:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,688,163
Активни 695
Страници 30,728
За един ден 1,302,066

Наредбата за следене в интернет ще стигне и до Страсбург

Наредбата, с която МВР си развърза ръцете неограничено да следи в интернет, може да бъде атакувана пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Това заяви вчера адвокат Александър Кашъмов от програма "Достъп до информация".

Наредба №40 на МВР и ДАИТС (Държавна агенция за информационни технологии и съобщения) бе приета на 7 януари т.г. в името на националната сигурност и разкриването на тежки престъпления. Така България изпълнявала ангажимента си към ЕС да приложи Директива 24 за информационните технологии, приета още през 2006 г.

До месец петчленен състав на ВАС трябва да се произнесе по жалбата срещу наредбата. Ако тя остане в сила, следва дело в Страсбург.

Проблемът е, че под формата на подзаконов нормативен акт наредбата не подлежи на парламентарно обсъждане и гласуване от депутатите. "България е единствената държава в ЕС, която е приложила Директива 24 не със специално разписан закон", обясни Кашъмов. По думите му наредбата не само нарушава принципи от Конвенцията за правата на човека, но и противоречи на Закона за защита на личните данни.

Според документа МВР ще има право да знае всичко за всеки интернет потребител у нас - IP адреса му и по кое време влиза в мрежата, каква комуникация води, с кого и по колко пъти на ден. Колко често и колко дълго говори, използвайки интернет телефония, с кого се свързва в различните чатове, като skype или icq. Недостъпно за разследващите ще остане единствено съдържанието на електронната поща, но не и имената на хората, с които те си пишат.
9
2374
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
9
 Видими 
14 Ноември 2008 00:53
Браво на Кашъмов!
Повече такива мъже и може би ще станем нормална държава...
14 Ноември 2008 03:32
Камуняките пращаха в Белене и Скравена.Новите европейски ибрици къде ли ще пращат?Ще плевиме полянката на Бузлуджа май.Ех живот!
14 Ноември 2008 08:12
Вчера в офиса дойде полиция и търсиха кой е гледал от точно един компютър детско порно!Оказа се , че е един много праведен и правоверен.Но това друга тема.Оказа се, че полицията следи контролира интернет трафика.Това става в родината на Хамлет.Коментара е излишен.
14 Ноември 2008 08:18
Хер Васко,
пътят към ада е постлан с добри намерения.
Ще слухтят, за да могат да следят за евентуални престъпници и терористи, викат. Демек - всички минаваме под тоя етикет, а ако случайно докажеш, че си невинен...Може и да ти се размине! Презумпция на виновност внасят - всеки е виновен /не заподозрян, директно виновен!/ до доказване на противното. От него самия.

Редактирано от - генек на 14/11/2008 г/ 08:18:39

14 Ноември 2008 10:04
Аз мога само да посъветвам: Избягвайте адреси dir.bg, mail.bg, въобще *.bg. Там няма тайни що се отнася до пасвордите. И ще се намерят достатъчно хора, които да проявят интерес към личната ви кореспонденция, дори да не става дума за тероризъм или заплаха за обществото. Просто НеРеБе-то е малка страна и повечето от тия, които могат да четат и пишат се познават или имат близки общи познати. Цитат на Иван Младенов с малка перифраза: "Чу ли, че Петров го били предложили за Нобелова награда?" - "Не може да бъде, аз съм спал със сестра му!"

Редактирано от - Nickolas на 14/11/2008 г/ 10:06:03

14 Ноември 2008 10:29
Тези от ПДИ са много яки! От нищо не се плашат!
14 Ноември 2008 12:19
Съгласен съм, че Наредбата е противозаконна, а законът, който е делегирал издаването й, противоконституционен.
Но делото следва да се прекрати поради липса на правен интерес. То е заведено от юридическо лице с нестопанска цел - фондация, а тя няма правен прьк и личен интерес да обжалва наредбата, адресат на чиито норми не е. Такава е преобладаващата практика по новия АПК (на 1, 3, 7 отделения).
Иначе поздрави за адвокат Кашъмов.
14 Ноември 2008 15:05
Въпросът с правния интерес без съмнение е много спорен albert ven dicey. Верно е, че има някакаво измъчено КР, съдържащо нищо не означаващите думи "пряк, личен и непосредствен" интерес... но има и законови текстове в АПК, които дефинират този "интерес"... Сигурно знаеш, също, че практиката на ВАС по този въпрос е доволно противоречива и съпротивата на юристите-съдии лесно се преодолява чрез комбинацията "жалба от гражданско сдружение и частно лице"... А това прави "анализите" на КС неприложими.
Прочее, сигурно знаеш, че съдът вече се е произнесъл по правния интерес и е приел, че няма причина да прекрати делото. Лично аз съм убеден, че 5чл. състав няма да се омаскари и ще отмени подслушването "изобщо".
14 Ноември 2008 19:41
П. Пенев,
практиката на ВАС е противоречива, вярно е. Но правилното становище според мен е поддържаното в по-горния ми коментар.
Нищо "измъчено" няма в решението на КС. То специално е едно от най-добрите решения, писани в последно време. Понятията "пряк", "личен", "правен интерес" са отдавна утвърдени в доктрината и съдебната практика. Вж. класическия учебник на акад. П. Стайнов, Административно правосъдие, С. 1936 (1994), с. 557-565. Вж. и подигравателното, но точно описание на претенцията да се водят "народни искове" на стр. 557, бал. под линия № 2.
Решението на КС съм е повлияно от американската конституционна и адм. доктрина, макар и да не е отбелязано изрично в него (докладчикът по делото - проф. Евг. Танчев има две-три монографии върху америк. конст. право).
В случая няма как да се "заобиколи" липсата на правен интерес. Делото не е заведено от ФЛ и фондацията, а само от фондацията. 5-членният състав не е обвързан от становището на 3-чл. по въпроса за допустимостта.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД