Абсурдно писмо е изпратила Районната дирекция за национален строителен контрол до главния архитект на София Петър Диков. РДНСК е отказала да се занимава със сигнал на Диков за незаконно строителство в престижния квартал "Бояна" с аргумента, че той няма статут на заинтересовано лице.
"Сигнализирах РДНСК за 7-етажна сграда, пусната от бившия районен архитект на район "Витоша". Той е извършил двойно нарушение - във Витошката яка се допуска до 3-етажно строителство, а за големи сгради, какъвто е случаят, разрешението трябва да дойде от мен", обясни Диков. На тези основания той е поискал от РДНСК да отмени строителното разрешение като незаконосъобразно и издадено от некомпетентно лице. Вместо това от дирекцията разяснили на Диков, че няма статут на заинтересовано лице по смисъла на закона за устройство на територията. "Пратих това писмо на моята дирекция по контрол на строителството с резолюция да си го сложат в рамка", коментира главният архитект. Той отказа да назове инвеститора, но според запознати проектът е свързан с известно покрай спорта лице.
Междувременно председателят на СОС Андрей Иванов обяви, че ще разпореди проверка за свършеното от юристите на общината по течащите стотици дела по отчуждителни процедури. Повод за проверката е скандалният случай със 129 кв.м в "Младост"-1, отчуждени със съдебно решение на рекордната цена от 5680 лв. на кв.м - 38 пъти над първоначалната оценка. За случая съобщи кметът Бойко Борисов, но впоследствие се оказа, че наетият от общината адвокат не е оспорил оценката.
По казуса изскочиха и още скандални факти. Последваща проверка на общината е установила, че фирмата собственик на златното парче земя "Интера консултинг" е продала останалата част от имота си на по-ниска цена - 2341 евро на квадрат, при 2912 евро по отчуждителната процедура, започнала при съвсем други цени на имотите през 2006 г. Както "Сега" писа, окончателните цени по отчуждаване се смятат към края на съдебното дело и така общината плаща за проточването на процесите в годините.
ПРЕГОВОРИ
София започва преговори с концесионера "Новера" за евентуално откупуване на концесията по чистотата. Насрочили сме среща за утре (б.р. днес), съобщи Андрей Иванов. Той не уточни за колко е готова да купува общината, но предупреди, че София не може да си позволи суми от рода на 50 млн. евро. Концесията бе продадена от Румен Гайтански на "Икуест" през 2007 г. за 45 млн. евро.
А след като разрешението е трябвало да бъде дадено от Диков, а е дадено от друг, то то е нищожно, т.к. не е издадено от компетентен орган.
На книга ДНСК би трябвало да може да извърши служебна проверка и да отмени разрешителното. Но явно Диков не си е платил
Всеки гражданин има право да подаде сигнал, а институцията трябва да отговори адекватно (т.е. има или няма нарушение + обосновка), а не да обяснява врели-некипели за заинтересованост.
И ако Диков иска действително да спре строежа, направо да им пише да го спрат на основание незаконност, т.к. няма надлежно издадени строителни книжа (щото не са издадени от него, а той е компетентният орган в случая).
Нещо повече, общинските структури по контрол на строителството също имат право да спират строителството на горните основания.
Редактирано от - гошо на 12/12/2008 г/ 01:24:01