На 8 януари т.г. все още като вътрешен министър Румен Петков подкрепяше премиера Сергей Станишев и шефа на ДАНС Петко Сертов. |
Вместо да мисли за това, властта реши да разтовари обичайните отговорници за борбата с организираната престъпност и корупцията - иззе правомощия от МВР и куп други нищо невършещи институции. Ясно бе, че година преди парламентарните избори и следващия доклад на Брюксел трябваше да се направи нещо, но сега се вижда, че за 10 месеца
работата е свършена като "кучето на нивата"
Очевидно тройните уговорки кой къде да бъде назначен, за да пази финансирането на партиите, доведе до разбиването на МВР. Основателният страх у премиера Сергей Станишев от наследника на Луканов - Румен Петков, задържа прекалено дълго последния в силовото министерство. Достатъчно време му бе дадено да доразруши и бездруго съсипаното ведомство, но и да натрупа доста информация. Твърди се дори, че точно опасението от неговата мощ е мотивирало премиера Сергей Станишев да даде толкова доверие на ДАНС. Но времето е работило в нечия полза и сега след заканата на Петков да иска оставка на Станишев мнозина треперят. Не стига това, ами и Доган се ядоса, че го подминаха и по този начин се застрашава стабилността. И вместо да разкарат натресения съветник Алексей Петров, махнали професионалиста Драшков.
Но има и друга грешка - в новата агенция се вляха автоматично хора със стари рефлекси и обвързаности - политически, икономически и йерархически. И доста хора с рефлексите на бившата ДС. А точно създаването на новата служба бе най-благовидният предлог за един реподбор на служителите. Имаше възможност и в закона, и в правилника за ДАНС да се въведе механизъм за отсяването на хората, които ще работят в агенцията. И поне по един психотест да бяха преминали - да се види към какво са лоялни най-малкото. Вместо това още месеци наред ще се прибират хора и от МВР, без да бъдат проверявани по драстичните правила за агентите, записани в правилника.
Илюстрация за безпринципни назначения е признанието на самия Петко Сертов, че имал резерви към бившата барета Алексей Петров, но го взел, защото бе осветен като секретен сътрудник от Румен Петков. Да не излезе, че Петков съвсем умишлено разкри, че бившата барета е дългогодишен човек на службите и
така принуди Сертов да го вземе на щат?
При цялата съпротива срещу създаването на ДАНС как пък на никого и през ум не му мина, че това напрежение ще избие вътре в новата агенция. Което и стана с подписката, подкрепена от Драшков срещу критиките на депутата от БСП Татяна Дончева.
На практика ДАНС блокира със задачите да работи срещу организирана престъпност, терористи, корупция, финансови престъпления и още куп далавери. Съвсем доскоро контраразузнаването ни бе просто информационна служба, която събираше информация чрез агенти и открити източници - медии и Гугъл, анализираше я и предлагаше на останалите служби в МВР. Според политическата ситуация службата арестуваше някого или просто дадено лице бе елиминирано по политически път - с уволнение от администрацията или със снемане на доверието на съответната партийна централа. Така се работеше при Костов и Атанасов. При Симеон, Петканов и Бойко Борисов - също. Обикновено задачите се осъществяваха чрез дискредитиране в медиите, организирано по партийни или ченгеджийски канали. Това е опитът на НСС, прелял се автоматично в новата ДАНС. Това застигна и самия Иван Драшков, който дълги години бе фактор като зам.-директор и шеф на НСС.
Е, как да очакваме други методи и резултати
да се пръкнат от раз? Роди се изродът "Галерия", за който сега вината се хвърля на Драшков и приближените му от бившата НСС. На всичко отгоре дори агентите не успяха сами да разконспирират скандалния сайт "Опасните" - работата свършиха ГДБОП, където са специалистите по компютърни престъпления.
Засилва се обаче съмнението къде е бил началникът на ДАНС Петко Сертов, та сега се оправдава, че не знаел какво вършат подчинените му? Абсурдно е обяснението, че си е почивал в този момент. Сертов беше в отпуск, когато медиите атакуваха ДАНС за смешните почерпки с кафе на подземни босове. В същото време вървяха и публикациите срещу съветника му Алексей Петров в злополучния сайт "Опасните". Дали пък нарочно точно по това време не ги е оставил да работят на своя глава?
Затова остават резерви към клетвата му, че не е знаел за всички телефонни разпечатки на депутати и журналисти, събирани около Огнян Стефанов - журналистът, който бе пребит, след като ДАНС го посочи публично за автор на материалите в сайта "Опасните". Но си е мълчал - за да стовари всичко върху главата на опонентите си в удобния момент. Само че този момент бе изпреварен от побоя. И тогава всичко тръгна с още по-голяма сила срещу ДАНС и шефа й.
Странно е и че Сертов разчита на подкрепа от бившия зам.-шеф на Шесто управление в Държавна сигурност Цвятко Цветков. Той бързо изгради теории защо Румен Петков става толкова лош и защити ДАНС и Станишев. Ако този човек ще ги спасява, тежко им! Очевидно в БСП не са престанали да гледат на секретните служби като инструмент за опазване на властта - партийна и държавна, и нищо повече. Защото някак много бързо изскочиха компроматите срещу роднините на заместника на Сертов Иван Драшков. Тепърва тук ще се анализира случайна ли е ролята на столичния кмет и неформален лидер на ГЕРБ Бойко Борисов. Или е бил предупреден за предстоящото разкритие и е изпреварил скандала в своя полза.
Каквото и да стане занапред обаче, ДАНС трябва да се поизчисти отвътре. Опасно е, ако младите там влязат в играта на старите ДС кадри - да трупат информация за рекет - партиен или личен. С това експериментът ще приключи бързо и без резултат. Както и скандалната "Галерия", която събра много лична информация за издатели и журналисти и нищо за служителя, изнасял не тайни, а информация от кухнята на г-н Петко Сертов.