Наредбата, с която МВР си развърза ръцете неограничено да следи в интернет, може да бъде атакувана пред Европейския съд за правата на човека в Страсбург. Това заяви вчера адвокат Александър Кашъмов от програма "Достъп до информация".
Наредба №40 на МВР и ДАИТС (Държавна агенция за информационни технологии и съобщения) бе приета на 7 януари т.г. в името на националната сигурност и разкриването на тежки престъпления. Така България изпълнявала ангажимента си към ЕС да приложи Директива 24 за информационните технологии, приета още през 2006 г.
До месец петчленен състав на ВАС трябва да се произнесе по жалбата срещу наредбата. Ако тя остане в сила, следва дело в Страсбург.
Проблемът е, че под формата на подзаконов нормативен акт наредбата не подлежи на парламентарно обсъждане и гласуване от депутатите. "България е единствената държава в ЕС, която е приложила Директива 24 не със специално разписан закон", обясни Кашъмов. По думите му наредбата не само нарушава принципи от Конвенцията за правата на човека, но и противоречи на Закона за защита на личните данни.
Според документа МВР ще има право да знае всичко за всеки интернет потребител у нас - IP адреса му и по кое време влиза в мрежата, каква комуникация води, с кого и по колко пъти на ден. Колко често и колко дълго говори, използвайки интернет телефония, с кого се свързва в различните чатове, като skype или icq. Недостъпно за разследващите ще остане единствено съдържанието на електронната поща, но не и имената на хората, с които те си пишат.
Браво на Кашъмов!
Повече такива мъже и може би ще станем нормална държава...