаче са богатата Боливия. Другата Боливия включва онези 70% от населението, които живеят под прага на бедността, според данни на МВФ. Това е индианското население.

Разделението е и географско. Планинската Боливия в западната част на страната е всъщност бедната - нейното икономическо положение се влошава след 60-те години, когато започва спадът на добивната индустрия там. В тази категория влиза и столицата Ла Пас. Равнинната, или Източна Боливия, е процъфтяващата част на страната. Именно тук са богатите на нефт и газ провинции Пандо, Бени, Санта Крус,Тариха и Чукисака, които скочиха срещу политиката на Моралес за по-голяма социална справедливост.

През 2005 г. боливийците избраха за свой президент Ево Моралес. Социалистът веднага



обяви война на "контетата" -



така той нарича "белите капиталисти" от равнината. Сърцевината на програмата му е държавата да контролира доходите от нефт и газ, за да бъдат по-справедливо разпределени в обществото. Той засили държавния контрол върху икономиката, национализира енергийния сектор, след това минната промишленост и най-голямата телефонна компания.

Аграрната реформа е другият гвоздей в политическата програма. Близо 66% от обработваемата земя е притежавана от около един процент от едрите собственици, наричани още латифундисти. Моралес се е амбицирал до 2011 г. да раздаде 8 млн. хектара обработваема земя на 200 000 обезземлени семейства. За целта лимитът за притежаване на земя трябва да падне от 50 000 на 5000 хектара. До момента за раздадени земи, които са държавна собственост. Но върху латифундистите президентът социалист още не е посегнал.

"Понеже нямам земя, нищо не мога да постигна. Благодарение на Ево Моралес се надяваме да получим парче земя от по-големите фермери", споделя пред агенция Ройтерс 44-годишният ратай Хулио Мамани, който работи в животновъдна ферма, разположена в плато на Андите на 80 км северно от Ла Пас. Заедно с другите индианци той работи за по 2 долара дневно, а семейството му с три деца обитава барака. "Искам добро бъдеще за децата си, със земя и усърден труд ще се придвижим напред", добавя Мамани, докато стои до суха тор, използвана за отопление на бараката-жилище. В иначе опозиционната провинция Санта Крус 180 семейства са създали кооператива "Пуебло Юнидос" с държавна земя. "Имаме училище, малки болници, водохранилища. Постигнали сме това, защото работим", сподели местният жител Силверио Вера.

Ево Моралес вкара проекта за нова конституция. През 2006 г. боливийците гласуваха за нов парламент, в който лявата партия Движение към социализъм спечели две трети от гласовете. Година по-късно парламентът без проблеми утвърди новата конституция. За да остане обаче действаща, тя трябва да бъде гласувана и на национален референдум. Той е насрочен за този декември 2008-а.

Както можеше да се очаква,



политиката на Моралес бе посрещната на нож



от богатия Изток. Петте провинции (от общо 9) имат самочувствието, че са моторът на боливийската икономика, и затова им се полагат всички благини на този статут. Застрашените латифундисти скочиха срещу президента. "Изобщо не се колебаем да отхвърлим аграрната реформа. Те искат да ограничат земята за онези, които произвеждат храни, а не за онези, които произвеждат дрога", заяви пак пред Ройтерс Гуидо Найар, шеф на влиятелната аграрна федерация в провинция Санта Крус. Той всъщност има предвид растението кока, от което се прави кокаин. Индианците обаче го използват за различни цели. Самият Моралес е бивш ратай и е отглеждал кока. Той е против лишаването на коренното население от този вид традиционен поминък при липсата на сериозна алтернатива.

Равнината обяви, че не приема новата конституция и организира референдуми за автономия през май-юни тази година. И повечето жители на 5-те провинции гласуваха за автономия на "контетата".

Моралес предприе контраход, който привидно изглеждаше единственото полезно действие. Индианецът насрочи референдум за доверие както към него, така и към противниците му - губернаторите на надигналите се провинции. Гласуването обаче на 10 август доведе до парадоксален резултат - избирателите подкрепиха както президента, така и губернаторите. Кризата се заплете още повече.

Почувствали се силни, опозиционните губернатори нажежиха обстановката до червено. В провинция Пандо група антиправителствени настроени хора нападнаха индианци, при което загинаха 18 души.



Последваха сблъсъци, включително въоръжени,



и в други провинции. Загинаха 30 души. Извършени бяха редица диверсии по газопроводите, довели до временно блокиране на доставки за Бразилия и Аржентина. Ево Моралес въведе извънредно положение в Пандо, а армията и силите за сигурност засилиха охраната на газопроводите.

Боливийският конфликт обаче прехвърли националните граници. Ево Моралес изгони американския посланик Филип Голдбърг, който се е срещал с губернаторите и подклаждал размириците. На свой ред САЩ изгониха боливийския посланик. По-късно Белият дом включи Боливия в черния списък на страните, които не изпълняват задължения срещу разпространението на наркотиците. Това означава, че САЩ съкращават значително помощта си за Боливия. Не остана настрана и венецулеският президент Уго Чавес. В знак на солидарност с боливийския си колега той също намери причина да изгони посланика на САЩ. Хондураският президент Мануел Селая също намери начин да се солидаризира с Ево Моралес - явно заради членството на страната му организацията "Боливарска алтернатива за нашето обединение", създадена като противовес на САЩ в региона. Освен Хондурас и Боливия в нея влизат още Венецуела, Никарагуа и Куба. Селая отложи церемонията, на която новият US посланик трябваше да връчи акредитивите си. Уго Чавес отиде още по-далеч и дори



предложи военна помощ на Моралес



срещу недоволните провинции. Съответно боливийската армия скочи и заплаши, че няма да допусне чужди войски на боливийска територия.

На 15 септември Организацията на американските държавници пожарно се събра в чилийската столица Сантяго заради боливийската криза. ОАД се обяви срещу всякаква силова смяна на властта в Боливия, което бе подкрепа за Моралес. Организацията реши да посредничи, като главната роля в тази мисия се падна на Бразилия. Тя все пак е водещата икономическа сила в Латинска Америка. Граничи с бунтовните провинции на Боливия, прави и бизнес с тях. А президентът й Лула да Силва има добри връзки както с Моралес и Чавес, така и с Белия дом. Не без съдействието на посредника двете Боливии седнаха край масата за преговори. Според наблюдателите самият факт, че е започнал диалог, показва, че Ево Моралес е готов на отстъпки. Въпросът е какъв дял от доходите на равнината той ще изтъргува за националната хазна - половината или по-малко. Не е изключено и да вдигне летвата за размера на земята, която може да притежава един собственик.

Спряла на метри от гражданската война, Боливия още не се е отърсила от нейната заплаха. Ако преговарящите не се разберат, кръвопролитието пак ще пламне. Надеждата е в разума им. А също в историческата памет на континента. Страните от Латинска Америка са се сблъсквали с проблема на Боливия през различни периоди на миналия век. В този смисъл Боливия се движи по-бавно от тях. Нищо чудно колективният разум на ОАД да подскаже рецептата за излизане от боливийската криза.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Водачът на богатия Изток Леополдо Фернанедс, губернатор на провинция Пандо, говори пред свои привърженици. По-късно той бе арестуван заради създаването на незаконни въоръжени групировки.
СНИМКА: РОЙТЕРС
Президентът Ево Моралес приветства свои привърженици в град Кочабамба, който се намира в по-бедната планинска част на страната.
83
3423
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
83
 Видими 
13 Октомври 2008 23:22
Че защо замесват САЩ в тази гражданска война ??
13 Октомври 2008 23:34
През онази работа ми е Боливия, но има и анонси в които трябва да се вгледаме.Как би се възприело след около 15-20 г.да викат на България-2 Българии-белите дето са се окопали, и индианците около тях .
14 Октомври 2008 00:16
/eko, не забравяй само, че индианците са коренното население на Боливия, за разлика от циганите в България.
А по темата, браво на Моралес, Чавес, Корея, Кастро и другите лидери на латиноамериканските страни, дето отказват големия брат (САЩ) да ги контролират и ограбват богатствата им.
14 Октомври 2008 01:10
Русланче, би ли била така добра да ма светнеш кои са били коренното население на България?
За мангалите е ясно-они са си сигани и никой/даже и майка Индия/не ги признава за коренче...
14 Октомври 2008 01:46
Бай ви Гъзан пак върти шибаната си теза, че в България няма коренно население - тоест българите са пришалци. За туй анадолски тарамбуки като него са равни с българите и могат да правят с България каквото си искат. Освен да предположим, че бай Насран е древен тракиец с фес.
14 Октомври 2008 01:53
Bay Hasane, срамота е да не знаеш историята на Балканите. Предполага се че кореното население в сегашна България са траките. Те са живяли в източната част на Балканите и източната част на Мала Азия, т. е. кореното население на източна Турция са траките.

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D1%80 %D0%B0%D0%BA%D0%B8 Натиснете тук
14 Октомври 2008 01:56
BAY HASAN,
/:/ "Русланче, би ли била така добра да ма светнеш кои са били коренното население на България?..."
......................................... .....................................
ЗАВИСИ в кой учебник по История ще надникнеш- в български или НЕбългарски!
"Писаната История е проститутка- "ляга" с този, който й плати!"/Ленин/
Но, щом сме българи/по Национална принадлежност/, по-добре да четем и вярваме на БЪЛГАРСКА История, вместо на НЕбългарска/ или, дори, АНТИбългарска!/!
14 Октомври 2008 02:03
Брях, мамка му стара...чиляк да не земе да пита нещо.
За мене си...я си знаех, че има у мене нещо тракийско, ама, че е имало траки ча и у Диарбекир-научавам сега.
Благодаря Ви, гусин Дечев.
Дупке до избори, ти па нимой се коси толкоз-на тоа свят сички сме пришЪлци/само дупки, па били те и коренно население у земите български, списуват "пришАлци"/.
Айде...със здраве на сички ви.

Редактирано от - Bay Hasan на 14/10/2008 г/ 03:07:56

14 Октомври 2008 02:55
Най-полезния ход за да се избегне гражданска война кокалерото го направи когато изгони американския посланник. Още се чу за размирици и персона нон грата. Изглежда тоя американски филм е прожектиран по индианските кина на открито. Гледаха го в Салвадор, Гватемала, Никарагуа, Чили... ай стига толкоз.
14 Октомври 2008 06:00
някои диарбекирски чиляк да знае какво е коренното население на Истамбул.
14 Октомври 2008 06:21
Коренното население на Константинуполис/а не-Истамбул/са елините.
Ако не верваш-питай брат ми Тумбу.Той е спец-фанариот.
Ако не се лъжа-даже и Смирна би требело да е част от Елада.
14 Октомври 2008 07:37
Кокалерос-мокалерос, да дава ойля насам, че да не го газят пак конкистите.
14 Октомври 2008 07:55
"Но върху латифундистите президентът социалист още не е посегнал."
Бе май има капка мозък в главата кокалерото!
Да им раздава държавна замя, да построят социализъма и като видят колко е хубав земеделците сами ще влезнат в текезесетата.
14 Октомври 2008 08:02
На диарбекирските траки им викат кюрди.

