Паяци ударно вдигат автомобили, за да освободят лявата страна на "Солунска". Често обаче самите "Паркинги и гаражи" нарушават това изискване. |
Двустранното превземане на еднопосочните улички от "Синя зона" е поредният връх в безумието "паркиране" в центъра на града. То категорично нарушава закона за движение по пътищата, но това явно не впечатлява нито Общинския съвет, нито кмета Борисов, които одобряват схемите за паркоместата. "Паркинги и гаражи" гази безпрепятствено и други ограничения на закона, вместо да ги налага, но какво да му придиряме? Да не би тези, които пишат законите и наредбите, да ги спазват?
В една посока
Смисълът от забраната за паркиране вляво на еднопосочните улици е кристално ясен. Каква полза от безконфликтно еднопосочно движение, ако движение почти няма? Еднопосочните улички в София обаче са от различен калибър и като отявлен враг на празното публично пространство "Паркинги и гаражи" е завзела двустранно почти всяка по-широка артерия. На места тази практика не създава трудности (макар и да нарушава закона), но това съвсем не е задължително.
"Алабин" и улицата на властта "Позитано" са типични доказателства за противното. Вляво на еднопосочната "Позитано" са коловете и табелите на служебните паркоместа на съда. По средата на пресечката платените 10 места свършват, но не и колоната от паркирани автомобили. На една от колите, вместо пропуск, е захвърлена писана на ръка бележка "Аз работя в "Булстрад". Вдясно на улицата "Синя зона" се е разположила на тротоара. Той обаче свършва и зоната на свой ред прелива на улицата. Така подстъпът за кръстовището с ул. "Лавеле" е достъпен само за фини автомобили.
Завзета двустранно е и късата уличка "Леге" - от "Алабин" до "Съборна". "Леге" е един от най-китните примери за друга безумна практика на "Паркинги и гаражи" - замърсяването на града с
никому ненужна ламарина -
същински горички от метал.
На това късичко разстояние за сигнализирането на "Синя зона" и служебен абонамент са използвани 16 стълба с накичени по тях от 3 до 5 отделни пътни знака. В началото на улицата от двете страни има знаци за синя зона, следват ги знаци за служебен абонамент, после нови знаци, указващи, че "Синя зона" продължава, после нови знаци за служебен абонамент, и пак, и пак. С 3 отделни стълба и общо 14 ламарини са обозначени и три паркоместа за инвалиди. Изобилието от метал поражда в подсъзнанието зловреден въпрос - кой ли произвежда тези железа и защо му плащаме?
Незаконно паркиране вляво има и по големи еднопосочни артерии като "Патриарх Евтимий" към "Витошка" или "Фритьоф Нансен" към "България". Тук колите не пречат, но защо са ни широки улици, като умишлено ще ги стесняваме за псевдопаркинги? Пък и някой май отдавна обещаваше паркинг под градинката на НДК. "Синя зона" от двете страни има и по еднопосочните "Шипка", и по ул. "Батенберг", и по "Рачо Димчев", и т.н., и т.н. (виж http://www.sofia.bg/pressecentre/images/f11000.pdf)
Един тротоар стига
Общинската фирма се отнася ревностно и към тротоарите. Максимата "един тротоар стига" явно е издигната в общинска политика - справка: тротоарът срещу входа на общината. Тук пешеходната част е приютила колите на съветниците за сметка на затлачения подстъп към гроба на Иван Вазов. Ако искате да се поклоните там, трябва да минете от страната на "Александър Невски".
Тротоарите около градинките по правило са почти подядени от "Синя зона" или "Служебен абонамент". Входът към градинката на "Кристал" от страната на ул. "Шести септември" например е невъзможен. За пешеходеца е оставена малка просека между пункт на "Еврофутбол" и паркираните отляво на тротоара коли, "Служебен абонамент". За по-сигурно отблъскване на пешеходците входът е заварден и с два бетонни антипаркинг стълба.
На същия този тротоар, в съседство до официалния "Служебен абонамент", някой пък е разчертал с блажна боя и допълнителни паркоместа. Какво е това - негласна "Синя зона" или гражданско своеволие, не е ясно, но пък колите си паркират редовно. Служебен абонамент е и от дясната страна на "6-и септември". Така стигането по пешеходен способ до "Цар Освободител" става или със заобикаляне на градинката, или по самата улица.
Пешеходното движение е сведено до индийска нишка и покрай Докторската градина. Левият тротоар на "Сан Стефано" тук е превърнат в "Синя зона", като оставената просека по никакъв начин не покрива задължителните по закон 2 метра. Пешеходните остатъци са под нормата и от другата страна на парка, по "Оборище". След "Кракра" левият тротоар на "Оборище" е непроходим. Муцуните на паркиралите със съдействието на "Паркинги и гаражи" коли надничат чак в храстите.
"Синя зона" на тротоарите масово нарушава и друго изискване в закона - колите да са паркирани върху тротоара успоредно на оста на пътя (друг е въпросът дали този текст в закона е смислен). Вместо това колите масово се паркират косо, за да има място за повече автомобили. Така от тротоарите се изяжда много по-сериозна част. Паркингите върху тротоари са на път да породят и нова съдебна сага. "Пред някои кооперации в центъра по-широкият тротоар е постигнат чрез изтегляне на самата сграда навътре в имота, тоест част от тротоара е собственост на самата кооперация. Има недоволство срещу превръщането на тези тротоари в "Синя зона", обясни съветникът от ДСБ Вили Лилков. Той упорито се бори и срещу вдигането на коли с паяк от "Синя зона", защото санкцията е в нарушение на закона, но всуе.
Съмишленици
Едничко алиби си има общинската "Паркинги и гаражи" - всеобщото неспазване на правилата. Еднопосочните улички, непревзети от "Синя зона", са затлачени двустранно и все така незаконно от безплатно паркирали автомобили. Така циничната логика гласи - по-добре да им вземаме парите, отколкото да имитираме ред.
В този ред на мисли идва и запазеното място на институциите, заграбващи публични площи за служебни паркоместа. Тук наградата за най-виртуозно паркиране безспорно би следвала да отиде за Министерството на финансите. На гърба на министерството, откъм ул. "Бенковски", тротоарът е зает от 4 успоредни ленти от паркирани коли. Министерството си е платило и за служебен абонамент на улицата, като хитро е опънало веригите с табелите до средата на платното. Така по-гъвкавите водачи успяват да се прошмугнат между официалния паркинг и допълнително заграденото с вериги пространство.
Забележителен е и приносът на икономическото министерство. На входа на "Славянска" откъм "Раковски", затапена и от двете страни с места за паркиране, икономическото министерство опъва нови и нови паркинг-вериги и огради.
Административен хаос
Всичко това е гарнирано с административен хаос. Показателно за случващото се с паркирането в София е вземането на "приблизителни" решения за обхвата на "Синя зона". Така например в решение 34 от 20.12.2007 г. на Столичния общински съвет за разширяване на зоната пише: "Броят на местата за паркиране е с приблизителна точност. С проекта за организация на движението ще се определи точният им брой". От този запис излиза, че проектът за организация на движението е последващ и никой не го е виждал.
Абсурдна е и заповедта, с която кметът Бойко Борисов препотвърди "Синя зона" след отмяната й от Върховния административен съд. В нея брой паркоместа изобщо няма. На някои улици изрично е посочено от коя страна е "Синя зона", на други - не. На някои места посоките се сочат като ляво и дясно, на други - като запад, изток, север, юг.
На фона на всичко това уверенията, че без "Синя зона" ужасът би станал още по-голям, не са убедителни. Дори да се съгласим, че целият център трябва да стане "Синя зона", както предлага общината, няма как да преглътнем нито закононарушенията, нито пилеенето на пари от общинската фирма. Тя отдавна е доказала, че не се интересува никак от истинските паркинги за сметка на окупираните с коли улици и тротоари и наказателните гаражи.