Върховният административен съд обяви за нищожни лимитите в болничната и доболничната помощ, изискването един лекар да не може да работи в 2 болници, както и лечебници без или със лоша акредитация да не могат да сключват договори със здравната каса. Решението е на петчленен състав и е окончателно.
Отменените разпоредби са текстове от решението на управителния съвет на НЗОК, което определя при какви правила ще работят изпълнителите на медицинска помощ с касата през 2008 г. Те са атакувани в съда от лекарския съюз, "Асоциация за европейска интеграция и права на човека", сдружение "Център за защита правата в здравеопазването" и болницата в Белоградчик. От здравната каса отказаха коментар засега.
Решението на съда не касае работата на касата, изпълнителите на медицинска помощ и пациентите, твърдят юристи. Атакуваните текстове са отменени, тъй като решението на управата на НЗОК е от 27 декември миналата година, а поправката в закона, която дава право на касата да работи по подобно решение на УС, е влязла в сила на 1 януари тази година. Според юристи това значи, че всъщност съдът обявява лимитите за нищожни само за последните 4 дни на 2007 г., когато те така или иначе не са били в сила. Решението не пречи на касата и догодина да работи по подобни правила по подобно решение на УС за 2009 г., тъй като то вече е регламентирано в Закона за здравното осигуряване.
ОТПОР
Ако лимитите и изискванията за договори отново присъстват в решението на касата за догодина, моментално ще го атакувам отново в съда, обяви обаче Стойчо Кацаров от Центъра за защита на правата в здравеопазването. Освен това според него болници и лекари могат да съдят касата за пропуснати ползи, т.е. ако им е отказван договор заради липса на акредитация или понеже работят в повече от 1 лечебница. Шефовете на големите болници ще се съберем и може да решим да съдим касата, обяви пък директорът на Окръжна болница в София Димитър Димитров.