14 Октомври 2008 08:51
Да разгледа Ево, какво е останало от най-богата страна в африка Родезия, сега Зимбабве.Другото е въпрос на време.
14 Октомври 2008 08:57
Брата Асан не верва в кореното население. Той верва в това че пьрвия човек на земята е турчин както и че луната е турска според заветите на Кемала. . Така че не му се вьрзвайте.
14 Октомври 2008 08:58
Иначе за хиспаносите ами ще го издухат - не става ени да имат по 100000 а дръгите да се топлят с тор - в един момент сбльсака е неизбежен.
14 Октомври 2008 09:13
Ако се следва логиката на Бай Хасан, ще излезе, че на Европа коренно население няма, защото човеците тук, са придошли окъм Близкиот изток, а там пък са стигнали, след като са се зародили нейде из Африка... Което доказва, че както аз, така и Бай Хасан, а също и Параграфа сме негри.... Като се вземе предвид и обстоятелството, че 99 % от генома ни съвпада с този на висшите примати, заначи сме и маймуни ..... Последното обяснява защо политиците ни се държат така с нас.. Гледали са "Нешънъл джиографик", гадините....
14 Октомври 2008 09:27
брях.., тоя Кемал..., някои хора хич не могат да го забравят.
14 Октомври 2008 09:50
Несериозен,
Последното обяснява защо политиците ни се държат така с нас.. Гледали са "Нешънъл джиографик", гадините....

Много си прав. Особено ако погледнем последния скандал около ДАНС, държат се досущ така: Натиснете тук
14 Октомври 2008 10:14
Докато четях статията, първата ми мисъл за евентуален коментар беше да гледат какво стана в Зимбабве. Обаче хер Васко ме е изпреварил.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
14 Октомври 2008 10:40
Коренното население са българите. Българинът се е появил на Балканите преди човека.
***
А този приятел от Боливия по нещо ми напомня на нашия Стамболийски - и той дели народа си на съсловия и предизвиква гражданска война.
Дано само не свърши като него
14 Октомври 2008 10:56
В тази държава не могат ли да се култивират пустеещи земи, та тръгват да праразпределят обработваемите? Вдигни данъците на притежателите на обработваеми земи, дай субсидии на бедните да култивират пустеещите земи, отпусни им кредити за обработка, а оттам ще дойде и увеличението на и продукцията. Няма смисъл да се разрушава нещо, което работи добре и дава максимална продукция.
Другият избор е Зимбабве, резултатът го знаем.
14 Октомври 2008 11:06

Нямаше ли и в България след освобождението ни от турско робство подобен закон, който ограничаваше размера на земята до някаква граница?
14 Октомври 2008 11:12
разбира се, че Луната е турска! погледнете знамето на Турция
14 Октомври 2008 11:20
Хмм...още ли има такива дето вярват в идеи като социалната справедливост?

Натиснете тук

Редактирано от - dibo на 14/10/2008 г/ 11:21:21

14 Октомври 2008 12:35
Круела - една от добрите ти идеи брилянтна бих казал - да ги засилят кьм Сахара да обработват да им дойде акьла в главата? Дибо ти от коя Галактика си - щото от наща не си като гледам
14 Октомври 2008 12:59
Timbuktu,

Очевидно няма нищо общо с този роман, който е за митичния свят на Каримон, а не за истинския народ на Зимбабве.



14 Октомври 2008 13:19
Сьщата картина се наблюдава в почти цяла Африка както и половин Латинска Америка. Какво общо има Зимбабве - поземлената реформа или диктатурата?
То и на черен му дай ферма с 200 германци да бачкат без пари и ще видиш проспиритет (естествено с Круела за началник смяна)
14 Октомври 2008 13:33
Добре, обяснявам по-бавно и подробно:
Няма смисъл да се разпарчетисват ферми с интензивно земеделие, даващи добри добиви. От тях повече продукция не може да се изтиска. На редистрибуция трябва да подлежи печалбата от тях - чрез по-високи данъци, които да отидат в специален държавен фонд. С тези пари държавата финансира култивирането на пустеещи земи, които досега не са били обработвани поради необходимост от първоначални вложения, които бедните няма откъде да вземат. Кандидатите за земя участват в култивирането, а след това получават земя за обработка. Държавата кредитира новите притежатели на земя за закупуване на машини, семена, животни и др., необходими за производство на продукция. Пък те да си обработват земята както искат, индивидуално или в кооперативи. Изплащайки кредитите те попълват държавния фонд с нови средства за финансиране на следващи проекти. Така хем общата продукция се увеличава, хем бедните получават и земя за обработка.
14 Октомври 2008 13:33
Cruella de Vil
Проблемът на Ево е , че я кара по социалистически -преразпределя човекът. Ще вземе от имащите, ще даде на нямащите и социалната справедливост ще възтържествува на момента. А това, което ти си предложила става по-трудно ...не е като за Ево работа.

