Ан-Мари Гулде от МВФ и гуверньорът на унгарската Централна банка Андраш Шимор обявяват споразумението на страната с МВФ на пресконференция вчера. |
През последните няколко седмици обаче човекът е разтревожен. Сега с един швейцарски франк се купуват 188 форинта, а когато той взема заема, курсът е 1 към 150. Сега вноските по кредита набъбват.
"Нараснаха от 60 000 на 85 000 форинта (333 евро)", казва Шепеши, чиновник от Будапеща, който взема всеки месец 686 евро чиста заплата. Освен ипотеката той е взел и петгодишен заем в швейцарски франкове за кола, като плащанията по него са скочили с 25% до 192 евро месечно. "Можем да спестим оттук-оттам, но това е само началото, най-трудните времена тепърва предстоят", казва той.
Неговият случай не е изолиран. Заемите в твърда валута са около 90% от всички ипотечни кредити, взети от унгарските домакинства от 2006 г. насам, и това е резултат от дългогодишната политика на правителството да взема големи кредити. Това увеличи лихвите във форинти и направи още по-привлекателни заемите с ниски лихви в чужда валута.
Още по-силно засегнати от Шепеши са унгарците, които са взели кредити в японски йени. Само за 3 месеца кредитите им поскъпнаха с 40%, след като стойността на йената достигна най-високото си ниво от 13 г. Обикновените граждани със заеми в чужда валута сега са изправени пред перспективата да плащат все по-високи вноски, ако форинтът продължи да пада, или пък да превърнат заемите си от чужда валута във форинти, но да плащат ужасно високата унгарска лихва от 11.5 %.
Последиците от слабия форинт, подкрепени от високите лихви и зависимостта от чуждия капитал, изпрати унгарската икономика в състояние на свободно падане. Чуждестранните банки и инвеститори панически събират капитали и експертите предупреждават за масови банкрути не само на обикновените граждани, но и на държавата като цяло.
Това е обрат за страната, която привличаше инвеститори, а сред тях доверието в Унгария бе по-високо, отколкото към която и да било друга страна от бившия комунистически блок в Източна Европа.
Сега Международният валутен фонд се намеси, за да спре масовото изтегляне на инвестиции от страната. Унгария ще се превърне в първата държава от ЕС, която ще получи спасителен пояс от МВФ в размер на около 12.5 млрд. евро.
Вестта за това срещна смесени реакции в Будапеща. "Кредитна примка около шиите ни", писа десният в. "Мадяр хирлап", друго издание пък публикува колаж на пачки форинти, които са погълнати от циклон.
"Ще е трудно", пише таблоидът "Блик", като изтъква, че едно от условията по заема е 300 млрд. форинта съкращения на бюджетните разходи, което пък неминуемо ще доведе до висока инфлация и орязване на социалните плащания.
"След годините на комунизма тук няма задълбочено разбиране за икономика. Всичко, което хората знаят, е, че след еднопартийното управление искат да имат апартаменти, коли и електроуреди и са им нужни пари, за да платят за тях. Обръщането към чуждата валута не беше чак толкова глупава идея, защото всички знаеха колко стабилен е форинтът. Затова, докато той не загуби стойността си спрямо валутата, към която е заемът, всичко беше ОК", казва Золтан Погача, политически икономист от Унгарската академия на науките.
Емилия, чистачка, която работи на 16 места, едва свързва двата края. Тя и 40-годишният й съпруг Шаба, който е дърводелец, установяват с ужас, че само за няколко седмици вноските по кредита им от 7.8 млн. форинта, взет в швейцарски франкове, поскъпват с 10% до 235 евро месечно. Тепърва им предстои да разберат с колко ще се увеличат вноските и по 8-годишния им заем от 2 млн. форинта, който са взели, за да си купят автомобил "Сеат".
"Не се ядосвам и не мисля, че са ни дали погрешен съвет - все пак кой можеше да предвиди кризата с форинта? Пък и бурята дойде от Америка, а не от тук, от Унгария", казва Емилия.
Премиерът социалист Ференц Дюрчани съкрати публичните разходи, но това се оказа недостатъчно. Пък и признанието му в частен разговор - чийто запис стигна до медиите и предизвика неколкоседмични яростни улични протести, че правителството "лъже сутрин, обед и вечер" за състоянието на икономиката, за да спечели изборите през 2005 г., необратимо уби желанието за реформи през оставащите му 2 г. на поста.
Няколко правителства до голяма степен носят вината за настоящите проблеми, благодарение на дългогодишната практика да се вземат кредити, за да се запази щедрата социална система. Краят й обаче явно се задава, особено сега, когато МВФ ще има думата при съставянето на бюджета. Десни политици предупреждават, че 13-ата пенсия ще бъде една от първите придобивки, с която унгарците ще трябва да се простят.