- Ваше превъзходителство, сенатор Барак Обама ви посъветва на изпращане като посланик да помагате "агресивно" на България в борбата с организираната престъпност и корупцията. Как ще действате сега, след като американският народ го избра за президент?
- Възнамерявам да действам както досега. А именно - да работя като приятел и партньор на България за укрепване сътрудничеството ни и да бъдем много решителни публично и в личен аспект в областите, където има проблеми, в областите, за които мислим, че можем да помогнем, и по-специално по въпросите за корупцията и организираната престъпност. Сега работим заедно с българското правителство и с граждански структури над практични програми с различни аспекти с цел да се опитаме да се справим с тези проблеми. Вярвам, че такова е желанието на българския народ, а именно да надмогнем тези проблеми, както и вестникарските заглавия, които представят тази страна в злощастна светлина. Вместо само да се говори, по-добре е да се съсредоточим върху фактите и да кажем: има проблеми, нека да работим заедно и да ги решим. Това означава да се поставят престъпниците зад решетки, да се изкоренят корумпираните служители, да бъдат наказани за незаконните им действия. Ето това възнамерявам да правя, това стоеше зад въпроса, поставен ми от сенатор Обама, и моето потвърждение тук е, че президентът Буш искаше и работеше да го постигне през времето на своето управление. Вярвам, че българското правителство и българският народ искат точно това от нас да направим заедно.
- Какъв съвет ще дадете на България за близките месеци? Какъв урок може да извлече тя от тези избори?
- Първо, трябва да се осъзнае какво се случи. Съединените щати бяха свидетели в миналото на несъвършени процедури при избори - имам предвид случилото се във Флорида (на изборите през 2000 г., когато Джордж Буш победи Ал Гор след оспорвано ръчно броене на гласовете при минимална разлика). Имахме оживени дебати как да преодолеем подобни рискове. България също премина през някои изпитания (на избори) и трябва да си извлече поуки, за да напредне. Ключовият проблем, с който трябва да се справи, е финансирането на политическите партии. Тя трябва да увеличи прозрачността как текат парите в сейфовете на политическите кандидати. Проблем е как в миналото са били мотивирани избирателите да гласуват. Необходим е много честен дебат.
- Има ли някаква поука за България от начина, по който бе финансирана тази предизборна кампания в САЩ?
- Отделните избиратели вярваха, че техният глас може да има значение, и даваха пари за предпочитаните от тях кандидати. Контрапункт на наблюдаваната в други случаи апатия бяха хората, които даваха малки суми. Смайващо бе как тези малки суми образуваха небивало голям финансов ресурс. Мисля, че това е изключително важен урок как се постига внушителен резултат чрез прозрачност във финансирането. Кандидат-президентите събраха 2.5 млрд. долара, а кандидатите за Конгреса - още 3 млрд. долара.
- Ще търсите ли информация за корупцията и престъпността в България от неправителствени източници или ще предпочитате властите?
- Не само за престъпността и корупцията, но и в другите области търсим информация от всякакви източници. Никога не разчитам на едно мнение и на един източник. За да се получи балансирана картина, се нуждаем от многопосочни източници.
- Могат ли Балканите да се надяват, че Обама ще донесе и тук промяна?
- Ще започна с България, защото според мен тя трябва да играе водеща роля за задвижването на икономиката на целия балкански район. Много се надявам, че трудният мир, нестабилността и насилието в този район ще намерят постепенно решение към по-добро политическо и социално бъдеще. Заедно с това се стремим към много по-добро икономическо бъдеще, за което България може да има възлово значение с участието, разбира се, и на американски компании. За всички би било добре да дойдат американски инвеститори. Имаме нужда да разширим икономическото си партньорство.
___________________
* Използвани са въпроси и на други медии и гости, поканени на закуска вчера с г-жа Нанси Макълдауни в столичния хотел "Хилтън".
|
|