Редактирано от - Benedicta на 14/10/2008 г/ 13:34:49

14 Октомври 2008 13:38
То и на черен му дай ферма с 200 германци да бачкат без пари и ще видиш проспиритет

Дадоха им ферми, те ги ограбиха, съсипаха и за нула време изплюскаха ограбеното. Ни един от тях не се хвана на работа и не нае работници за да има някакво производство.
Готово и работещо предприятие всеки може да съсипе, въпросът е да се създадат нови и работещи.
Ама на полуграмотни хора акълецът им стига само как да съсипят. Ако и на такъв му се даде и власт...
14 Октомври 2008 13:45
Ама на полуграмотни хора акълецът им стига само как да съсипят. Ако и на такъв му се даде и власт...
Това действие си има име - казва се социалистическа революция

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
14 Октомври 2008 13:46
Ти от не си гледаш Ирландия, а си се юрнала на газо на географията да опрааш бакиите на боливийците?!
14 Октомври 2008 13:50
Cruella изненадваш ме - да не би да си била против разформироването на ТКЗС етата . Гледам че и Бенито е с тебе .Сега айде бавно пак за тебе щото явно бькел не отбираш - в цяла Латинска Америка има латифундии в който по незнаен начин незнайни типове имат по 50 , 100 хил и незнам си колко декара. Има и милиони като гореописания който имат колиби отоплявани с вьпросната тор. Единственото им препитание е земята щото както се сещаш нито в Интел нито в Мерцедес имат шанс да се хванат на работа. Плодородната земя вьв всяка дьржава е кьт и там е вече разпределена - единствения начин да се даде на тези собственост е преразпределението.
14 Октомври 2008 13:50
По същата причина, поради която ти не се занимаваш само с Велинград...
14 Октомври 2008 13:55
Ако, питате некой "учен" от бивша югорепублика Маседония ке ви каже, дека на Балканите и , даже в Боливия коренното население са македонците...
14 Октомври 2008 13:59
Даже и Фидел го знае.
14 Октомври 2008 14:01
Войводо, нещо планови викендо?
14 Октомври 2008 14:21
Бе!
14 Октомври 2008 14:23
1920 година, България
Приема се закон, според който всеки земеделски стопанин може да притежава до 300 декара обработваема земя, а тази над 300 дка се изземва срещу заплащане. За земеделците, които не обработват пряко своите земи, максимално допустимия размер възлиза на 40 дка, ако собственикът е сам и до 100 дка, ако има семейство.
Защо ли историята се повтаря ...
14 Октомври 2008 14:31
Е, ако в ТКЗС-тата имаше производителност като във фермите и латифундиите...
Сега другият вариант: накъсва се земята на парчета, раздава се на селяните и те започват да я обработват както могат. Някои я остват да пустее или я преотстъпват. Добивите, стествено, спадат. Ако е само наполовина, пак ще бъде добре. Цената на храните се вдига, в страната настъпва глад. Излиза другарят президент пред масите и обвинява за това... международният империализъм и богатите, които съботирали реформите. За тази цел предлага национализация и преразпределение на това, което е останало. Е, сценарият нататък е ясен, да не се повтарям.
14 Октомври 2008 15:09
[/Дошли са испанците преди 4-5 века, видели необработваемата земя на индианците и почнали да я обработват, да я купуват, продават, довели си роби...

Benedicta и ти като фичо си зле с логиката. Ако ще са я купували де са я намерили да я купят като е била изоставена. Иначе изоставена е била колкото земята дето прадедото на Бай Асан е намерил в Бьлгария.
Колкото вдовицата на Кщлев намери изоставена банка ДСК та си я продаде толкова това важи и за испанците. Просто сега хиспаносите загубиха власта и си носят последиците.
Круела ся па производителноста ти пречи. Нали знаеш за кривия к...Или си
срещу разбиване на работещото или не си - малко фурнаджийска лопата си падаш.
14 Октомври 2008 15:10
Г-джа О'Вил, прав ли е ирландскиот тъшок да обвинява английскиот колониализъм за картофената криза, или според тебе мързеливите ирландски селяндури не са турили достатъчно хербициди?
14 Октомври 2008 15:23
А, сега говори вторият ник...май.
Английскиот колониализъм не е виновен за кризата с картофите, картофената реколта е загинала от болест. Плюс това населението на Ирландия е достигнало 8 млн. и при тогавашната производителност местните ресурси не са били достатъчни в смисъл, че не пзволявали натрупването на запаси.
Английскиот колониализъм обаче е виновен за това, че по отношение на данъците е третирал Ирландия като част от Империята, а е оставил ирландците да се оправят съвсем сами с глада без абсолютно никакв помощ.
14 Октомври 2008 15:59
А може би третият, или четвърият ...май
Абе спомням си, че един тъшок, и то десен, не лев, беше обвинил английскио колониализъм за картофите. Но ти казваш - болест. Сигурно са били боливийски сорт.
14 Октомври 2008 16:40
50 000 хектара са 500 000 декара земя. Това са около 40 села със землищата им в Пловдивско. Собствениците на такива парчета земя не са фермери. Те са олигарси, които не могат да изброят какво притежават.
Абсурдно е на този свят да се притежават от отделни хора цели региони земя. Да му се остави земя толкова, колкото може да управлява, ако не да работи сам. никой няма абсолютна собственост над нищо. Собствеността не е дадена от Бога, не се признава от Бога, не се почита от бога, тя се дава от хората. В случая от хората на Боливия.
На тази земя в момента може да цъфти прекрасно земеделие, но след като това земеделие не работи за хората на Боливия, то тази земя трябва да бъде иззета и раздадена на безимотните. Някои казват, да, но те ще съсипят земеделието. Тяхна работа, днес ще го съсипят, утре ще се поучат и научат как да го водят. Целта не е развитие на цъфтящо земеделие заради самото земеделие или заради богатеенето на един човек, целта е да се изхранва населението на държавата. След като си му дал земя на това население, ако то не се изхранва, да се сърди на себе си.
В Зимбабве, някои казват, черните съсипали всичко. Ами толкова са ги научили белите, докато са ги владяли.
Запомнете това, частната собственост не е абсолютна. Всеки има повече или по-малсо ограничени права върху частната си собственост. Запалете си къщата или колата, защото си мислите, че имате абсолютна власт над собствеността си и ще видите, че ще ви осъдят.
14 Октомври 2008 16:45
Спомняш си, ма не знаеш кой по-точно и по какъв повод?
14 Октомври 2008 16:50
"утре ще се поучат и научат как да го водят"

И така докато всички станат бедни и гладни...
Ами ако я продадат и си купят джиесеми и текила? Пак да им дадат?
Човешко е да се греши, ама да се напира за втори, трети, десети опит е малоумие.
14 Октомври 2008 16:56
След като си му дал земя на това население, ако то не се изхранва, да се сърди на себе си.
Да де, ама се сърдят на белите, йодеите, световната конспирация, глобализацията, Монсанто и на всички други, само не на себе си. И като изядат и изпият оставеното от предишните собственици, реват за помощи.

_______________________
And if I spend somebody else’s money on somebody else, I’m not concerned about how much it is, and I’m not concerned about what I get. And that’s government.
Milton Friedman, Fox News interview (May 2004)
... Има непоказани мнения ...
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД