:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 439,331,346
Активни 161
Страници 20,238
За един ден 1,302,066

Транспортът не поевтинява въпреки срива на горивата

Превозвачите се оправдават с отстъпките, които са предложили на социално слабите граждани
СНИМКА: БОРИСЛАВ НИКОЛОВ
Въпреки спада в цените на горивата, билетите за автобуси не поевтиняват.
Цените на петрола се сринаха до стойностите си от януари 2005 г., достигайки 42 долара за барел в късната петъчна търговия. Горивата по нашите бензиностанции също поевтиняват, но с много по-бавни темпове. Затова пък транспортните фирми - за междуградски автобусни превози, и такситата упорито не намаляват цените.

Цената на дизела и вчера падна с няколко стотинки, но все още е около 1.93-1.94 лв. за литър, колкото беше и през ноември 2007 г. Бензин А95, който в края на ноември 2007 г. струваше по бензиностанциите 1.70 лв. литъра, падна до 1.74 лв., и то не навсякъде - в станциите на OMV и "Петрол" най-масовото гориво струва по 1.75 лв.

Пикът в цените на петрола беше през юли тази година, когато на международните пазари стойността му се задържа трайно около 139 долара, достигайки за кратко дори 145 долара за барел. По това време бензин А95 у нас струваше 2.50 лв., а дизелът - 2.60 лв. Сметката показва, че ако оттогава досега петролът е поевтинял със 70%, цената на бензина у нас е паднала само с 30%, а на дизела - едва с 25%. Цените на транспорта не са мръднали изобщо.

Според търговци на едро не е коректно да се сравняват автоматично цените на петрола и бензина по години, тъй като акцизите у нас всяка година се увеличават. На практика България изпреварва графика, по който трябва да достигнем минималните за ЕС акцизи за горивата и затова властта обеща през 2009 и 2010 г. да няма покачване. Акцизите и ДДС формират една част от цената на бензина - останалото идва от котировките и печалбата на търговците, която е търговска тайна, но всички твърдят, че е свита до възможния минимум.

Цените на билетите за междуградски автобуси в страната не са намалени, установи проверка на "Сега". Билетът София-Варна продължава да е 29 лв. в едната посока за автобусите на "Биомет" и 25 лв. за "Етап-Адрес", колкото бяха и през лятото. От столицата до Русе и Бургас продължават да струват от 22 лв. до 28 лв. Въпреки хвалбите как ще поевтинеят билетите, "Юнион Ивкони" на практика вози на старите цени. "Ние сме дали възможност на някои социално слаби групи да получат отстъпки от 20 до 40% с лимитираната серия от 10 000 броя карти. Става въпрос за студенти, ученици, инвалиди и възрастни хора над 60 години", поясни пред "Сега" шефът на фирмата Ивайло Константинов. Според него евтиното гориво би позволило да намалят цените само с 5-6%, докато отстъпките, които фирмата му прави за нуждаещите, са много по-високи. "При цена на билета до Варна от 28 лв. пенсионерът ще се вози максимално за 17 лв.", каза той.



----БЕЗ ПРОМЯНА

Таксиметровите фирми също не възнамеряват да намаляват цените, но от известно време поне са спрели с редовните си оплаквания от скъпото гориво. Пропан-бутанът, който наред с метана е най-разпространеното гориво за жълтите коли, поевтиня през последните дни, като килограм вече струва 1.03 лв., а в разгара на кризата за кратко се продаваше до 1.30 - 1.35 лв.
8
3089
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
8
 Видими 
07 Декември 2008 22:51
Има един проблеми той се нарича Лукойл. Монополистите трупат милиарди в момента за наша сметка. Но за "всяка свиня си има коледа" е казал народът!
07 Декември 2008 22:58
А дано!
08 Декември 2008 00:52
На практика България изпреварва графика, по който трябва да достигнем минималните за ЕС акцизи за горивата и затова властта обеща през 2009 и 2010 г. да няма покачване. Акцизите и ДДС формират една част от цената на бензина - останалото идва от котировките и печалбата на търговците, която е търговска тайна, но всички твърдят, че е свита до възможния минимум.


да точно така, затова цените на Бензина в Гърция са по-ниски от тук, защото те като дългогодишна държава-членка в ЕС не са достигнали минималните акцизи или техните търговци работят на още по-ниска печалба от нашите
08 Декември 2008 01:22
Схемата е следната: Високи цени на градския транспорт води до увеличение на личния транспорт, което води до по-голями задръствания, което води до по-голям разход на гориво, което означава повече продажби на гориво, което означава по-големи печалби, което означава: познайте какво?
08 Декември 2008 08:53
Пропан-бутанът, който наред с метана е най-разпространеното гориво за жълтите коли, поевтиня през последните дни, като килограм вече струва 1.03 лв., а в разгара на кризата за кратко се продаваше до 1.30 - 1.35 лв.

Автора прави ли разлика м/у килограм и литър, понеже на сайта на Лукойл гледам
Пропан бутан марка ""Б"" Площадка ЛУКОЙЛ Нефтохим струва 1710.00 лв/т (1000кг)

Ако някъде продават килограм пропан-бутан по 1.03 лева го кажете мястото да отидем всички да зареждаме там.

Редактирано от - Въпросчо на 08/12/2008 г/ 08:54:30

08 Декември 2008 08:58
Е сега е моментът, всички транспортни босове, да се изправят до една стена и да ги претне човек с едно MG! Лъснаха им най-сетне спекулативните, мошенически, търгашески задници! Ама защо само тях? Ами разни хлебо- и млеко- и незнам си кво- производители? Някой да е чул да са свалили цени? НЕ! Ама като ги дигат, орталъка оревават с поскъпналото гориво!
Мамицата ви мошеническа - куршум за вас!
08 Декември 2008 13:59
Ок, нека го обясня с няколко изречения. При икономически растеж инфлацията е неизбежна. Производителността на труда е единствената спирачка за инфлацията.
Покачването на цените е нормално. Кризата свива потреблението и хората се ограничават, но те не могат да ограничат много стоки от първа необходимост - храна, транспорт, за някои - наем, консумативи и затова те продължават да се покачват и тогава се появява нов, неприятен играч - стагфлация (свиващо се производство при нарастващи цени). Остава да видим дали цените ще паднат достатъчно за да нямаме стагфлация.
08 Декември 2008 22:05
Само цигарите ми паднаха веднъж с 20стотинки, но после си счупиха краката от бързане да ги увеличат.
Тук ценитесамо се покачват, не разбрахте ли?
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД