Цените на петрола се сринаха до стойностите си от януари 2005 г., достигайки 42 долара за барел в късната петъчна търговия. Горивата по нашите бензиностанции също поевтиняват, но с много по-бавни темпове. Затова пък транспортните фирми - за междуградски автобусни превози, и такситата упорито не намаляват цените.
Цената на дизела и вчера падна с няколко стотинки, но все още е около 1.93-1.94 лв. за литър, колкото беше и през ноември 2007 г. Бензин А95, който в края на ноември 2007 г. струваше по бензиностанциите 1.70 лв. литъра, падна до 1.74 лв., и то не навсякъде - в станциите на OMV и "Петрол" най-масовото гориво струва по 1.75 лв.
Пикът в цените на петрола беше през юли тази година, когато на международните пазари стойността му се задържа трайно около 139 долара, достигайки за кратко дори 145 долара за барел. По това време бензин А95 у нас струваше 2.50 лв., а дизелът - 2.60 лв. Сметката показва, че ако оттогава досега петролът е поевтинял със 70%, цената на бензина у нас е паднала само с 30%, а на дизела - едва с 25%. Цените на транспорта не са мръднали изобщо.
Според търговци на едро не е коректно да се сравняват автоматично цените на петрола и бензина по години, тъй като акцизите у нас всяка година се увеличават. На практика България изпреварва графика, по който трябва да достигнем минималните за ЕС акцизи за горивата и затова властта обеща през 2009 и 2010 г. да няма покачване. Акцизите и ДДС формират една част от цената на бензина - останалото идва от котировките и печалбата на търговците, която е търговска тайна, но всички твърдят, че е свита до възможния минимум.
Цените на билетите за междуградски автобуси в страната не са намалени, установи проверка на "Сега". Билетът София-Варна продължава да е 29 лв. в едната посока за автобусите на "Биомет" и 25 лв. за "Етап-Адрес", колкото бяха и през лятото. От столицата до Русе и Бургас продължават да струват от 22 лв. до 28 лв. Въпреки хвалбите как ще поевтинеят билетите, "Юнион Ивкони" на практика вози на старите цени. "Ние сме дали възможност на някои социално слаби групи да получат отстъпки от 20 до 40% с лимитираната серия от 10 000 броя карти. Става въпрос за студенти, ученици, инвалиди и възрастни хора над 60 години", поясни пред "Сега" шефът на фирмата Ивайло Константинов. Според него евтиното гориво би позволило да намалят цените само с 5-6%, докато отстъпките, които фирмата му прави за нуждаещите, са много по-високи. "При цена на билета до Варна от 28 лв. пенсионерът ще се вози максимално за 17 лв.", каза той.
----БЕЗ ПРОМЯНА
Таксиметровите фирми също не възнамеряват да намаляват цените, но от известно време поне са спрели с редовните си оплаквания от скъпото гориво. Пропан-бутанът, който наред с метана е най-разпространеното гориво за жълтите коли, поевтиня през последните дни, като килограм вече струва 1.03 лв., а в разгара на кризата за кратко се продаваше до 1.30 - 1.35 лв.
|
|