Отскоро в цялата страна стартира разширението на програмата на МТСП за улесняване на младите майки при отглеждането на малчуганите, когато бързат да се върнат на работа и да продължат кариерата си. Програмата се нарича "В подкрепа на майчинството", а новината е във възможността за детегледачи да се избират и кандидати от най-близкото обкръжение на семейството.
С въвеждането на тази практика всъщност се разкрива нова работна длъжност, отразена и в Националния класификатор на професионалните дейности. Така можем да кажем, че отглеждането на дете вече е професия. Програмата осигурява индивидуална качествена грижа за българските деца в един от най-трудните периоди от тяхното отглеждане и развитие - от 10 месеца до навършване на 3-годишна възраст. Тя може да започне в момента, в който майката пожелае да се върне на работа.
Процедурата
започва по инициатива на майката. Първоначално тя трябва да се снабди с пакет образци на документи от регионалното звено на Агенция за социално подпомагане в общината по местоживеене и да подаде заявление. След това избира лицето, което ще гледа детето й. За работата може да се кандидатират регистрирани безработни или пенсионери, също регистрирани в дирекция "Бюро по труда". Няма изисквания по отношение на пол, образование или професионален опит. Облагодетелствани в това отношение са бабите и дядовците, които официално, с предвидено заплащане ще могат да отглеждат своите внуци. Няма ограничения за родствена или съпружеска връзка. Ако майката не може да реши сама, съответните Бюра по труда извършват подбор и провеждат интервюта на потенциалните кандидати заедно с нея и тя окончателно прави своя избор.
Работното място
на практика се открива в дирекцията Социално подпомагане и е напълно законово уредено. Сключва се трудов договор между лицето, което е одобрено за детегледач и дирекцията по всички правила на Кодекса на труда въз основа на личния избор на майката. Детегледачът е подчинен на директора на съответната дирекция "Социално подпомагане" по местоживеене на детето и на родителите. В дейността си се ръководи от указанията на родителите и взема решение след съгласуване с тях. Детегледачът поддържа контакти както с родителите, така и с личния лекар на детето, детската млечна кухня, дирекция "Социално подпомагане" и дирекция "Бюро по труда".
Срокът
на трудовия договор е максимално до навършването на тригодишна възраст на детето. Заплащането по програмата е 220 лева, а при полагане на грижи за близнаци - 300 лева. Избраните за тази дейност лица представят следните документи в дирекция "Социално подпомагане" за сключване на трудов договор:
документи за самоличност,
свидетелство за придобито образование,
удостоверение за медицински преглед, заверена здравна книжка, удостоверение от психодиспансер,
свидетелство за съдимост.
Освен с физическата годност и психичното здраве кандидатът се съобразява и с добре обмислена
длъжностна характеристика
- отглеждането на повереното дете е в рамките на осемчасов работен ден; грижите за отглеждането на детето се полагат при режим, изработен съвместно с родителите, подходящ за възрастта на детето и съобразен с неговите индивидуални особености; детегледачът е задължен да полага грижи за физическото, психическо и емоционално развитие на детето при осигурена безопасна и сигурна среда; той трябва да полага усилия за възпитанието и изграждането на хигиенно-здравни навици; задължен е да общува с детето съобразно индивидуалните му особености и осигурява индивидуална грижа, внимание и топлота.
От своя страна майката е длъжна да води отчет за ежедневното присъствие на детегледача, който тя следва да представя в дирекция "Социално подпомагане" до 3-то число на следващия месец. Майката се задължава също да уведомява дирекция "Социално подпомагане" при всяка промяна на трудовия или осигурителен статус, на адресната регистрация, или мястото за отглеждане на детето.
Програмата " В подкрепа на майчинството" след последното й развитие е хубав пример за работеща многоцелева програма, чрез която се създава добра българска практика, уникална по своя характер в Европейския съюз. Тя е в синхрон със здравите български традиции и с модерното съвремие за равни възможности на жените и мъжете.
Подробна информация за програмата "В подкрепа на майчинството", както и образци на документите за включване в програмата, може да намерите в дирекциите "Социално подпомагане" и "Бюро по труда", а също и на следните интернет страници:
на Министерството на труда и социалната политика - http://www.mlsp.government.bg
на Агенцията за социално подпомагане - http://www.asp.government.bg
на Агенцията по заетостта - http://www.az.government.bg
Въпроси може да задавате на горещите телефони: на МТСП - денонощен телефон 0900 32 111, на АСП - телефон 02/ 935 05 50, на АЗ - телефон 02/ 980 87 19.
Мнения и предложения за програмата може да направите на официалния блог на МТСП http://www. socialni.bg.
|
|