:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,721,599
Активни 417
Страници 6,502
За един ден 1,302,066
ИНТЕРВЮ

Първанов е като чичо Скрудж - трупа и си брои правомощията

Новият закон за отбраната е закон от чиновници за чиновници, казва Николай Слатински, бивш секретар на президента по въпросите на националната сигурност
снимка: НЕВЕНА ТЕНЕВА
Николай Слатински
Доц. д-р Николай Слатински беше секретар на президента Георги Първанов по въпросите на националната сигурност от 2002 до 2006 г. Един от малкото специалисти в областта на сигурността. Доцент е по международна и национална сигурност. Беше депутат от СДС от 1990 до 1994 г. В момента чете лекции в УНСС, Военната академия "Г. С. Раковски" и Академията на МВР.



------------

- Г-н Слатински, каква е причината толкова години да не бъде приета Стратегия за националната сигурност?

- Старата концепция за национална сигурност, приета в края на миналия век и със срок за действие до влизането ни в НАТО и ЕС, отдавна е напълно изчерпана и не съответства на новите реалности. Политиците вече не се основават на този документ, експертите не го уважават, а студентите не го изучават. Да не говорим, че при създаването си той вече бе остарял и фактически проспа много събития - напр. Косовската криза, ударите на НАТО, военните действия в Македония. Ние си оставаме единствената страна членка на НАТО, която не е приела своя стратегия през новия век и след влизането си в Алианса.

Преди няколко години бе направен един неуспешен опит за изработване на Стратегия за сигурност. На мен ми трябваше много време да убеждавам президента, че този документ трябва да бъде наречен Стратегия за национална сигурност. Необходимо е всяка подобна стратегия да има национален характер и национални приоритети, да бъде ясно от нея, че става въпрос за България. Тогава от този документ много трудно можеше да се разбере на коя държава всъщност е тази стратегия. Като я чете човек можеше да остане с впечатление, че страната ни граничи с Афганистан, Ирак и Иран едновременно. В частност, Македония дори не бе спомената. Съдбата на въпросната стратегия бе много показателна и драматична - тя беше разгледана и от висшия съвещателен орган в сферата на сигурността - Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС). Бяха направени много предложения за нейното подобряване. Правителството се съобрази с редица от препоръките, но предходното Народно събрание изобщо не благоволи да я удостои с внимание.

Сега е разработена нова Стратегия за национална сигурност. Това стана благодарение на личните усилия на колегата ми Димитър Йончев. Той вложи много енергия, за да разреши един неразрешим проблем. От една страна със сателитното, инерционното и папагалско мислене на управляващия елит, който смята, че за националната сигурност може да се говори единствено с терминологията и приоритетите на Брюксел и Вашингтон и дори не се опитва да си помисли, че страната ни може да има самостоятелни национални интереси, че може да й се наложи в един момент да решава проблеми на националната си сигурност в автономен режим.

От друга страна, трябваше да се отчете настойчивият натиск на експертната общност и професионалистите. Те говорят за съвременните акценти, които трябва да бъдат заложени в стратегията. За гражданската сигурност, за обръщането на сигурността към обикновения български гражданин. У нас властта мисли за сигурността тоталитарно, тя непрекъснато се опитва да централизира. Това е в разрез със съвременните тенденции в областта на сигурността - когато йерархичните структури отстъпват постепенно място на мрежовите, а командването - на координирането. Именно така пострада и законът за МВР, който централизира прекомерно полицейските служби. След това се централизираха НСС, ВКР и финансовото разузнаване в новата ДАНС. Централизирайки власт - ти централизираш ресурси, а това е пряка пътечка за политизиране на системата, за използването й за политически поръчки. Затова и виждаме как ДАНС реагира на политически указания.

- Не смятате ли, че президентът като главнокомандващ трябваше да бъде по-настоятелен за приемането на този документ?

- Аз трябва да съм много прецизен в изказа, тъй като пет години съм бил съветник на президента Георги Първанов по националната сигурност и всяко мое критично виждане може да се приеме като породено от лична обида. Мога да кажа, че в системата за национална сигурност президентът се задоволява главно да води не висша математика, а проста аритметика на правомощията си. По някога го виждам като чичо Скрудж, който непрекъснато гледа да трупа правомощия, а не да ги използва, не да ги инвестира за доброто на страната и нейната сигурност. Президентът предпочита да увеличава правомощията си като назначава на ключови позиции свои хора - главен прокурор, председател на върховен съд, външен, вътрешен министър и др. През първите две години, когато все още имахме екип, когато и той чуваше нашите - алтернативните, гласове, а не само тези, които иска да чуе, той правеше силни обръщения към обществото. Президентът обаче престана да използва това си силно правомощие и започна да употребява скритите механизми на властта, свързани с дърпане на конците иззад сцената.

Президентът можеше да бъде инициатор, интегратор, консолидатор, морален коректив и авторитетен лидер - за да можем да си подредим системата за сигурност. Той предпочете задкулисието, както и въпросите, които не крият риск, които са приятни, комфортни, създават уют и имидж. Вместо да се бори за каузи.

- Трупането на тези правомощия ли е в основата и на скандалите между президентството и Министерството на отбраната по повод новия закон за отбраната?

- Действително имаше премахнати правомощия на президента в предния вариант на Закона за отбраната. Сега с "копи - пейст" те бяха възстановени. И отново президентът реагира като човек, който води аритметика за своите правомощия, а не отстоява принципи. Той иска правомощия, а не упражнява тези, които има. Например президентът възглавява Консултативния съвет по национална сигурност. Аз лично като секретар по сигурността многократно съм го съветвал да съживим този съвет, да му вдъхнем живот. Колко пъти КСНС разгледа въпроса с приоритетите за националната сигурност? Проблемът с финансирането на системата за национална сигурност? Каква армия искаме? Проблемът с модернизирането на армията? Контролът върху изразходването на тези огромни средства? Нито веднъж.

Президентът не изповядва принципите на прозрачната политика. Затова не иска да има един жив орган - съвет, в който нещата се слагат на масата и се обсъждат задълбочено. Той предпочита нещата да се уреждат на четири очи. Той винаги работи с шефовете на разузнавателните служби на четири очи. С министрите - на четири очи. С лидерите на политически партии на четири очи. За какво имаш съветници тогава? Ами шефът на някоя служба може да те манипулира, да ти казва само това, което прецени, че трябва да ти каже. Това бе един от големите ми лични сблъсъци с него. Желанието ми беше той да стане държавник. Президентството и в момента е най-непрозрачната от висшите държавни институции, в нея средната възраст на работещите е най-висока. Там на ключови позиции няма млади хора.

- Защо обаче се бърза толкова много с приемането на новия закон за отбраната?

- Нямам обяснение - приемането на този закон в този момент и в този му вид е изключително прибързано. Законът е незрял, не е изработен професионално и ще се окаже една кръпка в нашето законодателство. Той фактически нищо ново не внася, принципно и нищо не променя. Този закон се приема и в разрез с нормалната логика в една държава. Когато трябва най-напред да бъдат приети Стратегията за национална сигурност, Законът за националната сигурност, Националната военна стратегия... Едва тогава трябва да се говори за този закон. Той в момента не отговаря на въпроса - какви са приоритетите в политиката за отбрана, каква армия искаме да имаме, какви мисии тя ще изпълнява, кои от задачите на армията ще отпаднат, какво ново ще се появи за нея в съгласие с изискванията за гражданската сигурност? В този закон аз виждам един чиновнически подход и чиновническо мислене и активност, резултатът - закон от чиновници за чиновници. Той не решава насъщните проблемите на национална сигурност. Освен това се приема в условията на непрекъсното намаляващо и разединено парламентарно мнозинство. Законът не постига консенсус нито между политическите партии, нито между политиците и експертите. Той дори не решава голяма част от социалните проблеми на войската. Не решава и въпроса с въвеждането на интегрираното министерство. Има дори опасност да се получи дезинтегрирано министерство - вместо да се даде възможност заедно, съвместно и в съгласие да работят и цивилни и военни - да се всеят раздори между тях, които ще дестабилизират МО. Не виждам смисъл да се приема нов закон само защото старият бил преправян многократно. Този тип закони изискват национален и парламентарен консенсус.
17
5197
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
09 Декември 2008 01:20
Един от малкото специалисти в областта на сигурността.

Баба ми пък е специалист по извънземни форми на живот. Не че ги е виждала някога де, ама и другите не са, така че, тя и №1.
09 Декември 2008 02:32
Волен Сидеров: Първанов да каже обявява ли война на Брюксел- Натиснете тук
09 Декември 2008 03:38
"Трупа ли трупа трупът" - Алеко Константинов - 1877, писар в канцеларията на свищовския губернатор.
09 Декември 2008 05:25
Една страна със сателитното, инерционното и папагалско мислене на управляващия елит, който смята, че за националната сигурност може да се говори единствено с терминологията и приоритетите на Брюксел и Вашингтон и дори не се опитва да си помисли, че страната ни може да има самостоятелни национални интереси
Напълно вярно твърдение, макар и да не е нужно да си "един от малкото специалисти в областта на сигурността" за да го констатираш.
09 Декември 2008 09:05
То че страната си има свои национални интереси си е по закон Божи. Но формулирането на национални интереси предполага национален елит. Къде го виждате ? Ония дето се буторясват на приема на британскио педал от миналата седмица ?
За отстояване на неформулирани интереси даже няма какво да се говори.
Единственото отстояване със зъби и нокти е правото да се краднат европарите. Тва е целата им тактика, стратегия , цел и смисъл на съществуването във властта. Покраднюването от роднио баджет си е дадено по условие. Нема какво да се коментира по него.
09 Декември 2008 09:07
Ех, Слатински, Слатински, ...
ами то си има Център за изследване на демокрацията и подобни, на чиито конференции чинно наведени слушкат тези наши държавници, които именно трябва да формират, ако не самостоятелна , то поне в прекия ни интерес частично самостоятелна политика по националната сигурност.
А там ти казват колко и как са замерили проблемите с престъпността, какви фактори въздействат, дават ти указания кой айдук и кой не , приоритети и т.н. - абе, лесна работа .Като в дружество "Георги Кирков" по времето на комунизма.Всичко ти е разписано.
Оти да се мъчиш.? Конецът е опънат.
И резултатие са ясни - иди и виж, огледай се до къде сме я докарали....
Последни по всичко, първи по престъпност и нихилизъм .
09 Декември 2008 09:22
От обикновено мижаво програмичстче в завода в Радомир, стана виден деец на демокрацията. И то само за това, че поднесе протоколите на едно дружество на вниманието на съпартийците си. Те пък взеха че преписаха всичките изрази оттам, и така направиха няколко песни от тези изрази. Като "45 години стигат, времето е наше", "Аз не съм комунист и никога няма да бъда", " И преди и сега БКП е мафия". "Утре започва от днес". За сведение на незнаещите, материалитиему бяха дадени от Мирчо Стоименов, зам.-председател на Дружество "НОВАЕ", ей така да види че е имало върла борба срещу извращенията на БКП. Който не вярва, нека пита Мирчо - Перник, бензиностанция "МИД".
09 Декември 2008 09:39
Учих по лекции и трудове на този мъж и препоръчвам на всички изказали се, отново да прочетат интервюто и да се замислят, а не да коментират по инерция. Това е първият човек, който реално каза че имаме проблем, и после се разбра и името на проблема - Гоце! Но това е малкият ни проблем. Това, което говори за Сигурноста на страната ( като система), е всъщност огромният проблем в който се намираме от много време насам. Все едно сме в безтегловност.
09 Декември 2008 10:10
Доколкото си спомням, когато беше в парламента г-н Слатински влезе от квотата на СДС и отговаряше пак за отбраната или нещо подобно. Тогава се коментираше по медиите, че нашия човек не е бил в казармата поради НГВС. Който е бил войник знае какво значи това. Та много ми е интересна като как като не е бил в армията зане какво е национална сигурност и всичк свързано с нея? Все едно мен да ме турят за Земеделски министър където съм виждал и обработвал земя само в саксии.
09 Декември 2008 10:39
На Слатински
Моркин, този път ! Ако продължите да "копаете" в тази тема, мисля, че няма да сбъркате. Твърде много проблеми има и твърде малко компетентни мнения се чуват в публичното пространство. Не говоря за общите лафове и трафаретните изказвания на депутати, министри и др. подобни, а за компетентни мнения.
09 Декември 2008 13:53
Марин -"имаме проблем, и после се разбра и името на проблема - Гоце!"

Проблемът на БГ е Гоце+БСП+ гласуващите за БСП
09 Декември 2008 15:44
Проблемите , които поставя тази дописка , са актуални за националното ни общество ... Тяхното отпадане предполага Нова Конституция ... Само радикално нова философия на нашето общуване в Общество , може да отвори пътя към разрешаване на "лошите" противоречия , които насторихме в общия ни живот ... Всяко друго действие , само ще повтаря яловата политическа практика , чийто продукт и всякак бива , самият Президент Първанов ...

09 Декември 2008 16:15
Ето гоце как продължава да "твори" българската история. http://capital.bg/show.php?storyid=594975 Натиснете тук
09 Декември 2008 21:17
Не знам какъв експерт е Слатински, но е един от малкото (почти единични екземрпляри) политици, които за 20 години останаха почтени и не си плюха в лицето. ...Такива я ги наброиш десет - я не !
09 Декември 2008 22:30
Липсата на Национална стратегия не е случайност или пропуск в политическата програма на президента Първанов. Това бе наложено като негов приоритет и затова тъкмо той бе избран и преизбран от Руската фракция в БКП/БСП и Старите муцуни на КГБ в България.

Последвалото избиране на Главен прокурор, Премиер министър, Флирта с Доган и ДПС, ДАНМС, МАНС и т.н. са си подробности по веригата от събития, които характеризират подриване и УНИЩОЖАВАНЕ на Българската Национална сигурност. Това че нова Програма за Национална Сигурност не се създава е съвсем логично като се проследят политическите тенденции у нас. Само през първата година на президенстването си Първанов се среща с Путин поне 5-6 пъти.

Така трасето на бъдещата му политическа дейност бе фиксирано, управленският екип създаден, съответната агентурна мрежа активирана и мисълта за каквато и да е Българска Национална Стратегия за Сигурност умря. И докато Първанов и сие са на власт няма опасност да се роди такава Стратегия. А казано на прост език, това означава, че нашето сществуване като национална държава е в последния си стадий и на карта.

До кога ще търпим такова положение на нещата зависи от нас като Българи. А като казвам Българи имам предвид Българите и у нас и в чужбина.
Руската агентурна мрежа трябва да се изолира, защото това е пъпната връв на антибългарския терор в България. Турският терор от време оно се корени точно там, а и от там се защищава и поддържа.

Тази Руска мрежа обхваща все повече и от българите в чужбина - това също е една от причините за липса на БГ национална стратегия - разеденинение, отчуждение и взаимна омраза между българи по регионален и емигрантски статус, но подмилкване и търсене на взаимни "услуги" от Руската агентурна мрежа по различни линии (особено църковна), както и други съществуващи национални мрежи с международно значение - еврейски, турски, гръцки и т.н.

За съжаление много още може да се пише по този въпрос, но нищо обнадеждаващо.

10 Декември 2008 00:22
Ами проста му е квалификацията- пенсия
във всяко едно отношения
И пак за чужда сметка
Просото имал е късмет да мине назначаването "нашироко"
Нищо лично, а и е добър човек във всекидневието
10 Декември 2008 00:30
Срамно е да се признае ...истината
Всичките подвизи и екзалтации на прехода ..просто са активни мероприятия на службите
Най-срамно е, че на всякакви
нямам предвид георгафия, имам предвид интелектуалния капацитет

Редактирано от - Минавам от тук на 10/12/2008 г/ 00:31:15

Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД