Активни 454
АВТОМОБИЛИЗЪМ

Льоб подсигури титла за "Ситроен"

СНИМКА: АП/БТА
Валентино Роси седна в автомобил на "Форд" за последния старт в рали шампионата за 2008 г. и зае престижното 12-о място от 44 финиширали пилоти.
Себастиан Льоб, който спечели предсрочно световния рали шампионат още миналия месец, осигури титла и за тима си "Ситроен". Вчера французинът спечели драматично последното за сезона рали - "Великобритания", и донесе първи отборен трофей за френския концерн от 2005 г.

След изумителна битка с Яри-Мати Латвала ("Форд") Льоб триумфира в последния етап с 4.9 сек. пред финландеца, а с това измъкна и победата в състезанието с общ аванс от 2.7 сек. Това е най-малката разлика между първия и втория в историята на британското рали. Трети финишира испанецът Дани Сордо, който също като Льоб кара "Ситроен С4".

Световният шампион по мотоциклетизъм в клас Moto GP Валентино Роси, който за трети път в кариерата си участва в автомобилно рали, финишира на 12-о място. Италианецът със своя "Форд Фокус" изостана на 13:10.4 от победителя.

В крайното класиране Льоб събра 122 т. за рекордната 5-а титла. Вицешампион е Мико Хирвонен (Фин, "Форд"), а трети - Сордо. При конструкторите "Ситроен" има 191 т., следван от "Форд" (173) и "Субару" (98).