Прокурорите от спецзвеното за борба с измами по еврофондовете обсъдиха вчера с премиера Сергей Станишев как да повишат ефективността и бързината в разследванията си. Според тях в настоящия НПК има редица формални процедури, които забавят работата им и това налага удължаване на сроковете, на което не се гледа с добро око, нито от обществото, нито от ЕС.
След официалното посещение в Националната следствена служба, чиято цел била морална подкрепа, Станишев обяви, че обвинителите са подготвили няколко конкретни предложения, които да бъдат включени в поправките на НПК между първо и второ четене в парламента.
Той обяви, че в момента държавното обвинение работи по 17 дела за измами с пари от еврофондовете. По-голямата част от тях са образувани след сигнали от ОЛАФ.
"Много е важно да бъде изградена адекватна законодателна база, за да ни позволи максимално бързо разследване по тези дела", обясни ръководителят на спецзвеното Божидар Джамбазов. Той даде за пример Германия, където производствата за евроизмами приключват в рамките на 1-2 месеца. "Разликата се получава от тежките процедури... ако доказателствата, необходими за съда не бъдат обезпечени по начина, по който НПК го изисква, чисто процедурно, ние не можем да ги ползваме в съдебна фаза", добави Джамбазов.
Типичен пример за дългите срокове, в които се водят българските разследвания, е делото срещу германците Улрих Райзахер и Михаел Енгелхард, сочени за съучастници на Марио Николов в източването на 7,5 млн. евро от програмата САПАРД. Двамата бяха осъдени в Аугсбург на 8 октомври - почти две седмици преди делото срещу Николов да тръгне в София.
"Целта са конкретни резултати, внасяне на делата в съда и постигането на реални присъди", е казал премиерът, цитиран от своята пресслужба.