:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,737,537
Активни 534
Страници 22,440
За един ден 1,302,066
Трепети

Македония в очакване на Годо

Атина заплаши Скопие с ново вето не само за НАТО, а и за ЕС
Снимка: Ройтерс
Президентът Цървенковски и премиерът Груевски.
Двама души чакат до едно дърво. Чакат някой си Годо. И докато го чакат, си говорят. Идват още двама, говорят и те, после си отиват. Продължава очакването на Годо. Кой обаче е Годо? Така ли се казва? Ще дойде ли? И дали съществува изобщо? Този синтезиран анонс, с който вещите познавачи на ирландеца Самюел Бекет се опитват в няколко изречения да обобщят неговата великолепна комедия "В очакване на Годо", идеално приляга като фон на интригата около неясните и разтегливи във времето



преговори за името на Македония



и нейното европейско бъдеще. Така поне смятат някои изявени местни интелектуалци, които пряко или косвено участват в постановката, представяна вече пети сезон поред в скопския филиал на балканския театър на абсурда. В подкрепа на това тяхно твърдение е необходимо само да бъдат внесени няколко незначителни персонификации. И цитираният по-горе пасаж логично може да бъде представен по следния начин: Президентът Бранко Цървенковски и премиерът Никола Груевски чакат до едно дърво. Чакат да се намери някой, който първо да разреши спора между тях, а след това и евентуално да ги обедини около приемливо за тях, за македонците и за етническите албанци в страната предложение за името на Македония в диалога с Гърция. И чакат не някой друг, а самия Годо. Който в никакъв случай не трябва да се бърка с Матю Нимиц - посредника на ООН в конфликта между Скопие и Атина. И така, докато първите държавни и правителствени мъже на македонската република чакат до дървото, идват още двама - външният министър Антонио Милошоски и неговият дипломат Никола Димитров. Те също говорят нещо, особено Димитров, за напрегнатите и до момента безрезултатни преговори, но очакването (взаимноприемливото македонско-гръцко решение за името, членството в НАТО и ЕС) на Годо продължава. И по всичко личи, че това се очертава като дълготрайна



тенденция в двустранните отношения



между балкански държави, които в никакъв случай не са еталон за добросъседство. Казаното дотук обаче изобщо не е новина, а факт, известен от доста време. Или по-точно от 1991 г., когато Македония се отдели от бивша Югославия и пое т.нар. самостоятелен път на развитие и нейните лидери зачакаха под дървото идването на Годо. Оттогава обаче официалната позиция на Скопие по ключови въпроси, свързани най-вече с утвърждаването, развитието и популяризирането на младата република, се оказва за съжаление контрапродуктивна. Особено по отношение на нейните съседи, които още от време оно винаги са обвинявани, че са виновни за неудачите й. Дори деликатен въпрос като преговорите за името с Гърция не прави изключение. В тях първите мъже на Македония, вместо да се опитат да разплетат дипломатично,"со кротце и со благо" гордиевия възел на натрупаните от времето конфликти, предвид желанието на страната да влезе час по-скоро в НАТО и ЕС правят точно обратното. Те сякаш умишлено търсят конфронтация, при това с противник, който изобщо не е за подценяване. Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes* е казал преди столетия Публий Вергилий Марон. Явно обаче край Вардара политици и дипломати не обръщат достатъчно сериозно внимание на неговото изстрадано предупреждение. При това не отчитат и факта, че данайците изобщо



нямат намерение да се церемонят с тях



Гърция е със самочувствието на стара демокрация, освен това е пълноправен член на НАТО и ЕС. Този актив е достатъчен, за да мотивира Атина, която може да се противопоставя твърдо с всички позволени и по-малко популярни механизми на амбициите, провъзгласеното за конституционно име от Република Македония да се наложи или запази и в бъдеще. Допълнително напрежение в процеса предизвикват инициативите на Скопие да включва поетапно в дневния ред на обсъжданите теми на преговорите освен името и проблемите, свързани с признаването на македонския език, нация, църква, обезщетения за бежанците от Егейска Македония и прочие спорни с южната й съседка въпроси. Вероятно мотивирани от констатацията "винаги намираме нещо, за да си даваме вид, че съществуваме", изречена от Бекет чрез един от героите, очакващи Годо.

Потомците на древните елини обаче са изключително чувствителни към всичко, което носи името Македония или по-някакъв начин е свързано с нея. Особено пък когато се касае за региони, намиращи се извън пределите на Гърция. В тази връзка премиерът Костас Караманлис, ръководителката на външното ведомство Дора Бакояни и лидерите на основните политически партии в страната многократно са отправяли конкретни предупреждения, че гръцкото вето, наложено при срещата на високо равнище на Атлантическия пакт в румънската столица през април т.г., ще се превърне в постоянен начин за комуникация със Скопие. Не само по въпроса за НАТО, а и за ЕС. Заплахата е съвсем реална и Атина спокойно може да я изпълни без никакви притеснения, така както преди повече от петнадесет години



накара Македония да свали "Звездата на Вергина"



от националния си флаг и да я замени с друг символ

Борбата за македонците е неравна, но за тях е въпрос на чест и достойнство да я доведат докрай. От чиста проба балкански инат и накърнена юнашка гордост обаче не искат да отстъпят нито крачка назад. Не ги обезкуражава и фактът, че близки държави, каквато бе верният им до вчера съюзник и покровител Сърбия, заради признаването на Косово открито преминават в лагера на противника. Естествено, заради този ход, оценен като "предателство" в Белград, от Скопие очакват международна помощ. Най-вече от Вашингтон. Под формата на едно мощно рамо за Атлантическия пакт и ЕС, което в пристъп на великодушие американците вероятно са обещали да ударят в подкрепа на македонската кауза. Дадените обещания обаче могат доста да се проточат във времето - докато дойде чаканият с нетърпение Годо. САЩ в момента, а по всичко изглежда и в близко бъдеще, ще бъдат заети със съвсем други грижи (президентски избори, финансова криза и пр.). В Евросъюза също имат сходни проблеми и куп други по-важни въпроси за решаване, така че асоциирането на македонците изобщо не стои като приоритетна цел или близка перспектива. Въпреки това Брюксел от време на време насърчително ги тупа по рамото, като по този начин им дава кураж да продължават усилията в борбата с корупцията и организираната престъпност. В крайна сметка обаче те винаги се оказват недостатъчни за високите цели, които преследват в Скопие. Такава за съжаление е и оценката, дадена от еврокомисаря по присъединяването Оли Рен, отбелязват с огорчение след четвъртото "не" от Брюксел и местните медии. Ето защо поне на този етап край Вардара ще трябва търпеливо да чакат Годо. При така създалите се обстоятелства единствено той може би ще бъде в състояние да реши само с един замах техните проблеми.

---

*Quidquid id est, timeo Danaos et dona ferentes (лат.) - Каквото и да е, аз се страхувам от данайците (гърците), дори и когато носят дарове (Публий Вергилий Марон).
Снимка: Ройтерс
Комисарят по разширяването на ЕС Оли Рен (вляво) обяснява на македонския премиер Никола Груевски, че страната все още не отговаря напълно на критериите за членство в съюза.
Снимка: Ройтерс
Млади и стари спонтанно изразяват недоволството си от гръцката позиция по въпроса за конституционното име на Република Македония.
Снимка: Ройтерс
Тежко въоръжени македонски полицаи от специалните части за борба с безредиците охраняват Бюрото за връзка на Гърция в Скопие.
29
3667
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
04 Ноември 2008 01:12
Новев ни обяснил цитат на (лат.) под черта.., анауизът му - банауен, а иначе Груйос с тия чепици е като ковбой... Има вкус, треба да му се признае...!


Редактирано от - konan на 04/11/2008 г/ 01:29:52

04 Ноември 2008 01:40
..исконния македонски символ е "Луната на Земята", а не "Звездата на Вергина".Истинския кютек требе да е с Туркия, която си е присвоила част от
Луната - Полумесеца!
Научно доказано от историчарите е, че Луната е древен македонски прованс!
Сериозно: византийците ги боли за разни звезди и имена..
Обаче най се стегат за т. нар. 'славяногласни елини', които по неизвестни за мене причини са научили и още си споням български само за 4 год. българска окупация по времето на ВСВ..
04 Ноември 2008 04:51
Браво на гърците, прави са.
Тази новоизлюпена държава няма нищо общо с Македоските неща от историята.
Македонци( и още по точно вардарски македонци) са наричани хората от тези крайща заради географията и то само от българите.
Най-точното име на тази мижава държава е ВАРДАРСКА МАКЕДОНИЯ и то заради ината. Иначе това си е Вардария, най-точното.
04 Ноември 2008 07:08
След втората ракия всеки може всичко!
04 Ноември 2008 07:24
а защо мислите, че на македонците много им трябва да са в Ес или НАТО? Може би поминуват добре и без тези две организации ?
04 Ноември 2008 08:11
Спореде мен гръцката цел е друга.Те за разлика от нас имат дългосрочна политика и знаят, че евнтуалното приемане на БЮРМ в ЕС, ще отприщи албанската зараза.Македония е обречена, тя е тежко заразена, и дано да не излезе заразата извън нейните граници.Това е.
04 Ноември 2008 08:19
...плутократите отпървата снимка са си чиста проба чобани...
...холестерола им е избил и по килима...
04 Ноември 2008 09:45
Макетата да кажат на гръците, че ако не е Македония ще е западна България, и всички проблеми ще им бъдат решени )))
04 Ноември 2008 09:58
Съветското изчадие на балканите трудно ще съществува като част от Европа, когато е захапано от запад от албанците. Добре , че са Гърците иначе да сме я оплескали окончателно.
04 Ноември 2008 10:08
Според мен пияндето Иван е същият като пияндето Стависки, защото и двамата сядат да карат пили (това зависи от тях самите). Кой в какво ще се блъсне после е в ръцете на Лукаваго.[/bla ck]
04 Ноември 2008 10:12
О, Годо го чакаме и тука. Да мине някой, да ни каже има ли българи зад граница, къде, колко, за кво се борят, щат ли да се върнат тука, можем ли да ги приемем, как, къде (в Кърджалийско ли). Ама няколко юпита развалиха нашия щах за Външни Българи. И пак чакаме Годо! Ами те и вардарските българи са същите баламурници като нас.
04 Ноември 2008 10:20
Момчета от форума, всеки има право да се смята за такъв, какъвто той реши.Всеки опит отвън да се внушава на македонците какви са е глупост безмерна.И още нещо, ние българите сме им най -близките по кръв, език и култура.Нормално е да ги защитаваме от всичко срещу всички.Всичко това ми дава право да възкликна:МАКЕДОНИЯ НА МАКЕДОНЦИТЕ!
04 Ноември 2008 10:23
Властите в Скопие нямат никакво желание да разрешат спора с Гърция. Те упорито продължават да водят държавата си към изолация. По друг начин не може и да бъде, все пак техните ментори от Белград дори нямат статут на кандидат- член за ЕС. Това някак си е неудобно за наследниците на УДБ-а, за тях сърбите са полу-богове.
04 Ноември 2008 10:29
С това знаме направо могат да се присъединят към Японската Империя като
"Военноморски анклав".
04 Ноември 2008 10:41
Herr_Vasko

Много добре си формулирал ситуацията. Само да допълня, че заразата вече я има. В Eпир отдавна албанците си въобразяват разни работи. Дори преди няколко месеца имаше сериозни протести на границата с Албания - село NIKI. Edessa си е пълно с тези мизерници....
Не знам обаче защо албанците ги е страх от българите, на няколко пъти ми направи впичатление това.

А за тези, дето обсъждат обувките на някого си, мога да цитирам Рузвелт:
"Великите умове обсъждат идеи.
Нормалните умове обсъждат събития.
Притивните умове обсъждат хората. "
04 Ноември 2008 10:43
"Великите умове обсъждат идеи.
Нормалните умове обсъждат събития.
ПриМИтивните умове обсъждат хората. " опс...
04 Ноември 2008 11:00
МАКЕДОНИЯ НА МАКЕДОНЦИТЕ...

Кои македонци - тез от времето на Филип Велики, или тез на Александър Велики.
Ерго, събирателното име тряба да е само едно - ВЕЛИКОМАКЕДОНИJA!
А ООН и ЕС(барабар с гърчолята), нека си рупат гръцко домате барабар с колците.
04 Ноември 2008 13:47
Не знам обаче защо албанците ги е страх от българите, на няколко пъти ми направи впичатление това.

Доколкото знам, нещо са се репчили на българските войници в Македония през Първата и през Втората Световна война. Само че тогава сме имали свестни военни и читави граждани, които ...хм, кака да кажа...ами респектирали са ги някак. Ама не е имало тогава износ на американска демокрация, че да приплачат на некой тогавашен Клинтън.
04 Ноември 2008 13:52
Лъжеш се, Purko. Гърция отдавна декларира, че няма нищо против Файром да се ориентира към някоя от съседните държави. Явно визираше България, или Сърбия, може би. Но както вървят работите, ще се слее с Албания.
04 Ноември 2008 13:56
Добруджа-Тракия-Македония /Пиринска, Егейска и Вардарска/, де е БЪЛГАРИЯ.
04 Ноември 2008 14:03
Момчета от форума, всеки има право да се смята за такъв, какъвто той реши... PROSLAV

Явно имаме гости от братска Македония. Добро дошли. Прославе, а какво ще стане, ако всеки започне да се смята, за такъв, какъвто НЕ Е? Сърбите за Германци, Румънците за араби, Китайците за шведи... Стварно! Що не се пишете за Американци, бар си решете проблемите с Гърция.
04 Ноември 2008 15:05
чел съм, че по време на илинденското въстание от турците са ползвали срещу въстаналите селища албански потури. Та после, през 1-та и 2-та войни, както и през другите по-малки на балканите, на албанците е връщано яко по път и до път, а май са го отнасяли и за натрупаното у войниците към родните тогавашни политически мекерета-душеядници. Като пример, чул съм го: до некакво село с албанци, лагерували българи, от селото от време на време ги гърмели, отишъл ефрейтора, казал на нещото като кмет да се узаптят, оти ке му е трудно да узапти своите, от селото пак "дум". После час немало ни село, ни албанци.
04 Ноември 2008 15:11
а, после чета таз история, се съм си мисли, че тоз ефрейтор ще да е бил внук на македонски бежанец. Абе, лошото се помни, кой мисли обратното, не ке да е прав.
04 Ноември 2008 15:14
п.м.:"чета" не, "чул" - да.
04 Ноември 2008 15:28
Какво "чака" Македония ме интересува толкова , колкото и кой ще спечели изборите в УСА. Т.е. - никак. За мен са важни цената на зелето, сиренето , ракията и пр., и дали ще получа заплата следващия месец.
04 Ноември 2008 15:39
Когато българите освободили Македония през 1912 г. и започнали да ограбват, изнасилват и убиват, местните казали на чист български език: " И шо стана, си бегаа фесовете, дойдоа навущата." После дошли гърците и освободили Македония от българите. От тогава в гърция казват, че не се става мъж, когато познаеш жена, а когато убиеш българин. После сърбите освободили де що могли. После..., после... и т.н. Накрая между съседите, които в повечето случаи били триезични (говорели български, гръцки и турски) била вкоренена вражда. Преселването на големи чавешки маси допълнително спомогнало за цялото безумие. Днес има още болни мозъци, които са готови да възродят безумието.
04 Ноември 2008 17:00
Като са македонци - никакви български паспорти на тиквениците.
Да си седат у гьола и да си рупат шоколадови фигурки на Александър Македонски, Филип Македонски или на Омир Македонски ако желаят...
Боли го някой за тия малоумници.
04 Ноември 2008 17:04
Да влязат в ЕС и НАТО както влезе ГДР на времето. Проблемът им с албанците ще може да се реши след това по прибалтийски сценарий - просто някои граждани на бившата БЮРМ не получават паспорти на граждани на разширената България (аналогично на това как руснаците в Прибалтика станаха неграждани). Но за да се осъществи тоя вариант е необходимо Бг-разузнаването да даде част от натрупания резерв на група "македонски" генерали. Обаче няма далновидни политици у нас, които да видят как с неголяма инвестиция България може да си увеличи значително тежестта в ЕС.

Редактирано от - Vitalius на 04/11/2008 г/ 17:09:46

04 Ноември 2008 19:29
По въпроса за албанците - преди години питах един албанец защо ги тресе страх от нас и той ми каза така : " Навремето ( само дето не разбрах кое е времето!?), най-страшните кланета над албанците са ги извършили българите. След това са видели как нашите войски се бият срещу великите Англия и Франция, после как сърбите ядат бой и съвсем сериозно техните старейшини са решили по никакъв повод да си нямат работа с нас. Затова и ме попита " Не ти ли прави впечатление че навсякъде има разселени албанци, а само в България няма!!??? Така решиха навремето и такъв страх от вас ни насадиха." Е, после попрочетох за ген. Вазов и "прочистването" на Македония от албанските банди и ми стана ясно.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД