:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,734,481
Активни 768
Страници 19,384
За един ден 1,302,066
Пръски отвъд океана

Американска мечта

Христофор Караджов
Не бях виждал такова нещо. Най-добрият приятел на десетгодишния ми син му се обади във вторник след президентските избори и двамата обсъдиха победата на Барак Обама. Повярвайте ми, изобщо не говоря за политика с малкия, защото го смятам за леко преждевременно (нищо, че от семейството ни само той може да се кандидатира за американски президент един ден). Детето си има доста други, по-парещи въпроси, на някои от които ми е трудно да отговарям.

Това се случва все пак в Америка, където въпреки мегашоуто на кампаниите политиката не е постоянна тема в съзнанието на хората, нито пък е нещо, което се обсъжда рутинно на чашка между приятели или се споменава изобщо във възпитана компания. Интересът на петокласниците към президентските избори може да ви се струва странична история, но за мен тя се превърна в част от показателния тренд, че този път нещо беше доста по-различно.

Докато пиша това, резултатите от вота се уточняват, но историческият характер на случилото се във вторник в САЩ не подлежи на съмнение. След най-дългата (22 месеца), най-скъпата (общо над 1 милиард долара) и, бих казал, най-добре организираната предизборна кампания за пръв път ще има чернокож президент, който при това



разби напълно опонента си



и взе най-голямото мнозинство за демократите от времето на Линдън Джонсън през 1964 г. Най-много избиратели в историята (137 милиона по предварителни данни) дадоха гласовете си, като, пропорционално погледнато, активността беше най-голяма от 1908 г. насам. Една политическа сила постигна незапомнен от десетилетия успех в изборите за Конгрес. Демократите затвърдиха предимството си в Камарата на представителите и вече доминират уверено и в Сената (въпреки че не успяха да стигнат заветните 60 места, за да станат де факто еднопартийни управници). И така нататък, чели сте и сте чули коментарите по въпроса, включително и тези, които ви обясняват как Барак Обама въплъщава американската мечта.

Едно мога да кажа за него - той бе кандидат, който се държа президентски през цялото време. Дори Рейгън, който е еталон в това отношение, не ме е впечатлявал толкова (макар че бях на 11 години, когато го избраха). В речта си във вторник Обама каза много правилни за момента неща и подчерта неколкократно, че ще бъде президент на всички в трудните времена, които предстоят. Не чак като Чърчил и неговото обещание за "кръв, усилия, сълзи и пот" в речта при назначаването му за премиер през май 1940 г., но пък и Америка не е изправена пред непосредствената заплаха от унищожение.

Дали блестящият оратор Обама ще се превърне наистина в добър президент, не можем да знаем отсега. Поправете ме, но не мисля, че някога човек с по-къса политическа биография е сядал зад бюрото в Овалния офис. Моето чувство като цяло е положително, може би защото ми харесва хладнокръвието на Обама, както и факта, че водеше кампанията си с твърда и уверена ръка, без да направи никакви важни грешки. Дано това е показателно и за качествата му на политически лидер и дано както говори за консенсус (повечето политици го правят автоматично), наистина вложи усилия да го постигне. Да не забравяме, че Джордж У. Буш беше съвсем различен като губернатор, след което се затвори в собствената си черупка, когато стана президент. Така че да стискаме палци, че красивата реторика ще се въплъти в умни и премерени действия, а няма да издъхне под тежестта на държавническото бреме и нуждите на политическата борба.

Ясно е вече и друго -



светът сега ще гледа на Америка по друг начин,



поне за известно време. Тази държава имаше нужда от радикална промяна във визията си и това се случи. Не обичам аналогиите с Джон Кенеди, защото по принцип никога не съм бил фен на клана Кенеди, но е напълно уместно да се търсят аналогии между драстичната промяна от ноември 1960 г. и сега. Само дето тогава Ричард Никсън загуби с някакви си 0.1% (и може би благодарение на изборните машинации в Чикаго). Сега няма спор за кого гласува Америка, както и че Маккейн бе далеч по-лицеприятен и достоен опонент в сравнение с вицето на Айзънхауър.

Стори ми се донякъде иронично, че тази незапомнено дълга и напрегната предизборна битка приключи сравнително рано във вторник вечерта. Медиите, които се опариха жестоко през 2000 г., бяха много предпазливи в прогнозите си и за разнообразие ни забавляваха с последните чудеса на компютърната визуализация. CNN удари всички в земята, като използва холографски образи на журналисти и техните събеседници, намиращи се на другия край на континента. Репортерката Джесика Йелин се превърна в принцеса Лея от "Междузвездни войни", получавайки честта да стане първият човек в историята на телевизията на живо, участвал като холограма в студиото (вижте сами тук http://www.mahalo.com/CNN_Hologram). Нищо чудно, че гледаемостта на изборните програми също надмина всички предишни рекорди.

Нещата, общо взето, се поизясниха, след като Маккейн загуби ключовия щат Охайо около 18.30 ч. по часовниците на Западния бряг (или 21.30 ч. за часовия пояс Ню Йорк-Флорида). Само 90 минути по-късно новинарските канали почти едновременно обявиха Обама за победител.



Макейн призна поражението си достойно



и с това показа класа. Бях обаче разочарован, когато чух неговите привърженици на митинга във Финикс, Аризона, да освиркват името на победителя (в Чикаго, където 120 хиляди души приветстваха Обама, такава неприятна реакция нямаше). Но ги разбирам. Все пак е по-добре да участваш в историческа победа, отколкото в историческа загуба.

Докато избирателите в САЩ се радваха или ядосваха, според предпочитанията си, далечни роднини на Обама в селцето Когело, Кения, припяваха "Отиваме в Белия дом, Белия дом". Президентът на Кения обяви четвъртък за национален празник. Пазарите в Азия, които отварят най-напред, подскочиха нагоре. В Берлин пък отвориха шампанското. В Детройт затвориха центъра на града заради бурната радост по улиците.

Колкото до сина ми, той изслуша с половин ухо речта на Обама в нощта на изборите и много завидя на двете му щерки, които от януари се местят в по-голяма къща и ще получат кутре като подарък от татко си.

Всеки си има своята американска мечта.



__________________________________________________

Авторът приема читателски мнения на ckaradjo@csulb.edu
Снимка: Ройтерс
Барак Обама вече влезе в американската история.
45
6991
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
45
 Видими 
06 Ноември 2008 00:13
И тука само заклинания.

__________________________________________ _____________________
Once the government socializes losses, it will soon socialize profits. If we lose our ability to fail, we will soon lose our ability to succeed. If we bail out risky behavior, we will soon see even riskier behavior.
06 Ноември 2008 00:15
Хубаво де.Що тогава пазарите, петрола и долара падат?
06 Ноември 2008 00:19
бля-бля-бля ... няма ли блогове за празнословене или на това горното му викат журналистика? След първите 3-4 реда не се чете ...
06 Ноември 2008 01:17
А нашите деца след години могат да са само вице-президенти на САЩ, щото и двамата са родени в София.
06 Ноември 2008 01:24
Кракра , а това с удоволствие ли го прочете."Не бях виждал такова нещо. Най-добрият приятел на десетгодишния ми син му се обади във вторник след президентските избори и двамата обсъдиха победата на Барак Обама." Нещо като от пионерските години
06 Ноември 2008 01:32
Хубава статия!
06 Ноември 2008 01:46
Да, може и да ви звучи странно, но моята дъщеря, която е на същата възраст, също цяла вечер само за изборите говореше. Макар досега, щом видеше нещо политическо по телевизията се намусваше. Америка!
06 Ноември 2008 07:52
И на мен ми хареса статията.Последователна е и без излишни неща.Харесвам такъв стил.
06 Ноември 2008 08:27
Американската мечта умря отдавна, след като доста БГ слугинажи се увериха, че такова понятие няма. В момента този, който живее и е решил да остане в САЩ, или е успял и наложил се с професия човек, или луд за връзване, или мазохист. А тези, дето искат да заминават натам, те са луди за двойно връзване и супермазохисти. Истината в момента е Европа, и то на север - Белгия, Холандия, Дания... Все пак, мисля да запиша малкия на китайски, щото като порасне, току виж истината се изместила на изток...
06 Ноември 2008 08:53
Хайде по тихо с дитирамбите за Барак Обама! На фона на Буш, дори моя ловен барак щеше да спечели изборите в САЩ, но трябваше типично по Холивудски да се имитира една скъпа тупурдия и редовия избирател да остане удовлетворен от "добре свърщената работа". Вече и самият Обама призова плахо да не го товарят с прекалено високи очаквания!
06 Ноември 2008 10:30
Комсомолско-секретарска статия в синьо!
06 Ноември 2008 10:48
Даже в България ей сега в събота ще ни прожектират вечерен кинопреглед с фъни елементи по темата ( Натиснете тук)
Както се вижда, освен Империята, требва да се радват и всички провинции...

Редактирано от - Han на 06/11/2008 г/ 10:49:21

06 Ноември 2008 11:42
А нашите деца след години могат да са само вице-президенти на САЩ, щото и двамата са родени в София...

Муцка!
Печелиш цунка!
06 Ноември 2008 12:10
Първо "осанна", после "разпни го". Така май исторически се случват нещата.
06 Ноември 2008 13:14
Уважаема Нели, разбирам Ви напълно и Ви съчувствам.
Все пак има решение и на Вашия проблем.
Тъй като не се съмнявам, че децата Ви ще станат вицепрезиденти, един куршум и хоп - ето Ви Президентска майка.
Човек трябва да се грижи за децата си.
06 Ноември 2008 13:16
А в провинция БГ нема ли да има 10 дневни празници? ..нещо като раназан, де
06 Ноември 2008 13:17
Velikancho, са извинявам малко!
Възприемаш ли?
06 Ноември 2008 13:23
Възприемам, разбира се.
А ти за какво ме извиняваш?
06 Ноември 2008 13:25
Страната на неограничените възможности и ограничените хора.
06 Ноември 2008 13:49





[/quote]А нашите деца след години могат да са само вице-президенти на САЩ, щото и двамата са родени в София.

06 Ноември 2008 14:42
Да не забравя - и ние може да станем вицепрезиденти, отговаряме на изискванията. И написалия статията, предполагам.
06 Ноември 2008 15:15
Натиснете тук



Redneck Yacht Club

____________________
There are two sides of the American investment banks' balance sheets - a left side and a right side. On the left side there is nothing right and on the right side there is nothing left.
06 Ноември 2008 15:46
Еуфория, еуфория, ма спонсорите ще тръгнат да си търсят парите...
06 Ноември 2008 17:22
Едно е вярно, днес си говорихме с един приятел на чаша кафе за изборите в САЩ и след това тръгнахме да се разходим край Руската гимназия, а зад нас трима тинейджъри си говореха за...избрите в САЩ.
06 Ноември 2008 17:25
Няма страшно, спонсорите ще си получат парите. Еуфорковците са насреща. Само не знам дали ще стигнат за фри зъбарски услуги, фри хелт кеър и разните му там социални бенефитки. Опашките пред гишетата за бенефитки са огромни и хората са дошли с големи кошници. Вчера икономическите показатели по света бяха кръкнали шампанско, но днес нещо ми се виждат като да са бая махмурлии.
06 Ноември 2008 17:52
Е от тази статия разбрах какво означава "американска мечта". Най-общо казано - да живееш в САЩ /нев друга американска държава/, къдете шоуто не спира, а холографските образи изместват реалността и да си мислиш, че всеки може да стане президент или Рокфелер; достатъчно е да го иска и системата му го предлага веднага. А на Крюела - браво! Трезва мисъл.
06 Ноември 2008 18:24
Neglasuvacht, ти ще мислиш се отвърнах да чета целия тоя гъзибъркоч?
*
Американски, порнографията на тия избори стигна до там, че в някои училища организираха "избори" за малките. Нещо, което дори и в най-седерастко-комуняшки период в България не бе ставало. Да, и ние в училищата бяхме политизиране тогава, но такава промивка на едно цяло поколение дечурлига никога не е имало. Надявам се, че добре възпитаваш дъщеря си ... да не стане някой фал, защото в момента световния "тренд" е шоколадения цвят. Жив и здрав!
P.S. На Фичонела дъщерята няма да я мислим. Най-умното и красиво дете на света.
06 Ноември 2008 18:26
Не беше лошо както автора, така и по-учените тука да припомнят корените(ако ги знаят) и какво значи „американска мечта”, свързано най-често с мерака на пристигащите от мизерията емигранти, виждащи се като бъдещи важни и забогатели человеци . Понятието е въведено в историческия трактат на Джеймс Адамс The Epic of America, 1931, където се казва „Американската мечта е страната където живота на всеки човек става по-хубав, богат и пълноценен, където всеки има възможността да получи това което заслужава”. Очевидно погледнато от този ъгъл горното доста се припокрива с мечтата за комунизма. Много отдавна красивата американска мечта беше изопачена с юруш и фичолософията „парите са цел, а не средство и всяко средство оправдава тази цел”. Това доведе до моралния упадък на на някогашната красива мечта и до сегашния финансов крах.
Също както с хубавата мечта за комунизма и калпавото изпълнение.
Дежа вю.
06 Ноември 2008 19:24
юдеите от Уолстрийт (и левашките им медии) могат и магаре да "изберат" за президент ако им е удобно (знам, че сега някои дискриминатори и расисти ще се изкажат срещу магаретата да стават президенти, но и магаретата имат права, нали!) А Христофор е лесноманипулируем клакьор, който следва силния на деня.
06 Ноември 2008 19:31
„Американската мечта е страната където живота на всеки човек става по-хубав, богат и пълноценен, където всеки има възможността да получи това което заслужава”. Очевидно погледнато от този ъгъл горното доста се припокрива с мечтата за комунизма.

А стига, бе! Това, което заслужаваш е това, което си изработил с труд, ум и талант. Никъде не е казано, че ще раздават според "нуждите" или ще преразпределят по социалистически за тези, които не са заслужили с труд, но все пак получават. Изключвам възрастните и болните, които са грижа на държавата.
06 Ноември 2008 19:40
Кру,
Ганю е имал пред вид побългарената американска мечта - лежачка и бенефитките се спускат о горе.
06 Ноември 2008 19:52
Gan(ю)гоТрий, има съществена разлика между това, което цитираш и мечтата за комунизма. Ето това: "където всеки има възможността да получи това което заслужава" е различно от: "всекиму според потребностите".
И понеже гледам, че Американската мечта се профанизира някак си се обезценява успеха на Обама, да цитирам един от онези, които въплъщават тая мечта: " Заедно с прилежността и умереността нищо друго не допринася така за напредването на младия човек, както точността и честността при всичките негови сделки... Онзи, който ни вярва, ще бъде доволен да слуша ударите на твоя чук в 6часа сутринта или в 8 вечерта - и това ще го удоволетвори за половин година напред. Но ако той те види около билярдната маса или чуе гласа ти в кръчмата по време, когато би трябвало да си на работа, той още на другия ден ще поиска парите си обратно... Трябва също така да помниш задълженията си - това те представя като прилежен, така и като честен човек, което спомага за увеличаването на твоя кредит." )Б.Франклин. За онзи, който иска да стане богат. 1748г.)
06 Ноември 2008 20:27
Пак непрочели, пак неразбрали. Това „според нуждите”, „според потребностите” е „творчески доразвито” от фичолозите на n-тия конгрес на БКП. Аз ви обърнах внимание на корените и класиците. В EU се усетиха и изкупиха Маркс, тъй че ся малко жокер за хамериканците от УСЕто. И там си има класици!
(Б.Франклин за първи път го четох в 6ти клас)
06 Ноември 2008 20:33
И моите деца вчера рано сутринта коментираха Обама и неговите деца.
Като ги събудих вчера малко след 6.30 за училище, точно по СNN започваше
великата Обамова acceptance speech в Чикаго.
Покрай мен и те се загледаха.
Дъщеря ми, която е на 14 години, не хареса началото, че било много патетично.
После, когато Обама благодареше на сестра си, спомена, че благодари и на
my other brothers and sisters.
Децата ме попитаха какво означава това и аз отначало не зацепих, но после се сетих, че става дума за полубратята и полусестрите му от следващите бракове на майка му и баща му.
Но за разлика от сина на колегата Караджов, дъщеря ми въобще не облажи момиченцата. Напротив:
"Горкичките! Сега ще им се стъжни. Навсякъде с охрана. Навсякъде под наблюдение. И това ако е живот!"
...
А що се отнася до речта, Обама беше същински Демостен.
Не. Всъщност Демостен на моменти е много войнствен. Обама е по-скоро като Изократ.
Не просто харизматичен, а направо хипнотичен оратор.
Синът ми, който е на 11 години, като излизаше за училище ме попита: "Абе, мамо, какво си го зяпнала като зомбирана?"
На него цялата работа му е скучна.
***
Сега ще го видим Обама и какъв президент ще е.
Дето се вика: "никога не е късно човек да стане за резил".
Но все пак на мен ми се ще да вярвам, че ще е на добро и ми хареса особено много едно изречение, за което той чаровно не спомена, че е цитат:
We shall overcome!
Дай Боже!

Редактирано от - Една размишляваща на 07/11/2008 г/ 12:45:03

06 Ноември 2008 22:00
Ери, We shall overcome e толкова известна песен от времето на движението за граждански права в САЩ, че няма нужда да указва от къде е взел цитата. Всяко дете, не само възрастен, знае това. Нещо като I have а dream speech на Мартин Лутер Кинг. Ако някой тук каже I have a dream всеки разбира цитата и не уточнява кой е казвал.
06 Ноември 2008 23:13
Фичолозите? Геновева имаше ник "Фичоложка" преди около седем години.
06 Ноември 2008 23:20
Aми ако си прибере пръстите на дясната ръка по друг начин може да се тълкува!
06 Ноември 2008 23:56
Кракра го е казал вече - нивото на кампанията беше като за третокласници и насила слезе при децата. Затова успя да ги заинтригува.
НЕ децата дораснаха до политическите проблеми , разбира се .
Политиците се вдетиниха.
07 Ноември 2008 00:02
Интересно никой не е забелязал липсата на AGENDA в "харизматичната" му и "хипнотична" реч след избирането: държавата ни се нуждае първо от това, после ще направим това и т.н. Само дрънкане на изтъркани лозунги и голословие. Точно за зомбирани свидетели на Демостен и Изократ (или Йехова)! А всъщност започва голямото лапане: популистът ще вземе от бъдещето на децата ми, за да даде повечко грантове на Караджов и другите послушковци. И повечко welfare на "братята"… yo
07 Ноември 2008 00:13
На едно место видех тва: http://service.tagesschau.de/infografik/d eutschlandtrend/dt08/usa.shtml

И си викам - черните у щатите са най-бедни.
07 Ноември 2008 06:00
riste: Американската мечта умря отдавна, след като доста БГ слугинажи се увериха, че такова понятие няма. В момента този, който живее и е решил да остане в САЩ, или е успял и наложил се с професия човек, или луд за връзване, или мазохист. А тези, дето искат да заминават натам, те са луди за двойно връзване и супермазохисти.
Абсолютно си прав !! Изобщо не тръгвай , ако не искаш да докажеш че, можеш и си готов на всичко да го докажеш... Не е лесно , хич даже... Много по-лесно е да си седиш в гаражчето наречено Кафене и да твърдиш пред комшията че , "Това наистина е безобразие"!! И след третата гроздова да си легнеш... Така е !! По- добре не тръгвай!!!
07 Ноември 2008 10:57
съмнителен,
Това, което произнесе Обама, се нарича "acceptance speech", а не "адженда спийч".
Това, което произнесе и Маккейн, пред своята си аудитория, също се нарича "acceptance speech".
Това е особен жанр или по-точно подвид на публичното слово, в което кандидатът за изборна длъжност след изборите обявява дали приема или не резултатите от избора и как ги тълкува.
Речта на Обама, не ще и дума, 100 % е имала поне няколко варианта в зависимост от степента на победата.
Разбира се, сигурно е имало и фрази и изречения, които в последния ден и час са влезли в нея.
Обама произнесе образец на реч за "приемане на резултата", като говори 20 минути и както си е редно, в речта му бяха включени "общите места" в този жанр на публичното слово и съвременното ораторско изкуство.
Започна със серия от триумфални реторични въпроси, с които изказа голямата похвала и благодарност към милионите хора, стояли търпеливо на опашките, извити покрай църкви и училища.
С други думи, без нито един шаблон и без нито едно клише в началото на речта си той говори за онова, което по шаблон се нарича "демократични практики и процедури".
Подчерта и това, че изборите са разбили мита за пасивността на младото поколение.
Благодари, както си е редно на семейството - и в широкия, и в тесния смисъл на думата.
Благодари и на екипа си от стратези и организатори, на дарителите и на милионите доброволци в кампанията му.
Изрично подчерта ролята на Дейвид Плаф и Дейвид Акселрот.
Изричното подчертаване на ролята на няколко безспорни лица от щаба е много важно.
Ако един политик не го направи, а започне като наш бат Бойко, след първите кметски избори, които спечели, да изрежда имена в продължение на 20 минути, това означава да размие благодарността към най-заслужилите и пак косвено да се самовъзвеличи.
Обама завърши и с една лична история за Ан Никсон (ако съм чула правилно името) - може би най-възрастната избирателка. 106 годишна черна жена, която многократно не е имала право да гласува...
***
Но речта на Маккейн също беше образец за реч на "приемане на поражението".
Като истински мъж на честта и човек на достойнството той каза:
It is my failure!
Браво! Истинският политик и държавник трябва да признае поражението точно така.
Да каже: "Има поражение и то е МОЕ".
Речта на Обама беше: "ИмаМЕ победа и тя е ВАША", а речта на Маккейн беше за поражението, което си е негово.
***
Спомням си, че през лятото, на конвенцията на демократите, когато официално трябваше да бъде направена номинацията на Обама, Хилари Клинтън също преди това трябваше да произнесе acceptance speech, с която да признае поражението на първичните избори.
Тя започна с изречението: "Барак Обама е МОЯТ кандидат и той трябва да стане НАШИЯТ президент".
Това беше себично. Не трябваше да започва с първо лично местоимение "моят".
***
А що се отнася до речта на Маккейн, нашенските доморасли индивиди, които се опитват да играят на сцената като политици, много внимателно трябва да я изучат и най-после да се научат веднага, след като резултатът от избори се изясни, да признават поражението и да поемат лично отговорността като истински мъже.
А не да се оправдават с това, че резултатите са предварителни, че социолозите грешат (или направо лъжат), че народът е тъп и слуша чалга, че медиите са (им) виновни, че няма гражданско общество, че младежите са апатични и т.н., и т.н.
***
Маккейн им даде пример как се признава загуба.
***
Изобщо изборите в Щатите показаха едни високи образци на политическата реторика и публичното слово.
***
Пък онзи ден като прочетох поздравителната телеграма на наш Гоце до Обама, направо ми дожаля.
Абе, как може между клишетата и банализмите да не се е промъкнала поне една неизтъркана и небюрократична фразичка!
Кой ги пише тези текстове на почти всичките ни политици - без стил, без въображение, без цвят!?



Редактирано от - Една размишляваща на 07/11/2008 г/ 12:46:46

07 Ноември 2008 11:13
съмнителен,
Не съм свидетел нито на Демостен, нито на Изократ, а още по-малко на Йехова!
Православна християнка съм, но съм и (по)читателка на Демостен и Изократ.
Античната реторика, логография и софистика е направила много за ораторското изкуство, защото още преди 25 века са разбрали колко е важно всичко това за политическото в човешките общности.
Наистина, ако има модерен оратор в Америка, който да се доближава до стила и темперамента на Демостен, това е Мартин Лутер Кинг, а Барак Обама по дух е по-близо до Изократ.
Нашето политическо битие в началото на прехода познаваше няколко добри оратори от различни части на спектъра, но сега в момента май няма нито един.

***

Нели, скъпа, естествено, че става дума за много популярен песен/спиричуъл по мотив от реч на МЛК.
Хубавото в една образцова реч, каквато беше Обамовата е в това, че и най-дребният детайл е полиран.
Нямаше нужда да се цитира. Това беше също проява на изтънчен вкус и затова снощи написах, че и това беше "грациозно".
Не се разкрещя реваншистки: "Виждате ли, вие, расисти, как преодоляхме и надмогнахме всичко, както ни убеждаваше МЛК?"
Всичко беше парадигмално.

Редактирано от - Една размишляваща на 07/11/2008 г/ 11:15:31

07 Ноември 2008 11:29
..Всичко беше парадигмално..


Не, беше "грациозно и парадигмално"
07 Ноември 2008 19:09
Ери, отличен постинг/и по-горе. Прочетох те с удоволствие.


Един малък детайл - когато Хилари каза "Обама е моят кандидат" това се възприе изключително позитивно и с облекчение от демократите. Тя каза първо онова, което очакваха да чуят от нея избирателите. Екипът й е преценил, че тези думи са първите, които би трябвало да се чуят, за да не се разделят хората в партията (там, ако помниш, избирателите се разделиха почти на равно, нямаше особен превес на никой от тях - половината за Обама и половината за нея). Знам по себе си, колко тежко се прие това от мнозина. Например аз и до днес съжалявам за нея и не съм единствената. За това тя трябваше да се наложи над почитателите си, да изтрие сантиментите им и Хилъри го направи чудесно и грациозно. Каза усмихнато и волево: каквото било, било, от днес нека всички бъдем за Обама и да го направим нашият президент. И тръгна да митингува за него. Прозвуча като: историята ни гледа, нека не тъжим за личните поражения. Беше много мило от нейна страна.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД