:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,651,797
Активни 358
Страници 22,207
За един ден 1,302,066
РЕПОРТАЖ

В Бяла Слатина тъгуват по Цола Драгойчева

Мизерията е затиснала някога процъфтяващия град - откакто няма покровител, там нищо не се строи и ремонтира
Снимки: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Валя Червеняшка показва как изглеждат 20-годишните овехтели дюшеци в детското отделение на болницата. Но ако я закрият, ще стане още по-лошо за общината, казва тя.
Бяла Слатина е малко, типично българско градче, в което кризата се е настанила трайно и предизвиква умилителни спомени за времето на социализма. Носталгията е свързана най-вече с името на Цола Драгойчева, която е родом оттук и до смъртта си се е грижила за просперитета на съгражданите си. Тази година се навършват 110 години от рождението й и местната организация на БСП готви достойно тържество.

"Тодоре,



ние с теб си знаем само Правец и Бяла Слатина",



казала Драгойчева на Тодор Живков, когато започнали да строят шатрата и луксозния хотел край езерото в родния град на Първия. Днес обаче няма кой да бди над Бяла Слатина и затова пътят до там е осеян с множество дупки, като след война.

Една от легендите за името на града разказва, че някога тук имало тучни пасища, в които растяла висока, бяла, много сладка трева. Оттам и названието - Бяла Слата. После, по времето на Цола Драгойчева, центърът на града е бетониран и застлан със светли плочки от т.нар. врачански камък. Тук се намира така нареченото малко НДК. Домът на културата е строен успоредно с този в София и наподобява не само по форма, но и по разкош Националния дворец на културата. Първата копка е направена през май 1975 г. и строежът трае 8 години. Домът е разположен върху 6.5 декара. Състои се от три корпуса. Така наречената зала 1 има 450 места, огромна въртяща се сцена с роял, модерно осветление и куп други екстри. Сцената има опции да се движи и нагоре и надолу, а седалките да се разглобяват, така че залата може да се превърне и в гимнастически салон за конкурса по художествена гимнастика "Златен обръч". В друга, по-малка зала, общинският съвет провежда сесиите си. Домът е даден на читалище "Развитие", тук се намира и градската библиотека, художествената галерия, репетиционни зали, интернет център.

Като всяко соцстроителство обаче и това си има много кусури.



Малкото НДК в момента прилича на фризер.



Голяма част от сградата е остъклена, но прозорците са единични и вее студ отвсякъде. "Сигурно са били проектирани двойни стъкла, но някой си е направил виличка", казват хората от дома. А отоплението на това "чудовище" през зимата е непосилно за финансите на общината.

На територията на малкото НДК се разиграва и класиката в жанра - спорът между БСП и ГЕРБ. "Войната" пламва след местните избори миналата година, когато председателят на читалището и бивш зам. кмет Иво Пешев напуска поста. Оказва се, че 10 години в читалището не са провеждани общи събрания, няма настоятелство. Назначават сбирка на която идват около 400 души, които избират свое ръководство. Междувременно обаче група около общинския лидер на ГЕРБ и шеф на кабелната телевизия Стефан Терзийски също прави събрание и излъчва свой председател на настоятелството. Вече година битката се води в съда, защото от ГЕРБ се оказали по-чевръсти и съдията от Врачанския окръжен съд Николай Христов регистрирал тяхното настоятелство. "Странно е, че ден след като провеждат Общото събрание, те вече са вписани в съда", казва Никола Попов, секретар на читалище "Развитие". В средата на септември Апелативният съд е "отрязал" хората на ГЕРБ, но адвокатът им отново е оспорил процедурата. Местни твърдят, че битката е за помещенията в културния дом, където кабелната телевизия искала да се разположи. Че борбата е безмилостно жестока се убеди и екипът на "Сега". Докато разговаряме с главния секретар на читалището, някакъв техник заключва читалището и трябва да минат почти 2 часа, за да може да се излезе от сградата. Оказа се, че един обикновен техник има ключ, а главният секретар - не.

Такова нещо по времето на Цола Драгойчева не можеше да се случи, категоричен е Попов. И разказва следната семейна история. Баба му отишла при Цола в София да я помоли да помогне вуйчо му да не го вземат в армията, след като е завършил медицина. "Райкова, на нас и там ни трябват хора", отсякла Драгойчева. "Не знам някой



да е търсил ходатайство и тя да е помогнала,



но и не знам някой да е поискал помощ за града и тя да е отказала", обобщава спомените на предците си Попов.

Докато е министър на пощите, Драгойчева помага да се направи хубава сграда на пощата. Шадраваните, сградата на общината, хотел-ресторант "Скът" - всичко е нейна заслуга. Тогава в Бяла Слатина има работа за всички, дори прииждат от съседни общини. Тук отварят врати най-големият завод за детско юношеско облекло "Пионер" и още куп предприятия.

"Градът има 15 000 жители, но много хора отиват в чужбина, защото предприятията ни затварят", казва кметът на града Венцислав Василев. Официално безработицата е 8%, но реално е много по-голяма. "Вписваме се в общия профил на Северозападна България, която е по-изостанала в сравнение с другите части на страната", казва кметът. Финансовата криза е стигнала и дотук, защото подгонени от нея трима белослатинци вече са се завърнали от Испания и Португалия. По-голям наплив от завръщащи се гурбетчии кметът очаква около Коледа. Проблемът е, че заплатите тук се движат около минималната за страната и това отчайва хората.

"Беднотия до шия. Нали знаете, ние сме в Северозападна България", казва медицинската сестра Валя Червеняшка, която след като се измъкна от либийския затвор се завърна в родния град. Този следобед тя е дежурна в детското отделение на белослатинската болница. Основната й заплата е 260 лева.



"В затвора съм се научила и на много, и на малко",



казва Червеняшка. Когато за пръв път след 8-годишното изгнание в Либия пътувала от София към Бяла Слатина, осъзнала колко е красив родният й край. Спомня си, че когато била в 11 клас участвала като статист във филма за Цола Драгойчева "Последната дума". Тя била една от многото затворнички във врачанския затвор. После разказвала на другите сестри в затвора: "Боже, аз съм си играла ролята!"

"Тази болница обслужва 23 села и не знам дали в България има такава заплата за медсестра от 260 лева", намества се в разговора колежката на Червеняшка - Лили Велчева. Тя практикува тази професия от 40 години. След две години ще се пенсионира и отсега се чуди как ще преживява с нищожната пенсия, която ще й дадат. Червеняшка държи да ни покаже отвратителните стари и изпокъсани дюшеци на които трябва да спят болните деца. Родителите си носят от къщи електрически печки, чаршафи, храна. Мизерията е пълна. "Ето това е една страна от ЕС", горчиво обобщават сестрите.

Учудващото е, че въпреки разрухата, хората в Бяла Слатина са оптимисти. Плодородните земи наоколо са обработваеми, а не пустеят и това радва окото на жизнерадостната и бликаща от енергия 81-годишна Мария Накова. С работна синя престилка и сърп в ръка тя прилича на оживял паметник в чест на победата над времето и политиката. Пенсията не й достига - 138 лева и 90 стотинки. Стотинките е получила като увеличение при последното преизчисляване на пенсиите. Не й дават социални помощи, защото имала 40 декара земя. Гледа козичка. Не й е лесно, но не се отчайва. "Хайде, и да се видим с добро!", казва тя на всеки срещнат по пътя.
 Паметникът на Цола Драгойчева в центъра на града, който няколко пъти е махан и пак поставян.
 Залата на културния дом в Бяла Слатина точно копира тази в НДК, но в по-малък мащаб. Секретарят на читалище "Развитие" Никола Попов обяснява, че правят много културни прояви тук, но през топлия сезон.
 Валя Червеняшка обича децата и въпреки ниската си заплата иска да работи с тях. Майката на тези деца, които са братче и сестриче, е донесла печка от вкъщи.
СНИМКА: МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Малкото НДК в Бяла Слатина е "рожба" на Цола Драгойчева.
14
18666
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
14
 Видими 
09 Декември 2008 05:15
Кога е процъфтявала Бяла Слатина?

Да шия или да не шия в завод пионер...

09 Декември 2008 05:54
" Мизерията е пълна. "Ето това е една страна от ЕС", ...."
Така е при бюджетен излишък!
Мили родни управляващи- нищо не искат да научат....
09 Декември 2008 08:06
Миналата година ходих да почистя гроба на баща си. Гробището - в бурени, над човешки ръст. Срещам на другия ден Иво пешев, викам му: "Иво, и на баща ти гробът не се вижда /баща му беше много свестен учител, нейде на 50 си отиде/. Пуснете там циганите, дето им плащате помощите - да пооправят, че е срамота". А той - "Сега сме в Б група, имаме по-важни работи по стадиона".
Бетонираният център е голяма гадост. Бетониран е фактически паркът. Няма отдавна алеите с пясък, зелените треви и подстригани храсти, дърветата са заключени в камък. Никакви грижи за горите наоколо - имаше една забележителност, Китката - над 20 дъба в едно. Имаше страшно място - яма от паднала бомба. При бомбардировките над Плоещ англо-американците пуснали една тук, кой знае защо. В ямата можеше къща да се сложи. Какъв по-зловещ паметник на войната?
Няма го езерото край града, няма ресторантчето "Чайка", няма го дори истинският панаир.
И още един проблем. В града имаше близо 20 000 жители. Сега са под 15 000. И една трета са цигани. Подобно е положението в околните села.
Изобщо, Бяла Слатина е символ на западането на цяла България.
П.П. А за Червеняшка е трябвало да разпитате местните хора. За мъжът й и далаверите му, за някои странни неща около либийската "епопея". Време е да се поразрови темата - за какво НАИСТИНА бяха арестувани жените? Но това е опасен разговор.
09 Декември 2008 09:21
Да, Генек. Издъхва нашата България. И у остатъците от народ няма никакви съпротивителни сили. Циганизира се и Бела Слатина, както целия Северозапад (но някак си не се упоменава, не е важно явно). Ни глътка оптимизъм отникъде. ЕС ли? Та ние сме в Каменната ера!
09 Декември 2008 09:31
Истината е доста по-различна. Всяко населено място си имаше своята "Цола Драгойчева", или по-точно и с голям човек в властта и без него почти все тая. Този упадък сега го има в цяла България, но ... там го свързват с някой си, защото не могат да повярват, че България е разрушена.
Но ... така е при демокрацията.
09 Декември 2008 09:59
Уви ситуацията описана в Бяла Слатина не е единичен случай.
Наскоро бях в гр. Симеоновград - бившия гр. Марица. Градът се намирав Югоизточна България.
Хората там искат да си направят гето и да се оградят. Да не излизат от него, но и циганите да не влизат вътре. Къщите в крайните квартали са разграбени до тухла, в центъра на търговската улица има изоставени къщи и магазини. Очевидно е че градът е замиращ и циганизиращ се. Има до реката 10-12 етажен хотел с ресторант и бар, който също се руши. Абе с една дума - мъка!
Май живот в България има само в големите градове като София, Пловди, Варна, Бургас, Плевен, Враца и Русе. Другото е мизерия и начин на живот отговарящ на живота на границата между 19 и 20 век.
Държавата трябва да се намеси и да се почне съживяването на подобни градчета. Покрай тях ще се съживят и околните села, а от там и всички ние.
Така поне мисля аз.
09 Декември 2008 10:31
А, виж - и в Бяла Слатина имаше /по-скоро и сега си стои, но защо?/ модерен за времето си хотел. Нейде седемдесетте години го откриха, с другаря бай Тошо, няколко етажа, светъл, хубав, с ресторант, кафене, механа...Абе, с всичките есктри, дето душата на нормалния човек в провинцията иска. Сега не знам какво има вътре, ама вечер е тъмен, а през деня не се вижда жив човек да влезе нейде.
И дворовете на училищата са бетонирани. Има игрище в прогимназията, заградено с голяма телена ограда, но не виждам как безопасно може дасе ограе. Навремето - в годините на похарчената ми младост - имаше няколко игрища около града. Извън стадиона, свободни, че и трева имаха /не всички, де!/.
Но - кой знае, може дасе оплаквам поради възрастта? А на младите да им харесват десетината кафенета по "главната", изпълнени от сутрин до сутрин? И игралните зали? И потайните чалгатеки? И изобщо ленността на ума и тялото?
Ето - това е проблем. Загиват селищата - но това става с духовната смърт на младите. Сетне - тишина. Накъсвана от цигански музики, крясъци от улични сбивания, рев на стадиона, кеф от кървави електронни игри.
09 Декември 2008 10:36
Мизерия в детските болници... От това по-голям срам няма. Но така е в страната на Гоце, СерГей, Догань-Сава, Сакса, където не се краде, и която ЕК не разбира...
09 Декември 2008 12:13




Тодор Живков е идвал маса пъти в Бяла Слатина - и през Борован, и е кацал на пистата. Една отсечка има между града и нашето село, широка е около сто метра/ ная око/. Трябваше да се използва като писта за бойни самолети "в случай на...". Помня, че идва да открива паметника на баба Цола. А после не мина през село. Нейде пак тогава, на път към новостроящата се АЕЦ, бил обстрелян с калашник в гората към Баница. Поне така говореше мълвата.
И в този край той гледаше да не минава. Не самоз аради Горуня и гаврилгеновци, ами и заради народа.
Погледнете - почти всички въстания и бунтове в България са нейде на запад от линията Сливен - Търново. Крайморието си е кзтило и вечно си кюти, плацикайки се в мед и масло.
За материала моге да кажа, че има много интересни неща, които са подминати. Циганизацията - вярно, е едното само. Хора почти няма. Мяркат се някакви си каращи се "културтрегери", една баба, една личност...с немного привлекателна слава в региона и толкова. Хора, интересните хора ги няма. Вижте в сайта "Северозапад" - колко истински и привличащи вниманието хора има.
Има и други пропуснати неща - мисля, че командировката е била бърз полет над реалността. И, каквото зърнала авторката - написала. Но при бърз полет детайлите се сливат в една мъгла и става някак си душно, сивичко.
А проблемите са много. Прекалено много. И типично нашенски.
09 Декември 2008 14:00
Борованчанин, опиши родната действителност във Вашето прелюбопитно село. Напр.като псуват при вас, кого по-точно псуват (предполагам Костов). Нали бяхте 50% БСП и 50% БКП. Не вярвам някой да си е посипал главата с пепел.
09 Декември 2008 14:06
Либене, пепелта едно време хвърляхме на нивата. Сега имаме и домашно парно, че и на газ.
Та все пак може да намерим пепел, но защо да се цапаме с нея за твой кеф? Ако е за грехове - ти с Костов трябва не с пепел, а с бетонови блокове да си посипвате главите.
Пък не забравяй, че първо сме българи уж всичките. Второ - мое и на всеки друг право е да си изберем политическата насоченост. Трето - извинявай, мъчно ми е, но трябва да ти съобщя новината. А именно: никому не пука дали ти искаш да си посипва главата с пепел или с луга! Никому! Сори!
Та така е в наше село - имаме си права, държим на тях, а когото трябва...АЯми псуваме го! И то на майка е най-малкото. Че и друго му се случва. Все пак - Северозападна България сме и манарчетата са под ръка.
Бъди здрав!
09 Декември 2008 16:34
"Погледнете - почти всички въстания и бунтове в България са нейде на запад от линията Сливен - Търново. Крайморието си е кзтило и вечно си кюти, плацикайки се в мед и масло."

И в Малко Търново е имало въстание. Ти, впрочем, за кое Търново говориш?
09 Декември 2008 16:49
То и в Дуранкулак е имало вълнения, и каварненци са се вдигали срещу турците, но това са епизодични проблясъци. Хайдутите по Странджа /Вълчан войвода, например/ са моментни изблици. И хайдутлук, честно казано. Виж и маршрутите на Левски, Матей Преображенски, зоната на въстанията от 104 година насам.
Да де, местен патриотизъм, ама реален!
10 Декември 2008 15:50
И в Каварна е имало въстание в 1877 г. И‌ гагаузите въстанали на страната на християните. Въстанали и срещу Румъния в 1913 г. на страната на българите.

М/у другото, средната заплата по области е най-висока в София-град и област, Враца, Стара Загора и Варна. (За градовете - София, Варна и Бургас са наравно.)

Доста научих от дискусията. Защо иначе явно прилични хора ми се нахвърлят с такова необяснимо за мене, лумпенско ожесточение.

Това за лошото Черноморие и добрата вътрешност е уникална глупотевина, която за пръв път чувам, и е продукт на последните десетина години. Всъщност черноморието било обезбългарено по руско-турските войни от 1774 до 1830 г. 250 хил. изселници в Бесарабия и Таврия, фактически почти цялото бълг. население. Освен това черноморието било и най-силно засегнато от нашествия на степни народи от края на 10 до началото на 15 в. Гърцизма бил много силен от време оно. Гърците винаги са искали да отрежат българите от морето, да погърчат останалите. Ребългаризирането на Черноморието започнало от средата на 19 в. и продължава и до днес. В 1878 г. българите били 25% във Варна, едва в 1909 г. кметът забранил да се търгува на "пияцата" на друг език освен български, и протестирали не само инородците, но и българите.

В 80-те години, а и досега всъщност, големи участъци от Черноморието, стръмни, гористи и блатисти, бяха много слабо населени и развити - в сравнение с гъсто населените равнини в Търновско и Врачанско, да не говорим за Пловдивско. Има останали много архаизми по селата, особено в източна Стара планина и Странджа.

Световна тенденция е населението да се струпва по крайбрежията - предвижда се до 2025 г. 75% от земното население да е струпано по тях. У нас още не е повече от 12%, две трети - във Варна.

Аз имам рода, във Врачанско и обичам тоя край, и Свищовско, и Търговище (и Босилеградско, и други места по цялата страна). Сега Варна трябва да е мотор на цялата Дунавска равнина. Това се вижда в странна форма и в политиката на тимаджиите - обсебиха житарството от Добруджа до Врачанско, Българско речно плаване, двете - сега мършави - авиолинии (едно време имаше редовни полети от София до Видин, Горна Оряховица, Търговище, Силистра и Добрич) и даже Ловико Сухиндол. Варненци най-много натискат за магистрала Хемус (в момента правят подписка) даже когато от други места нищо не се чува, за широк път Ботевград - Видин и Русе - Шумен.

Проблемите на Северозапада според мене идат от изсмукването на кадри от София и от лошите ни отношения със Сърбия и Румъния (не по наша вина). В нормални условия това е вратата на България към централна Европа (и ЕС), Видин е бил много важен град от римско до османско време, столица на царство. Населението е будно и било цивилизовано за времето си. Фолклора е средноевропейски, руските ми приятели вземат Дико Илиев за "чардаш". Имало е и анклави от сакси, чехи, банатски българи и други "западни" хора.

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД