:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,497
Активни 760
Страници 19,062
За един ден 1,302,066

Първо трябва да внесем политици, после - българи

Дори и със стратегия, правителството е абсолютно неподготвено да посрещне прииждащите от Испания, Гърция и Италия неуспели гурбетчии
Снимка: ВЕЛИСЛАВ НИКОЛОВ
Всички премиери досега, включително и Сергей Станишев, се опитваха да формулират държавна политика за българите по света, но все отлагаха конкретните стъпки докато мандатът им свърши.
И това правителство няма да направи нищо смело, за да интегрира т.нар. вносни българи. Става дума за етническите българи от Украйна и Молдова. Тук трябва да се прибавят и сънародниците ни от Македония, но те са по-друга категория и затова алгоритъмът за тях винаги е бил по-различен. Като изключим ВМРО, останалите политици не гледат на гражданите от Македония като на сериозна работна ръка. Темата "Македония" обаче е била и ще си остане актуална на политическо ниво.

Темата за "вноса" на наши сънародници е опасна. Иде реч за диаспора от около 2 млн. българи, извън емиграцията ни. Затова вече 18 г. с нея се заиграват разноцветни политици, обещават чудеса и после стратегически забравят собствените си думи и намерения. Най-важният въпрос, който и досега не е намерил своя верен отговор, е защо политиците искат да върнат тези хора в родината им. Най-баналното обяснение - поради патриотични подбуди, но то не е вярното. Нито едно правителство от 1990 г. досега не е получило безусловно признанието за патриотичност. В името на патриотизма са печелени избори, по-късно обаче кабинетите са получавали други имена - мутренски, орионски, корумпиран.

Другият възможен отговор е:



за да увеличават електората си



Но и този мотив не издържа особено. Първо, защото политиците бързо осъзнаха, че много по-евтино ще им излезе да си напазаруват ромски гласове. (А в това няма нищо патриотично, нали?) И второ, сънародниците ни зад граница имат други критерии и е трудно да се предвиди дали и докога биха подкрепяли безрезервно безпринципната политика на нашите партии.

Смята се, че от 1990 г. досега у нас са се заселили около 25 000 етнически българи, родени извън страната. Колко от тях обаче все още са в България никой не знае, а как гласуват за отделните партии - съвсем никой. Показателно е и друго - в Македония и Молдова живеят по 10 000 наши сънародници с български паспорти. По време на избори обаче в урната в Скопие едва се събират 80 бюлетини, в Молдова броят също не е голям, защото се смята, че 8000 от тези 10 000 са пръснати някъде в Европа.

Досега на няколко пъти са "внасяни" българи - по време на правителствата на Димитър Попов, Любен Беров, в началото на мандата на Жан Виденов и при Иван Костов.



Синият кабинет дори създаде фонд



за трайно заселване, но с тотално сгрешени сметки. Във фонда имаше само 1 млн. лв., а предвиждаха да върнат 50 000 българи от Бесарабия. Когато парите свършиха обаче, ентусиазмът на политиците вече се беше изпарил и никой не даде и стотинка повече. И така бързо се разбра, че политиците мислят по темата кампанийно и несериозно, без стратегия и ясна цел. БСП не изостана от тази мода и миналата година лично премиерът Сергей Станишев се ангажира да връща българи. В миграционната стратегия за 2008-2011 г. попадна емиграцията ни и студентите от реномирани западни университети.

Но и тази стратегия няма щастлива съдба - заради финансовата криза вече се нуждае от сериозна преработка. Нещо, което едва ли ще направи това правителство, а следващото, ако не я отмени, със сигурност ще я преработи основно.

В одобрената политика на кабинета "Станишев" се казва, че тя ще се прилага в подкрепа на развитието на икономиката. Предвижда се създаването на две програми - за трайно завръщане на лица с българско гражданство, които живеят в чужбина, и за привличане и заселване в страната на лица от български произход. Първата програма изисква много средства - няколкостотин милиона лева и механизъм за постоянно захранване на един такъв фонд или сметка. Втората изглежда безсмислена на фона на неудачите на държавата. За да поканиш и върнеш емиграцията в родината, трябва да предложиш условия, по-добри от тези в останалите държави в ЕС, например.

По ирония на съдбата



световната финансова криза



е на път да изпълни една малка част от амбициозната миграционна стратегия на правителството "Станишев", защото тези хора са подгонени от безизходицата и в останалите държави. Това завръщане обаче не е така тържествено, логично и триумфално, като го замисляха управляващите. Гурбетчиите трябваше да проумеят, че по-хубаво от родното място няма и че условията и заплащането тук са също атрактивни. Обмисляха се какви ли не инициативи за посрещане на емиграцията ни от Запад, особено на младите и образованите.

Сега завръщането на българските емигранти е тъжно и безславно. За тях пътят към родината може би просто е по-малкото зло. Дори и със стратегия, правителството се оказа абсолютно неподготвено да посрещне прииждащите от Испания, Гърция и Италия неуспели гурбетчии. Вярно, Масларова успокоява с редица привилегии за безработните догодина, но да не забравяме, че тези хора идват без да са си правили здравни и осигурителни вноски. Така че те няма как да влязат в статистиката на регистрираните безработни, което няма да ги направи по-малко безработни.

Образованите и кадърните, както преди, така и сега, изобщо не мислят за обратен път. Има един-единствен случай, в който юпитата са готови да се завърнат веднага - да станат министри, за да оправят държавата.

През 2006 г., когато правителството на Станишев се трогна от



искането на бизнеса да намери евтина работна ръка,



офертите бяха за 450 лв. заплата за заварчик. Тогава в Украйна с такава професия получаваха 600-650 евро. В Молдова пък липсват такива специалисти. После и от ТЕЦ "Марица Изток" 4 поискаха огромен брой специалисти, макар и на европейски заплати. Това обаче е различно от една политика за реколонизиране на етническите българи от Молдова и Украйна. Просто политиците трябва да проумеят, че няма как, а и не е препоръчително да се опитват да внасят второ качество българи. Това са две различни неща и те трябва да бъдат разграничени. Иначе вършат работа само около избори, когато се обещава като на сватба.

И на тези избори със сигурност на тезгяха пак ще бъде извадена патриотичната идея и пак в нея ще бъдат вплетени обещания за връщане на етническите българи, за възраждане на българщината, за връщане на "Аз съм българче" в читанките, за поставяне на мястото му на ДПС и какво ли още не. Тези политици обаче не ги мислят сериозно тези неща. Изглежда, че първо трябва да си внесем необременени политици, за да ни напишат национална стратегия за възраждане на България. Макар че ако погледнем към историята, нашите възрожденци и първите ръководители на правителството ни след Освобождението идват тъкмо от Бесарабия. Пример за това са премиерите Димитър Греков и Александър Малинов, както и първият ректор на Софийския университет Александър Теодоров-Балан.
Снимка: Борислав Николов
Д-р Сергей Радилов, който идва от Тараклия през 1998 година, вече е шеф на поликлиниката в Нова Загора. През изминалите години обаче той и семейството му са се срещнали с куп проблеми, защото държавата няма ясна политика към българите, които кани за трайно заселване. В Тараклия д-р Радилов е бил главен лекар на цялата област и е отговарял за поликлиниката, болницата и ХЕИ, но избрал да се върне в родината си.
Снимка: Борислав Николов
Тези наши сънародници от молдовското с. Кортен се завърнаха в българското с. Кортен, край Нова Загора, но като чужденци.
17
4247
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
17
 Видими 
12 Декември 2008 02:12
Какво , по дяволите , значи второ качество българи?
12 Декември 2008 03:21
Право вика авторката, няма да се върна, няма пък
А за второто качество българи....аз знам какво има впредвид, ама също така и знам защо аз съм тука така, където няма второ качество хора, вместо да съм в БГ, където има второ, трето, четвърто...........
12 Декември 2008 04:00
Оня ден звъня на консула!Така и така спешно-утре- трябва да пътувам за България-здравословни проблеми с баща ми итн!!Изтекъл ми е срока на паспорта-какво да правим!!!"-Ами хубаво-отвръща-ела в Торонто, само че сега принтера е развален и съм се обадил да го оправят, ама ти ако дойдеш в петък , значи най-рано в сряда може би ако е рекъл Господ ще пътуваш!!Ама и вие си ги подновявайте тези неща навреме, за да няма проблеми, нали?!!!!!!"
12 Декември 2008 04:35
Ангеле, а ти го питай следното: Хубаво де, а оня дето поиска да му подновите паспорта не 6м предварително, а 1г, що му казахте че НЕ МОЖЕ ПРОСТО ТАКА. Трябва да има основателна причина???????
Да го хвана, неговата м.......... и да го ..............., заедно със секретарката му ................... и после............. и ............и .............
Я пак? Кой вика, да сме се връщали?
12 Декември 2008 07:33
WTF второ качество българи Авторката,
12 Декември 2008 07:45
бедна ми е фантазията какви страсти и спорове ще се разразят между стоящите и пътуващите българи в българия
12 Декември 2008 09:08
СВЕТЪТ е голям и спасение дебне отвсякъде
12 Декември 2008 09:30
Че нали вече сме внесли политици?Мадридският каброн, синът на Дмитрий Станышев.Сал един Обръчлията е родно мекере.
12 Декември 2008 09:49
как можа да й дойде в акъла да ги дели на първо и второ качество?
как можа редактора да не го види?
12 Декември 2008 10:14
гадост
Гойко
12 Декември 2008 10:19
Първо трябва да внесем политици, после - българи...вони на АОНСУ отсякъде!
Що първо Политици?!
Аре Първо си внесем още малко "фараони", че да са мнозинство - и в БГ, и в Шарлямента...
(не е грешка, не е...)
12 Декември 2008 10:42
Българите навсякъде са българи, независимо от страната, в която са се родили или живеят! Няма първо и второ качество българи. Друг е въпроса, че т.нар. "вносни" българи ще освежат и без това намаляващата нация - в Украйна и Молдова мизерията е унищожителна и заплати от по 500-600 лв. у нас ще им се сторят като на нас тези на Запад.
12 Декември 2008 11:41
Май би било по-добре първо да Изнесем политиците отвъд граница, а след това да Изнесем и целия български народ. Белким след нас дойдат хорица достойни да обитават тази красива страна.
12 Декември 2008 16:52
Преди да внесем политици, требе да натириме сегашните нейде за храна на лъвове.
12 Декември 2008 17:33
Слабичка статия, даже и за провокация не можа да послужи....
и темата измислена, и тезите измислени, и опаковката семпла та семпла....
що ли не си внесем по-напред некоя журналистика така, даже да е четвърто качество, ама да си е журналистика все пак ?....
12 Декември 2008 18:55
Така и не разбрах, защо внесените ще са втора ръка. Но в едно автора е прав-идеите се стартират и не се довършват. Липсва организация и подготовка на идеята. А тя е хубава и работеща, ако се реализира с ум и упоритост.
12 Декември 2008 22:12
Това
Образованите и кадърните, както преди, така и сега, изобщо не мислят за обратен път

е силно неверно. В последните 10-тина години БГ емиграцията е само простолюдие (‌ в тоя смисъл "второ качество хора" е на място) и когато се говори за Америка и за Европа. От около 4-5 години "Образованите" , предполага се на запад, е по-добре да се върнат в България ако очакват от себе си професионална кариера. Защото другия път на запад е маргинализация до ниво на обслужващ персонал. Това е съдбата на повечето нашенски испански дюгери и груцки берачи на маслини. Тая трудна верикална мобилност е особено характерна за постсоц ерата за стара Европа и Канада и по-малко за Америка. Но при всички положения перспективите за високо образовани млади хора са по-добри в БГ от колкото на запад по простата причина че има сериозен недостиг. Тука изниква въпроса какво е "високо образован"? Но от друга страна преборването със инерцията в главите на журналистите е напълно непосилна задача.
Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД