:: Разглеждате вестника като анонимен.
Потребител:
Парола:
Запомни моята идентификация
Регистрация | Забравена парола
Чува се само гласът на енергийните дружества, допълни омбудсманът
Манолова даде петдневен ултиматум на работодателите да предвижат проекта
От ВМРО и „Атака” обявиха, че няма да подкрепят ГЕРБ и ще гласуват против предложението
Платформата протестира срещу бъдещия закон за авторското право в онлайн средата
Корнелия Нинова споделяла идеите на Джоузеф Стиглиц
Дванайсет момчета може да прекарат месеци блокирани в пещера в Тайланд (видео)
СТАТИСТИКИ
Общо 440,676,015
Активни 753
Страници 18,580
За един ден 1,302,066
Гледна точка

Бързото въвеждане на еврото е химера

Управляващите да се погрижат за еврофондовете вместо да се заиграват с еретични идеи
Снимка: РОЙТЕРС
Едва ли консервативна институция като Европейската централна банка ще погледне с добро око на едностранното въвеждане на еврото у нас.
През последните дни все по-голяма популярност придобиват предложенията за едностранна евроизация на България. Размахващите този лозунг представители на политическите и икономическите кръгове ни обещават, че именно това е ходът, който ще ни избави от кризата или поне ще смекчи нейните въздействия.

Министърът на икономиката Петър Димитров се обяви за паралелното въвеждане на еврото като разплащателна единица още от началото на следващата година. Това "ще намали натиска върху лева и ще ни помогне за справянето с икономическата криза", смята той и добавя, че фиксираният курс влияел негативно на конкурентността на стоките, изнасяни от родните производители.

Един от основните генератори на икономически идеи в НДСВ и управляващата тройна коалиция Владимир Каролев обяви, че с въвеждането на еврото бизнесът щял да спести много разходи. Другите аргументи са, че паралелното използване на еврото ще доведе до постепенното изместване на лева и така нямало да се стигне до свиване на паричната база при рязък отлив на чужди инвестиции.

Дотук добре. Остава въпросът обаче



как точно може да бъде осъществена евроизацията,



особено пък едностранно. Отговорът е - никак. Поне не и безнаказано.

Еврото е разплащателна единица в 15 от страните-членки на Европейския съюз. За въвеждането на единна валута тези държави са се отказали от воденето на самостоятелна монетарна политика, а ЕЦБ прави опити да "изглади" икономическия цикъл на въпросните държави и постепенно единната политика да стане по-лесна за ръководене.

Членството в еврозоната се присъжда при осъществяването на определени условия, които да гарантират на останалите държави необходимата стабилност и сигурност - че в системата няма да бъде допусната пробойна - място, където икономическият цикъл е коренно различен, а фундаменталните макроикономически показатели като инфлация, бюджетен дефицит, лихвен процент и т.н. рязко се отличават от тези на останалите страни.

Едва ли от консервативна институция като ЕЦБ можем да очакваме да погледне с добро око на едно едностранно евроизиране на България. Вярно е, че в условията на настоящата криза станахме свидетели на нечувани и неподозирани мерки от страна на централните банки по целия свят, но да очакваме поощрение за подобен ход е прекалено.

Мнозина сочат, че формата на управление на монетарната ни политика към момента е подобна на евроизацията. Нямаме право да печатаме пари, следваме стриктни изисквания за паричната маса, а това поражда съмнения дали при отлив на капитали



няма да се стигне до сериозна валутна криза.



От баланса на БНБ обаче се набива на очи едно: активите в управление "Емисионно" надхвърлят 28 млрд. лв., а парите в обращение са... 8,5 млрд. лв.

Това означава едно - докато се стигне до свиване на парите в обращение, трябва да мине доста време, а от страната ни да изтекат доста средства. Възниква въпросът възможно ли е да стане това. Сигурно е възможно, но с оглед "замръзналото" кредитиране и свиването на инвестициите се очаква текущата сметка значително да подобри своя дисбаланс и дефицитът да се свие. С две думи най-вероятният сценарий е значително забавяне на изтичане на валута от България при продължаване на кризата.

Страната ни има достатъчно проблеми с европейските институции, като дори се стигна до обвинения от страна на правителството, че Брюксел има тенденциозно лошо отношение към България и умишлено постъпва нечестно с нас, лишавайки ни от парите по програма ФАР. Как в такава ситуация да си представим позитивна нагласа към радикален, несъгласуван и едностранен акт, погазващ един от основните стълбове на изграждането на ЕС като единен икономически и политически съюз?

Санкциите не могат да бъдат предсказани, но



със сигурност ще бъдат драстични,



тъй като създаването на еврозоната е исторически процес и Стара Европа е доста чувствителна към него. Това прави едностранното заобикаляне на правилата и приемането на еврото като втора, а както се чува от някои - и като официална валута в България по-скоро химера.

Затова нека енергията на управляващите и техните съветници се хвърли в различна от тази еретична посока - например към подобряване на усвояемостта на европейските пари, насочването им към приоритетните според правителството насоки и значително увеличаване на прозрачността на управлението на парите на всички европейски данъкоплатци, включително и българите.

Правителството вече свали розовите очила, през които гледаше на кризата само до преди около месец-два и ни уверяваше, че България е нещо повече от останалите и проблемите ще ни подминат. Сега остава да видим и реални действия за подкрепа на икономиката, гражданите и фирмите.
29
2737
Дай мнение по статията
СЕГА Форум - Мнения: 
29
 Видими 
12 Декември 2008 01:57
Тинтири-минтири и ала-бала!
И разбира се, нито дума за фиксирания курс лев-евро!
Освен това, става въпрос за ПАРАЛЕЛНО /ведно с лева!/ използване на еврото, като разпращателна единица в България, а НЕ за "евроизация" и влизане в Еврозоната/ там национална валута НЯМА- има само евро!/!
12 Декември 2008 06:20
Коя е тая Стара Европа? Да кажеш 15-те, то вече е нещо друго. Когато нашего брата е бил Европа, они са скитали с чергите по долини и сукаци. Дори и Римската Империя при все Папата насред Рим се раздвоила и сме имали работа с Византия. Искрите на Възраждането са се появили също тъдява за да лумне огъня му на Запад. А ние сме се "подслонили" под чалмата на Падишаха за 5 съдбовни века. Сега кога си изядохме децата (прогонихме по чужбина и никое по-открехнато сред тях неще да остане в БГ) да сме слушкали, да не би да се разсърди Европа. Ами Тя ни е сърдита. Какво се промени с влизането ни в ЕС? Ей, го Митев, с номерата на колите - те това измислиха само.
Не че някой у нас ще го направи едностранното въвеждане на еврото, но да не ни се позволява дори да си го мислим, те това е гнило и мирише на некадърност.

12 Декември 2008 07:49
Както я е подкарал сватманчето май ще се наложи да въвежда рублата.
12 Декември 2008 09:26
Ами да, разбира се, как не се сетих досега?
Бързото въвеждане на европейски закони и правила е химера.
Бързото въвеждане на европейски доходи е химера.
Бързото въвеждане на европейски цени на телефони, електричество и топлофикция е химера.
Бързото въвеждане на европейско правосъдие е химера.
Затва пък светкавичното въвеждане на африкански такива е РЕАЛНОСТ, по-жива от живите, и по-реална от Георги Димитров и Леонит Брежнев!
Дебелата жълта черта пред касата за ж.п.билети, за да не ти погледне през рамото някой личната информация съдържаща се в билета до Волуек, е една изключително важна Европейска гаранция за съблюдаване, която е въведена светкавично от европейското по дух правителство. Такава гаранция нема даже в англия и франция.
Спазването на разписанието и състоянието на влака и релсите не са толкова важни, не са в компетентността на правителството, и затова те няма да се въвеждат светкавично, а когато позволи международното положение.
12 Декември 2008 09:41
Тинтири - минтири! Как можа една Черна гора, която даже не беше самостоятелна държава на мине на Евро, а ние не можем?
12 Декември 2008 09:42
Не съм вещ в икономиката, но си мисля следното.
Добре, ще разрешим разплащанията в евро, за да не печелят банкито от комисиони по трансфер на лева в евро.
Ама като не може държавата да печата такива банкноти откъде ще се вземат те, за да обслужват оборота ??? Може би БНБ ще ги изкупува на едро ??? И ще ги разпространява с минимална печалба ???
Изобщо - или аз говоря глупости или идеята да въведем еврото пряко волята на ЕС и преди да сме достигнали необходимите стандарти да емитираме тази валута е доста, ама доста глупава.
А може би така трябва, а може би това е великата шаячна правда, както би казал интелектуалецът Васисуалий Лоханкин ...
12 Декември 2008 10:10
Че сърбите, дето хабер нямат все още за ЕС, отдавна приемат паралелно евро с националната си валута. В пъти са по-добре от унгарците. Сега имам в портфейла си един чаршаф форинти, с които мога да си купя една бира, но само в Унгария. Черна гора също - преди три години и половина ходих там, беше няколко пъти по-добре отколкото у нас. Средна заплата (в частния сектор) 500 евро, само нови коли (среден и нисък клас), по-евтино гориво, чисто и спретнато.
12 Декември 2008 10:13
никъв проблем не е преминаването към евро.
Тва вече е правено в българия, практикува се по света повсеместно.
През 1996 и 1997 да не би да не бехме преминали на долари и марки? Даже и на дребно, и цените се обявяваха, па даже и още се обявяват! Важните цени - квадратни и кубически метри, киловати и литри се обявяват и сега винаги във евро, а второстепенните цени се преизчисляват във второстепенната валута. Македония и сърбия да не би да не са преминали през 80% от съществуването си на евро/марка/долар, въпреки че имат неква бутафорна местна единица?
Държавата Андора, съизмерима по финансови показатели с българия /не бих се учудил ако са и по-големи/ даже не си прави труда да печата местна бутафорна валута.
12 Декември 2008 10:52
добре де, нека не е самоволно, нека поискаме разрешение, нека се опитаме да покрием изискванията
12 Декември 2008 11:10
Въвеждайте еврото! На официалния курс - 1, 985 ли беше, какво! И веднага след въвеждането му ще се появи черен курс - реалният. Отдавна не бяхме виждали чейнджаджии по улиците на София! След това всеки ще вземе да бяга от националната валута BGN. На пазарчето в Ситняково ще се появят две цени - в левчета и в евро, само че не по горния курс. И ще стане това, което трябва да стане. Само че по-бързо.
12 Декември 2008 11:23
Цитат на Анонимен7
Македония и сърбия да не би да не са преминали през 80% от съществуването си на евро/марка/долар, въпреки че имат неква бутафорна местна единица? Край на цитата.

Истина е. Преминали са. Само че те не са на фиксиран курс 1:балканско гьотере (1:към консумация без производство и износ), а курсовете на бутафорните им валути се изменят постоянно по отношение на еврото. Надолу. Което все пак ги държи на нормално ниво и това предотвратява черния валутен пазар. В същото време на други държави като Полша, Чехската Република и Словакия валутите им се вдигат нагоре по отношение на еврото.
А BGN-ът си е баш бутафорна валута, която ни едното, ни другото. Затова няма как да не се появи черен пазар, чейнджеджийница.

Редактирано от - Nickolas на 12/12/2008 г/ 11:29:38

12 Декември 2008 11:34
Закономерността на Грешам, 16 век, твърди: "лошата валута изгонва ценната валута" - при наличието на една стойностна валута като еврото едновроменно с една валута изгубила стойността си като лева се забелязва следния феномен. Хората започват за задържат (било то в буркани) добрата валута. Започват да плащат само с лошата валута, за да се оттърват от нея. В даден момент, в циркулация остава само лева. Това предизвиква появата на черен пазар, на който все повече хора искат да се разделят с левовете си. Курсът започва да се изменя в посока обезценяване на лошите пари, в случая българските левове.
За причините това да се случи трябва да се пита българското правителство, но това май ще е прекалено сложен въпрос за тях. С две думи, чака ни много неприятна финансова криза.
12 Декември 2008 12:58
Единственото до което със сигурност ще доведе духването на валутния борд е:
1)спадане на разходите на работодателите за кратък до средносрочен период (заплатите ще се превалутират а в изостанала икономика като БГ инвестиция е мръсна дума и изоставането в технологично отношение се компенсира с ръчен труд)
2) повишаване на приходите за компанийте опериращи и предлагащи продукция основно на БГ пазара.

НЯМА държава в еврозоната в която преминаването към евро да не е имало за ефект свиване покупуталената способност на населението (в резултат на намаляване приходите на населението и увеличаване на цените вкл. в потребителската кошница).
Относно как ще помогне на търговията - ми Натиснете тук
12 Декември 2008 13:02
Питайте португалци, испанци, гърци и италианци, особено тия от по южните части като въведоха при тях еврото как обедняха почти наполовина при положение че са в пъти по добре от България и ще разберете какво ще се случи и тук ако се въведе еврото.В макроикономически план може и да е добре, но за обикновеният човек в България ще е убийствено.Цените ще са със същите числа, само че в евро, а заплатите-спрямо курса.Така че саламът от 5 лв. ще стане 5 евро, а заплатата от 500 лв.-250 евро.На сто процента съм убеден, че ще се случи точно това, особено като познавам алчния нрав на нашите производители, търговци, бизнесмени и т.н.
12 Декември 2008 13:24
Да, с тази разлика, че търговците ще вдигнат цената на най-евтиния салам от 5 ? на 10 ? с мотивацията, че вече сме в Евро и най-евтиният салам в Европа струва 10 ? килото. Иначе ще са на голяма загуба. И няма да забравят да му влайнят още повече и без това ляйняното качество.
12 Декември 2008 14:00
Ама като не може държавата да печата такива банкноти откъде ще се вземат те, за да обслужват оборота ???


Ей, много народ ненаясно с ЯЕП тука. Ей го какво е казал автора, който е учЕн:
От баланса на БНБ обаче се набива на очи едно: активите в управление "Емисионно" надхвърлят 28 млрд. лв., а парите в обращение са... 8, 5 млрд. лв.

Значи евроизацията ще стане много лесно по следния начин - туря се една дата за обмяна и на нея БНБ прибира всички левове за претопяване, бърка си в активите и дава по пестин еуро на калпак, а по- натам всеки се оправя как знае.
12 Декември 2008 14:29
Единствената загуба за България при пускане (забележете пускане, а не въвеждане) еврото за вътрешни разплащания е това, че наличното евро трябва да го използваме като разплащателно средство, а не да го държим като резерв в чужда банка и да получаваме лихви - около 100 мил на година. ЕС няма нищо общо с това, освен че ще му се наложи да печата повече монети и банкноти (българинът не уважава банкнотите и бързо ги цапа). Икономиите които ще се направят от разходи да се печатат нови наши парични знаци, от комисионните при преминаване от евро в лева и обратно вземани от чуждите банки в България (и изнасяни навън) са далеч по големи.
Нещата са както при крадците от Топлификация - надуват и изкарват на преден план несъществени детайли за да скрият истината. И тук се размахват несъществуващи или раздути вторични детайли за да се скрие истината, че пускането на еврото за вътрешни разплащания ще спре кранчето към джобовите на спонсорите на политическите проститутки.
12 Декември 2008 14:51
Бай Иване,

ЪЪЪЪ...... как точно въвеждането на еврото ще спре незаконното финансиране на партиите моля ?
Относно
комисионните при преминаване от евро в лева и обратно вземани от чуждите банки в България
Просто нема сми да се коментира тъй като нещата опират не до чужди банки а до функцията на БНБ и монетния двор кат паричен емитент а банките отнюд нямат грам общо освен по допирателната за междубанковия валутен но нейсе
Относно
"Несъществуващи или раздути вторични детайли...."
Препоръчвам справка с ЮКей и почему онези младежи загубени не щат туи пусто евро да замести паундата. Също и издирването на справка на тема "ефект от превалутиране или промяна на паричната единица върху потреблението"
ПС аз печея в евро в момента
12 Декември 2008 15:02
Спирането на европарите е предварително поставена и постигната цел на правителството, защото европарите се контролират, а тези от бюджета- куче влачи диря нема. Е, светнахте ли се? Предварителното въвеждане на еврото е аналогична далавера.
12 Декември 2008 15:12
mitkog " ЪЪЪЪ...... как точно въвеждането на еврото ще спре незаконното финансиране на партиите моля ? "

Заинтересованите да не отпаднат комисионните при смяна на евро в лева и лева в евро (сумата е около 500 милиона лева годишно) плащат на политическите проститутки да забавят пускането на еврото за вътрешни разплащания.
По отношение на лева единствената функция на БНБ е да контролира напечатаните левове да съответствуват на валутните запаси, а монетарният двор е просто една качествена печатница. Последната може да бъде и в чужбина (както и беше). Всякакви опити на БНБ да се прави на национална банкова институция са само имитации, нищо не зависи от БНБ затова и са и дали статут на независима институция.
По отношение на "детайлите" - още един път се показва как с тях се замъглява и отклонява погледа от същественото. Преди го казваха по просто - "а вие защо биете негрите".



12 Декември 2008 15:15
Спирането на европарите е предварително поставена и постигната цел на правителството, защото европарите се контролират, а тези от бюджета- куче влачи диря нема. Е, светнахте ли се? Предварителното въвеждане на еврото е аналогична далавера. А кой печели и кой губи е ясно.
12 Декември 2008 15:20
А какво е ЯЕП, мосьо Кракатау?
12 Декември 2008 15:52
Това са Ясните Европейски Правила, където всеки български европеец следва да ги знае наизуст - насън да го бутнеш.

12 Декември 2008 17:39
Авторът се е плъзнал "покрай темата" за въвеждането на еврото. Доколкото ми е известно Каролев призова за ПАРАЛЕЛНО ВЪВЕЖДАНЕ на еврото в България, т.е. левът ще си остане разплащателно средство, но вече няма да има ограничения да се договаряме и разплащаме в евро. В момента банките събират жестоки такси и комисионни за еврови преводи в страната и ги третират като международен валутен превод. А че скоро няма да изпълним изискванията за влизане в еврозоната си е ясно отдавна... с тези ниски (спрямо Европа) цени, с тази висока инфлация, а сега и с тази стопанска криза...



Ето какво са преписали във в-к КЛАСА от Блумберг:


BLOOMBERG: Източна Европа поглежда към някога отхвърленото евро след срива на валутите

12 Декември 2008 17:44
NICKOLAS,
/:/ "Въвеждайте еврото! На официалния курс - 1, 985 ли беше, какво! И веднага след въвеждането му ще се появи черен курс - реалният."
......................................... .....................................НЕ става въпрос- поне засега!- за "въвеждане" на еврото, като единствено разплащателно средство в България/ както е в Еврозоната/, а за ПАРАЛЕЛНО /ведно с лева/ ВАЛИДНО разплащателно средство в България! ИМА Разлика! Освен това, има Валутен Борд и има фиксиран курс лев/евро! Т.е., НЯМА причини да се качва еврото спрямо лева и да се появят чейнджаджии и курс лев-евро "на черно"! Сега защо никой НЕ купува евро на цена над 1.9558 лева, а- при това, всяка банка и всяко обменно бюро са ДЛЪЖНИ да обменят по този курс/срещу комисионна/?!
А когато/ако и когато!/ България влезе в Еврозоната- тогава в България НЯМА да има парична единица "лев"- т.е., НЯМА да има и обмяна на левове за евро, включително на "пазарна" и "Магурска" цена!
12 Декември 2008 17:49
NICKOLAS,
/:/ "Да, с тази разлика, че търговците ще вдигнат цената на най-евтиния салам от 5 ? на 10 ? с мотивацията, ..."
......................................... .....................................
В България търговците и сега могат да определят ВСЯКАКВИ цени- каквито им хрумне! НЯМА забрана, НЯМА "държавни Ценоразписи", има т.нар. "Свободен Пазар"! И никому НЕ дължат Обяснение или Оправдания търговците/ а и производителите, също!/ за цените на стоките им, които са си САМОопределили!
12 Декември 2008 17:54
Ги Фотон:
" Ей, го Митев, с номерата на колите - те това измислиха само."


Ги Фотоне,
Митев уточнява тъй като не е съвсем ясно какво искаш да кажеш с това "те". Няма нищо нередно в това, че ЕС с Регламент 2411 от 3.11.1998 г. изисква при първа регистрация в страните от съюза да се дават табели със символа на ЕС -12-те звезди. Правителството на тройната коалиция излъга, че смяната на номерата /не първата регистрация/ и повторната регистрация на регистрирани коли е изискване на ЕС. Замминистър Камен Пенков в интервю за 24 часа /26.2.2008 г./ нагло излъга, че България коректно е изпълнила директивата на ЕС за подмяната на номерата. Такава директива няма!!!!!
И за да бъдат нещата съвсем по "български", две години след приемането на България в ЕС тя е единствената държава, която продължава /познай защо/ при първа регистрация да дава регистрационни табели неотговарящи на изискването на цитирания регламент. Ако с това "те" приписваш дивашката смяна на номерата и повторно регистриране на регистрирани автомобили на изискване на ЕС си в голяма заблуда и груба грешка. Историята е дело на политическата мафия в България.


Edited by - Mitev on 12/12/2008 г/ 17:56:06

12 Декември 2008 23:11
Вече номерата са със звездички - серията е СА....НМ
13 Декември 2008 11:06
Davidoff:

"Вече номерата са със звездички - серията е СА....НМ"



Davidoff,
това засега е само в София, Видин и Смолян. В другите окръзи - до изчерпване на наличностите според официално съобщение. А трябваше звездичките да се появят при първа регистрация от 01.01.2007 г. Пита се в задачата защо България си позволи да направи първа регистрация без символа на ЕС на повече от 700 000 коли от тогава насам?


Дай мнение по статията
Всички права запазени. Възпроизвеждането на цели или части от текста или изображенията става след изрично писмено разрешение на СЕГА АД