Атанас Атанасов от ДСБ обвини мнозинството, че не иска парламентарен контрол на спецслужбите на фона на разкритията за черна каса на ДПС и контактите на Румен Петков с организираната престъпност. |
Четата предаде само независимата Мария Капон. Тя заяви готовност да подкрепи комисията за ДАНС, ако отпадне условието залата да разрешава достъп до конкретни разработки и бъде прието предложението й това да става с консенсус в самия орган. Мнозинството веднага се съгласи, с което депутатката си навлече гнева на цялата опозиция.
Йордан Бакалов (ОДС) заподозря Капон в съглашателство с управляващите и нарече предложението й по-лошо и от това на мнозинството. Той обяви двата органа за нелегитимни и предупреди, че ЕК пак ще ни мъмри. Според Атанас Атанасов (ДСБ) е невъзможно да се постигне консенсус между 6-има души в комисията, така че няма да се стигне до нито едно оперативно дело. "Управляващите нямат интерес да се борят с корупцията - как ще се борят със себе си", коментира той. Десните допуснаха, че и други независими, като Елеонора Николова и Станчо Тодоров, ще пристанат на мнозинството.
Управляващите пък ги обвиниха в "безотговорно и тяснопартийно мотивирано поведение". Червеният Ангел Найденов призова опозицията все пак да излъчи свои представители в комисиите. "Показахме, че имаме и волята, и желанието, и разбирането за осъществяването на ефективен контрол", подчерта той.
Заради отказа на десните да участват 6-членките, заложени в проекта, станаха тричленки. В комисията за контрол на ДАНС влизат Надка Балева (БСП), Минчо Спасов (НДСВ) и Касим Дал (ДПС). В подкомисията - Атанас Мерджанов (БСП), Станимир Илчев (НДСВ) и Янко Янков (ДПС).
В този вид те не могат да взимат решения и на практика няма да работят. Единственото, което може да направи комисията за ДАНС, е да изготви вътрешните си правила, но и тях не може да гласува в редуциран състав. Същевременно по правилник е длъжна да го направи в двуседмичен срок.