Това, което предполагахме, вече е факт - ако няма присъди за източването на предприсъединителните и структурните фондове, България не само няма да получава, а години наред ще връща пари на Евросъюза.
Това каза в прав текст на България и нейните правоохранителна и правораздавателни системи говорителят на ОЛАФ Алесандро Бутиче. За да бъде убедителен, даде пример с друга държава по случай с внос на царевица от Гърция за Белгия. Еврокомисията имала данни, "че царевицата е от бивша югославска република". Гърция обаче настоявала, дори на високо политическо ниво, че царевицата си е гръцка. "Но случаят отиде в съда и той даде основание на ЕК да си поиска парите обратно", заключи Бутиче. И след това подчерта, че всяка държава членка, в т.ч. България, трябва да е внимателна.
Просто и ясно - всяка измама може да бъде хваната, дори и да има политически чадър. Бутиче използва престоя си, за да даде и ясен знак, че официален Брюксел очаква от България наказване на виновните за източването на еврофондовете и осъдителни присъди.
"Когато имаме доказателства за измами, ги даваме на властите, но националната съдебна власт е тази, която трябва да разкрие виновника. Ако тази власт не го осъди, а ние имаме данни, че е виновен, имаме механизъм, по който да си търсим парите, има и решение на Европейския съд в тази насока", заяви говорителят на ОЛАФ.
И изтъкна, че очакването на Брюксел е да види вложени усилия както по разследвания за злоупотреби с пари по САПАРД, така и по ИСПА и ФАР. Т.е. ако някой си мисли, че ще ни се размине с един-два случая по САПАРД и само с някоя и друга присъда по тази програма, се лъже.
Но засега именно това се очертава. Към прокуратурата бе направено специализирано звено за разследване на престъпления по програмата САПАРД. В него участват 8 прокурори, следователи, представители на следствието и данъчните. На няколко пъти се твърдеше, че има разследвания и за измами и нередности с пари на ИСПА и ФАР, но
поне до този момент не са известни дела, влезли в съда,
а още по-малко осъдителни присъди.
Истина е, че от римското право има един принцип, на който се гради всяка съвременна демокрация - че всеки е невинен до доказване на противното. Има обаче и още един принцип, на който се крепи всяка държава - че всеки, извършил престъпление, трябва да си получи заслуженото.
Затова и когато една измама е повече от очевидна, когато има фалшиви документи, подписи, фирми фантоми, източване на средства чрез лъжи, трябва да има и ефективни присъди.
Защото в България тази напаст с измамите с еврофондовете породи не само обръчи от фирми, но и нова каста от милионери измамници. В крайна сметка може да се стигне до връщане на стотици милиони и милиарди левове, които ще се вземат пак от джоба на всеки данъкоплатец.
Бутиче отправи и още едно послание. Той първо обяви, че консултанти на прокурорското звено по САПАРД са служители на ОЛАФ, които по думите му "пребивават в България през седмица". Веднага след това обеща, че структурата срещу измамите с еврофондове ще "присъства най-активно в България". Или иначе казано - измъкване няма.
Освен това ОЛАФ даде да се разбере, че изобщо не е доволен от съдебната система в България - работата й все още е под въпрос. "С огромен интерес очакваме да видим как ще завърши първото голямо дело по САПАРД, което влезе в съда на 20 октомври т.г.", каза Бутиче, визирайки процеса, по който обвиняеми са 9 души начело с бизнесмена Марио Николов.
Всъщност този случай бе разкрит от самата ОЛАФ. Според службата схемата е българска, а в Швейцария и Германия родните бизнесмени са имали помагачи. В Германия вече двама души получиха присъди. У нас делото тръгна едва сега на първа инстанция. И със сигурност ще се влачи няколко години. А
само по този случай става дума за 7,5 млн. евро
Още десетки подозрения за измами се разследват, като сумите по тях може да достигнат и десетки, че и стотици милиони евро.
И още сега трябва да се подеме починът, че ако се наложи връщане на пари, трябва да се взима от бюджетите на съдебната власт - на съда, прокуратурата и следствието, от парите на МВР и на ДАНС. Така е най-справедливо. Точно те са структурите, призвани да разкриват, разследват, обвиняват и осъждат. И са натоварени с огромни правомощия, а общият им бюджет нахвърля сигурно 2 млрд. лв. Много повече от парите за здравеопазване, образование и култура, взети заедно. Правоохранителните структури могат да си заслужат нашата издръжка единствено като вкарват евроизмамниците в затвора и им конфискуват имуществото и парите.
В крайна сметка - който не работи, не трябва и да яде.
От половин година ви повтарям че ще има обратно кихане. За съжаление парите няма да бъдат извадени директно от джебетата в които потънаха. Ще се плаща главно с обществени средства. На пръв поглед не е справедливо. На втори , обаче , може да попитаме : А кой ги докара на власт тригъзите лапачи ?
Доста хора гласуваха първом за сивио мишок Гоце . После дадоха картите в ръцете на тримата "играчи " и така се оформи "Бандата на Четиримата". Тайната надеждица беше че те ще покраднюват , ама и "ние" ще намажем покрай тях от парите на тъпите европейци.
Е , дотук добре. Да видим к'во има да става натам.