Българското правосъдие е на път да сътвори още един шедьовър. Спомняте си ранното утро на 3 юли, когато се взриви военният склад в Челопечене с 1500 тона боеприпаси. Бяха установени кражби за около 3.5 млн. лева и редица други нарушения. Заради това обаче се очаква да изгърми единствено последният командир на поделението майор Мирослав Митов.
На 14 октомври Софийската военно-окръжна прокуратура повдигна две обвинения срещу Митов. Той е обвинен в "присвояване на чужди движими вещи в големи размери, собственост на Министерството на отбраната" и "превишаване на властта с цел имотна облага, вследствие на което са настъпили вредни последици".
В Наказателния кодекс за първото престъпление се предвижда лишаване от свобода от 3 до 15 години, а за второто престъпление - лишаване от свобода от 1 до 5 години.
Обвинителният акт срещу Митов е единственият резултат от разследването на военните обвинители.
Възможно ли е
един обикновен майор да взриви държавата?
Ако питате мен - не. Армията е структура, основана на единоначалието. Там не е възможно да се извършват елементарни неща, ако няма разрешение от по-висшестоящ.
Логичен е въпросът кой не е взел правилното решение, та майор Митов е създал предпоставки да се взривят тези 1500 тона боеприпаси. Според прокуратурата злоупотребите в поделението са ставали в периода 2005-2007 г., като са проведени търгове, при които определена фирма е спечелила с цена, в пъти по-ниска от пазарната. В този период командването е продало боеприпаси за 3.5 млн. лв. на цени от 1998 г.
Резултатите от вътрешната проверка на военното министерство бяха изнесени от министър Цонев в края на юли. Те сочат, че Митов е имал девет наказания, сред които една година понижаване в длъжност и мъмрене, но въпреки това не е уволнен. Един от случаите, за които е наказван, е свързан с това, че при проведен търг за продажба на месингови гилзи Генералният щаб и Министерството на отбраната (МО) са ощетени с 350 хил. лв.
Министърът огласи имената и на 17 фирми, както и стойностите на сключените с тях договори. Липсваха обаче количеството скрап, което е продадено, и съответно цената на отпадъците в този период от време. Така се губи цената, на която е договорен металът. От справката сделки за най-много пари са направили "Истра 54 - Ваньо Янкулов" ЕТ - общо 707 548 лв., "Метал трейд ко" ООД - 998 750 лв., и "Стам трейдинг" ООД за 744 648 лв. Останалите фирми са сключвали договори за по около 30 - 40 хил. лева. Това са "Нова универсал"ООД, "Метком Йотови"ООД, "Феникс Трейд" ООД, "ВИР-90" ЕООД, "ГЕ - 88" ООД, "Мак метал" ЕООД, "Норд" ООД, "Еф ен трейд" ЕООД, "Еловица" АД, "Емко" ЕООД, КМЦ АД и "Екоресурс БГ" ЕООД. По информация на "Сега" следствието не е разследвало нито една от тези фирми за връзки със служители на МО и ГЩ.
Веднага след взрива министър Цонев поиска оставката на зам.-шефа на Генералния щаб по ресурсите ген.-лейтенант Румен Цоков. Това решение бе взето, тъй като в злополучната утрин той остави
Цонев да се черви няколко часа пред екраните
на телевизиите и да не може да обясни какво точно гърми и изобщо какво има в това поделение. Едва след това се разбра, че е имало и финансови злоупотреби.
Цонев обясни, че освен ген. Цоков началници по някакъв начин през годините са били и сегашният представител на ГЩ в НАТО и ЕС ген.-лейтенант Атанас Запрянов, военният ни аташе във Вашингтон ген. Васил Върбанов и началникът на щаба на НАТО в Скопие ген. Стоян Генков, както и много други.
Сред спряганите версии за взрива в поделението бяха и умишлен пожар с цел икономически интереси - прикриване на далавери, ставали в поделението, или подготвянето му за приватизация.
Единствената версия за инцидента излезе пак от Цонев в края на юли и тя гласеше, че от основната причина за взрива е, че в поделението са съхранявани боеприпаси, "повече от безопасния капацитет на поделението". Военният министър се оправда, че освен боеприпаси на армията там имало и негодни патрони и снаряди на МВР и НСО. Пропуски имало и при отчетността в поделението. Проверка установила, че всички останали мерки за сигурност са били спазени.
От тогава до сега държавните органи не са обявили какви са истинските причини за този взрив. Има реално само едно повдигнато обвинение - срещу един майор. Вярно, той е командир на гръмналото поделение, но не е единствен в дългата субординационна военна нишка. Не е възможно един човек да е виновен за толкова много материални и финансови щети. Както и не е възможно да е наказван толкова пъти и въпреки всичко да е оставен на поста. Защо, срещу колко и на кого? И защо прокуратурата не си задава тези въпроси?
...да...
...първата световна война е подпалена от убиеца на ергхерцог фердинанд...