Около 170 хил. души работят за мутренски организации на основна или допълнителна работа, а на други 250 хил. българи им се ще да го направят, но не са имали възможност. Това съобщи социологът Михаил Мирчев, шеф на близката до БСП агенция ACCA-M при представяне на изследване за обществените нагласи в края на втората година от членството на България в ЕС. Сондажът е по поръчка на евродепутата Илияна Йотова и е направен сред 1650 души на възраст от 18 до 60 г.
Изследването сочи още, че българинът е оптимист в дългосрочен план, но песимист за настоящето. Оптимистите за бъдещето на страната са 44%, а черногледите - 33 процента.
Близо 5 на сто от брутния вътрешен продукт е формиран на базата трансфери на пари от близки на българи, които работят в чужбина. На въпрос защо малка част от еврофондовете се усвояват 65% от анкетираните отговарят, че причината е в бюрокрацията. 25 процента смятат, че Европа си търси повод да спре обещаните средства. 12% отговарят, че министрите не искат допълнителни отговорности, а 18 процента прехвърлят вината на кметовете с твърдението, че те гледат да не си създават допълнителни проблеми.
|
|