От самото си създаване през 1948 г. Израел води постоянно кървава борба за оцеляване с арабските си съседи. Затова еврейската държава постоянно приема свои сънародници от целия свят, дори от далечна Етиопия. Заедно с тях обаче в страната се настаниха и представители на еврейската мафия, която в различни периоди от историята се съизмерваше с различни престъпни синдикати, особено в САЩ. По-късно някои от тях дори се обединиха и създадоха мощни криминални империи. Достатъчно е да се спомене името на Майър Лански, който помогна на известния мафиот Лъки Лучано да създаде някога
могъщата Коза Ностра в Америка
В Израел от няколко десетилетия действат различни мафиотски фамилии, които водят ожесточена война за надмощие. Апогеят на това противостоене стана на 17 ноември т.г., когато в Тел Авив при мощна експлозия на бомба загина 54-годишният Яков Алперон, известен още като Дон Алперон. Някои дори го наричаха Кръстник на мафията, но от български опит се знае, че това невинаги съответства на истината. Още по-фрапиращото е, че Алперон е бил разкъсан от експлозията, докато пътувал към съда за да присъства на делото на сина си, обвинен в изнудване и шантаж. Крушата не пада по-далече от дървото. Колата на Алперон е била взривена с дистанционно управление, насред най-плътния автомобилен трафик на Тел Авив и избухнала в пламъци докато се движела по улицата. Телевизията дори показа кадри на безжизненото тяло на жертвата, свлякло се през една от вратите на автомобила. Двама минувачи са били ранени леко при експлозията, единият от тях е 13-годишно момче.
Алперон е един от некоронованите крале на мафията в Израел и то още от 70-те години насам. Четири години е бил зад решетките, преживял е най-малко два опита за атентат, но щастието не е могло да го закриля вечно. Фаталната му грешка е била, че е паркирал колата си пред съда, където давал показания в защита на сина си - Дрор Алперон (19 г.), който се предал на правосъдието след месеци криене от израелската полиция. Той е издирван за опит за убийство на друг престъпник и свой враг - Рафи Охана, който бил леко ранен от Дрор и негов съучастник. Братята Охана в момента са едни от основните съперници на клана Алперон. Според израелското военно радио, убийството на мафиота е свързано с
битката между фамилията Алперон и клана Охана,
за контрола върху фабрика за рециклиране на пластмасови бутилки в централната част на Израел. Този бизнес носи чиста печалба от поне 5 млн. долара годишно.
Преди пет години Алперон оцеля при друг подобен атентат. Яков е един от петима братя, които са добре известни на полицията през последните 30 години. Един от най-известните епизоди на криминалната война бе през периода 2001 - 2004 г., когато Яков Алперон и братята Рафи и Моше Охана отворили заедно верига интернет кафета в градовете Кфар Сабе и Ход ха-Шароне. Много скоро обаче партньорите започнали да се подозират един друг, че крадат част от приходите. После нападките прерастнали в караници с ножове и поръчкови убийства. През март 2003 г. бил разстрелян един от братята Охана, за което веднага бил обвинен Алперон. И вендетата започнала. През ноември същата година пред къщата на Яков била паркирана кола бомба, но съседите съобщили на полицията за подозрителния автомобил и по този начин спасили мафиотския бос. През 2004 г. пред дома на другия брат Алперон - Нисим, полицията задържа двама души от Беларус. След това в квартирата им бе открит цял арсенал, сред които пистолети, автомати, гранати и гранатомет. Чужденците пристигнали с фалшиви документи през Египет и имали поръчка от братята Охана да убият Яков и Нисим Алперон. Те обаче бяха оправдани от съда, че са подготвяли убийство - заради липса на доказателства, но все още са зад решетките - заради обвинение в нелегално притежание на оръжия и нелегално влизане в Израел. Друг представител на клана Алперон - Муса е лежал два пъти в затвора и остана без крак след атентат срещу него през 90-те години на миналия век. Това обаче не му попречи да продължи със своята незаконна дейност. Преди няколко години той дори се впусна в политиката и успя да заеме
сериозни позиции в партията "Ликуд"
Неговата сестра Шошана също е стара познайница на полицията. Тя бе осъдена на няколко години за покушение срещу следовател и подпалване на заведение, защото не платило рекет.
Така в Израел организираната престъпност, която дълго време бе засенчена от арабско-израелския конфликт, напоследък до такава степен се превърна в част от ежедневието, че израелците вече имат свой сериал в стил "Семейство Сопрано" - "Арбитърът", в който дори синагогите не са убежище от платените убийци. През последните три години мафиотските войни отнеха живота на десетки гангстери и на най-малко 8 случайни минувачи. Както за съжаление вече повелява традицията, това не става без съучастието на служители от правоохранителните органи, които бяха уличени, ча са замесени в различни незаконни афери.
Алперон бе ключова фигура в израелския подземен свят, като бруталните му действия дори го сравняваха със зверовете от италианската мафия. Той е син на египетски емигранти и имаше дълъг списък с врагове и съперници. Всички израелци знаят имената на тези фамилни банди - Абаргил, Алперон, Мелнер, Харари, Розенщайн. Това са все мафиотски синдикати, които са замесени във всички области на организираната престъпност като търговията с проститутки, наркотици, нелегалния хазарт, както и в доходния и непрозрачен бизнес с отпадъците, които носят на мафиотите милиарди долари. От години насам войната между различните мафиотски кланове отнема живота на много невинни хора. Големите пари водят до кървави войни между фамилните кланове.
Наскоро обаче някои от мафиотите нарушиха т.нар. "обет на мълчание" и започнаха да си сътрудничат с полицията защото се страхуват за живота си. В началото на месеца лидерът на престъпния клан Зеев Розенщайн даде показания в съд в Тел Авив, че наел убийци срещу враждебното му семейство Алперон, но после се отказал. Това стана след като той сключи сделка с израелската прокуратура, след като беше заловен и осъден на 12 години затвор в САЩ за рекет и други престъпления. Сега той ще може да излежи този срок в Израел, плюс още три години, вместо заплашващия го доживотен затвор. Няколко седмици преди това с полицията започна да сътрудничи Нисим Алперон, след като оцеля след деветото покушение срещу него. Той заяви, че зад това стои другият известен мафиот - Ицик Абарджил.
Полицията в Израел дълго време не обръщаше сериозно внимание на тези противоборства, признава бившият й шеф Моше Мизрахи. "Съществуваше схващането, че обществеността няма от какво да се безпокои, защото престъпниците се изтребват помежду си, което дори носело ползи. Вече не споделяме обаче това схващане, защото границите на допустимото бяха преминати. Те са много лекомислени, избиват се насред центъра на града, а броят на невинните жертви, които са засегнати от мафиотските престрелки, междувременно надминава дори броя на убитите от палестински ракети "Касам", споделя Мизрахи. След смъртта на Яков Алперон полицията в Израел се опасява, че войната между престъпните кланове може да избухне с нова сила. Бившият шеф на полицията Мизрахи казва: "Познавам семейството и съм убеден, че те няма да се примирят просто така. Рано или късно ще последва някаква реакция." Експертите в Израел не хранят големи надежди, че силите за сигурност ще съумеят да овладеят организираната престъпност. Престъпниците винаги са с две крачки по-напред от полицията, казва една бивша прокурорка. Нещата още повече се усложняват и от големия брой престъпници, които пристигнали от бившия СССР след 1989 г., допълва тя.
|
|