:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,780,035
Активни 224
Страници 6,909
За един ден 1,302,066
Анализ

Ниски данъци, но само срещу жесток контрол

Въпреки че държавата направи жест към бизнеса и намали налозите, очакваното изсветляване на икономиката не се случва
Снимка: Архив
Жестовете към бизнеса трябва да са съчетани и със силен контрол при събирането на налозите, смятат данъчни експерти.
Няма фирма или инвеститор, които да не се впечатлят от държава, която събира ниски данъци. Ставките падат и неизменно стимулът за работа се увеличава, данъчната основа нараства, а оттам и постъпленията. Растат чуждите инвестиции, скритите обороти на фирмите стават явни. Схемата е хубава, но у нас тя не постига онзи ефект, който всички очакват - постъпленията от данъци не се увеличават съществено, а и сивата икономика си остава впечатляващо голяма. И това дава удобен повод на политиците да направят крачка назад. Защо се получава така?

"Когато на един форум в САЩ обясних, че в България данък печалба е 10%, данъкът върху доходите също е 10%, а печалбите на капиталовия пазар не се облагат, бизнесмените в залата инстинктивно изръкопляскаха", спомни си наскоро съветникът на вицепремиера Ивайло Калфин Боян Иванчев. Падането на данъка върху печалбата до немислимите преди години 10% от 1 януари 2007 г. е може би най-добрият пример, че свалянето на ставките все пак изважда част от сивите каси на бизнеса на светло. За цялата 2007 г. приходите от корпоративен данък скочиха с 39% спрямо 2006 г., т. е. с 470 млн. лв. Веднага обаче трябва да се отбележи, че тия цифри изобщо не идват само от изсветляване на част от бизнеса, както се опитват да внушат някои икономисти. Тук роля играят и други фактори.

Споменатият данък печалба през 2006 г. не беше намален, ставката беше 15%, но въпреки това отчетеният ръст в приходите за една година от него беше 30% - цифра, близка до споменатите бомбастични 39% ръст, получен след свалянето на ставката на 10%. През 2008 г. ставката продължава да е 10%, същата като през миналата година, но въпреки това реализираният ръст на постъпленията към август гони 26%.

Тези цифри показват, че може би



рекордните постъпления в хазната се дължат и на други фактори,



а не само на ниските ставки. На първо място, това е инфлацията, но също и икономическият растеж, кредитната експанзия, премахването на облагането с патент на юридическите лица, т. е. увеличили са се платците на корпоративен данък, масовата пререгистрация от ЕТ на ЕООД, ООД и т. н. с цел избягване годишното изравняване на осигурителните вноски и пр.

Друг интересен пример е най-важният данък в държавата - ДДС. Всеизвестно е, че от години ставката му е все 20%, но приходите от него имат неотклонен ръст - 15% през 2007 г. , 25% към август 2008 г. на годишна база. Възможно е легализирането на печалбите на фирмите чрез ниския данък печалба да е извадило на светло истинския оборот на фирмите и следователно те да внасят повече ДДС. Но все пак основният ефект за увеличаването на приходите от този налог са шеметните цени на горивата на международните пазари. Освен това нито един данък не е сам за себе си. Това означава, че ако фирмата крие ДДС, тя укрива и печалби. Ако работодателят има пари да плаща на служителите си на ръка, той укрива и част от оборота си. Така намаляването на един данък, ако не е свързано със сваляне и на останалите, не може да изкара на светло сивата икономика. Тъй че комбинацията 10% данък печалба, но 20% ДДС и 33% осигуровки не е достатъчно силен стимул, който ще накара фирмите да закрият черните си каси.

Същото важи и за плоския подоходен данък, който от 1 януари тази година стана 10%. От самото начало беше ясно, че той няма как да изкара на светло истинските заплати на хората на трудов договор, защото това би означавало върху реалната сума да се плащат и около 33% осигуровки. Надеждите бяха да се легализират поне сумите по граждански договори, доходите от наем и т. н. И по това перо обаче изсветляването се оказа съвсем минимално - увеличението на тези приходи е едва 5%, и то на фона на високата инфлация и икономическия ръст. Изненадващо, сериозно повишение има от приходите от данъка върху трудовите договори - 17% за периода август 2007 - август 2008 г. Много удобна цифра за управляващите, за да отчетат положителен ефект от политиката си. Истинската причина за ръста обаче по-скоро се крие в договаряния ежегодно ръст на минималните осигурителни прагове - средно 26% за 2008 г.

Вярно на максимата



"ниски осигуровки, доволен бизнес, пълна хазна",



настоящото правителство за няколко години свали осигурителната тежест с цели 9 пункта, а се готви да ги намали с още 2. Но за съжаление вече се чуват гласове от управляващата коалиция за преразглеждане на тенденцията. "Намаляваме, намаляваме, намаляваме и очакваме да се получи ефектът на корпоративния данък. Не, не се получава! И смея да твърдя, че няма да се получи за съжаление. Аз имам усещането, че дори да направим осигурителната тежест 10% за всички сумарно, тя пак ще се плаща върху 300 лв. заплата", възкликна най-последователният апологет на ниските осигуровки във властта Йордан Цонев.

Според икономистите причината за разочарованието се крие в това, че макар да пада, осигурителната тежест си остава твърде висока - около 33%. Истинският ефект ще дойде, когато процентът стане толкова нисък, че укриването на осигуровките да стане по-скъпо от плащането им. Според Цонев става дума за под 10%. Икономистите обаче не дават отговор на въпроса колко голям ще е този ефект на изсветляване при осигурителна тежест под 10% и как ще се осигурят пари за пенсиите на над 2.3 милиона пенсионери, при положение че населението на страната застарява.

В държави като България, които имат големи кусури в пазарната си икономика, хубавите икономически теории трудно проработват. Цифрите са достатъчно красноречиви, за да се види как една добра идея - свалянето на данъци и осигуровки, може да се компрометира. Защото тя няма да даде добър резултат, докато замисълът не добие завършен вид -



ниски налози, но срещу безкомпромисен контрол



и сурови наказания за нарушителите. С други думи, докато данъчни, прокуратура и съд не докажат публично чрез ефективни присъди, че който държи черни каси, отива в затвора или отнася жестока глоба, нищо няма да се промени. Ниските ставки не са тези, които ще спрат движението на сивите парични потоци от бизнеса към партийните каси. Когато държавата позволява "нашите хора" да си спестяват данъци, дали са високи или ниски налозите, няма значение - и в двата случая те не се плащат. Ясно е, че НАП трябва да е много повече от институция, която стимулира доброволното плащане на данъци. Нужен е безкомпромисен данъчен страж, за какъвто в момента няма политическа воля. Най-добре го е формулирал служител на НАП, който редовно пише във форума на "Сега" под псевдонима "Бирникъ": "Повече приходи ще дойдат при следните мерки: 1. премахване на данъчните чадъри, прегради, завеси, заслони и др. от страна на политическите сили върху фирмите, които ги финансират; 2. прочистване на НАП от политически назначени и корумпирани ръководни кадри и служители и мотивиране на останалия персонал; 3. засилен контрол върху всички, без оглед на големи, средни, малки; 4. промяна на политиката на НАП от "стимулиране на доброволното плащане на задължения" към "никой не може да харчи повече, отколкото е декларирал и върху колкото е платил".
Снимка: Велислав Николов
Дори един от най-последователните апологети на ниските осигуровки Йордан Цонев се убеди, че намаляването на нивата им не води автоматично до желаното изсветляване на скритата икономика.
 Докато партиите се захранват с куфарчета с пари, сивата икономика ще процъфтява.
18
2696
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
18
 Видими 
14 Октомври 2008 00:03
В държави като България, които имат големи кусури в пазарната си икономика, хубавите икономически теории трудно проработват.


айде пак сме уникални! икономическите закони са универсални, независимо дали си рязан, будист или потомък на марсианци на земята.

въпреки горната глупост в статията има доста верни твърдения
14 Октомври 2008 01:20
Въпреки че държавата направи жест към бизнеса и намали налозите,

Конфузната и обструктивна класова реторика не напуска българските медии.
Бизнеса е двигателя на българската и световна економики и ражда благоденствие за всички.Ниските данъци не са "жест" а добре разбрана механика към просперитет за всички.
Всичко останало е марксизъм, комунизъм, социализъм....идиотизъм!
14 Октомври 2008 07:39
По-добрият вариант е - високи данъци и засилен контрол. Иначе на човек, свикнал да не плаща данъци, и 1% да му е данъка, той пак ще търси начин да не го плати. В Бг засилен контрол има само за работниците в държавните фирми, а те рядко плащат повече от 300 лв на месец. Виж, за онези с милионите на месец, тях никой не ги брои и ако случайно някой от тях се сбърка и вземе да внесе некой лев в хазната, го отчитаме като преизпълнение на бюджета.
14 Октомври 2008 08:13
Смисълът на ниските данъци е, че става по-изгодно да ги плащаш, отколкото да ги криеш. Това се доказва и от статистиките на НАП за приходите. Не знам от къде авторът на тази статия черпи информация, но нахъсването за "жесток контрол" е безмислено при ниски данъци. Това би било излишен разход по администрирането на данъците. В момента сериозният проблем са осигуровките. Те са твърде високи и затова се крият. Като се намалят, ще се вдигнат приходите и от тях.
14 Октомври 2008 08:21
Корпоративния данък бе намален, за да се улесни изпирането на натрупани "запаси сива печалба".
Явно прането е към края си, затова ставката май ще се вдигне.
Що се касае до осигуровките-наскоро тук имаше много точно предложение - всички работещи - с еднаква задължителна осигуровка - примерно върху една нормална средна (защо не и по европейски стандарти) заплата. Оттам нататък който иска по-висока пенсия - доброволна вноска с евентуални данъчни облекчения. Така нивото на заплатите по ведомост няма да зависи от осигуровката.

Редактирано от - integer2 на 14/10/2008 г/ 08:23:29

14 Октомври 2008 09:47
Драги ми FL,
Наистина ли мислиш, че някой се занимава с бизнес, за да е "двигателя на българската и световна економики и ражда благоденствие за всички." ?!
Явно си много наивен !
Аз мисля, че мотив за всяка свободна дейност е интересът, а за икономическата такава този интерес се изразява в ПЕЧАЛБА / ДОХОД и се измерва в единици, наречени ПАРИ, а не в "благоденствие за всички".
А твоето "благоденствие за всички" го виждам всеки ден в лицето на просяци, пенсионери и т.н.
Някой беше казал:
"Всичко извън морала е курвалък.
Цифровото изражение на морала се нарича данък !
Не го ли платиш - курва си !"
14 Октомври 2008 10:07
А как ще организират контрола, ако няма държава? В развития свят също искат ниски данъци, само че в хода на историята се е оказало, че за да се управлява добре едно общество трябва държава, а тя струва пари. Има нещо безсрамно в това да продължават с тези неолиберални идеи за отмиране на държавата в момента, в който САЩ наливат 750 милиарда, а европа 1700 в "свободния" пазар! Как пък един от тези макроикономисти не излезе да каже "сбъркахме, икономиката се оказа нещо по-различно от това, което сме чели в учебника. Просто има консенсус България да става офшорна зона, и горе, и долу, сред населението. Проблемът е, че такива зони са доста по-малки от нашата държавица, така че, ако обичате, братя българи, емигрирайте по-бързо!
14 Октомври 2008 11:11
Разговалял съм с хора, които ми казваха как е било преди 1944 г. по отношение на престъпността - кражби, злоупотреби с качеството, укриване на данъци и др. Просто трябва да се приложи тогавашната практика.
Ама, някои фирми щели да фалират. Ами, да фалират! В САЩ годишно фалират поне 250 000 фирми. Който не може да се издължава към държавата, работниците си и другите фирми, значи е нежизноспособен. Капитализмът /истинският/ не търпи такива. На пазар като на пазар!
14 Октомври 2008 11:22
..отправната точка на статията и повечето коментари е, че българинът е лош и въпреки благините, дето му прави държавата той упорито отказва да си плати данъците!?
Нямал данъчна култура, бил стиснат
Държавата пък му правла 'реверанси'?!
Знам ли!
Дали е лош!!?
Сигурно има и такива хора!
Знам със сигурност друго..
Някой по-горе бе споменл, че интересът движел...
Какъв е интересът на българина да бъде стриктен данъкоплатец?
Единствено принудата и страхът от санкции, а не икономическия и гражданския му интерес!
Знам, че сегашното управление на държавата е лош стопанин и харчи недобросъвестно парите на данъкоплатците..Това се вижда и чувства от електората и действа деморализиращо..
Знам, че държавата е отсвирила гражданите си и те не разчитат много на нея..
Знам, че държавата чука на вратите на хората и разправя: дайте още и още пари!
И когато хората почукат на вратите на държавните институции(примерно) МВР, Съд и поискат сигурност и правосъдие оттам им показват среден пръст.
Знам също така, че по повод шофирането(примерно) се събират 4 налога(екотакса, акциз в/у горивата, данък МПС и винетна такса) и караме по надупчени и тесни пътща..
Очевидна е дълбоката убеденост на бая народ, че данъци трябва се плащат от добро възпитание, или щото 'просто така е прието' или щото 'морално' !!
Ок, но цената на тази глупост е напрежението в обществото.

14 Октомври 2008 11:32
Ама, някои фирми щели да фалират. Ами, да фалират! В САЩ годишно фалират поне 250 000 фирми. Който не може да се издължава към държавата, работниците си и другите фирми, значи е нежизноспособен. Капитализмът /истинският/ не търпи такива. На пазар като на пазар!

Направо да закриваме държавата - тя е нежизнеспособна. Каквато е тя - такъв е и бизнесът.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
14 Октомври 2008 11:32

Ниските данъци значат облекчение не само за бизнеса, а за всички!!! Защото всеки данък се калкулира и в крайна сметка се плаща от крайния потребител. Включително пенсионер и безработен. В момента, от всяка цена платена в магазина, държавата прибира средно над 40%. Останалите 60% се разпределят за заплати на работниците, материали, амортизации, транспорт, търговски отстъпки и пр. и пр. А да - и печалба за гадния капиталист. Която печалба много често е даже и под 10% от крайната цена. Т.е. данъците събирани от държавата са най-голямото перо, а държавата е най-големия лакомник! Помислете за това преди да искате още данъци и повишена събираемост. Защото никой бизнесмен или работник няма да си ги извади от джоба и да ги плати, а просто ще ги начисли в цената. Цената, която всички плащаме.

14 Октомври 2008 11:36
В държави като България, които имат големи кусури в пазарната си икономика, хубавите икономически теории трудно проработват.

Няма "хубави" или "лоши" икономически теории, има икономически хипотези, и нито една от тях все още не е дораснала до статуса на теория.
Е, икономистите няма да си го признаят, много назад би ги върнало признанието, че основният им научен метод е този на пробите и грешките, който в условията на променящи се (без повторения) условия не може да се приеме за научен метод.
Тяхното си е чисто гадателство или в най-добрия случай - успешно занаятчийство...
Не ги обвинявам - недостатъчното знание е тяхна вина, а тяхно (и наше всеобщо) нещастие. Но не бива да им се вярва твърде, а особено на тези от тях, които претендират да ни управляват на базата на хипотези.
14 Октомври 2008 11:39
В държави като България, които имат големи кусури в пазарната си икономика, хубавите икономически теории трудно проработват.

Няма "хубави" или "лоши" икономически теории, има икономически хипотези, и нито една от тях все още не е дораснала до статуса на теория.
Е, икономистите няма да си го признаят, много назад би ги върнало признанието, че основният им научен метод е този на пробите и грешките, който в условията на променящи се (без повторения) условия не може да се приеме за научен метод.
Тяхното си е чисто гадателство или в най-добрия случай - успешно занаятчийство...
Не ги обвинявам - недостатъчното знание не е тяхна вина, а тяхно (и наше всеобщо) нещастие. Но не бива да им се вярва твърде, а особено на тези от тях, които претендират да ни управляват на базата на хипотези.
14 Октомври 2008 11:59
rki,
останах с чувството, че изобщо не си вникнал в постинга ми. Всъщност твърдя че:
1. Трябва да се обърнем към собствения си опит отпреди 1944.
2. Опита на САЩ
3. Фирмите "куци коне" загробват читавите фирми, чрез несъбираеми вземания.
Освен това, онова, което пишеш на английски под всеки твой постинг е крайно неподходящо за момента, когато наблюдаваме какво става в САЩ и Европа с частните банки и как правителствата ги спасяват.
14 Октомври 2008 12:16
Уважаеми БирникЪ - поздравления!
Имам въпрос обаче: - Ако няма Държава, пак ли ще има НАП?
14 Октомври 2008 14:15
Поздравления и от мен за БирникЪ! (В дискусията тогава пропуснах).
Ако няма Държава, пак ли ще има НАП?
Ще има. Ще се казват "Ангели на Короната".

В момента сериозният проблем са осигуровките. Те са твърде високи и затова се крият.
Г-н Божилов, високо-ниско е твърде относително. Данъците се събират с определена цел. Когато целите се постигат, счита се, че данъците са адекватни. Когато целите се провалят, почват оправданията: или че, данъците били ниски и не стигали (боклука); или че, били високи и не се събирали (ДДС измамите).
Сериозният проблем при осигуровките, че не решават целите, за които се събират - пенсионерите са в мизерия и в тази мизерия, някои от тях ползват "държавни привилегии"; Държавата създава "стимули" (за инвалидите хем данъчни облекчения, хем помощи, накрая тарикати ползват и едното, и другото), които увеличават степента на мизерия; защитават се безсмислени каузи (бездомни животни с тридневна издръжка на куче равна на месечната за дете). Това е проблемът - глупостта!
14 Октомври 2008 16:15
2. прочистване на НАП от политически назначени и корумпирани ръководни кадри и служители и мотивиране на останалия персонал
Прав е!
И да се започне от Мургина, като и знае човек бакиите, какви данъци от баровците, какви пет лева
14 Октомври 2008 17:16
Сухар, явно непаниманието е взаимно.
А това дето го пише отдоле е моят начин да изразя несъгласието си с афишираните бейлаути.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД