Общественият защитник Гиньо Ганев настоя парламентът да обсъди още веднъж проблема за сертифицирането на сградите. |
По проекта, за който в бюджета на регионалното министерство са заложени 20 млн. лв., могат да кандидатстват собственици на панелни апартаменти и на тухлени сгради, строени преди повече от 20 г. Желаещите трябва да подадат заявление в съответната община до 15 януари. До 31 януари общините ще препратят документите в регионалното министерство. С предимство са сградите, които включват повече от 20 апартамента. За да стартира обновяването обаче, домакинствата трябва да внесат авансово по 300 лв. в специална сметка на етажната собственост.
Всеки собственик в одобрените по проекта здания получава като субсидия 20% от стойността на извършените ремонти. "Общите части се поемат от държавата, защото обикновено за тях по-трудно се намира финансиране", обясни зам.-министърът на регионалното развитие Калин Рогачев.
Панелните блокове в България са 19 000, в тях жилищата са около 700 000, сочат данни на МРРБ. Животът на такъв апартамент е между 60 и 100 г. Експерти смятат, че от саниране се нуждаят около 60% от панелките.
Същевременно омбудсманът Гиньо Ганев поиска парламентът спешно да преразгледа задължителното сертифициране на сградите за енергийна ефективност. Според евронормите сертификатите били задължителни само за новопостроени здания.