Проф. Станислав Станилов е роден на 9 септември 1943 г. в Габрово. Завършил е Априловската гимназия, а после история във Великотърновския университет. Ръководител е на секцията по средновековна археология на Археологическия институт и музей при БАН. В 40-ото народно събрание е депутат от "Атака".
-----------------------------------------
- Проф. Станилов, какво прозира зад последното интервю на Ахмед Доган в пресата?
- Според мен прозира паника. Мълчанието на Доган е преодоляно. И то посредством скандала, предизвикан от самоубийството на Ахмед Емин и предсмъртното му писмо. Доган обаче не отговаря на един много важен въпрос: какво означава това, че някой иска да върне България в 1989 г. Първоначално се заговори за 1985-а, после годината беше коригирана. Макар това да са различни позиции на българските турци и на тяхното битие в политиката, те си приличат. Защото настроенията от 1995-а за съпротива на възродителния процес се прехвърлиха и в 1989 г. като политическа идентификация.
- Как ви звучат заканите, че без ДПС няма етнически мир?
- Тук трябва да се почне от малко по-дълбоко - какво представляват българските турци и способни ли са те да организират съпротива и да се вдигнат на въоръжен бунт като косовските албанци или мюсюлманите в Босна и Херцеговина. Аз лично мисля, че тяхното културно моделиране е много повлияно от българите и те няма да излязат масово да правят каквито и да било насилствени акции. Най-много да се ограничат с демонстрации. Само че те няма срещу какво да протестират, ако ДПС слезе от властта чрез демократични избори. Не им стигат гласове - не влизат във властта. Освен ако не са поддържани отвън, но в момента Турция си има други грижи. Освен това ДПС е в неудобна позиция спрямо вътрешното положение в Турция, защото там срещу кемалистите има голяма атака, а нашите са един вид кемалисти.
- Какво имате предвид?
- ДПС е обвързано с горната част на турското общество, с привържениците на Кемал Ататюрк и светската държава. Те не са обвързани с ислямистите. Ако има такива, това са отделни хора.
- Да не би пък точно това да е имал предвид покойният Ахмед Емин, като казва, че в ДПС има хора, които искат да върнат България към 1989 г.?
- Според мен той е искал да каже, че в ДПС има определени хора, които са в състояние при евентуално изваждане на партията от властта да използват настроенията сред българските мюсюлмани, за да се задържат в управлението. Но аз се съмнявам дали тези хора, които върхушката на ДПС изостави в крайна бедност, ще тръгнат след нея. Може би е крайно време да започнат да правят разлика между атаките срещу ДПС и срещу турците изобщо. Задачата на българското атомизирано общество е, първо, да се запази етническият мир и, второ - да се извади ДПС от властта и да започне разплитането на чорапа. Това разплитане ще стигне и до българските партии и ще се разкрие голямата далавера. А тя се състои в изсмукването на обществения ресурс чрез държавата. Най-големите кражби стават през държавните институции. Според икономисти се губят някъде 6-7 млрд. лв. годишно. Това е контрабандата на стоки, далаверата с акцизи, източването на ДДС. Според експертите, ако се прекрати тази огромна далавера, пенсиите могат да станат 500 евро, а заплатите - 1500 евро средно. Изваждането на ДПС от реалната власт е първата стъпка към пресичане на голямата далавера. Твърденията на Доган, че партията няма от какво да се страхува, защото вече е била в опозиция, са спекулативни. Да, те бяха в опозиция, но преди да са били във властта и сметките им бяха чисти. Сега обаче са били във властта и ако се бръкне в договорите им с турски фирми и разни други иширети, може да се получи операция "чисти ръце". Тя няма да е като в Италия, където цялото общество излезе по улиците и поиска очистването на политиката от мафията, но ще стане по български модел.
- Мислите ли, че някой изобщо ще дръпне нишката на чорапа, при условие че накрая разплитането ще стигне и до него?
- Самоубийството на Емин показа, че голямата далавера, за която говорим, е достигнала своя критичен максимум. Тя не може да продължава вечно, тъй като се губи държавен ресурс и нацията спира да живее, както е в момента. В момента нацията е спряла да живее в очакване на външната икономическа криза. А тя може да бъде преодоляна много лесно, ако от гърба на българското общество се отмахне тази гигантска далавера. Защото това, че у нас заплатите и пенсиите са най-ниски в Европа, а цените - най-високи, е пряк резултат от ограбването на държавен ресурс. Ако тези пари се съберат и се вкарат за обществено полезни дейности, ще излезем безболезнено от кризата. Това, което сега се дава на хората, е един майтап, шега. Ето, Народното събрание не спира да приема олигархични закони. Например този за приватизацията на болниците. Не беше даден приоритет на лекарите при приватизацията на болниците, мнозинството гласува да бъде изнесено всичко на пазара и олигарсите да си пазаруват на воля. В момента в дворовете на болниците вече се строят магазини и бизнес центрове. А лекарите са принудени да плащат високи наеми за кабинети, което удря по джоба и на пациентите. Същото стана и с аптеките. Ние предложихме като в Германия "една аптека-един фармацевт" или "две аптеки -един фармацевт". Управляващите ги пуснаха неограничено. В Швеция например аптеките са държавни, частните са забранени.
- Да се върнем към ДПС. Това ли е прословутият български етнически модел - една етническа партия да е все на власт?
- Истинският етнически модел е да няма противоборство. Да си припомним, че в народните събрания след Освобождението е имало много турци депутати. Даже Симеон Радев ги описва много хубаво как, за да спестят от заплатите, живеят заедно в един хан и плащат на един беден турчин да им вари кафето. Това е българският етнически модел - всички да живеят във взаимна поносимост и да уважават държавата. Впрочем турците имат по-добро чувство към държавността от българите.
- А защо тъкмо ДПС си приписва заслугата за този модел, след като движението по-скоро разпалва вражда между етносите?
- ДПС постоянно експлоатира теглилата и униженията от възродителния процес, за да преяжда с власт и върхушката му да краде необезпокоявано от държавата. Те постоянно повтарят на българите колко са виновни за прогонването на турците и как винаги трябва да отстъпват. Вие си мълчете, а ние ще си крадем, ще бъдем постоянно във властта и ще правим каквото си искаме.
- Мислите ли, че идва край на това изнудване и спекулация с чувството на вина?
- С изнудването ще се свърши, защото то не се вписва в линията на европейската вътрешна политика. Не може постоянно да се извиват ръцете по този начин. А и преименуването не е признато за геноцид, въпреки че някои го наричат така. Това ще отмине, защото големите грабежи и създаването на една огромна олигархия ще засенчи всичко.
- Може ли в тази ситуация някой действително да палне искрата на етническия бунт, както говори Доган?
- Етнически бунт в България не може да се получи, но етническо противоборство може. Най-голямата последица от политиката на ДПС в България е лютата омраза, която изпитват българите в смесените райони към турците като цяло. Ако вземеш на някого 100 лева, може да ти прости, ако му удариш два шамара - и това може да се прости, но ако го унизиш, той никога не прощава. Българите в смесените райони никога няма да простят унижението, на което са подложени и на което те не са подлагали турците при възродителния процес. И това е заслуга единствено на ДПС. Тази партия превърна българите в смесените райони в лоши хора.
- Не се ли храни и "Атака" от тази омраза?
- Истина е, че несправедливостта и тези унижения захранват "Атака". Но "Атака" има народни представители и от райони, които нямат нищо общо с турците. "Атака" е партия на протеста, на унизените и оскърбените. Не на бедните и гладните, а на хората, които могат да се нахранят, но са унизени от цялата ситуация в България, най-вече от олигархията, която дърпа конците на държавната администрация и тя се е корумпирала дотам, че българският гражданин няма лична защита, не може да получи справедливост. И докато България продължава да бъде държава на олигархията, атакисти ще има.
"ДПС е обвързано с горната част на турското общество, с привържениците на Кемал Ататюрк и светската държава. Те не са обвързани с ислямистите. Ако има такива, това са отделни хора."
Това ми хареса, защото е вярно.