Никифор Вангелов, сочен за един от най-близките до енергийния бос Христо Ковачки, от вчера е обвиняем заедно с него по делото за укриване на милиони левове данъци, източване на ДДС и престъпен сговор. Въпреки че обвиненията на Вангелов, който е съпруг на сестрата на Ковачки, са същите, неговата гаранция е 10 пъти по-ниска - 30 000 лв.
Часове преди да бъде повдигнато обвинението на Вангелов, скандалният консултант Стефан Гамизов предрече от ефира на БНР, че точно той ще е следващият клиент на прокуратурата. Пространните интервюта на Ковачки, в които той призова парите му да бъдат проверени, дни преди да се превърне в клиент на прокуратурата, също подсказват, че крупният дарител на ДПС и създател на партия ЛИДЕР, е бил наясно, че срещу него се работи. Вангелов е и в ръководството на ЛИДЕР.
Според изчисленията за периода 2005-2007 г. обвиняемите са ощетили хазната с около 13 млн. лв. Ковачки и Вангелов са заплашени от до 10 г. затвор и конфискация на част или на цялото имущество. Очаква се в близките дни да бъдат повдигнати и още обвинения.
До вчера Ковачки не бе обжалвал рекордната си гаранция от 300 000 лв. пред Софийския градски съд. Ако не я внесе в следващите пет дни, прокуратурата може да поиска по-тежка мярка - домашен арест или задържане под стража. Обвиненият бизнесмен обяви по БНТ, че не е вършил нарушения, вярва в съдебната система и продължава да работи. Ако се наложело, щял да лежи в български затвор.
Според фирмените регистри Вангелов е фактическият собственик на няколко от компаниите, които са гръбнакът на схемата от фирми, гравитиращи около Ковачки.
Вангелов притежава 100% от три фирми - "Минна компания" ЕООД, "Шарк къмпани" ЕАД и "Ридон" ЕООД. Те пък имат акции в куп други компании. Вангелов държи и 50% от "Въгледобивна компания" ООД и участва в управлението на всички по-важни фирми на Ковачки.
Най-интересна е "Минна компания". Преди две години фирмата купи пернишката "Ораново МК", сдоби се без търг или конкурс с концесия за добив на въглища. Сделката бе подготвена от екипа на Румен Овчаров като енергиен министър, който разреши "Ораново" да стане първо наемател на рудниците и на това основание да придобие концесията. Ковачки получи фирмата веднага след концесията.
"Минна компания" редовно участва в търговете като "конкурент" на Ковачки. Тя се регистрира, за да може търгът да се проведе, но не наддава. В крайна сметка печели друга фирма на Ковачки. Така стана в търга за Общинска застрахователна компания, спечелен от "Ел Ем импекс". На търга се явиха още трима участници: "Минна компания", "Магазини "Европа" (също на Ковачки) и словенска фирма. Комисията за финансов надзор (КФН) обаче не допусна никой освен "Ел Ем импекс" заради непълноти в подадените документи.
Почти същата схема бе използвана при ТЕЦ "Бобов дол". До участие в търга АП допусна "Консорциум Енергия МК" на Ковачки и "Минна компания" на Никифор Вангелов. "Минна компания" обаче бе "забравила" да приложи платежно нареждане за внесена парична гаранция за участие и така Ковачки спечели служебно, купувайки централата за 100 млн. лв. От АП съобщиха вчера, че парите още не са платени, защото не са изпълнени две от предварителните условия: разрешение от КЗК за сделката и договор между централата и мините от комплекса "Бобов дол" за задължително изкупуване на въглища.
"Въгледобивна компания", която се притежава наполовина от Никифор Вангелов и е регистрирана на Вирджинските острови фирма, е собственик на "Въгледобив Бобов дол".
|
|