На път за подсъдимата скамейка Марио Николов мина покрай Людмил Стойков (крайния вляво), който чакаше, за да даде показания по делото срещу него. |
Стойков бе задържан през ноември 2006 г. заради източване на 7.5 млн. евро от САПАРД. Заедно с него бе задържан и бизнесменът Марио Николов. Сигналът, по който работеха българските служби, дойде от ОЛАФ. Николов и още 8 души бяха пратени на съд за документни измами и злоупотреби. Второто заседание по процеса им бе вчера в СГС. По делото срещу Николов Стойков е само свидетел и ще бъде разпитан през януари. Магистратите вчера разпитваха чиновници от фонд "Земеделие", включително бившия му шеф Асен Друмев, сам подсъдим по други дела за злоупотреби по САПАРД.
Прокуратурата не успя да докаже връзката на Стойков по това дело и обвиненията му паднаха. Но в началото на годината бяха отделени материали и срещу пернишкия бизнесмен започна ново разследване за пране на пари. Задачата на прокуратурата тук е изключително трудна, тъй като повечето от съдиите приемат, че трябва да е доказано и престъплението, от което са придобити парите. За Стойков ще се твърди, че парите са от източените по САПАРД.
Стойков прати вчера открито писмо до медиите с настояване да не бъде свързван с Марио Николов. Стойков напомня, че обвинението му по този процес бе свалено, но не отваря и дума за разследването за пране на пари. Бизнесменът се жалва, че тиражирането на връзка между него и Николов е довело до възпроизвеждането й в доклада на ОЛАФ. Николов също отрече да има група "Николов - Стойков". Тя била само в някои глави като тази на ОЛАФ. Бизнесменът възнегодува срещу изпратения през юли от ОЛАФ изключително критичен доклад до вицепремиера Меглена Плугчиева, в който главни герои бяха точно Людмил Стойков и Марио Николов. В документа се говореше за политически чадър над групата им.
За днес Николов е ангажирал за 2 часа залата за пресконференции в БТА, за да обяви разтърсващи разкрития, които го оневиняват.
Според прокуратурата източването на САПАРД е ставало, като с фалшиви документи в България са били внасяни фиктивно стари машини за месопреработка и пакетиране, които са представяни за нови. По този начин са усвоявани незаконно субсидии от САПАРД. По делото са запорирани 32 банкови сметки и възбранени общо 41 недвижими имота.
По същото разследване на ОЛАФ през октомври в рамките на едно заседание немският съд вече призна за виновни двама германци, замесени с българските съучастници в измамата по САПАРД. Единият получи близо 3 г. затвор, а другият - 9 месеца условно. Прокуратурата ги иска за свидетели и по делото тук. Те са дали показания по време на разследването. Остава съдия Георги Колев да реши дали иска да ги разпита лично. В опита си да приключи бързо с процеса той бе призовал вчера всички 21 свидетели. Адвокатите на подсъдимите обаче реагираха, че няма да има физическа възможност всички да бъдат разпитани в едно заседание. Така част от тях напразно се разходиха до съда и ще трябва да се върнат през януари.
В СГС не се яви бившият зам. шеф на фонд "Земеделие" Красимир Неделчев. Той трябваше да се изправи пред Софийския апелативен съд, който на втора инстанция гледа дело за подкуп и пране на пари срещу него. Процесът обаче бе отложен за февруари догодина.
Фонд "Земеделие", който има граждански иск за 3.7 млн. лв. срещу Марио Николов и останалите подсъдими, вчера не намери за нужно да прати юрисконсулт, който да защитава интересите му.
------------------------
ЛИКА ПРИЛИКА
-----------------------
Марио Николов: "Четете изявленията на други хора, не моите, как се събират доказателства в тази демократична страна, известна с фашисткия си режим".
Константин Хаджидимитров - Коце Маца: "При Хитлер съдебната система е била малко по-демократична от сегашната в Германия."
Бел. ред. Коментарите на бизнесмените са по повод на съда в Германия, който действа изключително експедитивно в разследването на техни афери, засечени там.